Атроф-муҳит инсон саломатлиги ва ҳаётига таъсир қилувчи муҳим омилдир. БМТ маълумотларига кўра, инсон саломатлигининг 30-40 фоизи атроф-муҳит ҳолатига боғлиқ.
Қулай атроф-муҳит табиий захиралар қисқараётган, глобал иқлим ўзгариши, экология ва табиат билан боғлиқ муаммолар инсоният келажагига таҳдид солаётган ҳозирги даврда янада долзарб аҳамият касб этмоқда.
Шу боис, кўпгина ривожланган давлатларда ҳам ушбу муаммо кенг муҳокама этилмоқда ҳамда экология, атроф-муҳит муҳофазасига оид янги нормалар конституцияларга киритилмоқда. Хусусан, Ўзбекистон Конституциясининг 49-моддасида ҳам Оролбўйи минтақасининг экологик тизимини муҳофаза қилиш ва тиклаш, уни ижтимоий ва иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш бўйича давлат томонидан чоралар кўрилиши мустаҳкамлаб қўйилган.
Пойтахтимизда “Фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини тарғиб қилиш ва ҳимоя қилишда оммавий ахборот воситалари ҳамда журналистларнинг ўрни” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Сара Ношади, халқаро экспертлар, экологлар иштирок этди.
Семинар давомида Ўзбекистондаги асосий экологик муаммолар, бу муаммоларни ёритишда юзага келадиган қийинчиликлар, бу борада ҳукуматнинг фуқаролик жамияти билан янада самарали ҳамкорлик қилиши каби масалалар муҳокама қилинди.
Тадбирда Бутунжаҳон экологик хартиясининг қабул қилиниши, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида ҳар йили 200 миллион туп дарахт кўчати экилиши, БМТ Бош Ассамблеясининг Оролбўйи минтақасини “экологик инновациялар ва технологиялар зонаси” деб эълон қилиш тўғрисидаги резолюциясининг қабул қилиниши ва бошқа ислоҳотлар қайд этилди. Қонунчиликда ҳар бир фуқаронинг қулай атроф-муҳит ва унинг ҳолати тўғрисида ишончли маълумот олиш ҳуқуқи мустаҳкамланган ва ҳар бир фуқаро атроф-муҳитни муҳофаза қилишга мажбур экани белгилаб қўйилган.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда сувни тежовчи ва энергосамарадор технологияларни татбиқ этиш, қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш, экологик тоза транспортлар сонини ошириш ва яшил майдонларни кўпайтириш орқали “яшил ўсиш” тамойиллари интеграцияси устида иш олиб бормоқда. Шу билан бирга, оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорликда экологик муаммолар муҳокамасига жамоатчилик кенг жалб қилинган. Бу аҳолининг экологик билимларини ва уларнинг атроф-муҳит муҳофазаси билан боғлиқ муаммолардан хабардорлигини оширишга хизмат қилади.

Роль сми в защите окружающей среды
В столице организован круглый стол на тему «Роль средств массовой информации и журналистов в пропаганде и защите экологических прав граждан».
В мероприятии приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов, глава представительства ЮНЕСКО в Узбекистане Сара Ношади, международные эксперты, экологи.
Окружающая среда является важным фактором, влияющим на здоровье и жизнь человека. По данным ООН, 30-40 процентов здоровья человека зависит от состояния окружающей среды. Благоприятная окружающая среда приобретает еще более актуальное значение в современную эпоху, когда сокращаются природные ресурсы, глобальное изменение климата, экологические и природоохранные проблемы угрожают будущему человечества.
Во многих развитых странах эта проблема широко обсуждается, в конституции вводятся новые нормы, касающиеся экологии, защиты окружающей среды. В частности, в статье 49 Конституции Узбекистана также закреплено, что государство принимает меры по охране и восстановлению экологической системы, социальному и экономическому развитию региона Приаралья.
В ходе семинара обсуждены основные экологические проблемы в Узбекистане, трудности, возникающие при их освещении в СМИ, а также более эффективное сотрудничество правительства с гражданским обществом в этом направлении.
На мероприятии говорилось о принятии Всемирной экологической хартии, ежегодной посадке 200 миллионов саженцев в рамках общенационального проекта «Яшил макон», резолюции об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий, других реформах, о том, что в законодательстве закреплено право каждого гражданина на благоприятную окружающую среду, достоверную информацию о ее состоянии.
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан в сотрудничестве с профильными организациями работает над интеграцией принципов зеленого роста путем внедрения водосберегающих и энергоэффективных технологий, использования возобновляемых источников энергии, увеличения количества экологически чистых транспортных средств и зеленых зон. При этом общественность широко привлекается к обсуждению экологических проблем совместно со средствами массовой информации. Это служит повышению экологических знаний населения, его осведомленности о проблемах, связанных с охраной окружающей среды.