Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев раислигида ўтган тадбирда Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов, Венгрия Бош вазири Виктор Орбан, Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Кубаничбек Омуралиев ва бошқа расмий шахслар ҳам қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, амалий шерикликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида Озарбайжон Президентига қадимдан Буюк ипак йўлидаги муҳим савдо ва маданият марказларидан бири бўлган Габала шаҳрида саммит юксак даражада ташкил этилгани учун самимий миннатдорлик билдирди.
- Сизнинг бевосита ташаббусингиз билан биз охирги йилларда замонавий Озарбайжоннинг кўплаб ҳудудларига ташриф буюрдик. Гўзал Қорабоғ кун сайин обод бўлаётганига, Шуша, Хонкенди, Ағдам шаҳарларидаги улкан бунёдкорлик ишларига гувоҳ бўлдик. Албатта, яқин дўстларингиз сифатида бу ижобий жараёнлар бизларни жуда қувонтиради, - деди давлатимиз раҳбари.
Озарбайжон ва Арманистон ўртасида имзоланган Тинчлик декларацияси ташкилот мамлакатларига савдо, иқтисодиёт, транспорт ва гуманитар соҳаларда ҳамкорлик қилиш учун кенг имкониятлар очаётгани алоҳида таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровга ТДТга самарали раислик қилгани ва ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга қўшган муносиб ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди.
Саммит кун тартибига ўтар экан, Ўзбекистон етакчиси бугунги халқаро вазиятга қисқача тавсиф берди.
Бу галги йиғилиш мураккаб геосиёсий ўзгаришлар, дунёда ва минтақада хавфсизликка таҳдидлар кучайиб бораётган шароитда ўтаётгани таъкидланди.
- Яқинда Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг юбилей сессиясидаги жаҳон етакчиларининг чиқиш ва ёндашувлари ҳам замонавий дунёнинг сиёсий ва хавфсизлик архитектураси бўйича якдил позиция йўқлигини яна бир бор намоён этди, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу нуқтаи назардан, глобал бошқарув тизимини чуқур ислоҳ қилиш ва такомиллаштириш, БМТ ва Хавфсизлик Кенгашининг ролини ошириш, шунингдек, халқаро ишларда ривожланаётган мамлакатларнинг овозини кучайтириш зарурлиги яна бир бор таъкидланди.
Евроосиё қитъасида тобора авж олаётган, охири кўринмаётган можаро ва урушлар Ташкилот давлатларига салбий таъсир кўрсатаётгани қайд этилди. Ғазо секторидаги фожиа, Украина атрофидаги вазият, Эроннинг ядро дастури муаммоси, Афғонистондаги барқарорлик масалалари жиддий хавотир уйғотмоқда.
Ўзбекистон раҳбари жаҳоннинг қудратли давлатларининг адолатли дунё тартиботини шакллантириш, ўзаро ишонч ва хавфсизликни таъминлаш борасидаги интилишлари ва янги режаларини олқишлади.
Глобал вазиятни чуқур таҳлил қилиш ва зарур қарорлар қабул қилиш мақсадида ТДТ мамлакатлари ташқи сиёсий идоралари ва махсус хизматлари раҳбарларининг қўшма учрашувларини ўтказиш ва бундай форматдаги биринчи йиғилишни келгуси йилда Самарқанд шаҳрида ташкил этиш таклиф қилинди.
Ўзбекистон етакчиси қисқа муддатда жадал ривожланиб бораётган нуфузли халқаро тузилмалар қаторига кирган Туркий давлатлар ташкилотининг ўрни ва аҳамияти тобора ортиб бораётганини таъкидлади. Олий даражадаги сиёсий мулоқот кенгайиб, ўзаро ишонч мустаҳкамланиб бораётгани, қўшма лойиҳалар ва гуманитар дастурлар фаол амалга оширилаётгани бундан далолат беради.
Бугунги кунда ТДТ доирасида 35 дан ортиқ йўналишда амалий ҳамкорлик қилинмоқда. Ўзаро савдо ҳажми барқарор ошиб бормоқда ва 2030 йилга бориб икки баробар кўпайиши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқининг асосий қисмида амалий ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг аниқ масалаларига тўхталди.
Ташкилотнинг нуфузи ва салоҳиятини ошириш, яқин истиқболда унинг самарали ҳамкорлик майдони сифатидаги ролини кучайтириш устувор вазифа экани таъкидланди.
