Мустақил мамлакатда, озодлик ва осойишталик муҳитида яшаб, байрамлар қилар эканмиз, бу кунларни бизга соғинган, бунинг учун курашган инсонлар беихтиёр ёдимизга тушади. Миллатнинг хотираси, ғурури, виждони борки, уларнинг фидойилиги беиз кетмайди, авлодлар томонидан ҳамиша эъзозланади.
Истиқлол байрами арафасида ўтадиган Қатағон қурбонларини ёд этиш кунида ана шундай теран моҳият мужассам.
Ушбу сана муносабати билан 29 август куни Шаҳидлар хотираси хиёбонига давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, нуронийлар, зиёлилар йиғилди.
Маросимда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Ватан фидойилари ҳақига Қуръон тиловат қилинди. Элга ош тортилди.
Хиёбондаги рамзий қабр ёнида ҳам Қуръон тиловат қилинди. Шу ерда уламо ва зиёлилар билан тарихни ўрганиш ва ёшларга ўргатиш, мустақиллик ва тинчликни қадрлаш ҳақида мулоқот бўлди.
– Ҳар йили Мустақиллик байрами арафасида Ватан озодлиги йўлида жон фидо этган ота-боболаримиз ҳақларига дуо қиламиз. Ватан учун, миллат учун, халқ учун курашган қаҳрамон аждодларимиз жасорати биз учун доимо ибрат мактаби бўлиб қолади, – деди давлатимиз раҳбари.
Маълумки, ўша машъум йилларда 100 мингдан зиёд бегуноҳ ватандошимиз қатағон қилинган. Минглаб юртдошларимиз “халқ душмани” деган ноҳақ айблов билан отиб ташланган, ундан ҳам кўпи сургун қилинган. Уларнинг ортидан минглаб аёллар бева, болалар етим бўлиб қолган. Орадан қарийб бир аср ўтган бўлса-да, ўша мудҳиш даврни чуқур изтироб билан эсга оламиз.
Булар бугунги эркин ҳаётимизни янада қадрлашга, мустақилликни мустаҳкамлашга ундаши таъкидланди.
– Ватанимиз фидойиларини улуғлаш, хотирасини абадийлаштириш бўйича кўп ишлар қиляпмиз, – деди Шавкат Мирзиёев. – Сўнгги саккиз йилда 1 минг 200 дан зиёд жафокаш боболаримиз номи оқланди. “Қатағон қурбонлари хотираси” музейи реконструкция қилиниб, минглаб янги ҳужжатлар билан тўлдирилди. Ҳудудларда ҳам шундай музейлар ташкил этилди. Бу йил жадидчилик ҳаракатининг йўлбошчиси Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигини нишонлаяпмиз. Бухоро шаҳрида Жадидлар мероси давлат музейи ташкил қилинмоқда.
Энди буларнинг мазмунини, “тирик” тарихимизни халқимизга кенгроқ етказиш керак.
Мана, ўтган йилдан эътиборан, ҳар йили октябрнинг биринчи ҳафтасини Сиёсий қатағон қурбонларини ёд этиш ҳафталиги сифатида белгиладик. Бу йил ушбу тадбир Хотира ва тарбия ҳафталиги сифатида ўтказилади. Хўш, бу ҳафталикда халқимизга нималарни етказамиз, ёшларимизга нимани ўргатамиз? Тарихчи олимлар, ёзувчи-шоирлар билан бирга буни чуқурроқ ўйлаб, халқчил, оммабоп қилиб йўлга қўйиш керак. Мактаб ва университетларда қўшимча дарслар, телеканалларда махсус кўрсатувлар бериш, ёшлар ўртасида танловлар ўтказиш мумкин. Мустақиллик қандай буюк неъмат эканини, қандай кучли аждодларимиз борлигини элнинг қон-қонига сингдириш керак. Агар ёшларимиз руҳан кучли бўлса, ўз олдига катта мақсадлар қўяди, фанларниям яхши ўрганади, етук шахслар бўлиб етишади.
Бу борада миллат ойдинлари ҳаётини ўрганиш ғоят муҳим экани таъкидланди.
