“БМТ-аёллар” тузилмаси Ўзбекистонда ўз ваколатхонасини очди
Жорий йилнинг 27 май куни Тошкентда “БМТ-аёллар” тузилмасининг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ва Ҳукумати аъзолари, БМТ агентликлари, халқаро ташкилотлар раҳбарлари, шунингдек, фуқаролик жамияти ва хусусий сектор вакиллари иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, "БМТ-аёллар" тузилмаси офисини Тошкентда очиш бўйича олий даражадаги келишувга БМТ Бош котиби ўринбосари, "БМТ-аёллар" тузилмаси ижрочи директори Сима Бахуснинг Ўзбекистонга 2024 йил май ойида амалга оширган ташрифи мобайнида эришилган эди.
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева “БМТ-аёллар” билан ҳамкорликнинг янги босқичини қўллаб-қувватлашини билдириб, офиснинг очилиши мамлакатнинг гендер тенглик соҳасидаги тараққиётини халқаро миқёсда эътироф этиш рамзи сифатидаги муҳимлигини таъкидлади.
“Шубҳасиз, мазкур ваколатхонанинг юртимизда фаолият олиб бориши икки томонлама алоқаларимизни янги босқичга олиб чиқишимизда, конструктив ҳамкорлигимизни янада изчил ривожлантириб боришимизда катта роль ўйнайди.”, - деди Танзила Нарбаева.
Офиснинг очилиши Ўзбекистон Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан ҳамкорликда амалга оширилаётган Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилаётган гендерга йўналтирилган бюджетлаштириш лойиҳасининг ишга туширилиши билан бир вақтга тўғри келди. Ушбу лойиҳа янги офис фаолиятининг биринчи кенг кўламли йўналиши бўлади.
Маросимда “БМТ-аёллар” ташкилотининг Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича минтақавий директори ўринбосари Элиза Фернандес Саенс офиснинг мамлакат аёллари ва қизлари учун шериклик, тараққиёт ва умид тимсоли сифатидаги аҳамиятини таъкидлади.
“Тенгликка эришиш йўли ушбу офиснинг очилиши билан тугамайди - у янгидан, кўпроқ мажбурият, янги умид ва тўхтовсиз олдинга интилиш билан бошланади”, - деди Элиза Фернандес Саенс.
БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори Сабина Махл офиснинг очилиши мамлакатнинг инсон салоҳиятини ривожлантириш ва гендер тенгликка қатъий содиқлигини тасдиқлаши, “БМТ-аёллар” билан ҳамкорлик эса ушбу вазифаларни амалга оширишга хизмат қилишини таъкидлади.
Ўзбекистонда “БМТ-аёллар” тузилмаси офисининг очилиши хотин-қизлар ҳуқуқлари ва гендер тенгликни илгари суришда янги даврни бошлаб беради, бу ташкилотнинг юбилейлари ҳамда бутун дунёда хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва кенгайтиришга қаратилган асосий халқаро ҳужжатлар йилида айниқса муҳимдир. Жорий йилда ташкилот ўзининг 15 йиллигини, Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформасининг 30 йиллиги ҳамда БМТ Хавфсизлик Кенгашининг Хотин-қизлар, тинчлик ва хавфсизлик масалалари бўйича 1325-резолюциясининг 25 йиллигини нишонлайди.

27 мая текущего года в Ташкенте состоялось торжественное открытие офиса структуры «ООН-женщины» – важного шага в продвижении гендерного равенства и расширении прав и возможностей женщин в стране.
В церемонии приняли участие члены Олий Мажлиса и Правительства Республики Узбекистан, руководители агентств ООН, международных организаций, а также представители гражданского общества и частного сектора.
Следует отметить, что договоренность на высшем уровне об открытии в Ташкенте офиса структуры «ООН-женщины» было достигнуто в ходе визита в Узбекистан заместителя Генерального секретаря ООН, Директора-исполнителя структуры «ООН-женщины» Симы Бахус в мае 2024 года.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева выразила поддержку новому этапу сотрудничества с «ООН-женщины», отметив значение открытия офиса как международного признания прогресса страны в области гендерного равенства.
«Несомненно, деятельность данного представительства в нашей стране сыграет важную роль в выводе наших двусторонних отношений на новый уровень и дальнейшем последовательном развитии конструктивного сотрудничества.», – отметила Танзила Нарбаева.
Открытие офиса совпало с запуском финансируемого Европейским союзом проекта по гендерно-ориентированному бюджетированию, который реализуется в партнерстве с Министерством экономики и финансов Узбекистана. Этот проект станет первым масштабным направлением деятельности нового офиса.
В ходе церемонии заместитель регионального директора «ООН-женщины» для стран Европы и Центральной Азии Элиза Фернандес Саенс подчеркнула важность офиса как символа партнерства, прогресса и надежды для женщин и девочек страны.
«Путь к равенству не заканчивается с открытием этого офиса – он начинается заново, с большей приверженностью, с новой надеждой и с неудержимым стремлением вперед», – отметила Элиза Фернандес Саенс.
Постоянный координатор ООН в Узбекистане Сабина Махл подчеркнула, что открытие офиса подтверждает твердую приверженность страны развитию человеческого потенциала и гендерному равенству, а сотрудничество с «ООН-женщины» будет способствовать реализации этих задач.
Открытие офиса структуры «ООН-женщины» в Узбекистане знаменует собой начало новой эры в продвижении прав женщин и гендерного равенства, что особенно важно в год юбилеев организации и ключевых международных документов, направленных на защиту и расширение прав женщин во всем мире. В этом году организация отмечает свое 15-летие, 30-ю годовщину Пекинской декларации и Платформы действий и 25-ю годовщину Резолюции 1325 Совета Безопасности ООН по вопросам женщин, мира и безопасности.