- Бу борада Туркий давлатлар ўртасида стратегик шериклик, абадий дўстлик ва қардошлик тўғрисидаги битимни тезроқ келишиб, қабул қилиш тарафдоримиз. Албатта, бу муҳим битим ҳамкорлигимизни ривожлантириш йўлида асосий сиёсий ҳужжат сифатида қардош халқларимизни янада яқинлаштириш, амалий алоқаларни янги босқичга олиб чиқишда мустаҳкам замин бўлиб хизмат қилади, - деди мамлакатимиз етакчиси.
Кўп қиррали шерикликни кенгайтириш ва жадаллаштириш мақсадида Туркий давлатлар ташкилотини 2030 йилгача ривожлантириш стратегияси ва уни амалга ошириш бўйича алоҳида "йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш таклиф қилинди. Ушбу ҳужжатларда қуйидаги аниқ йўналиш ва чора-тадбирларни акс эттириш зарурлиги қайд этилди.
Биринчидан, савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш ва саноат кооперациясини чуқурлаштириш.
Ўзбекистон Президенти яқин истиқболда ТДТ доирасида савдо, бизнес ва ўзаро инвестициялар учун энг қулай шароитлар, ҳуқуқий асос ва инфратузилма яратишни назарда тутадиган Янги иқтисодий имкониятлар маконини шакллантириш муҳимлигини яна бир бор таъкидлади.
Амалий ҳамкорликни изчил ривожлантириш ва аниқ лойиҳаларни ишлаб чиқиш, хусусан, Туркий инвестиция жамғармаси доирасидаги режаларни келишиш мақсадида Туркий давлатларнинг иқтисодий шериклик бўйича доимий кенгашини таъсис этиш муҳимлиги қайд этилди. Доимий асосда фаолият юритадиган ушбу тузилмага Ташкилот мамлакатлари Бош вазирларининг ўринбосарлари раҳбарлик қилиши мумкин. Кенгашнинг Лойиҳа офисини Тошкент шаҳрида жойлаштириш таклиф этилди.
Ўзбекистон раҳбари таъкидлаганидек, қуйидаги масалалар Кенгашнинг доимий эътиборида бўлиши керак:
- Туркий давлатлар Саноат альянсини тузиш ва шу орқали машинасозлик, тоғ-кон саноати, электротехника, нефть-кимё, фармацевтика, енгил, озиқ-овқат саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳаларида етакчи компанияларнинг кооперация лойиҳаларини илгари суришга кўмаклашиш;
- ўзаро савдо ҳажмини янада ошириш ва техник регламентларни яқинлаштириш мақсадида "Туркий яшил йўлаклар" электрон тизимини жорий этиш;
- "яшил" энергетика, "яшил" водород ва аммиак бўйича лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш, илғор технологиялар, стандартлар ва ваколатларни жалб қилиш, давлат-хусусий шериклик механизмларини кенг жорий этиш учун "Яшил трансформация" консорциумини ташкил этиш;
- стратегик минераллар хомашё базасини ривожлантириш асосида қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш.
Шу билан бирга, "хомашё - қайта ишлаш - илм ва технологиялар - тайёр маҳсулот" тамойили асосида амалий ҳамкорлик дастурини қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Иккинчидан, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш. Мавжуд салоҳиятни ҳисобга олган ҳолда, ТДТ мамлакатлари органик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва етказиб бериш бўйича жаҳон етакчиларига айланиши мумкин.
ФАО таҳлилига кўра, бугунги кунда жаҳон органик маҳсулотлар бозори ҳажми 225 миллиард доллардан ошади ва келажакда бу кўрсаткич ҳар йили 10 фоизга ўсиши кутилмоқда.
Сифатли ва харидоргир органик маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун илмий-тадқиқот ва селекция, саноат кооперацияси ва логистика алоқаларини кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
- Келажакда органик маҳсулотларимиз жаҳон бозорига ягона бренд билан чиқиши мумкин. Бу борада қишлоқ хўжалиги вазирларимиз назоратида Эксперт ишчи гуруҳини ташкил этиб, дастлабки “пилот” лойиҳаларни саралаш ва мамлакатларимизда амалга оширишни таклиф этамиз, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Учинчидан, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни кучайтириш ва халқаро транзит йўлакларини ривожлантириш соҳасида мувофиқлаштирилган сиёсатни амалга ошириш.
Мамлакатимиз етакчиси Ўрта коридорни изчил ривожлантириш борасидаги режаларни қўллаб-қувватлаб, ушбу йўналишнинг рақобатбардошлигини таъминлаш ва бизнес ҳамжамияти учун энг қулай шароитлар яратиш муҳим эканини таъкидлади.
