Сўнгги саккиз йилда адлия фаолиятини янгича ташкил қилиш учун 70 га яқин қонун ва қарорлар қабул қилинди. Тизимни аҳолига яқинлаштириш учун 20 дан ортиқ қўшимча ваколатлар берилди. Ҳудудларда 202 та Давлат хизматлари маркази қурилди. Бугунги кунда 500 дан ортиқ давлат хизматлари “бир дарча” тамойили асосида кўрсатилмоқда. Илгари соатлаб, кунлаб кутилган маълумотлар ҳозир 5-10 дақиқада олиняпти.
Лекин бу борада ҳали қилинадиган ишлар кўп. Давлат идоралари ўртасида электрон ҳамкорлик етарли эмаслиги бюрократик тўсиқларга сабаб бўлмоқда. 200 дан ортиқ давлат хизмати ҳамон эскича усулда кўрсатиляпти. Чекка ҳудудларда аҳолининг хизматлардан мустақил фойдаланиш имконияти чекланган.
Шу боис, тақдимотда давлат хизматларини янада кўпайтириш ва осонлаштириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Режага кўра, келгуси уч йилда давлат хизматлари 900 тага етказилади. Йилига 80 та хизмат “3 қадам” тамойили асосида соддалаштирилади. Аҳоли гавжум жойлар ва олис маҳаллаларда 1 минг 100 та интерактив киоск ўрнатилади.
Фуқаролардан 30 турдаги ҳужжатларни талаб этиш бекор қилинади. Хусусан, ФҲДЁ органида никоҳланувчи шахсларнинг тиббий кўрик натижалари, мудофаа бўлимларида ҳарбий хизматга мажбурларнинг турар жойи ўзгарганлиги ҳақидаги ҳужжат сўралмайди, бу маълумотлар ахборот тизимлари орқали онлайн олинади.
Бугунги кунда нотариуслар одамларга 80 дан ортиқ турдаги хизмат кўрсатяпти. Лекин онлайн хизматлар улуши жуда кам – 11 фоиз.
Давлатимиз раҳбари рақамлаштириш орқали фуқароларга қулайликларни ошириш зарурлигини таъкидлади. 2025-2027 йилларда босқичма-босқич 20 та нотариал ҳаракат онлайн расмийлаштиришга ўтказилиши белгиланди.
Шунингдек, нотариал хизматлар кўрсатишда шахсни тасдиқловчи ҳужжатнинг аслини талаб қилиш бекор қилиниб, буни “FACE-ID” орқали аниқлаш тартиби йўлга қўйилади.
Хадича Сулаймонова номидаги Республика суд экспертиза марказида 64 турдаги экспертиза хизматлари ўтказиляпти. Лекин ҳудудларда бунинг ярми ҳам йўқ.
Шунинг учун экспертиза бўйича янгича ёндашув қилиш, ҳудудий экспертиза марказларининг моддий-техник базасини яхшилаш, бу орқали улардаги экспертиза турларини қўшимча равишда 15 тадан 25 тагача кўпайтириш вазифаси қўйилди.
Экспертизанинг янги турларини жорий этишда рақамли технологиялардан, инсон омили йўқ дастурлардан кенг фойдаланилади. Суриштирув, тергов органлари ва экспертиза муассасалари ўртасидаги ҳужжатлар алмашинуви тўлиқ электрон шаклга ўтказилади. Автоҳалокат жойини 3D моделлаштириш, видеотехника ва фототехника экспертизаси каби янги хизматлар татбиқ этилади.
Нодавлат суд экспертиза фаолиятини кенгайтириш, суд эксперти сифатида алоҳида бюро очган ҳолда мустақил иш юритишга рухсат бериш, Ўзбекистон Суд экспертлари палатасини ташкил этиш бўйича таклифлар маъқулланди.
Одамларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ҳам муҳим. Шу мақсадда “Ақлли тарғибот” асосида аҳоли ва тадбиркорларга янги ҳужжатлар ҳақидаги маълумотларни манзилли тарзда, электрон тизимлар орқали етказиб бериш йўлга қўйилади. Қонунчиликни мутахассислар иштирокида содда тилда шарҳлаб борувчи “Adliya TV” интернет саҳифаси ишга туширилади.
