Нью-Йорк шаҳрида жойлашган БМТ Бош қароргоҳида бўлиб ўтган “Янги Ўзбекистон: Шавкат Мирзиёев йўли” номли китобнинг тақдимотида БМТ раҳбарияти, халқаро ташкилотлар ва дипломатик корпус вакиллари, фуқаролик жамияти фаоллари ҳамда журналистлардан иборат 100 га яқин киши қатнашди.
Тақдимот давомида Янги Ўзбекистондаги ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти, уларнинг асосий босқичлари ва устувор йўналишлари ҳақида сўз юритилди.
Тадбир иштирокчилари томонидан Ўзбекистондаги ислоҳотлар “сиёсий жасорат, стратегик ёндашув ва ижтимоий йўналтирилганлик”ни бирлаштирган комплекс трансформация сифатида юксак баҳоланди. Мамлакатимиздаги ўзгаришлар барча муҳим соҳалар — давлат бошқаруви, суд-ҳуқуқ тизими, таълим, соғлиқни сақлаш ва рақамли ривожланишни қамраб олаётгани қайд этилди.
Сўзга чиққан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, қатор хорижий давлатларнинг вакиллари ва журналистлар Ўзбекистонда юз бераётган кенг кўламли сиёсий ва ижтимоий ислоҳотларни эътироф этди. Таъкидланганидек, ушбу ижобий ўзгаришлар нафақат Ўзбекистон учун, балки бутун Марказий Осиё минтақасининг барқарор ривожланиши учун муҳим аҳамият касб этади.

В презентации книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева», прошедшей в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке, приняли участие около 100 человек, включая руководство ООН, представителей международных организаций и дипломатического корпуса, активистов гражданского общества и журналистов.
В ходе презентации говорилось о сути и значении реформ в Новом Узбекистане, их основных этапах и приоритетных направлениях.
Участники мероприятия дали высокую оценку реформам в Узбекистане как комплексной трансформации, объединяющей «политическую смелость, стратегический подход и социальную направленность». Подчеркивалось, что изменения в стране охватывают все ключевые сферы – государственное управление, судебно-правовую систему, образование, здравоохранение и цифровое развитие.
Выступившие представители Организации Объединенных Наций, ряда зарубежных государств и журналисты отметили проводимые в Узбекистане масштабные политические и социальные реформы. Подчеркивалось, что эти изменения имеют важное значение не только для Узбекистана, но и для устойчивого развития всего региона Центральной Азии.