Президент Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Тошкент вилоятида янги халқаро аэропорт лойиҳаси тақдимоти билан танишди ҳамда мазкур улкан мажмуа қурилиши бошланишига бағишланган маросимда иштирок этди.
Изчил тараққий этиб, улкан мегаполисга айланаётган Тошкент шаҳрига дунёнинг турли минтақаларидан сайёҳлару тадбиркорлар, инвестору давлат арбобларининг ташрифи кўпайиб бормоқда. Аниқ рақамларда айтадиган бўлсак, Ўзбекистон дунёга кенг очилганидан сўнг хорижий сайёҳлар сони 3 миллиондан 10 миллионга ошди. 2030 йилга бориб, 15 миллионга етади.
Яхши қўшничилик алоқаларининг тиклангани, чегараларнинг очилгани натижасида одамлар учун минтақамиз бўйлаб бемалол ҳаракат қилиш имконияти яратилди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан бунёд этилаётган Янги Тошкент шаҳри ҳам қулай жойлашуви, инвестиция жозибадорлиги, яшаш учун барча шароитга эгалиги боис, ғоят гавжум масканлардан бири бўлиши кутилмоқда.
Шунга мувофиқ, транспорт инфратузилмасининг барча йўналишлари мутаносиб ривожлантирилмоқда. Айниқса, авиация соҳасида янги экотизимни шакллантириш бўйича кенг қамровли ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, ҳудудлардаги 7 та халқаро аэропорт замон талаблари асосида реконструкция қилиняпти.
Мўйноқ, Қўқон, Зомин, Шаҳрисабз, Сариосиё, Сўх туманларида янги аэропортлар барпо этилиб, уларнинг сони 18 тага етказилди.
Энг муҳими, соҳада рақобат муҳити яратилгани сабабли 15 та янги авиакомпания пайдо бўлди. Уларнинг авиапаркидаги ҳаво кемалари сони 26 тадан 105 тага етди.
Ҳозирда Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари, Қатар, Корея, Хитой, Ҳиндистон, Малайзия, Туркия, Россия, Польша каби давлатларнинг 51 та авиакомпанияси Ўзбекистонга мунтазам қатновларни амалга оширмоқда.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида келгусида ҳам транспорт инфратузилмаси жадал ривожлантирилишини таъкидлади.
Жумладан, келгуси беш йилда авиапаркдаги ҳаво кемалари 180 тага, йўналишлар 230 тага, маҳаллий ва халқаро авиақатновлар сони эса йилига 200 мингга етказилади. Аэропорт инфратузилмасини хусусий шериклик асосида ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар изчил давом эттирилади.
– Ушбу ислоҳотларимизнинг пировард натижасида Ўзбекистонни Шарқ ва Ғарб, Жануб ва Шимолни боғловчи йирик авиация хабига айлантиришни мақсад қилганмиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Янги халқаро аэропорт қурилиши бунга катта замин бўлиши қайд этилди.
Таҳлилларга кўра сўнгги саккиз йилда пойтахтга авиа йўловчилар оқими уч карра ошиб, йилига 9 миллионга етди. 2040 йилга бориб, 24 миллиондан ошади. Лекин йилига 11 миллион одамга хизмат кўрсатадиган ҳозирги аэропорт шаҳар ҳудудида жойлашгани учун уни кенгайтиришнинг имконияти йўқ. Шу боис, соҳадаги етакчи хорижий экспертлар ва жамоатчилик вакиллари билан муҳокама қилиниб, Ўрта Чирчиқ ва Қуйи Чирчиқ туманларидаги 1 минг 300 гектар майдонда янги халқаро аэропорт барпо этилмоқда.
