“Яшил макон” лойиҳаси ижроси таҳлил қилинди
Жорий йил 20 май куни Сенатнинг Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси мажлисида Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирининг “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида ҳудудларни кўкаламзорлаштириш, дарахтлар экиш ва парваришлаш, “яшил белбоғлар”ни барпо этиш борасида амалга оширилган ишлар тўғрисидаги ахбороти эшитилди.
Мажлисда сенаторлар, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати, Ўзбекистон Экологик партияси масъуллари, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларининг аграр, сув хўжалиги ва экология масалалари бўйича доимий комиссиялари аъзолари, Ёшлар парламенти аъзолари, экспертлар, вазирлик ва идоралар вакиллари ҳамда ОАВ ходимлари иштирок этди.
Таъкидланганидек, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида жорий йил баҳорги мавсумда 136 млн туп дарахт ва бута кўчатлари экилган.
Кўчатларни агротехник талабларга мос равишда экиш, уларни парваришлаш, касаллик ва зараркунандаларга қарши курашиш тадбирларини тўғри ташкил этишга қаратилган 1,5 мингдан ортиқ амалий семинарлар ўтказилган.
Бундан ташқари, Давлат ўрмон фонди ерларида 126 минг гектар майдонда ўрмон барпо этиш ва қайта тиклаш тадбирлари амалга оширилган. Орол денгизининг қуриган туби ва Оролбўйи минтақасида 124,5 минг гектар майдонда яшил қопламалар барпо этилиб, 1,5 минг гектарда ўрмонлаштириш ишлари ташкил этилган.
Ҳудудларга тупроқ-иқлим шароитига мос кўчатлар етказиб берилишини таъминлаш мақсадида 1,3 мингта савдо ярмаркаси фаолияти йўлга қўйилган.
Ўрмон хўжаликлари томонидан яшил ҳудудлар етишмаётган 1024 та маҳаллага 808 минг туп, Экология жамғармаси ҳисобидан мактаб ва мактабгача таълим ташкилотларига 409 минг туп, соғлиқни сақлаш муассасаларига 493 минг туп кўчат етказиб берилган.
Мажлисда “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасини амалга оширишда айрим камчиликларга ҳам йўл қўйилганлиги сенаторлар томонидан таъкидланди. Жумладан, баҳор мавсумида экилган қарийб 14 минг туп кўчатнинг суғориш тизими ташкил этилмаган. Айрим ҳолларда ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитидан келиб чиқиб, дарахт ва буталарнинг мос турлари танланмасдан экилган.
Баъзи вазирлик, идоралар ва тармоқларда дарахт экиш тадбирларига етарли даражада эътибор қаратилмаган. Экилган кўчатларни парваришлаш, суғориш, улар пайҳон қилинишининг олдини олиш ишлари ҳам талаб даражасида амалга оширилмаган.
Ҳокимлик, вазирлик, идора ва ташкилотлар томонидан аввалги мавсумларда экилган, табиий ва бошқа омиллар ҳисобига қуриб қолган дарахтларни хатловдан ўтказиш, қуриб қолган дарахтлар ўрнига янги кўчатларни экиш амалиётига эътибор қаратилмаган.
Қурилиш материаллари, энергетика ва металлургия соҳасидаги саноат корхоналари томонидан 5 гектардан майдонда “яшил белбоғлар” барпо этиш ишлари айрим ҳудудларда бажарилмаган.
Хусусан, Жиззах, Фарғона, Қашқадарё, Тошкент, Наманган вилоятлари ва Тошкент шаҳрида саноат корхоналари томонидан кўчат экиш орқали “яшил белбоғлар” барпо этиш ишлари қониқарли даражада эмас.
Шунингдек, атроф муҳитга таъсир хавфи бўйича I-II тоифадаги 1 306 та саноат корхонасининг 419 тасида кўчат экиш ишлари етарли даражада ташкил этилмаган.
Муҳокама давомида камчиликларни бартараф этиш юзасидан масъулларга қатор таклиф ва тавсиялар берилди. Хусусан, экилган кўчатлар ҳақидаги маълумотларнинг “Yashilmakon.eco” электрон платформасига ўз вақтида ва ҳаққоний киритилишини таъминлаш, кузги мавсумда ҳар бир ҳудуднинг иқлими, тупроқ шароитларидан келиб чиққан ҳолда дарахт тури ва экиш жойларини белгилаш лозимлиги таъкидланди.
Йирик саноат корхоналари атрофи ва уларга туташ ҳудудларда ҳамда чиқинди полигонлари атрофларида “яшил белбоғлар” барпо этишга алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги қайд этилди.
Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасининг амалга оширилиши юзасидан қатъий депутатлик ва жамоатчилик назоратини давом эттириш, ҳудудий экология, атроф муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаларининг бу борада амалга оширган ишлар тўғрисидаги ахборотини Кенгаш сессияларида эшитиб бориш тавсия этилди.
