Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси лойиҳаси – фуқаролик жамияти муҳокамасида
Шу кунларда Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси лойиҳаси жамоатчилигимиз томонидан кенг муҳокама қилинмоқда. Бу борада Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати билан ҳамкорликда турли соҳа вакиллари билан туркум мулоқотлар ўтказишни йўлга қўйди.
7 январь куни айни мавзудаги илк мулоқот фуқаролик жамияти институтларининг юз нафарга яқин фаоли иштирокида офлайн ва онлайн тарзда ташкил этилди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов очар экан, Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг муҳим жиҳатларига тўхталди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикасини 2017–2021 йилларда ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида ўтган даврда давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларини тубдан ислоҳ этишга қаратилган 300 га яқин қонун, Президентнинг 4 мингдан зиёд фармон ва қарорлари қабул қилинди. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, давлат органларининг ҳисобдорлиги ва очиқлигини кучайтириш ҳамда фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситаларининг роли, аҳоли ва жамоат бирлашмаларининг сиёсий фаоллигини ошириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилди.
Айни вақтда Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси лойиҳасини кенг жамоатчилик иштирокида қизғин муҳокама қилиш жараёни давом этмоқда. Ушбу ҳужжатдан кўзланган мақсад “Ҳаракатлар стратегиясидан – Тараққиёт стратегияси сари” тамойили асосида аҳоли фаровонлигини янада юксалтириш, иқтисодиёт тармоқларини трансформация қилиш, инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини сўзсиз таъминлаш, фаол фуқаролик жамиятини ривожлантириш борасидаги ислоҳотларнинг устувор йўналишларини белгилаб олишдир.
Фуқароларга лойиҳа юзасидан ўз таклиф ва мулоҳазаларини regulation.gov.uz, jamoatchilik.uz ва 2022-2026.strategy.uz электрон платформалари орқали ёзиб қолдириш имкониятлари яратилган.
Нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан ўзаро мулоқотда инсон шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиш орқали инсонпарвар давлат барпо этиш ҳамда эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш истиқболлари хусусида сўз юритилди. Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси лойиҳасида таъсирчан жамоатчилик назоратини амалга оширишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш назарда тутилганига алоҳида эътибор қаратилди.
Бунда, жумладан, қуйидагилар таклиф этилмоқда:
• жамоатчилик назоратини амалга оширишнинг замонавий шаклларини ривожлантириш;
• халқ депутатлари Кенгашлари ҳузуридаги нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фондларига ажратилаётган маблағлар ҳажмини 7 баробарга ошириш.
Мулоқот асносида айрим давлат функцияларини амалга ошириш жараёнига жамоатчилик назорати субъектларини кенг жалб қилиш, аҳолининг ижтимоий-сиёсий фаоллиги ва сайлов маданиятини ошириш, сайловларга оид халқаро стандартларни қонунчиликка имплементация қилиш ишларини давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Тадбир иштирокчиларининг фикрича, давлат органлари фаолиятини ўрганишда ижтимоий сўровлар ўтказиш ҳамда аниқланган камчиликларни очиқ муҳокама қилиш амалиётини йўлга қўйиш ўз самарасини беради.
Шу билан бирга, жамоатчилик мулоқотида ижтимоий шерикликнинг самарадорлиги, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини давлат томонидан субсидиялар, грантлар ва ижтимоий буюртмалар шаклларида қўллаб-қувватлаш ҳажмини ошириш юзасидан берилган таклифлар бўйича ҳам атрофлича фикр алмашинди.

Начался цикл обсуждений проекта Стратегии развития Нового Узбекистана
7 января 2022 года состоялась первая встреча в рамках цикла диалогов для обсуждения проекта Стратегии развития Нового Узбекистан на 2022-2026 годы. Данная инициатива совместно реализуется Общенациональным движением «Юксалиш» и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
В первом обсуждении, организованном в гибридном формате, приняли участие более 100 представителей институтов гражданского общества.
Встречу открыл Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, в выступлении которого был сделан акцент на ключевых аспектах Стратегии развития Нового Узбекистана.
Как было отмечено, в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах принято около 300 законов, свыше 4 тысяч решений Президента, направленных на кардинальное реформирование всех сфер жизни государства и общества.
Для определения приоритетных направлений реформ по дальнейшему повышению благосостояния народа, трансформации отраслей экономики, безусловное обеспечение прав и интересов человека, формирование активного гражданского общества на основе принципа «От Стратегии действий к Стратегии развития» продолжается общественное обсуждение проекта Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022—2026 годы. Граждане могут направлять свои предложения через электронные платформы regulation.gov.uz, jamoatchilik.uz и 2022-2026.strategy.uz.
Как отмечали участники первой встречи, дальнейшее развитие страны неотделимо от совершенствования гражданского общества. Одним из его проявлений является эффективный общественный контроль. Совершенствование организационно-правовой базы в данном направлении, как раз, предусматривается проектом Стратегии развития Нового Узбекистана. Документом предлагается ряд новшеств, в том числе, внедрение практики проверки качества реализации региональных, отраслевых и государственных программ на основе коллективных обращений, увеличение в 7 раз объемов средств, выделяемых общественным фондам по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Кенгашах народных депутатов.
В ходе диалога его участниками отмечено, что при изучении эффективности деятельности органов государственной власти важно проведение опросов населения, открытые обсуждения выявленных недостатков.
Была подчеркнута важность более активного вовлечения субъектов общественного контроля в процесс реализации ряда государственных функций, продолжения работы по имплементации эффективных международных стандартов в законодательство.