Шу маънода, мақбул транзит тарифларини қўллаш, замонавий транспорт инфратузилмасини ривожлантириш ва рақамли божхона тартиб-таомилларини жорий этиш муҳим аҳамият касб этади.
Ўрта коридор қурилаётган Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон темир йўли ва истиқболли Трансафғон йўлаги билан боғланса, улкан минтақада кўп тармоқли, стратегик магистраль йўллар тизими яратилади.
Транспорт соҳасига оид бу ташаббусларнинг барчаси 12 ноябрь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Мультимодал ташувлар бўйича халқаро форум доирасида атрофлича муҳокама қилиниши режалаштирилган.
Тўртинчидан, кенг кўламли саноат ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш учун самарали молиявий воситаларни жорий этиш.
Ўзбекистон Президенти Туркий инвестиция жамғармаси фаолиятини кенгайтириш, ИТБ, EТТБ ва бошқа халқаро ҳамда миллий молия институтлари билан Стратегик ҳамкорлик дастурини қабул қилиш ташаббусини илгари сурди.
Бешинчидан, барқарор ривожланишнинг муҳим драйверларига айланаётган сунъий интеллект, рақамлаштириш ва креатив иқтисодиётни ривожлантириш.
Ушбу йўналишлардаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш мақсадида сунъий интеллект ва креатив иқтисодиёт соҳаларидаги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича "йўл харитаси"ни қабул қилиш таклиф этилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда Туркий дунё халқаро кўргазмасини ўтказиш ташаббусини илгари сурди.
Олтинчидан, "Жаҳолатга қарши – маърифат" тамойили асосида илм-фан ва таълим соҳасидаги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш.
2025-2026 йилларда мамлакатимиз 100 дан ортиқ таълим муассасаларини бирлаштирган Туркий университетлар иттифоқига раислик қилиши таъкидланди. Келгуси ҳафта Тошкентда иттифоқнинг Бош ассамблеяси бўлиб ўтади.
Ўзбекистон раислик даврида "Туркий илм-фан ва инновациялар кунлари"ни ўтказиш ниятида.
Ўзбекистон Президенти илм-фан ва таълим соҳаларидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, иқтидорли олимларнинг тадқиқотларини рағбатлантириш мақсадида мамлакатимизда Туркий давлатлар халқаро университети ўз фаолиятини бошлаётганини маълум қилди. Давлатимиз раҳбари унинг негизида Қўшма тадқиқотларни қўллаб-қувватлаш дастурини ишлаб чиқишни таклиф этди.
Еттинчидан, ёшлар орасида ёт ва бузғунчи ғоялар тарқалишининг олдини олиш.
Шу муносабат билан Туркий давлатлар маконида экстремистик ва радикал мафкурага қарши курашиш бўйича Ҳаракатлар режасини қабул қилиш таклиф этилди.
Ўзбекистон, шунингдек, исломофобиянинг барча кўринишларига қарши курашишга қаратилган яқин мулоқотни давом эттиради.
Бундан ташқари, Ташкилот доирасида ёшлар ўртасида экологик билимлар бўйича қўшма чора-тадбирларни ишлаб чиқиш муҳим экани таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси яна бир муҳим масалага эътибор қаратди.
- Биз келгуси йилда буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоийнинг 585 йиллиги ҳамда улуғ озарбайжон шоири Низомий Ганжавий таваллудининг 885 йиллигини кенг нишонлаймиз. Ана шу мумтоз сиймоларнинг инсонпарварлик, ўзаро дўстлик ва бирдамлик ҳақидаги ғоялари, бебаҳо адабий меросини кенг тарғиб этиш мақсадида “Низомий Ганжавий ва Алишер Навоий ижоди – Туркий дунё маънавий ҳаётида” мавзусида халқаро илмий конференция ўтказишни таклиф этамиз, - деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда хорижий давлатлар делегациялари раҳбарлари ҳам сўзга чиқди.
Саммит якунида Ташкилотга аъзо мамлакатлар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтиришга қаратилган қўшма қарор ва ҳужжатлар тўплами қабул қилинди.

В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев и другие официальные лица.
В начале своего выступления Президент Узбекистана выразил искреннюю признательность Президенту Азербайджана за прекрасную организацию саммита в городе Габале, издревле являющемся одним из важных торговых и культурных центров на Великом шелковом пути.
– В последние годы непосредственно по вашей инициативе мы побывали во многих регионах современного Азербайджана. Стали свидетелями того, как с каждым днем всё больше благоустраивается прекрасный Карабах, видим огромную созидательную работу в городах Шуше, Ханкенди, Агдаме. Как ваши близкие друзья мы, конечно, очень рады этим позитивным процессам, – подчеркнул глава нашего государства.