Саудия Арабистонининг “Vision Invest”, Япониянинг “Sojitz” ва Кореянинг “Incheon” компаниялари иштирокидаги халқаро консорциум билан ҳамкорликда амалга ошириладиган лойиҳа тўрт босқичдан иборат бўлиб, биринчи босқичда 2,5 миллиард доллар эвазига аэровокзал ҳамда аэродром қурилади. Бу билан терминаллар орқали йилига 20 миллион нафар йўловчи ва 129 минг тонна юк ўтказиш, соатига 30 та учиш-қўниш операцияларини бажариш, 14 та телескопик траплардан фойдаланиш ҳамда бир вақтнинг ўзида 62 та ҳаво кемасини сақлаш имконияти яратилади.
Ушбу аэропорт авиация хизматлари сифатини ошириш, парвозлар хавфсизлигини таъминлаш, техник жиҳатдан тартибга солиш бўйича Халқаро фуқаро авиацияси ташкилотининг талабларига тўлиқ жавоб беради.
Энг илғор аэронавигация ва парвозлар хавфсизлигини таъминлаш тизимлари ўрнатилиб, ҳар қандай об-ҳаво шароитида самолётларни қабул қилиш мумкин бўлади.
Яна бир муҳим жиҳати, бу лойиҳа “яшил” стандарт тамойилларига жавоб берадиган минтақадаги биринчи аэропорт бўлади. Терминалларда 46 минг квадрат метрлик “Duty free” зонаси ташкил этилади.
Янги аэропортни қуриш орқали мультимодал транспорт боғламаси ташкил этилади. Ушбу ҳудуд Тошкент – Самарқанд, Тошкент – Андижон, Тошкент – Бўстонлиқ пуллик автомобиль йўлларига уланади. Бу ерда замонавий темир йўл станцияси қурилиб, тезюрар поезд қатнови йўлга қўйилади. Пойтахт ва Янги Тошкент марказлари шаттл транспорт хизматлари орқали боғланади.
Энг асосийси, янги аэропорт иқтисодий жиҳатдан ҳам давлат учун жозибадор бўлиб, бу лойиҳа мамлакатимизга 27 миллиард доллардан ортиқ даромад келтиради. Юртимизда хизмат кўрсатиш, ишлаб чиқариш, туризм соҳаларининг янада ривожланишига, янги иш ўринларининг очилишига ҳисса қўшади.
Давлатимиз раҳбари тадбирда иштирок этаётган хорижий ҳамкорлар, молия ташкилотлари, туристик компаниялар вакилларига миннатдорлик изҳор этди. Янги аэропортнинг барпо қилинишида қатнашадиган барча мутахассислар, муҳандислар ва қурилиш жамоасига юксак ишонч билдирди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев янги Тошкент халқаро аэропорти пойдеворига капсула қўйиб, қурилишини бошлаб берди.
Шу куни Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрининг Яккасарой туманида бўлиб, Шота Руставели кўчасида амалга оширилган реконструкция ишларини кўздан кечирди.
Йўл инфратузилмасини ривожлантириш ва транспортлар ҳаракатига қулайлик яратиш аҳоли сони мунтазам ошиб, ҳудуди кенгайиб бораётган Тошкент учун долзарб масала. Шу боис, равон йўллар, муаззам кўприклар қурилиб, мавжудлари замон талабларига мос таъмирланмоқда.
Шота Руставели кўчаси пойтахтимизнинг бир неча туманларини боғловчи марказий йўлдир. Транспортлар ҳаракатига қулайлик яратиш мақсадида унинг Миробод кўчасидан Чоштепа кўчасигача бўлган қарийб 7 километр қисми реконструкция қилинди.
Эндиликда 10 та қатнов қисмига бўлинган йўлнинг 6 та тасмасида автомобиллар, махсус ажратилган 2 та йўналишда автобуслар ҳаракатланади. Қолган 2 та йўлак эса автомобиллар тўхтаб туриши учун мўлжалланган.
Президентимиз давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари билан биргаликда автобусда юриб, қулайликларни кўрди, йўловчилар билан самимий суҳбатлашди.
