Жаҳон интеллектуал мулк ташкилоти (WIPO) томонидан эълон қилинган 2025 йилги Глобал инновация индексида Ўзбекистон ўз кўрсаткичларини 4 поғонага яхшилаб, 139 та давлат орасида 79-ўринга кўтарилди.
Бу натижа мамлакатнинг илмий-тадқиқот ва инновация салоҳиятининг сезиларли ўсиши ҳамда ривожланиш тенденцияларини яна бир бор тасдиқлайди.
Маълумот учун: Глобал инновация индекси ҳар йили сентябрь ойида эълон қилинади ва 2 та асосий субиндекс ҳамда 7 та йўналиш бўйича бирлаштирилган қарийб 80 та индикатор асосида тайёрланади. Бу индикаторлар мамлакатлар инновация салоҳияти, билим ва технология ривожланиши, бизнес муҳити ва бошқарув сифатини аниқлашда асосий мезон ҳисобланади.
Шу билан бирга бир қатор индикаторларда Ўзбекистон кўрсаткичлари яхшиланди. Хусусан, “Инсон капитали ва илмий тадқиқотлар” индикаторида мамлакатимиз 12 поғонага, “Билим ва технология маҳсулотлари” индикаторида 10 поғонага, “Бозор ривожланиши” индикаторида 4 поғонага кўтарилди.
Шунингдек, республикамиз “қуйи ўрта даромадли мамлакатлар” гуруҳида 37 та давлат орасида 7-ўринга кўтарилиб (2024 йилда 10-ўрин), Марказий Осиёда 1-ўринни, Жанубий Осиё минтақасида эса Ҳиндистон ва Эрондан кейин 3-ўринни эгаллади (2024 йилда 4-ўрин).

В Глобальном индексе инноваций 2025 года, опубликованном Всемирной организацией интеллектуальной собственности (WIPO), Узбекистан улучшил свои показатели на 4 позиции и поднялся на 79-е место среди 139 стран.
Этот результат еще раз подтверждает значительный рост научно-исследовательского и инновационного потенциала страны и тенденции ее развития.
Для справки: Глобальный инновационный индекс публикуется ежегодно в сентябре и готовится на основе почти 80 индикаторов, объединенных по 2 основным субиндексам и 7 направлениям. Эти индикаторы являются основными критериями для определения инновационного потенциала стран, развития знаний и технологий, бизнес-среды и качества управления.
Наряду с этим, показатели Узбекистана улучшились по ряду индикаторов. Так, по индикатору «Человеческий капитал и научные исследования» страна поднялась на 12 позиций, по индикатору «Продукция знаний и технологий» – на 10 позиций, по индикатору «Развитие рынка» – на 4 позиции.
Также наша республика в группе «Страны с доходом ниже среднего» поднялась на 7-е место среди 37 стран (10-е место в 2024 году) и заняла 1-е место в Центральной Азии и 3-е место в Южно-Азиатском регионе после Индии и Ирана (4-е место в 2024 году).