Ўзбекистон ТИВ ЖИДУ ҳузуридаги Дипломатик академия биринчи тингловчиларни қабул қилди
ТОШКЕНТ, 2 ноябрь. /«Дунё» АА/. Кеча Ташқи ишлар  вазирлигининг Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида ЖИДУ қошидаги Дипломатик академиянинг очилиш маросими бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Тадбирда Ўзбекистон Президенти Администрацияси, Олий Мажлис палаталари, Вазирлар Маҳкамаси, Ташқи ишлар вазирлиги ва ЖИДУ раҳбарияти, вазирлик ва идоралар, Тошкент шаҳрида аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари, олий таълим муассасалари раҳбарлари, шунингдек, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Очилиш маросимида Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари, ЖИДУ ректори Содиқ Сафоев, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори Акмал Саидов сўзга чиқди.
Маърузаларда давлатимиз раҳбари томонидан тизимли асосда дипломатик кадрлар тайёрлаш, шунингдек, давлат бошқаруви тизими ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ходимлари орасидан муносиб номзодларни танлаб олиш, Ўзбекистон миллий манфаатларидан келиб чиққан ҳолда етакчи дипломатик кадрлар захирасини яратиш, уларнинг малакасини ошириш ва кадрлар тайёрлашга катта эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
2022 йил 23 июль куни Ўзбекистон Президентининг «Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети фаолиятини тизимли ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди. Мазкур Фармон доирасида ташкил этилаётган янги таълим дипломатик тузилмаси – Дипломатик академиянинг моддий-техник базасини шакллантириш ва профессор-ўқитувчилар таркибини шакллантириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
Дипломатик академия ташкил этилиши билан дипломатик кадрлар тайёрлашнинг икки босқичли тизимини тўлақонли шакллантириш жараёни якунланмоқда.
Дипломатик академиянинг устувор вазифаларига қуйидагилар киради:
- дипломатия ходимларини, хусусан, юқори даражадаги дипломатларни тизимли асосда тайёрлаш;
- давлат бошқаруви тизими ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ходимлари орасидан муносиб номзодларни танлаш, уларни тайёрлаш ва етакчи дипломатик кадрлар захирасини шакллантириш;
- давлат хизматчилари, шунингдек халқаро мутахассисларни қисқа муддатли ва узоқ муддатли малака ошириш курсларида қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш;
- етакчи хорижий таълим муассасалари билан магистратура ва олий ўқув юртидан кейинги таълимнинг қўшма таълим дастурларини жорий этиш;
Дипломатик академия курсларининг биринчи талабалари Ташқи ишлар вазирлиги ходимлари, шунингдек, республиканинг қатор бошқа вазирлик ва идоралари вакиллари бўлди.
ЖИДУ ҳузуридаги Дипломатик академиянинг ташкил этилиши нафақат жаҳон майдонининг турли платформаларида миллий манфаатларни ҳимоя қилиш ва илгари суриш имкониятига эга бўлган маҳаллий дипломатик кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш ва захирасини яратиш, балки республикамизнинг ташқи иқтисодий фаолияти салоҳиятини оширишга ҳам хизмат қилади.

Вчера в Университете мировой экономики и дипломатии МИД состоялась церемония открытия Дипломатической академии при УМЭД
ТАШКЕНТ, 2 ноября. /ИА «Дунё»/. Вчера в Университете мировой экономики и дипломатии МИД состоялась церемония открытия Дипломатической академии при УМЭД, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие представители Администрации Президента Узбекистана, Олий Мажлиса, Кабинета Министров, руководство МИД и УМЭД, других министерств и ведомств, представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Ташкенте, руководители высших учебных заведений, а также представители СМИ.
На церемении открытия выступили первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содик Сафоев, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Узбекистана по правам человека Акмал Саидов.
В выступлениях отмечалось огромное внимание, которое уделяется главой нашего государства вопросам подготовкии на системной основе дипломатических кадров, а также отбор достойных кандидатов среди работников системы государственного управления и органов власти на местах, их подготовку и формирование резерва руководящих дипломатических кадров, исходя из национальных интересов Узбекистана.
23 июля 2022  года принято постановление Президента Узбекистана «О мерах по системному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии». В рамках указанного Постановления велась полномасштабная работа по наращиванию материально-технической базы и формированию профессорско-преподавательского состава для создаваемой новой образовательной дипломатической структуры – Дипломатической академии.
С созданием Дипломатической академии завершается процесс полноценного формирования двухступенчатой системы подготовки дипломатических кадров.
Приоритетные задачи Дипломатической академии включают:
- подготовку на системной основе дипломатических кадров, в частности, дипломатов высшего звена;
- отбор достойных кандидатов среди работников системы государственного управления и органов власти на местах, их подготовку и формирование резерва руководящих дипломатических кадров;
- переподготовку и повышение квалификации государственных служащих, а также международников на краткосрочных и долгосрочных учебных курсах;
- внедрение совместных с ведущими зарубежными учреждениями образовательных программ магистратуры и послевузовского образования;
Первыми слушателями курсов Дипломатической академии стали сотрудники МИД, а также представители ряда других министерств и ведомств республики.
Создание Дипломатической академии при УМЭД будет способствовать не только совершенствованию системы подготовки и создания резерва отечественных дипломатических кадров, способных отстаивать и продвигать национальные интересы на различных площадках мировой арены, но и повышению потенциала внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности нашей республики.