Ислоҳотларни ўз вақтида ва сифатли бажаришда мутасаддиларнинг ташаббускорлиги, жавобгарлиги, масъулияти ва ваколатларини янада ошириш зарурлиги таъкидланди. Шу боис, ўз соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга оширувчи вазирлик ва идоралар ҳузуридаги органларга ҳам идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиш ваколати берилади.
Бундай ҳужжатларни қабул қилиш, давлат рўйхатидан ўтказиш тартиби ва муддатлари соддалаштирилади. Натижада идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилишнинг ўртача муддати 2 баробарга қисқаради.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 сентября ознакомился с презентацией по мерам расширения оказания государственных услуг в системе юстиции.
За последние восемь лет для обновления деятельности органов юстиции было принято около 70 законов и постановлений. Чтобы приблизить систему к населению, этим органам предоставлено свыше 20 дополнительных полномочий. В регионах построено 202 центра государственных услуг. Сегодня более 500 видов госуслуг оказываются по принципу «одно окно». Если раньше на получение нужных справок уходили часы и дни, то теперь это занимаетвсего 5–10 минут.
Вместе с тем остается немало нерешенных вопросов. Недостаточный уровень электронного взаимодействия между госорганами порождает бюрократические барьеры. Более 200 видов услуг все еще оказываются по старым методам. В отдаленных районах у граждан ограничены возможности самостоятельного пользования сервисами.
В этой связи на презентации были рассмотрены предложения по дальнейшему увеличению и упрощению государственных услуг.
Согласно планам, в течение ближайших трех лет их количество вырастет до 900. Ежегодно 80 видов услуг будут упрощаться по принципу «три шага». В местах массового скопления людей и в отдаленных махаллях установят 1 100 интерактивных киосков.
Планируется отменить представление гражданами 30 видов документов. В частности, органы ЗАГС больше не будут запрашивать результаты медицинского обследования у лиц, вступающих в брак, а отделы обороны – документы о смене места жительства у военнообязанных. Эти сведения будут автоматически получаться через информационные системы в онлайн-режиме.
Сегодня нотариусы предоставляют населению более 80 видов услуг, но доля онлайн-сервисов крайне мала – всего 11 процентов.
Глава государства подчеркнул необходимость расширять цифровизацию для удобства граждан. Определено, что в течение 2025-2027 годов поэтапно будут переведены на онлайн-оформление 20 нотариальных действий.
Также будет отменено требование предъявлять оригинал удостоверяющего личность документа при оказании нотариальных услуг будет – идентификация будет осуществляться с помощью системы Face-ID.
В Центре судебной экспертизы имени Хадичи Сулеймановой проводится 64 вида экспертных исследований, однако в регионах доступна лишь половина из них.
В этой связи поставлены задачи по-новому подойти к организации экспертизы и укрепить материально-техническую базу региональных центров экспертизы, увеличить посредством этого виды проводимых экспертиз с 15 до 25.
При внедрении новых видов экспертиз будут широко использоваться цифровые технологии и автоматизированные программы, исключающие влияние человеческого фактора. Обмен документами между органами дознания, следствия и экспертными учреждениями будет полностью переведен в электронный формат. Планируется внедрение таких услуг, как 3D-моделирование места ДТП, экспертиза видеотехники и фототехники.
Поддержаны предложения о расширении деятельности негосударственной судебной экспертизы, предоставлении права вести независимую практику в формате отдельных бюро, а также о создании Палаты судебных экспертов Узбекистана.
Повышение правовой грамотности населения также имеет большое значение. С этой целью на основе системы «Умное разъяснение» будет налажено адресное доведение информации о новых нормативных документах до граждан и предпринимателей через электронные сервисы. Кроме того, будет запущена интернет-платформа AdliyaTV, где специалисты будут разъяснять законодательство простым и доступным языком.
Отмечена необходимость дальнейшего повышения инициативности, ответственности и полномочий руководителей в своевременной и качественной реализации реформ. В связи с этим органам при министерствах и ведомствах, реализующих государственную политику в своих сферах, будет предоставлено право принимать ведомственные нормативно-правовые акты.
Процедуры принятия и государственной регистрации таких документов будут упрощены, а сроки сокращены вдвое.
По итогам презентации были подписаны указы и постановления по реализации представленных предложений.