Сув ресурсларини бошқариш ва ирригация секторини ривожлантириш дастури қабул қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 август куни сув ресурсларини бошқариш ва ирригация секторини ривожлантиришга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Сув танқис бўлган минтақамизда уни қадрлаш ва тежаш жуда долзарб масала. Ўзбекистонда бунга доимий эътибор қаратилиб, суғориш тармоқлари таъмирланмоқда, сув тежовчи технологиялар жорий қилинмоқда.
Хусусан, 2020-2024 йилларда шу мақсадларга 60 триллион сўм бюджет маблағлари ҳамда 622 миллион доллар хорижий инвестиция йўналтирилган. Натижада, 2020 йилда сув тежовчи технологиялар қўлланган майдонлар жами суғориладиган майдонларга нисбатан 4 фоизни ташкил этган бўлса, 2025 йилга келиб бу кўрсаткич 50 фоизга етган.
Энди бу ишларнинг изчил давоми сифатида, сув ресурсларини бошқариш ва ирригация секторини ривожлантиришнинг 2025–2028 йилларга мўлжалланган дастури ишлаб чиқилди.
Тақдимотда мутасаддилар унда назарда тутилган чора-тадбирлар тўғрисида ахборот берди.
Дастурда сув ресурсларидан оқилона фойдаланишга устувор аҳамият қаратилган. Шу мақсадда 2 минг 551 километр ирригация тармоқлари реконструкция қилиниши белгиланган. Насос станцияларидаги эски ускуналарни тежамкорига алмаштириш орқали уларнинг йиллик электр энергияси истеъмолини 6,8 миллиард кВт/соатдан 6,2 миллиард кВт/соатгача камайтириш мўлжалланган.
Ерларнинг ҳолати ҳам сув сарфида муҳим омил ҳисобланади. Шу боис дастурда сув таъминоти паст бўлган суғориладиган майдонларни 424 минг гектардан 276 минг гектаргача камайтириш кўзда тутилган. Турли даражада шўрланган ҳамда ерости сувининг сатҳи муаммоли бўлган майдонлар ҳам камайтирилади. Натижада фойдаланишдан чиқиб кетган 460 минг гектар ер экишга қайтарилади.
Яна 1 миллион 400 минг гектар ерда сув тежовчи, шу жумладан, 293 минг гектарда томчилатиб суғориш технологияси жорий этилади. 20 та йирик иншоотларда назорат-ўлчов ускуналари модернизация қилинади.
Сув ҳисобини юритишда инсон омилини камайтириш ҳам муҳим. Бу борада 12 мингта мелиоратив кузатув қудуғида ҳамда 1 минг 750 та насосда замонавий мониторинг йўлга қўйилади. 12 та йирик сув хўжалиги иншооти рақамли технологиялар асосида автоматлаштирилган бошқарувга ўтказилади.
Умуман, дастур натижасида бетон қопламали каналлар улуши ҳозирги 39 фоиздан 47 фоизга етади. Ирригация тармоқларининг сифати ошиб, йўқотишлар камаяди. Тежамкорлик ҳисобига бу йил 10 млрд куб метр, 2028 йилга бориб 14 млрд куб метр сув иқтисод қилиниши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, Ўзбекистон Республикасида сув ресурсларини бошқариш ва ирригация секторини ривожлантиришнинг 2025-2028 йилларга мўлжалланган дастурини тасдиқлади.
Тақдимотда, шунингдек, соҳада самарадорликни ошириш, рақамлаштириш, хусусий сектор иштирокини кенгайтириш борасидаги ишлар тўғрисида ҳам ахборот берилди.
Ҳозирги кунда вилоятлар, туманлар ва хўжаликлар миқёсидаги 18 минг 755 та гидропостни автоматлаштириш бошланган. Кейинги босқич далаларга сув тақсимловчи нуқталарда режалаштирилган.
Сув хўжалигини рақамлаштириш масаласига алоҳида тўхталиб ўтилди. Соҳага дахлдор идоралардаги 11 та дастурни интеграция қилиб, ягона платформа ишлаб чиқиш, IT-марказ ва Вазиятлар маркази ташкил этиш бўйича топшириқ берилди. Бунда “Ўзбеккосмос” имкониятларидан кенг фойдаланилади.
5 минг 200 та насосни электр ва сув ҳисоблагичлар билан жиҳозлаш, йирик насосларни муқобил энергияга ўтказиш вазифаси қўйилди. Бунда олинадиган маълумотлар рақамли платформада жамланади, сувнинг иқтисодий самарадорлиги таҳлил қилиб борилади.
