"OIC Today" журнали: Ўзбекистон вакили Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб БМТнинг Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси бўлди
КУАЛА-ЛУМПУР, 4 июнь. /"Дунё" АА/. Малайзиянинг етакчи "OIC Today" журналида "Ўзбекистон вакили тарихда биринчи марта БМТнинг Инсон ҳуқуқлари қўмитасига сайланди" сарлавҳали мақола эълон қилинди, деб хабар бермоқда "Дунё" AA мухбири.
"Ўзбекистон тарихида биринчи марта мамлакат вакили 2025-2028 йиллар учун Инсон ҳуқуқлари қўмитасига аъзо этиб сайланди", – дейилади мақолада.
Таъкидланганидек, сайловлар БМТнинг Нью-Йоркдаги штаб-квартирасида Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактнинг 40-сессияси доирасида бўлиб ўтган.
"Сайловда Ўзбекистон билан бирга 16 та давлат – Бурунди, Грузия, Миср, Ҳиндистон, Испания, Камерун, Кот-дъИвуар, Литва, Марокаш, Парагвай, Корея Республикаси, Шимолий Македония, Того Хорватия, Эфиопия ва Жанубий Африка вакиллари 9 та ўрин учун кураш олиб боришди. Ўзбекистон вакилининг ИҲҚга сайланиши тарихий воқеадир, чунки у Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб БМТнинг ушбу асосий органига аъзо бўлди", дея қайд этилган нашрда.
Мақола якунида "БМТ эътирофига кўра, Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳнамолигида болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш, оиладаги зўравонликка қарши курашиш, аёллар ва қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, гендер тенглигини таъминлаш, ижтимоий-иқтисодий муносабатларни яхшилаш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлари хусусан, аҳолининг заиф қатламлари аҳволи, шунингдек, БМТнинг инсон ҳуқуқлари кун тартибидаги барча масалалар бўйича очиқ мулоқотлар туфайли халқаро майдонда салмоқли ютуқларга эришилди", – деб ёзган "OIC Today".

Журнал "OIC Today": Избрание представителя Узбекистана в Комитет по правам человека демонстрирует приверженность страны защите прав народа
КУАЛА-ЛУМПУР, 5 июня. /ИА “Дунё”/. В издаваемом в Малайзии журнале "OIC Today" опубликована статья под заголовком «Представитель Узбекистана впервые в истории избран в Комитет ООН по правам человека», передает корреспондент ИА «Дунё».
В статье сообщается, что 29 мая в штаб-квартире ООН в рамках 40-й сессии государств-участников Международного пакта о гражданских и политических правах (МПГПП) состоялись выборы 9 членов Комитета по правам человека (КПЧ) на 2025-2028 годы.
"В ходе выборов на 9 мест в КПЧ, наряду с Узбекистаном, претендовали представители 16 государств – Бурунди, Грузия, Египет, Индия, Испания, Камерун, Кот-д'Ивуар, Литва, Марокко, Парагвай, Корея, Северная Македония, Того, Хорватия, Эфиопия и ЮАР", - пишет автор.
Отмечается, что по итогам тайного голосования кандидат от Узбекистана – директор Национального центра по правам человека, академик Акмал Саидов набрал наибольшее количество голосов стран-членов МПГПП.
"Безусловно, избрание Узбекистана в данный авторитетный конвенционный орган будет способствовать демонстрации приверженности страны обеспечению и защите прав человека путем конструктивного взаимодействия с международными правозащитными структурами, позволит активно участвовать в процессах принятия решений, а также обменяться передовым опытом в данной области", - резюмирует "OIC Today".