Кўча ўртасида ривожланган мамлакатларнинг илғор тажрибасидан келиб чиқиб, BRT (Bus Rapid Transit) тизими асосида ажратилган автобус йўлаги Тошкент шаҳрида биринчи бор амалиётга татбиқ қилинди. Бу жамоат транспорти қатновини тезлаштириб, йўловчиларга қулайликларни яхшилади.
Умумий қиймати 19,2 миллион долларлик ушбу лойиҳа натижасида йўловчи оқими соатига 2 минг 500 дан 6 минг кишига ортди. Шунингдек, суткасига 40 мингта автомобиль ўтказиш имконияти яратилиб, ўртача тезлик соатига 23 километрдан 30 километрга етказилди.
Энг муҳими, бу ўзгаришлар натижасида хавфсизлик даражаси ошиб, йўл-транспорт ҳодисалари камаяди.
Лойиҳа доирасида автобуслар тўхташи учун 21 та янги бекат, 463 та “ақлли” светофор ўрнатилди. Интеллектуал транспорт тизими жорий этилди. Йўл бўйида автомобиллар тўхтаб туриши учун ҳам шароит инобатга олинган.
Шунингдек, велосипед йўлаклари, яшил ҳудудлар, суғориш ва дренаж тизимлари барпо этилди.
Шу ерда Тошкент шаҳрида алоҳида ажратилган автобус йўлакларини узайтириш, шаҳар атрофида транспорт боғламалари ташкил этиш лойиҳалари тақдимот қилинди.
– Агар метро йўллари қурмаганимизда, янги автобуслар олиб келмаганимизда бугун Тошкентда транспорт қатнови қийин бўларди. Шунинг учун одамларни рози қилиш нуқтаи назаридан йўлларни тўғрилаяпмиз, жамоат транспортини ривожлантиряпмиз. Бундай ишларни барча шаҳарларимизда давом эттирамиз, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга жамоат транспорти учун қулайликларни ошириб, тирбандликни камайтириш, шаҳарни Янги Тошкент билан самарали боғлаш борасида топшириқлар берди.
Шота Руставели кўчасининг янги қиёфаси нафақат пойтахт кўркини оширди, балки Тошкентнинг замонавий ва интеллектуал транспорт тизимига қадам қўйганини намоён этади.
Давлатимиз раҳбари пойтахтимизнинг Янгиҳаёт туманидаги “Янги авлод” махсус саноат зонасидаги алюмин қадоқ ишлаб чиқариш, салқин ичимликлар қуйиш корхонаси фаолияти билан танишди.
Кейинги йилларда мамлакатимизда саноатлаштириш сиёсати янги босқичга кўтарилди. Ўзига хос ишлаб чиқариш қуввати ва халқаро технологик стандартлар асосидаги иқтисодий ўсиш модели шаклланди.
“Янги авлод” махсус саноат зонаси Президентимизнинг 2024 йил 20 мартдаги тегишли қарорига асосан ташкил этилган. У замонавий ишлаб чиқариш инфратузилмаси, қулай логистика имкониятлари ва инвесторлар учун яратилган кенг имтиёзлари билан ажралиб туради.
Ҳудуддаги истиқболли лойиҳалардан бири “East Can Solutions” компанияси томонидан амалга оширилмоқда. Бу ерда алюмин қадоқ ишлаб чиқариш ва салқин ичимликлар қуйиш мажмуаси ташкил этилди.
Президентимиз лойиҳанинг истиқболи, у ерда тайёрланаётган маҳсулотлар кўргазмаси билан танишди. Шу ерда лойиҳага расман старт берилди.
Корхона 21 гектар ҳудудда жойлашган. Қиймати 90 миллион доллар бўлган ушбу лойиҳа асосан хорижий инвестициялар ҳисобига молиялаштирилмоқда.
Марказий Осиёдаги саноқли корхоналар сирасига кирувчи бу мажмуа АҚШ, Буюк Британия, Италия ва Германияда ишлаб чиқарилган замонавий ускуналар билан жиҳозланди. Ишлаб чиқариш жараёни эса тўлиқ рақамлаштирилган.
