Сенатнинг эллик бешинчи ялпи мажлисида “Халқаро меҳнат ташкилотининг Тўлиқсиз иш вақти шароитларида ишлаш тўғрисидаги 175-сонли Конвенциясини (Женева, 1994 йил 24 июнь) ратификация қилиш ҳақида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Ушбу Конвенция жаҳоннинг 20 та давлати томонидан ратификация қилинган. Конвенциянинг мақсади тўлиқсиз иш вақти шароитида ишловчи ишчиларнинг меҳнат шароитларини, уларни меҳнатга ҳақ тўлаш ва ижтимоий таъминот соҳасидаги камситишдан ҳимоя қилишни таъминлашдир.
Конвенция қоидалари тўлиқсиз иш вақти шароитида ишлайдиган барча шахсларга нисбатан қўлланилади.
Муҳокама давомида тўлиқсиз иш вақтида ишлайдиганлар тўлиқ иш вақтида ишлайдиганлар билан бир хил ҳақ-ҳуқуқ ҳамда ижтимоий ҳимояга эга бўлиши лозимлиги таъкидланди.
Сенаторлар Конвенция нормалари Ўзбекистон қонунчилигига, шунингдек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг мақсад ва вазифаларига тўлиқ мос келишини қайд этди.
Муҳокама чоғида Конвенциянинг ратификация қилиниши тўлиқсиз иш вақти шароитида ишловчи меҳнаткашлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун қўшимча кафолатлар яратишга имкон бериши, меҳнатни муҳофаза қилиш миллий тизимини янада такомиллаштиришга салмоқли туртки бериши таъкидланди.
Сенаторлар таъкидлашича, Конвенциянинг ратификация қилиниши меҳнат соҳасидаги миллий қонунчиликни такомиллаштиришга ва халқаро стандартларни самарали жорий этишни таъминлашга хизмат қилади, шунингдек, Ўзбекистоннинг ходимлар ҳуқуқлари кафолатларини таъминлаш бўйича асосий халқаро принциплар ва стандартларга содиқлигини кўрсатади.

На пятьдесят пятом пленарном заседании Сената рассмотрен Закон Республики Узбекистан «О ратификации Конвенции Международной организации труда № 175 о работе на условиях неполного рабочего времени (Женева, 24 июня 1994 года)».
Данная Конвенция ратифицирована 20 государствами мира. Целью Конвенции является обеспечение условий труда работников, работающих на условиях неполного рабочего времени, а также защиты их от дискриминации в области оплаты труда и социального обеспечения.
Положения Конвенции применяются ко всем лицам, работающим на условиях неполного рабочего времени.
В ходе обсуждения подчеркивалась необходимость того, чтобы занятые на условиях неполного рабочего времени имели равные права и пользовались такой же социальной защитой, что и трудящиеся, занятые полное рабочее время.
Сенаторами подчеркнули, что нормы Конвенции полностью соответствуют законодательству Узбекистана, а также целям и задачам Стратегии «Узбекистан–2030».
В ходе обсуждения отмечалось, что ратификация Конвенции позволит создать дополнительные гарантии для защиты прав трудящихся на условиях неполного рабочего времени и придаст значительный импульс дальнейшему совершенствованию национальной системы охраны труда.
Сенаторы подчеркнули, что ратификация Конвенции служит совершенствованию национального законодательства и обеспечению эффективного внедрения международных стандартов в сфере труда, а также демонстрирует приверженность Узбекистана основным международным принципам и стандартам по обеспечению гарантий прав работников.