Особо отмечено, что подписанная Декларация о мире между Азербайджаном и Арменией открывает широкие возможности странам Организации для сотрудничества в сферах торговли, экономики, транспорта и гуманитарном направлении.
Глава нашей страны также поблагодарил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова за эффективное председательство в ОТГ и достойный вклад в выведение сотрудничества на новый уровень.
Переходя к повестке саммита, лидер Узбекистана дал краткую характеристику современной международной ситуации. Подчеркнуто, что нынешнее заседание проходит в условиях сложных геополитических изменений и растущих угроз безопасности в мире и регионе.
– На недавней юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке выступления и подходы мировых лидеров в очередной раз продемонстрировали отсутствие единой позиции относительно архитектуры политики и безопасности современного мира, – заявил глава нашей страны.
В данном контексте он вновь отметил востребованность глубокого реформирования и совершенствования системы глобального управления, повышения роли ООН и Совета Безопасности, а также усиления голоса развивающихся стран
в международных делах.
Подчеркнуто, что на государствах Организации негативно сказываются обостряющиеся на Евразийском континенте конфликты и войны, которым не видно конца. Серьезную обеспокоенность вызывают трагедия в секторе Газа, ситуация вокруг Украины, иранской ядерной программы, вопросы стабильности в Афганистане.
Глава Узбекистана приветствовал стремления и новые планы ведущих мировых держав по формированию справедливого миропорядка, обеспечению взаимного доверия и безопасности.
В целях глубокого анализа глобальной ситуации и принятия необходимых решений предложено провести совместные встречи глав внешнеполитических ведомств и спецслужб стран ОТГ с организацией первого заседания в таком формате в следующем году в городе Самарканде.
Лидер Узбекистана также отметил растущую роль и значение Организации тюркских государств, которая за короткое время вошла в число быстро развивающихся авторитетных международных структур. Об этом свидетельствуют расширение политического диалога на высоком уровне, укрепление взаимного доверия, активная реализация совместных проектов и гуманитарных программ.
Сегодня в рамках ОТГ осуществляется практическое сотрудничество по более чем 35 направлениям. Стабильно растет объем взаимной торговли, который, как ожидается, удвоится к 2030 году.
В основной части своего выступления Президент Узбекистана остановился на конкретных вопросах дальнейшего расширения практического сотрудничества.
Подчеркнуто, что приоритетной задачей является повышение авторитета и потенциала Организации, укрепление в ближайшей перспективе её роли как площадки для эффективного сотрудничества.
– В этой связи мы поддерживаем скорейшее согласование и принятие Договора о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве между тюркскими государствами. Безусловно, как главный политический документ развития нашего сотрудничества этот важный договор послужит прочной основой для дальнейшего сближения наших братских народов и выведения практических связей на новый уровень, – заявил лидер страны.
В целях расширения и ускорения динамики многопланового партнерства предложено разработать Стратегию развития ОТГ до 2030 года и отдельную «дорожную карту» по ее реализации. Отмечена необходимость отражения в этих документах следующих конкретных направлений и мер.
Во-первых, развитие торгово-экономических отношений и углубление промышленной кооперации.
Президент Узбекистана вновь выступил за формирование в ближайшей перспективе в рамках ОТГ Пространства новых экономических возможностей, предусматривающего создание максимально благоприятных условий, правовой базы и инфраструктуры для торговли, бизнеса и взаимных инвестиций.
В целях последовательного развития практического сотрудничества и разработки конкретных проектов, в частности, согласования планов в рамках Тюркского инвестиционного фонда, отмечена важность учреждения Постоянного совета тюркских государств по экономическому партнерству. Данную структуру, действующую на постоянной основе, могли бы возглавить заместители премьер-министров стран Организации. Проектный офис Совета предложено разместить в Ташкенте.
Как отметил глава Узбекистана, в сфере постоянного внимания Совета должны находиться такие вопросы, как:
– создание Промышленного альянса тюркских государств и содействие тем самым продвижению кооперационных проектов ведущих компаний в области машиностроения, горнодобывающей промышленности, электротехники, нефтехимии, фармацевтики, легкой, пищевой промышленности, производства строительных материалов;
– внедрение электронной системы «Тюркские зеленые коридоры» в целях дальнейшего увеличения объемов взаимной торговли и сближения технических регламентов;
– создание консорциума «Зеленая трансформация» для совместной реализации проектов по «зеленой» энергетике, «зеленому» водороду и аммиаку, привлечения передовых технологий, стандартов и компетенций, широкого внедрения механизмов государственно-частного партнерства;
– развитие стратегической минерально-сырьевой базы с производством продукции с добавленной стоимостью.