– Жадид боболаримиз ҳар соҳада илғор эди. Биринчи ўзбек романи, театр ва кино асарлари, турли фанлар бўйича дарсликларни айнан улар яратган. Ўтган асрнинг 20-йилларида Германияда таҳсил олган туркистонлик талабалар қатағон қилинмаганида, бутун жамиятни ўзгартирарди. Бор тарихимизни тўғри етказа олсак, ёшларимиз бошқа қаҳрамон изламайди, етук боболаримиз бунинг учун тайёр намуна, – деди Президент.
Бундай маънавий асос умуммиллий бирлик ва барқарорлик учун ҳам зарур. Бугун дунёдаги вазият таҳликали бўлиб боряпти. Давлатларнинг мустақиллигига таҳдидлар пайдо бўляпти. Буларнинг барчаси биздан доимо огоҳ ва ҳамжиҳат бўлиб, ислоҳотларни изчил давом эттиришни талаб қилади.
Яратганга шукрлар бўлсинки, юртимиз тинч, одамлар эртанги кунга ишонч билан яшаяпти. Бу – энг катта бойлигимиз.

Живя в независимой стране, в атмосфере свободы и спокойствия, мы с благодарностью вспоминаем тех, кто мечтал об этих днях и боролся ради них. Их жертвы не были напрасны: память о них хранится в сердцах народа и будет вечно почитаема потомками. Эту истину символизирует и День памяти жертв репрессий, который традиционно отмечается накануне праздника Независимости.
29 августа в Аллее «Шахидлар хотираси» состоялась торжественная церемония представителей государственных и общественных организаций, интеллигенции и ветеранов.
В церемонии принял участие Президента Шавкат Мирзиёев.
В память о преданных сыновьях Родины были прочитаны суры из Корана. Подан поминальный плов.
У символической могилы прошла беседа с учеными и общественными деятелями о важности изучения истории и воспитания молодежи в духе уважения к миру и независимости.
– Ежегодно накануне Дня независимости мы возносим молитвы в память о предках, отдавших жизнь за свободу Родины. Их мужество и подвиг всегда будут для нас школой примера, – отметил глава государства.
История хранит тяжелые страницы: в годы репрессий более 100 тысяч ни в чем не виновных сограждан подверглись репрессиям. Тысячи были расстреляны по несправедливым обвинениям, многие сосланы, оставив после себя вдов и сирот. Прошел почти век, но воспоминания об этих трагических событиях до сих пор отзываются болью в сердце народа. Эти уроки еще больше побуждают нас ценить нынешнюю свободу и укреплять независимость.
Президент подчеркнул, что за последние годы сделано многое для увековечения памяти предков. Более 1 200 имен репрессированных были оправданы, музей «Памяти жертв репрессий» реконструирован и дополнен тысячами новых документов, подобные музеи создаются и в регионах. В этом году отмечается 150-летие со дня рождения лидера джадидского движения Махмудходжи Бехбуди, а в Бухаре создается Государственный музей наследия джадидов.
– Важно донести «живую» историю до народа, особенно до молодежи. С прошлого года первая неделя октября отмечается как Неделя памяти жертв политических репрессий. В этом году она проводится в формате Недели памяти и воспитания. Необходимо наполнить ее глубоким содержанием, сделать доступной для каждого: проводить специальные уроки в школах и вузах, телепередачи, конкурсы для молодежи. Нужно воспитать у подрастающего поколения осознание, какой великой ценностью является независимость и какими сильными личностями были наши предки. Духовно крепкая молодежь ставит перед собой большие цели, усердно учится и гармонично развивается, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Отдельно было подчеркнуто значение изучения жизни выдающихся просветителей. Джадиды были новаторами во многих сферах: они создали первые узбекские романы, театральные и кинопроизведения, учебники по различным предметам. Если бы туркестанские студенты, обучавшиеся в Германии в 1920-е годы, не стали жертвами репрессий, они могли бы преобразить общество. Важно, чтобы молодежь знала и гордилась именно этими примерами.
Такая духовная основа является опорой национального единства и стабильности. Сегодня, когда в мире растут угрозы независимости государств, это особенно актуально. Все это требует от нас сплоченности, бдительности и последовательного продолжения реформ.
К счастью, в Узбекистане царят мир и спокойствие, люди с уверенностью смотрят в будущее. Это – наше величайшее богатство.
В завершение мероприятия были прочитаны дуа с просьбой о том, чтобы мир, согласие и благополучие в нашей стране всегда были прочными и постоянными.