Жорий йилнинг 21-22 апрель кунлари Термиз шаҳрида “Истанбул протоколига мувофиқ қийноқ ва шафқатсиз муомалани суд-тиббий ҳужжатлаштириш” мавзуига бағишланган ўқув-тренинг машғулотлари бўлиб ўтди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси қўшма лойиҳаси доирасида ташкил этилган тадбирда Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги жазони ижро этиш департаменти тиббиёт мутахассислари ҳамда Республика суд-тиббий экспертиза илмий-амалий марказининг суд-тиббий экспертлари иштирок этди.
Ўқув машғулотида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси лойиҳалар бўйича катта маслаҳатчиси Э.Юрковски, қамоқхоналар ислоҳоти ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро маслаҳатчи, IPPF халқаро пенитенциар жамғармасининг МДҲ мамлакатлари бўйича вакили А.Шамбилов (Испания), Истанбул протоколи бўйича халқаро эксперт, Истанбул протоколини ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳ аъзоси, суд тиббиёти профессори, Тбилиси давлат тиббиёт университети суд тиббиёти кафедраси мудири Р.Бериашвили (Грузия) ва бошқалар Истанбул протоколига мувофиқ қийноқлар ҳамда шафқатсиз муомалани самарали ҳужжатлаштириш бўйича халқаро стандартларнинг мазмун-моҳияти ҳақида фикр юритди. Қатнашчиларнинг мавзуига доир билимларини оширишга эътибор қаратди.
Таъкидландики, мамлакатимизда 2020-2024 йилларда ЕХҲТ кўмагида қийноқ ҳолатларини самарали текшириш ва ҳужжатлаштириш бўйича ўндан ортиқ ўқув тадбири ўтказилган. Ушбу тренинг машғулотлари ҳам БМТнинг Қийноқларга қарши конвенцияси 40 йиллигини нишонлаш бўйича чора-тадбирлар дастуридан ўрин олган.
Янги Ўзбекистон жазони ижро этиш тизимини инсонпарварлаштириш ва инсон ҳуқуқларини мустаҳкамлаш соҳасида сезиларли ютуқларга эришмоқда. Маҳбуслар билан муомала қилиш соҳасидаги халқаро стандартларни фаол жорий этаётир. Мамлакатимизда қамоқда сақлаш шароитларини яхшилаш ва маҳбусларнинг ҳуқуқларини таъминлашга қаратилган муҳим қонун ҳужжатлари қабул қилинган.
– Шафқатсиз муомала ва қийноқлардан холи бўлиш халқаро ҳужжатларда ҳам, миллий қонунчиликда ҳам мустаҳкамланган асосий ҳуқуқдир, – деди Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов. – Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида ҳар қандай ҳолатда ва истисносиз тарзда қийноққа солиш ва шафқатсиз муомалада бўлиш қатъиян тақиқланган.
Ўқув машғулотларида иштирокчилар Истанбул протоколи қоидалари билан атрофлича танишиб, қийноқларнинг олдини олишга оид асосий халқаро ҳужжатлар ва миллий қонунчиликни ўрганди. Халқаро ва миллий миқёсда қийноқларнинг олдини олишга қаратилган турли механизмлар тўғрисида етарли маълумотга эга бўлди. Инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва қийноқларнинг олдини олиш масалалари юзасидан келгусидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама этди. Шунингдек, Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий қонунчиликнинг ўзига хос хусусиятлари таҳлил қилиниб, қийноқларнинг олдини олиш масаласига, қийноқларга дуч келган шахсларга тиббий ёрдам кўрсатиш, қийноқларни ҳужжатлаштириш ва олдини олиш жараёнида тиббиёт ходимларининг ролига алоҳида эътибор қаратилди.
Мазкур мавзуга оид навбатдаги ўқув машғулотини 24-25 апрель кунлари Фарғона шаҳрида ўтказиш режалаштирилган.

Узбекистан усиливает борьбу с пытками
В Термезе 21–22 апреля состоялся тренинг на тему «Судебно-медицинская документация пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом». Мероприятие организовано в рамках совместного проекта Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Участие в тренинге приняли медицинские специалисты Департамента исполнения наказаний при МВД, а также Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы.
Цель мероприятия – повысить осведомленность специалистов о международных стандартах эффективного документирования пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом.
На открытии к участникам обратился директор Национального центра по правам человека А. Саидов, старший советник по проектам Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Э. Юрковски, международный консультант по тюремной реформе и правам человека, представитель Международного пенитенциарного фонда IPPF по странам СНГ (Испания) А. Шамбилов, международный эксперт по Стамбульскому протоколу, член Рабочей группы по разработке Стамбульского протокола, профессор судебной медицины, заведующий кафедрой судебной медицины Тбилисского государственного медицинского университета (Грузия) Р. Бериашвили, а также руководители областных филиалов Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы, представители пенитенциарных учреждений Сурхандарьинской области.
А. Саидов отметил, что в 2020–2024 годах при поддержке ОБСЕ проведено более десяти учебных мероприятий по вопросам эффективной проверки и документирования случаев пыток. Эти тренинги являются частью Программы мер, приуроченной к празднованию 40-летия Конвенции ООН против пыток.
Современный Узбекистан демонстрирует значительные достижения в сфере гуманизации пенитенциарной системы и укрепления прав человека, активно имплементирует международные стандарты в области обращения с заключенными. В стране принят ряд важных законодательных актов, направленных на улучшение условий содержания под стражей и обеспечение прав заключенных.
Как отмечает А. Саидов, свобода от жестокого обращения и пыток – фундаментальное право, закрепленное как в международных документах, так и в национальном законодательстве. В новой редакции Конституции Республики Узбекистан прямо запрещается применение пыток и жестокого обращения при любых обстоятельствах и без исключений.
В ходе тренингов участники подробно ознакомились с положениями Стамбульского протокола, изучили ключевые международные документы и национальное законодательство, касающееся предотвращения пыток.
Также изучены особенности национального законодательства Узбекистана в сфере прав человека с акцентом на вопросы предотвращения пыток. Представлена информация о различных механизмах, направленных на предотвращение пыток как на международном, так и национальном уровнях.
Особое внимание уделено вопросам оказания медицинской помощи лицам, подвергшимся пыткам, и роли медицинских работников в процессе документирования и предотвращения пыток.
Участники также обсудили перспективы дальнейшего взаимодействия и сотрудничества по вопросам соблюдения прав человека и предотвращения пыток.
Следующий аналогичный тренинг запланирован на 24–25 апреля в городе Фергане, сообщает пресс-служба Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.