Бугунги кунда 2 минг 612 та сув объекти давлат-хусусий шерикликка берилган. Энди йирик насослар ҳам хусусий секторга таклиф қилинади. Уларнинг ҳар бири учун алоҳида жозибадор шартлар ишлаб чиқилади.
Ўтган йили туман ирригация бўлимлари негизида 159 та “Сув етказиб бериш хизматлари” давлат муассасаси ташкил қилинган эди. Ушбу қуйи бўғин фаолиятини яхшилаш мақсадида энди уларга ўз маблағини мустақил тақсимлаш ҳуқуқини бериш кўзда тутилмоқда.
Соҳада хизматларни яхшилаш ва самарадорликни таъминлаш мутахассислар тажрибасига ҳам боғлиқ. Шу мақсадда 200 ўринли малака ошириш маркази ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Президентимиз соҳага оид меъёрий ҳужжатларни такомиллаштириш, сувдан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, жамиятда сувни тежаш маданиятини кучайтириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 12 августа ознакомился с презентацией предложений по управлению водными ресурсами и развитию ирригационного сектора.
В условиях дефицита воды в нашем регионе ее бережное и рациональное использование – крайне актуальная задача. В Узбекистане этому уделяется постоянное внимание: ремонтируются оросительные сети, внедряются водосберегающие технологии.
В частности, в 2020–2024 годах на эти цели было направлено 60 триллионов сумов бюджетных средств и 622 миллиона долларов иностранных инвестиций. Если в 2020 году площади, где применялись водосберегающие технологии, составляли лишь 4 процента от общего числа орошаемых земель, то к 2025 году этот показатель достиг 50 процентов.
В продолжение этих усилий разработана программа управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора на 2025–2028 годы.
На презентации ответственные лица доложили о предусмотренных в программе мерах.
Приоритетное внимание в программе уделено рациональному использованию водных ресурсов. Планируется реконструкция 2 551 километра ирригационных сетей. Замена устаревшего оборудования насосных станций на более энергоэффективное позволит сократить их годовое потребление электроэнергии с 6,8 до 6,2 миллиарда киловатт-часов.
Состояние почвы является важным фактором расхода воды. Предусмотрены меры по сокращению площадей с низким водообеспечением с 424 тысяч до 276 тысяч гектаров, а также улучшению состояния земель с высоким уровнем засоленности и близким залеганием грунтовых вод. Благодаря этому в сельхозоборот вернется 460 тысяч гектаров земель.
На 1,4 миллиона гектаров будут внедрены водосберегающие технологии, из них на 293 тысячах гектаров — капельное орошение. На 20 крупных объектах модернизируют контрольно-измерительное оборудование.
Для минимизации человеческого фактора при учете воды на 12 тысячах мелиоративных скважинах и 1 750 насосах будет внедрен современный мониторинг. Двенадцать крупных гидротехнических сооружений переведут на автоматизированное управление с применением цифровых технологий.
В результате программы доля каналов с бетонным покрытием вырастет с нынешних 39 до 47 процентов, качество оросительных сетей повысится, потери воды снизятся. Ожидается, что за счет экономии будет сбережено 10 миллиардов кубометров воды уже в этом году и до 14 миллиардов кубометров к 2028 году.
Глава государства одобрил эти предложения и утвердил Программу управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора в Республике Узбекистан на 2025–2028 годы.
В ходе презентации также была представлена информация по повышению эффективности и цифровизации сферы, расширению участия частного сектора.
В настоящее время начата автоматизация 18 755 гидропостов областей, районов и хозяйств, следующим этапом станет оснащение водораспределительных точек на полях.
Особо затронут вопрос цифровизации водного хозяйства. Поручено интегрировать 11 отраслевых программ в единую платформу, создать IT-центр и ситуационного центра с широким использованием возможностей «Узбеккосмоса».
Поставлена задача оснастить 5 200 насосов счетчиками электроэнергии и воды, перевести крупные насосы на возобновляемые источники энергии. Полученные данные будут аккумулироваться на цифровой платформе, где будет проводиться анализ экономической эффективности использования воды.
В настоящее время 2 612 водных объектов переданы в частное управление, теперь частному сектору будут предложены и крупные насосные установки с созданием привлекательных условий для инвесторов.
В прошлом году на базе районных ирригационных отделов было создано 159 государственных учреждений службы по подаче воды. Для улучшения их деятельности предусматривается предоставить им право самостоятельного распределения собственных средств.
Поскольку качество услуг и эффективность сферы во многом зависят от квалификации специалистов, планируется создание учебного центра на 200 мест для повышения квалификации работников.
Президент поручил усовершенствовать нормативную базу сферы, повышать эффективность водопользования и укреплять в обществе культуру бережного отношения к воде.