Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг Махсус процедуралари инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил експертлар бўлиб, улар инсон ҳуқуқлари бўйича тематик ёки мамлакат нуқтаи назаридан ҳисобот бериш ва маслаҳат бериш ваколатига ега. Махсус процедуралар тизими Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг инсон ҳуқуқлари бўйича механизмининг марказий елементи бўлиб, инсоннинг фуқаролик, маданий, иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий соҳалардаги барча ҳуқуқларини қамраб олади. Инсон ҳуқуқлари Кенгаши 2011-йил ўз иши ва фаолиятини қайта кўриб чиқиш доирасида давлатларнинг махсус процедуралар билан ҳамкорлик қилиш мажбуриятини ва махсус процедураларнинг яхлитлиги ва мустақиллигини тасдиқлади. Бундан ташқари, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги вазиятларни бартараф етиш учун инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашнинг салоҳиятини оширишда ҳамкорлик, ошкоралик ва ҳисобдорлик тамойиллари, шунингдек, махсус тартиб-қоидалар тизимининг ўрни тасдиқланди. Аъзо давлатлар БМТ билан ҳамкорлик қилаётган шахсларга, унинг инсон ҳуқуқлари механизмларига ва уларнинг вакилларига нисбатан қатағонларга нисбатан мутлақ норозилигини яна бир бор тасдиқладилар.
Махсус процедуралар алоҳида шахс ("махсус маърузачи" ёки "мустақил експерт" деб аталади) ёки бешта аъзодан ташкил топган ишчи гуруҳ (Бмтнинг ҳар бир минтақавий гуруҳидан бири: Afrika, Осиё, Лотин Америкаси ва Кариб денгизи, Шарқий Европа ва Ғарб давлатлари гуруҳи). Махсус маърузачилар, мустақил експертлар ва ишчи гуруҳ аъзолари инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгаш томонидан тайинланади ва ўзларининг шахсий сифатларида ҳаракат қилади. Улар мустақиллик, самарадорлик, баркамоллик ва ҳалолликни, холислик, ҳалоллик ва виждонлилик орқали қўллаб-қувватлашга мажбурдирлар. Улар Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг ходими емаслар ва молиявий мукофот олмайдилар.
Мандат егаларининг мустақил мақоми улар учун барча холисликда ўз вазифаларини бажариши учун жуда муҳимдир. Ваколат егасининг маълум бир вазифани бажариши, хоҳ тематик бўлсин, хоҳ мамлакат мандати, кўпи билан олти йил билан чекланади.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси (OHCHR) кўмаги билан махсус ташрифлар амалга оширилмоқда, жумладан, давлатларга хабарлар юбориш орқали кенг тарқалган ва таркибий характерга ега бўлган тахмин қилинган ҳуқуқбузарлик ва алоҳида ҳолатлар бўйича иш олиб бориш, тематик тадқиқотлар олиб бориш ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларни ишлаб чиқишга ҳисса қўшадиган експерт маслаҳатларини чақириш, аҳолининг хабардорлигини ошириш ва тарғибот ишларини олиб бориш ва техник ҳамкорлик бўйича маслаҳатлар бериш.
Махсус процедуралар ҳар йили Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашга ҳисобот беради ва мандатларнинг аксарияти Бош ассамблеяга ҳисобот беради.
Мамлакат ташрифлари
Давлатларнинг таклифига биноан мандат егалари инсон ҳуқуқлари бўйича вазиятни миллий даражада таҳлил қилиш учун мамлакатга ташриф буюрадилар. Баъзи давлатлар Махсус процедураларга "доимий таклифномалар" беришади, бу уларнинг исталган тематик мандат егасидан ташриф буюришга тайёрлигини англатади. 2015 йил 1 январдаги ҳолатга кўра, 109 аъзо давлатлар ва битта аъзо бўлмаган кузатувчи давлат тематик махсус процедураларга доимий таклифни тақдим етишди. Ташрифлар охирида махсус процедуралар ваколатлари егалари ўз хулосалари ва тавсиялари бўйича давлат билан мулоқотга киришадилар ва Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашга ҳисобот тақдим етадилар.
Махсус процедураларнинг аксарияти инсон ҳуқуқларининг бузилиши тўғрисидаги аниқ хабарлар тўғрисида маълумот олади ва давлатлар ва баъзида нодавлат субъектларга тушунтириш ва ҳаракат қилишни сўраб хабарлар (шошилинч мурожаатлар ва бошқа хатлар) юборади. Ваколатли шахслар ҳуқуқий, сиёсат ёки таркибий ўзгаришлар ҳақида маълумот сўраб, кузатувларни тақдим етган ёки тавсиялар бўйича кейинги давлатларга хат юборишлари мумкин.