Шунингдек, Қўмита мажлисида муҳим экологик саналардан бири бўлган 22 май Халқаро биологик хилма-хиллик кунининг мазмун-моҳияти хусусида ҳам атрофлича маълумот берилди.
Бундан ташқари, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларининг аграр, сув хўжалиги ва экология масалалари бўйича доимий комиссиялари аъзолари учун “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасини амалга оширишда депутатлик ва жамоатчилик назоратининг муҳим жиҳатлари хусусида семинар ҳам ташкил этилди.

Проанализирована реализация проекта «Яшил макон»
20 мая текущего года на заседании Комитета Сената по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии заслушана информация министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата о проделанной работе по озеленению территорий, посадке и уходу за деревьями, созданию «зеленых поясов» в рамках общенационального проекта «Яшил макон».
В заседании приняли участие сенаторы, ответственные работники Общенационального движения «Юксалиш», Экологической партии Узбекистана, члены постоянных комиссий местных Кенгашей народных депутатов по аграрным, водохозяйственным и экологическим вопросам, члены Молодежного парламента, эксперты, представители министерств и ведомств, а также работники СМИ.
Отмечалось, что в рамках общенационального проекта «Яшил макон» весной текущего года высажено 136 млн саженцев деревьев и кустарников.
Проведено более 1,5 тыс. практических семинаров, направленных на правильную организацию мероприятий по посадке саженцев в соответствии с агротехническими требованиями, уходу за ними, борьбе с болезнями и вредителями.
Кроме того, проведены мероприятия по созданию и восстановлению лесов на 126 тыс. гектаров земель Государственного лесного фонда. На высохшем дне Аральского моря и в регионе Приаралья на площади 124,5 тыс. гектаров разбиты зеленые насаждения, на площади 1,5 тыс. гектаров организована работа по восстановлению лесов.
В целях обеспечения поставки в регионы саженцев, приспособленных к почвенно-климатическим условиям, налажена деятельность 1,3 тыс. торговых ярмарок.
Лесными хозяйствами 808 тыс. саженцев доставлены 1024 махаллям, где ощущается нехватка зеленых зон. За счет Экологического фонда 409 тысяч саженцев направлены в школы и дошкольные образовательные организации, 493 тысячи саженцев – в учреждения здравоохранения.
На заседании сенаторами отмечалось, что в реализации общенационального проекта «Яшил макон» допущены некоторые недостатки. В частности, не организована система орошения почти 14 тысяч саженцев, посаженных весной. В некоторых случаях, исходя из почвенно-климатических условий регионов, подходящие виды деревьев и кустарников высаживались без отбора.
В некоторых министерствах, ведомствах и отраслях не уделяется должного внимания мероприятиям по посадке деревьев. Не на должном уровне проведена работа по уходу за посаженными саженцами, поливу, предотвращению их гибели.
Хокимияты, министерства, ведомства и организации не уделяют должного внимания практике инвентаризации деревьев, посаженных в предыдущие сезоны, высохших из-за природных и других факторов, и посадки новых саженцев вместо них.
В некоторых регионах промышленными предприятиями в сфере строительных материалов, энергетики и металлургии не проводится работа по созданию «зеленых поясов» на площади 5 гектаров.
В частности, неудовлетворительно проводится работа по созданию «зеленых поясов» путем посадки саженцев промышленными предприятиями в Джизакской, Ферганской, Кашкадарьинской, Ташкентской, Наманганской областях и городе Ташкенте.
Кроме того, на 419 из 1 306 промышленных предприятий, отнесенных к I-II категориям риска воздействия на окружающую среду, работа по посадке саженцев не организована на должном уровне.
В ходе обсуждения ответственным работникам дан ряд предложений и рекомендаций по устранению недостатков. В частности, отмечалось, что необходимо обеспечить своевременный и достоверный ввод данных о посаженных саженцах в электронную платформу «Yashilmakon.eco», определять виды деревьев и места посадки в осенний сезон, исходя из климатических и почвенных условий каждого региона.
Отмечена необходимость обращения особого внимания созданию «зеленых поясов» вокруг крупных промышленных предприятий и прилегающих к ним территорий, а также вокруг полигонов отходов.
Местным Кенгашам народных депутатов рекомендовано продолжить строгий депутатский и общественный контроль за реализацией общенационального проекта «Яшил макон», заслушивать на сессиях Кенгаша информацию территориальных управлений экологии, охраны окружающей среды и изменения климата о проделанной работе в этом направлении.
Также на заседании Комитета представлена подробная информация о значении и важности Международного дня биологического разнообразия, который отмечается 22 мая и является одной из знаменательных экологических дат.
Кроме того, для членов постоянных комиссий местных Кенгашей народных депутатов по аграрным, водохозяйственным и экологическим вопросам был организован семинар по важным аспектам депутатского и общественного контроля при реализации общенационального проекта «Яшил макон».