Корхона қуввати босқичма-босқич ошириб борилади. Илк босқичда йилига 600 миллион дона, кейинги босқичларда эса 1,1 миллиард ва 2,2 миллиард дона алюмин қадоқ маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Бу кўрсаткичлар нафақат ички бозор эҳтиёжини қондириш, балки минтақавий миқёсда рақобатбардош маҳсулот экспорт қилиш имконини ҳам яратади.
Лойиҳанинг ишга тушиши натижасида 60 миллион долларлик импорт ўрни қопланиб, 20 миллион долларлик экспорт имконияти яратилади.
Маҳаллийлаштириш даражаси 90 фоизга етказилади. Эътиборлиси, корхонадаги барча лойиҳалар тўлиқ ишга тушиши билан 500 та янги иш ўрни яратилади. Бюджет учун эса салмоқли солиқ тушумлари таъминланади.
Президентга шу ерда “Янги авлод” махсус саноат зонасида амалга оширилаётган ишларнинг бориши ҳақида ахборот берилди.
Масъуллар саноат зонасининг умумий ривожланиш стратегияси, маҳаллийлаштириш, рақамлаштириш ва энергия тежамкор технологияларни жорий этиш бўйича қилинган ишлар хақида маълумот берди.
Бу ерда озиқ-овқат, электротехника, машинасозлик, кимё ва қурилиш материаллари йўналишларида жами 1 миллиард 200 миллион долларлик 58 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбарига уларнинг 28 таси тақдимот қилинди. Яқин истиқболда амалга ошадиган ушбу ташаббуслар натижасида 7 минг 600 та янги иш ўрни яратилади.
Улар нафақат иқтисодий самара, балки янги иш ўринлари, экспорт салоҳияти ва маҳаллий ишлаб чиқариш тармоқларини ривожлантириш орқали ижтимоий барқарорликка ҳам хизмат қилиши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари “Anglesey Food” масъулияти чекланган жамиятининг маҳсулотларни сақлаш ва тақсимлаш маркази фаолиятини ҳам бориб кўрди.
“Янги авлод” махсус саноат зонаси ҳудудида ташкил этилган мазкур корхона “Korzinka” дўконлар тармоғи учун маҳсулотларни сақлаш, саралаш ва қадоқлаш хизматларини кўрсатади.
Корхона 10 гектар майдонда жойлашган бўлиб, 49 минг квадрат метр ҳудудига омбор жойлаштирилган. Қурилиш материаллари ва музлаткич камералар учун жиҳозлар Хитой, Туркия, Беларусь ва Россия давлатларидан олиб келинган, барчаси “EDGE Advanced” халқаро сертификатига эга.
Ушбу лойиҳа Марказий Осиёдаги “А” синфига кирувчи энг йирик тақсимот маркази ҳисобланади. Бир вақтнинг ўзида 145 та дарвозада текисловчи мосламалар юклаш ҳамда юкни тушириш имконига эга.
Марказда 4 хил ҳароратли ҳудуд мавжуд. Шу боис, маҳсулотлар турига қараб музлаткичда, паст ҳароратли совутиш камераларида ҳамда қуруқ жойда сақланади.
Шунингдек, марказда туну кун ишловчи 96 та синов усулига эга махсус лаборатория барпо этилади. 1 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилади.
Танишув якунида бўлиб ўтган жамоатчилик вакиллари билан мулоқотда оқилона иқтисодий сиёсат ва инвесторларнинг бунга ишончи ҳақида сўз юритилди.
– Сўнгги саккиз йилда 130 миллиард долларлик хорижий инвестиция кириб келди, бу қанчадан-қанча завод ва корхоналарга айланди. Бугун ҳам яна бир катта лойиҳа – янги халқаро аэропорт қурилишини бошладик. Унга Саудия Арабистони, Япония, Корея инвестиция киритяпти. Бу ўз-ўзидан бўлмайди. Бу – мамлакатимиз келажагига бўлган катта ишонч белгиси, – дея таъкидлади Президентимиз.
