Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 сентябрь куни Тяньцзинь шаҳрида “ШҲТ плюс” форматининг “Кўп томонлама ҳамкорликни ҳаётга татбиқ этиш, минтақавий хавфсизликни таъминлаш ва барқарор тараққиётга кўмаклашиш” мавзусидаги учрашувда иштирок этди.
Тадбирда ШҲТга аъзо давлатлар делегациялари ва унинг доимий фаолият юритувчи органлари раҳбарлари билан бир қаторда кузатувчи ва ҳамкор мамлакатлар етакчилари, фахрий меҳмонлар, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш ва бошқа халқаро тузилмалар раҳбарлари ҳам қатнашди.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида очиқлик ва кўп томонлама ҳамкорлик руҳига тўлиқ жавоб берадиган “ШҲТ плюс” формати ишончли мулоқот учун тобора муҳим майдонга айланиб бораётганини таъкидлади.
Бу галги саммит XX асрнинг энг катта фожиаси – Иккинчи жаҳон уруши тугаганининг 80 йиллигида ўтаётгани рамзий маънога эга экани таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси қарама-қаршилик кўпайиб бораётганидан хавотир билдириб, низоларга барҳам бериш, ишончни тиклаш, тинч-тотув яшаш ва халқаро ҳуқуқ нормаларини ҳурмат қилишга чақирди.
Шу маънода, Хитой Раиси Си Цзиньпин илгари сурган Глобал бошқарув бўйича ташаббусини қўллаб-қувватлади.
Ўзбекистон Президенти Ғазо секторидаги вазият яна кескинлашаётгани ва гуманитар аҳвол ёмонлашаётганини қайд этиб, Фаластин – Исроил муаммосини “икки халқ учун икки давлат” тамойили асосида адолатли ҳал этишгина Яқин Шарқдаги можарони тўхтатиши мумкинлигини таъкидлади.
ШҲТ доирасидаги шериклик ва амалий ҳамкорлик учун улкан салоҳият мавжудлигини таъкидлаб, давлатимиз раҳбари кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришнинг долзарб вазифаларига тўхталди.
Энг аввало, ШҲТ мамлакатларининг барқарорлиги ва фаровонлигини таъминлаш учун жамоавий саъй-ҳаракатларни кучайтириш муҳим экани, бу, айниқса, иқлим ўзгариши, энергетика ва озиқ-овқат ресурслари тақчиллиги, миграция инқирозлари, киберҳужумлар ва бошқа янги хавф-хатарлар юзага келаётган шароитда долзарб экани таъкидланди.
Президентимиз Тошкент шаҳрида ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси негизида Хавфсизликка таҳдид ва хавф-хатарларга қарши курашиш бўйича универсал марказ ҳамда Душанбе шаҳрида Наркотикларга қарши курашиш маркази ишга туширилганини олқишлади.
Хавфсизлик масалалари бўйича “ШҲТ плюс” форматидаги биринчи мулоқотни келгуси йили юртимизда ўтказиш таклиф қилинди.
– Афғонистондаги вазиятни ҳисобга олмасдан ва халқаро ҳамжамиятнинг афғон ҳукумати билан конструктив мулоқотини йўлга қўймасдан туриб, минтақамизда барқарорликни таъминлаш мумкин эмас, – деди Ўзбекистон етакчиси.
Шу муносабат билан ушбу мамлакат билан ҳамкорлик қилиш ва уни ШҲТ лойиҳаларига жалб қилиш бўйича прагматик ёндашувларни ишлаб чиқиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари ШҲТ доирасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни тубдан кенгайтиришни устувор вазифа сифатида қайд этди.
Тўсиқларни бартараф этиш ва стандартларни яқинлаштириш, электрон савдо майдончаларини ривожлантириш, саноат кооперацияси ва инновацияларни рағбатлантириш учун саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Бизнес мулоқот учун самарали платформани ишга тушириш мақсадида ҳар йили “ШҲТ ИНВЕСТ” инвестиция форумини ўтказиш ва унинг биринчи йиғилишини келгуси йилда Ўзбекистонда ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди.
Минтақавий транспорт интеграцияси ва ўзаро боғлиқлик ҳақида сўз юритилар экан, минтақани глобал йўлаклар билан ишончли боғлашни таъминлайдиган самарали транспорт йўналишларини яратиш Марказий Осиё учун ҳаётий муҳим аҳамиятга эга экани таъкидланди.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлининг қурилиши ва келажакда Трансафғон йўлаги билан боғланиши ШҲТ маконида ягона транспорт тармоғини шакллантиришга хизмат қилади.
Мамлакатимиз етакчиси илм-фан, технологиялар ва инновациялар соҳаларида шерикликни фаол илгари суриш муҳимлигини қайд этди.
– ШҲТ мамлакатлари сунъий интеллект, катта маълумотлар базалари, робототехника, биомуҳандислик, муқобил энергетика каби илғор йўналишларда катта сакрашни таъминлашга қодир бўлган улкан илмий-техник салоҳиятга эга, – деди Президентимиз.
