Ўзбекистон вакили БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 58-сессиясида сўзга чиқди
ТОШКЕНТ, 27 февраль. /"Дунё" АА/. Шу йил 24 февраль куни Женевада Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 58-сессияси ўз ишини бошлади, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказининг матбуот хизмати маълумотига кўра, 26 февраль куни сессиянинг Олий даражадаги сегментида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов сўзга чиқди.
Сессиянинг очилиш маросимида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши президенти Жорж Лаубер, БМТ Бош Ассамблеяси раиси Филемон Янг, БМТ бош котиби Антониу Гутерриш ва Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссар Фолькер Тюрк маъруза билан қатнашди.
Йиғилиш давомида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарининг айрим мамлакатларда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги аҳвол ва БМТнинг махсус процедуралари бўйича маърузаларини муҳокама қилиш режалаштирилган. Шунингдек, Универсал даврий шарҳ доирасидаги миллий ҳисоботларни кўриб чиқиш натижаларини тасдиқлаш кўзда тутилмоқда.
Йиғилиш якунида Олий комиссарнинг Украинадаги вазият бўйича ҳисоботи тақдим этилади. Шунингдек, Беларусь, Афғонистон ва Эрон бўйича махсус маърузачи билан интерактив мулоқот ўтказилади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов ўз сўзининг бошида, БМТ бош котиби Aнтониу Гутерришга ўтган йил июль ойида Ўзбекистонга иккинчи ташрифи давомида мамлакатда изчил давом этаётган ислоҳотларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлагани учун миннатдорчилик изҳор этди.
Акмал Саидов, шунингдек, "Ҳозирги пайтда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг 2030 йилгача бўлган Миллий стратегиясини тайёрлаш жараёнида турибмиз, унда Универсал даврий ҳисобот ва БМТ шартномавий органларининг тавсиялари ҳамда Барқарор ривожланиш мақсадлари тамойилларига мувофиқ равишда амалга ошириладиган муҳим чора-тадбирлар қамраб олинган", дея таъкидлади.
Ўзбекистон вакили маърузаси якунида, БМТ Бош Ассамблеясининг "Марказий Осиёда иқлим ўзгаришининг салбий оқибатларига қарши курашиш шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги резолюциясини ишлаб чиқиш ташаббусига оид мамлакатимиз ҳукуматининг таклифини илгари сурди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 58-сессиясининг Олий даражадаги сегменти иши давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш БМТ Бош Ассамблеясининг 2006 йил 15 мартдаги №60/251-сон резолюцияси билан ташкил этилган. Кенгаш БМТ тизимидаги ҳукуматлараро орган сифатида ўз фаолиятини инсон ҳуқуқлари бўйича умумий ҳурматни тарғиб қилишга қаратиб, бутун дунё бўйлаб барча инсонлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва инсон ҳуқуқларини бузиш билан боғлиқ вазиятларни кўриб чиқиш, шунингдек, бу борада тегишли тавсияларни тайёрлаш вазифаларини бажаради.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши сессиясининг Олий даражадаги сегменти йиғилиши йилига бир марта – баҳорги сессия доирасида ўтказилади. Олий даражадаги сегмент йиғилишидан мақсад дунё мамлакатларида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб масалаларини юқори сиёсий даражада муҳокама қилиш, ушбу соҳада халқаро ҳамкорликни ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари хавфсизлиги механизмлари ва тартиб-таомилларини мустаҳкамлашдан иборат.
Олий даражадаги сегмент инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича БМТга аъзо давлатларнинг умумий ва ўзаро мақбул позицияларини мувофиқлаштириш ва ишлаб чиқиш механизми сифатида ташкил этилган.

ТАШКЕНТ, 27 февраля. /ИА “Дунё”/. 26 февраля в сегменте высокого уровня 58-й сессии Совета по правам человека ООН, проходящей в Женеве, выступил директор Национального центра Узбекистана по правам человека, академик Акмал Саидов, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
На церемонии открытия сессии выступили председатель Совета ООН по правам человека Джордж Лаубер, председатель Генеральной Ассамблеи ООН Филимон Янг, генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш и верховный комиссар по правам человека Фолькер Тюрк.
В ходе сессии планируется обсудить доклады Верховного комиссара ООН по правам человека о ситуации с правами человека в отдельных странах и специальных процедурах ООН. Планируется также утвердить результаты рассмотрения национальных докладов в рамках Универсального периодического обзора.
В конце встречи будет представлен доклад верховного комиссара о ситуации в Украине. Также состоится интерактивный диалог со специальным докладчиком по Беларуси, Афганистану и Ирану.
В начале своего выступления директор Национального центра Узбекистана по правам человека, академик Акмал Саидов выразил благодарность генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу за всестороннюю поддержку проводимых в нашей стране реформ в ходе его второго визита в Узбекистан в июле прошлого года.
Акмал Саидов также отметил, что в настоящее время идет подготовка Национальной стратегии Узбекистана по правам человека до 2030 года, которая включает в себя важные меры, подлежащие реализации в соответствии с Универсальным периодическим докладом и рекомендациями договорных органов ООН, а также принципами Целей устойчивого развития.
В завершение своего выступления представитель Узбекистана выдвинул предложение нашего правительства о разработке резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «О защите прав человека в Центральной Азии в контексте борьбы с негативными последствиями изменения климата».
Этап высокого уровня 58-й сессии Совета ООН по правам человека продолжает свою работу.
Напомним, Совет по правам человека был создан Резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН №60/251 от 15 марта 2006 года. Совет является межправительственным органом в системе ООН, на него возложены задачи по содействию всеобщему уважению прав человека, защите прав всех людей во всем мире, рассмотрению ситуаций нарушения прав человека и вынесению соответствующих рекомендаций по этому вопросу.
Заседания высокого уровня Совета ООН по правам человека проводятся один раз в год — во время весенней сессии. Целью заседания сегмента высокого уровня является обсуждение на высоком политическом уровне актуальных вопросов защиты прав человека в странах мира, развитие международного сотрудничества в этой области, а также укрепление механизмов и процедур защиты прав человека.
Сегмент высокого уровня был создан как механизм координации и выработки общих и взаимоприемлемых позиций государств-членов ООН по вопросам, связанным с поощрением и защитой прав и свобод человека.