Президент Шавкат Мирзиёев 8 сентябрь куни таълим тизимини ислоҳ қилиш масалаларига оид тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда таълимнинг барча бўғинлари изчил ривожлантирилмоқда. Янги таълим масканлари қурилиб ва замонавий жиҳозланиб, ёшларнинг билим олишига барча шароит яратилмоқда. Ўқув дастурлари янгиланиб, энг илғор тажрибалар жорий этилмоқда.
Лекин бу узлуксиз жараён. Иқтидорли болаларга ихтисослашган билим бериш, ёшларнинг қизиқишларини қўллаб-қувватлаш, касбга йўналтириш доимий эътиборни талаб этади.
Тақдимотда шу борадаги режалар ва уларни амалга ошириш чора-тадбирлари баён қилинди.
Маълумки, маънавий-тарбиявий ишлар таълимнинг бир қисми. Аммо ҳозирда таълим муассасаларида бундай тадбирларга турлича ёндашилиб келинмоқда. Ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, уларнинг иқтидори ва истеъдодини юзага чиқаришда яхлит тизим йўқ.
Шу боис, болалар боғчасидан олий таълимгача қамраб олган ягона миллий ғоя концепцияси ишлаб чиқилди. У маънавий-маърифий тадбирларнинг намунавий режаси бўлади. Натижада бундай ишлар тартибли ва савияли ташкил этилиб, ўқувчилар ортиқча тадбирларга жалб этилмайди.
Ўқувчиларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, уларнинг иқтидори ва интилишини юзага чиқариш бўйича ҳам ягона вертикал тизим жорий этилади. Шу мақсадда “Баркамол авлод” болалар мактаби, Республика ўқувчи-ёшлар маркази ҳамда “Ëшлик” жисмоний тарбия ва спорт жамияти негизида “Келажак” марказлари ташкил этилади. Ўқувчиларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича мактаб маслаҳатчиси лавозими жорий қилинади.
Сўнгги саккиз йилда боғчаларда ўринлар сони 2,5 миллионтага кўпайтирилиб, мактабгача таълим қамрови 78 фоизга етди. Бу қамровни ошириш мақсадида ҳар йили 20 минг ўрин очиш режалаштирилган.
Бунинг учун янги кўп қаватли уйлар қурилишида улардаги аҳоли сонига мутаносиб мактабгача таълим ташкилоти ҳам бўлиши назарда тутилади. Боғчаларда ишлаётган ўрта махсус маълумотли мутахассислар учун дуал таълим ва малака ошириш тизими жорий этилади.
Мактабгача таълим қамрови 80 фоиздан паст бўлган туман ва шаҳарларда хусусий сектор иштироки қўллаб-қувватланади. Хусусан, боғча ва мактабларнинг бўш майдонларида давлат-хусусий шериклик асосида мактабгача таълим ташкилоти қуришга рухсат этилади. Тадбиркорларга фаолиятни ўзгартирмаслик шарти билан ер участкалари бепул берилади ҳамда 7 йилгача бўлган имтиёзли кредит ажратилади.
2026-2028 йилларда республиканинг 14 та ҳудудида Болаларни ривожлантириш инновацион марказини ўз ичига олган “Янги авлод” мактабгача таълим ташкилотлари тармоғи ташкил этилади.
Давлатимиз раҳбари иқтисодиёт тармоқларининг ҳозирги ва келгуси талабидан келиб чиқиб, техника ва муҳандислик йўналишларини ривожлантириш вазифасини қўйган эди. Шунга мувофиқ, Ихтисослаштирилган таълим муассасалари агентлиги тизимида 14 та ҳудудда муҳандислик мактаблари ташкил этилмоқда. Ушбу мактабларга болалар имтиҳон асосида саралаб олинади ва Давлат бюджети ҳисобидан ўқитилади. Уларда “Янги Ўзбекистон” университети ва Мирзо Улуғбек номидаги ихтисослаштирилган мактаб тажрибаси асосида муҳандислик таълим дастури жорий қилинади. Ўқув жараёни 5 йиллик дастур асосида STEM модели бўйича ташкил этилади.
2026 йилдан бошлаб, ҳар йили умумтаълим мактаблари ўртасида Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун “Илғор муҳандислик мактаби” миллий танлови ўтказилади.
Шунингдек, табиий фанларни ўқитишни яхшилаш мақсадида барча ҳудудларда ихтисослаштирилган мактаблар ташкил қилинади. Тошкент шаҳридаги Абу Али ибн Сино номидаги мактаб бу йўналишда таянч мактаб сифатида хизмат қилади.
Тошкент шаҳрида Н.Э.Бауман номидаги Москва давлат техника университети филиали, “ToshTech” техника университети ҳамда Олмалиқ давлат техника институти очилади.
Яна бир янгилик ўқитувчиликка меҳр қўйган ёшларни рағбатлантиришга қаратилган. Ҳозирги кунгача бу соҳада алоҳида давлат стипендияси йўқ эди.
Шу боис, жорий ўқув йилидан бошлаб, педагогика йўналишидаги олий таълим муассасаларининг талабалари учун Абдулла Авлоний номидаги давлат стипендияси таъсис этилмоқда. Стипендия бакалавриатнинг 3-4-курслари учун бўлади, ёшларни ўқиш ва илмий изланишларга ундайди.