Янги ғояларни илгари суриш ва илғор ечимларни ишлаб чиқиш учун ШҲТнинг инновацион-технологик хаблари тармоғини яратиш амалий қадам сифатида таклиф этилди.
Маданий-гуманитар соҳада ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон раҳбари “ШҲТ оиласи”нинг маданий ранг-баранглиги ва қадриятларини илгари суришга кўмаклашишга қаратилган Буюк Ипак йўли маданий мулоқотини таъсис этиш ташаббусини илгари сурди. Иштирокчи мамлакатлар делегацияларини Самарқандда бўлиб ўтадиган ЮНЕСКО Бош конференцияси тадбирларида фаол иштирок этишга таклиф этди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида “ШҲТ плюс” форматидаги ушбу саммитнинг самарали натижалари барқарорликни янада мустаҳкамлаш, кўп қиррали шерикликни кенгайтириш ва барча мамлакатларнинг изчил тараққиётига хизмат қилишига ишонч билдирди.

1 сентября в городе Тяньцзине Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие во встрече формата «ШОС плюс» на тему «Претворение в жизнь многосторонности, обеспечение региональной безопасности и содействие устойчивому развитию».
В мероприятии наряду с главами делегаций государств-членов ШОС и руководителями ее постоянно действующих органов, участвовали лидеры стран-наблюдателей и партнеров, почетные гости, генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш и руководители других международных структур.
В своем выступлении глава Узбекистана подчеркнул, что формат «ШОС плюс», в полной мере отвечающий духу открытости и многосторонности, становится все более востребованной площадкой для доверительного диалога.
Отмечена символичность проведения нынешнего саммита в год 80-летия окончания Второй мировой войны – величайшей трагедии XX века.
Выражая обеспокоенность наблюдающейся тенденцией к конфронтации, лидер Узбекистана призвал к прекращению конфликтов, восстановлению доверия, мирному сосуществованию и уважению норм международного права. В данном контексте он поддержал выдвинутую Председателем КНР Си Цзиньпином Инициативу по глобальному управлению.
Отмечая очередную эскалацию ситуации и ухудшение гуманитарного положения в секторе Газа, Президент Узбекистана заявил, что только справедливое урегулирование палестино-израильского вопроса на основе принципа «два государства для двух народов» может стать ключом к решению конфликта на Ближнем Востоке.
Указывая на огромный потенциал партнерства и практического взаимодействия в рамках ШОС, глава государства остановился на актуальных задачах развития многостороннего сотрудничества.
Прежде всего подчеркнута важность укрепления коллективных усилий для обеспечения стабильности и процветания стран ШОС, что особенно актуально в условиях возникновения новых вызовов и угроз, таких как изменение климата, дефицит энергетических и продовольственных ресурсов, миграционные кризисы, кибератаки и другие.
Президент приветствовал запуск Универсального центра по противодействию угрозам и вызовам безопасности на базе Региональной антитеррористической структуры ШОС в Ташкенте, а также Антинаркотического центра в Душанбе. Предложено провести в следующем году в нашей стране первый Диалог ШОС+ по вопросам безопасности.
– Обеспечение стабильности в регионе невозможно без учета развития ситуации в Афганистане и налаживания конструктивного диалога международного сообщества с афганскими властями», – заявил лидер Узбекистана.
В этой связи указано на необходимость выработки прагматичных подходов к сотрудничеству с этой страной и ее вовлечению в проекты ШОС.
В качестве приоритетной задачи глава государства обозначил кардинальное расширение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества в рамках ШОС.
Отмечена важность консолидации усилий для устранения барьеров и сближения стандартов, развития площадок электронной торговли, стимулирования промышленной кооперации и инноваций.
В целях запуска эффективной площадки для бизнес-диалога инициировано ежегодное проведение инвестиционного форума «ШОС ИНВЕСТ» с организацией его первого заседанияв следующем году в Узбекистане.
В контексте региональной транспортной интеграции и взаимосвязанности указано на жизненно важное значение для Центральной Азии создания эффективных транспортных маршрутов, обеспечивающих надёжное соединение региона с глобальными коридорами.
Строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан и ее соединение в перспективе с Трансафганским коридором будут способствовать формированию единой транспортной сети на пространстве ШОС.
Лидер нашей страны также выступил за активное продвижение партнерства в сферах науки, технологий и инноваций.
– Страны ШОС обладают колоссальным научно-техническим потенциалом, который способен обеспечить прорыв в таких передовых направлениях, как искусственный интеллект, большие данные, робототехника, биоинженерия, альтернативная энергетика, – отметил Президент.
В качестве практического шага предложено создание Сети инновационно-технологических хабов ШОС для генерации новых идей и разработки передовых решений.
В целях расширения сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере глава Узбекистана выступил с инициативой учреждения Культурного диалога Великого Шелкового пути, призванного содействовать продвижению культурного многообразия и ценностей «семьи ШОС». Пригласил делегации присутствующих стран принять активное участие в предстоящих мероприятиях Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде.
В завершение своего выступления глава нашего государства выразил уверенность, что плодотворные результаты нынешнего саммита в формате «ШОС плюс» послужат дальнейшему обеспечению стабильности, расширению многопланового партнерства и устойчивому развитию всех стран.