При этом подчеркнута важность принятия практической Программы сотрудничества, основанного на принципе «сырье – переработка – наука и технологии – готовая продукция».
Во-вторых, обеспечение продовольственной безопасности. С учетом потенциала страны ОТГ могут стать мировыми лидерами по производству и поставкам органической сельскохозяйственной продукции.
Согласно анализу ФАО, сегодня объем мирового рынка органической продукции превышает 225 миллиардов долларов, и ожидается, что в будущем этот показатель будет ежегодно расти на 10 процентов.
Для производства качественной и востребованной органической продукции отмечена необходимость усиления научных исследований и селекции, промышленной кооперации и логистических связей.
– В будущем наши органические продукты могли бы выйти на мировой рынок под единым брендом. В этой связи предлагаем создать Экспертную рабочую группу под контролем министров сельского хозяйства наших стран, отобрать первые «пилотные» проекты и реализовать их, – отметил глава Узбекистана.
В-третьих, укрепление транспортной взаимосвязанности и проведение скоординированной политики в области развития международных транзитных коридоров.
Поддержав планы по последовательному развитию Срединного коридора, лидер нашей страны подчеркнул важность обеспечения конкурентоспособности данного маршрута и создания самых благоприятных условий для бизнес-сообщества.
В этом контексте большое значение будут иметь применение оптимальных транзитных тарифов, развитие современной транспортной инфраструктуры и внедрение цифровых таможенных процедур.
В случае соединения Срединного коридора со строящейся железной дорогой Китай – Кыргызстан – Узбекистан и перспективным Трансафганским коридором будет создана многоотраслевая, стратегическая система магистралей в обширном регионе.
Все эти инициативы, связанные с транспортной сферой, планируется всесторонне обсудить в рамках Международного форума по мультимодальным перевозкам, который состоится в городе Ташкенте 12 ноября.
В-четвертых, внедрение эффективных финансовых инструментов для реализации масштабных промышленных и инфраструктурных проектов.
Президент Узбекистана выступил за расширение деятельности Тюркского инвестиционного фонда, принятие Программы стратегического сотрудничества с ИБР, ЕБРР и другими международными и национальными финансовыми институтами.
В-пятых, развитие искусственного интеллекта, цифровизации и креативной экономики, которые становятся важными драйверами устойчивого развития.
Для объединения усилий в этих направлениях предложено принять «дорожную карту» по реализации проектов в области искусственного интеллекта и креативной экономики.
Глава государства также выступил с инициативой проведения в Узбекистане Международной выставки Тюркского мира.
В-шестых, вывод сотрудничества в области науки и образования на новый уровень на основе принципа «Просвещение против невежества».
Отмечено, что в 2025–2026 годах наша страна будет председательствовать в Союзе тюркских университетов, объединяющем более 100 учебных заведений. На следующей неделе в Ташкенте состоится Генеральная ассамблея Союза.
В период председательства Узбекистан намерен провести «Дни тюркской науки и инноваций».
Президент Узбекистана также сообщил, что в целях укрепления сотрудничества в научно-образовательной сфере и стимулирования исследований талантливых учёных в нашей стране начинает деятельность Международный университет тюркских государств. Глава государства предложил разработать на его базе Программу поддержки совместных исследований.
В-седьмых, предотвращение распространения среди молодежи чуждых и деструктивных идей.
В этой связи предложено принять План действий по борьбе с экстремистской и радикальной идеологией на пространстве тюркских государств.
Узбекистан также продолжит тесный диалог, направленный на борьбу со всеми проявлениями исламофобии.
Кроме того, отмечено, что важным шагом станет разработка в рамках Организации совместных мер по экологическому просвещению молодежи.
Лидер Узбекистана также обратил внимание на другой важный вопрос.
– В следующем году мы широко отметим 585-летие великого поэта и мыслителя Алишера Навои и 885-летие великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви. В целях дальнейшей популяризации их идей гуманизма, дружбы и братства, бесценного литературного наследия предлагаем провести международную научную конференцию «Творчество Низами Гянджеви и Алишера Навои в духовной жизни Тюркского мира», – заявил глава нашего государства.
В ходе заседания также выступили главы делегаций зарубежных государств.
По итогам саммита принят пакет совместных решений и документов, направленных на дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества между странами-участницами Организации.