Йиғилишда фан ва инновациялар соҳасида амалга оширилиши режалаштирилган ишлар тақдимот қилинди.
Олий таълимдан кейинги таълим тизимида илмий даражали кадрларни тайёрлаш тартиблари такомиллаштирилади. Жумладан, докторантурага ажратилаётган квоталар мамлакатни ривожлантиришнинг устувор йўналишларидан келиб чиқиб белгиланади.
Фанлар академиясининг республикада истиқболли илмий йўналишларни ривожлантириш, фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотларни амалга ошириш, илмий ишланма натижаларини амалиётга татбиқ этишдаги ўрни кучайтирилади.
Давлатимиз раҳбари билдирилган таклифларни маъқуллаб, тегишли ҳужжатларни имзолади. Улардаги вазифалар ижросини тизимли ва сифатли таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 8 сентября ознакомился с презентацией по вопросам реформирования системы образования.
В нашей стране последовательно развиваются все звенья образования. Строятся новые учебные заведения, оснащенные современным оборудованием, создаются условия для получения качественных знаний. Обновляются учебные программы, внедряются передовые методики.
В этом непрерывном процессе особое значение имеют вопросы специализированного образования, поддержки талантов и профессиональной ориентации детей.
На презентации были представлены планы и меры по этим направлениям.
Духовно-воспитательная работа является неотъемлемой частью образования. Однако в разных учреждениях к ней подходят по-разному, а единой системы для организации досуга учащихся, раскрытия их способностей и талантов пока нет.
Поэтому была разработана единая концепция национальной идеи, охватывающая все уровни образования от дошкольного до высшего. Она станет образцом для проведения духовно-просветительских мероприятий. В результате такие работы будут проходить системно и качественно, а учащихся не будут перегружать лишними мероприятиями.
Кроме того, будет создана единая вертикальная система для организации досуга школьников, раскрытия их способностей и устремлений. В этой связи на базе детской школы «Баркамол авлод», Республиканского центра учащейся молодежи и общества физической культуры и спорта «Ёшлик» будут созданы центры «Келажак». В школах появится должность советника по поддержке инициатив учащихся.
За последние восемь лет количество мест в детских садах увеличено на 2,5 миллиона, охват дошкольным образованием достиг 78 процентов. Для дальнейшего расширения планируется ежегодно создавать еще по 20 тысяч мест.
При строительстве новых многоквартирных домов будет учитываться необходимость возведения детских садов в соответствии с численностью жителей. Для специалистов со средним специальным образованием, работающих в детских садах, будут внедрены дуальное обучение и система повышения квалификации.
В районах и городах, где охват дошкольным образованием ниже 80 процентов, будет поддерживаться участие частного сектора. В частности, планируется разрешить строительство детских садов на пустующих площадях школ и детсадов на основе государственно-частного партнерства. Земельные участки предпринимателям будут предоставляться бесплатно с условием сохранения профиля деятельности и льготные кредиты сроком до 7 лет.
В 2026–2028 годах в 14 регионах страны планируется создать сеть дошкольных учреждений «Янги авлод» с инновационными центрами развития детей.
Исходя из текущих и будущих потребностей экономики, Президентом была поставлена задача развивать технические и инженерные направления. В соответствии с этим в системе Агентства специализированных образовательных учреждений в 14 регионах страны создаются инженерные школы. Прием в эти школы будет проводиться на конкурсной основе, обучение – за счет государственного бюджета. В них внедряется программа инженерного образования на основе опыта Университета «Новый Узбекистан» и специализированной школы имени Мирзо Улугбека. Учебный процесс будет организован по пятилетней программе на основе модели STEM.
С 2026 года ежегодно среди общеобразовательных школ будет проводиться национальный конкурс «Лучшая инженерная школа» на приз Президента Республики Узбекистан.
Для улучшения преподавания естественных наук во всех регионах будут созданы специализированные школы. Опорной школой в этом направлении станет ташкентская школа имени Абу Али ибн Сины.
В Ташкенте откроются филиал Московского государственного технического университета имени Н.Э. Баумана, Технический университет «TashTech» и Алмалыкский государственный технический институт.
Еще одна новация направлена на поддержку молодых людей, избравших педагогическую профессию. До настоящего времени в этой сфере не существовало отдельной государственной стипендии.
В связи с этим с текущего учебного года учреждается Государственная стипендия имени Абдуллы Авлони для студентов педагогических вузов. Она будет назначаться студентам 3–4 курсов бакалавриата, стимулируя их к учебе и научным исследованиям.
На совещании также были представлены планы в сфере науки и инноваций.
В системе послевузовского образования будут усовершенствованы механизмы подготовки кадров с учеными степенями. В частности, квоты на докторантуру будут определяться исходя из приоритетных направлений развития страны.
Будет усилена роль Академии наук в развитии перспективных научных направлений, проведении фундаментальных, прикладных и инновационных исследований, а также в практическом внедрении их результатов.
Президент одобрил представленные предложения и подписал соответствующие документы, дав поручения обеспечить системное и качественное выполнение намеченных задач.