Йиллик фактлар ва рақамлар юборилган умумий хабарларнинг умумий маълумотлари ва уларга тегишли маълумотларни тақдим етади. Юборилган хабарлар ва олинган жавоблар ҳар навбатдаги сессияда Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашга хабар қилинади.

Специальные процедуры Совета по правам человека - это независимые эксперты в области прав человека, уполномоченные информировать и консультировать по конкретным вопросам в области прав человека или по ситуациям с правами человека в определенных странах. Система Специальных процедур является центральным элементом механизма ООН по правам человека и охватывает все права человека: гражданские, культурные, экономические, политические и социальные. В рамках обзора своей работы и функционирования, который состоялся в 2011 году, Совет по правам человека вновь подтвердил обязательство государств сотрудничать со специальными процедурами и беспристрастность и независимость специальных процедур. Кроме того, были подтверждены принципы сотрудничества, прозрачности и подотчетности, а также роль системы специальных процедур в повышении потенциала Совета по правам человека для разрешения ситуаций в области прав человека. Государства-члены также подтвердили свое абсолютное несогласие с репрессиями в отношении лиц, сотрудничающих с ООН, её механизмами по правам человека и их представителями.
Специальные процедуры представляют собой либо отдельного человека (именуемого "Специальный докладчик" или "Независимый эксперт"), либо рабочую группу, состоящую из пяти членов (по одному от каждой региональной группы ООН: Африка, Азия, Латинская Америка и Карибский регион, Восточная Европа и группа Западных стран).  Специальные докладчики, Независимые эксперты и члены Рабочей группы назначаются Советом по правам человека и действуют в своем личном качестве. Они берут на себя обязательство по обеспечению независимости, эффективности, компетентности и целостности посредством неподкупности, беспристрастности, честности и добросовестности. Они не являются сотрудниками ООН и не получают денежного вознаграждения. Независимый статус мандатариев имеет важное значение для того, чтобы они могли выполнять свои функции с полной беспристрастностью. Срок действия полномочий мандатариев, тематических или страновых, не может превышать шести лет.
При поддержке Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) специальные процедуры предпринимают страновые визиты; реагируют на индивидуальные случаи нарушений прав человека и проблемы более широкого и структурного характера, путем направления государствам или другим лицам сообщений, привлекающих их внимание к предполагаемым нарушениям прав или злоупотреблениям; проводят тематические исследования и экспертные консультации, способствуют разработке международных стандартов в области прав человека, участвуют в информационно-просветительской деятельности, повышают осведомленность общественности и предоставляют консультации по вопросам технического сотрудничества. Специальные процедуры ежегодно отчитываются перед Советом по правам человека. Большинство мандатариев также отчитывается перед Генеральной Ассамблеей.
Посещение стран
Мандатарии осуществляют визиты в страны с целью изучения ситуации в области прав человека на национальном уровне. Обычно они направляют государству письмо с просьбой о посещении страны, и если государство согласно, то мандатарию выдается приглашение. Некоторые страны выдают "постоянные приглашения", которые означают, что теоретически государства готовы принять с визитом любого мандатария тематической специальной процедуры. На 1 января 2015 года 109 государств-членов и одно государство-наблюдатель выдали постоянные приглашения специальным процедурам. После своего визита мандатарии специальных процедур публикуют доклад о посещении страны, содержащий полученную Специальными докладчиками информацию и их рекомендации.
Сообщения
Большинство специальных процедур получают информацию о случаях предполагаемых нарушений прав человека и направляют государствам, а порой негосударственным субъектам сообщения (письма-призывы к незамедлительным действиям или письма с указанием предполагаемых нарушений), обращаясь с просьбой прояснить ситуацию. Мандатарии могут также направить государству письмо с целью получения информации о правовых, политических или структурных изменениях, с целью предоставления своих замечаний или по результатам выполнения рекомендаций.
Ежегодные факты и цифры предоставляют обзор всех отправленных сообщений и связанной с ними информации. О сообщениях и полученных на них ответах докладывается на каждой регулярной сессии Совета по правам человека.
Другая деятельность
По запросу Совета по правам человека или по инициативе мандатариев специальные процедуры готовят тематические исследования, разрабатывают стандарты и руководящие принципы в области прав человека, участвуют в экспертных консультациях, семинарах и конференциях, организовывают дискуссии в рамках сессий Совета по правам человека, осуществляют рабочие визиты (т.е. посещения стран, направленные не на установление фактов, а сочетающие в себе техническое содействие, посредничество и разработку наилучших практик), а также повышают осведомленность о конкретных ситуациях в области прав человека и явлениях, представляющих угрозу правам человека или нарушения прав человека, посредством публичных заявлений и взаимодействия с широким кругом партнеров.