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятининг Қуйи Чирчиқ туманидаги “ТСТ Rice” шоличилик кластери фаолияти билан ҳам танишди.
Ушбу масъулияти чекланган жамиятда шоли етиштириш ва уни чуқур қайта ишлаш бўйича тўлиқ саноат занжири яратилган.
Айтиш жоизки, илгари шоликорлар фаолияти тарқоқ бўлгани учун тузук даромад ололмасди. Айниқса, шолини қайта ишлашда кўплаб муаммоларга дуч келинарди. Кейинги йилларда алоҳида эътибор туфайли соҳада сифат ўзгаришлари бошланди, самарадорлик ошди.
Бугунги кунда Тошкент вилоятида ҳам шоличилик тармоғида муайян ютуқларга эришилмоқда.
Вилоятда жорий йил ҳосили учун 8,7 минг гектар шоли экилди. Сув тежовчи технологиялар учун 3 минг гектар ер лазерли текисланди. Натижада вилоят бўйича 60 миллион метр куб сув тежалди, 522 тонна уруғлик сарфи камайди.
Жумладан, “TCT Rice” кластери томонидан 2 минг гектардан зиёд майдонда “Искандар”, “Гулистон”, “Нукус” навлари экилиб, парваришланди.
Бугунги кунда 985 гектар майдонда шоли йиғиб олиниб, гектарига ўртача 65-70 центнердан, айрим далаларда 80-85 центнердан ҳосил олинди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда фермерлар, қишлоқ хўжалиги фахрийлари билан мулоқот қилди. Улар ҳосилдор навлар ва янгича агротехнологиялар туфайли меҳнатдан манфаатдорлик ошиб бораётганини айтди.
– Бугун ҳамма соҳада илмга, инновацияга, илғор технологияларга таяняпмиз. Қишлоқ хўжалигида ҳам бозор тамойилларини жорий этиб, даромадни оширмаганимизда бугунгидек ҳосилдорлик бўлмасди. Сўнгги вақтларда табиат ўзгариб, сув тақчиллиги ортмоқда. Энди миришкорлар бунга мослашиб ишлаши, томчилатиб суғориш, сувдан тежаб фойдаланишни ўрганиши керак, – деди Президент.
Соҳадаги хорижий тажрибаларни ўрганиш, илм билан меҳнат унумдорлигини ошириш муҳим экани таъкидланди. Мутасаддиларга ҳосилдор навларни кўпайтириш, қайта ишлашни кучайтириш, сув тежовчи технологиялардан самарали фойдаланиш, янги иш ўринларини яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 октября ознакомился с проектом нового международного аэропорта в Ташкентской области и принял участие в церемонии, посвященной началу строительства этого масштабного комплекса.
По мере устойчивого развития и превращения Ташкента в современный мегаполис все больше туристов, предпринимателей, инвесторов и государственных деятелей приезжают в нашу страну из разных уголков земного шара. После того как Узбекистан открылся миру, число иностранных туристов выросло с 3 до 10 миллионов человек, и к 2030 году эта цифра достигнет 15 миллионов.
Восстановление добрососедских отношений и открытие границ позволили создать условия для свободного передвижения по всему региону.
Новый Ташкент, строящийся по инициативе главы государства, благодаря своему удобному расположению, инвестиционной привлекательности и комфортным условиям для жизни также станет одним из наиболее оживленных центров страны.
В соответствии с этим последовательно развиваются все направления транспортной инфраструктуры, особое внимание уделяется формированию новой экосистемы в авиационной отрасли.
В частности, в разных регионах страны ведется реконструкция семи международных аэропортов в соответствии с современными стандартами.
Одновременно построены новые аэропорты в Муйнаке, Коканде, Заамине, Шахрисабзе, Сарыасие и Сохе, что доведет их общее количество в стране до восемнадцати.
Главное, в отрасли создана конкурентная среда. Благодаря этому появились 15 новых авиакомпаний, а парк воздушных судов увеличился с 26 до 105 самолетов.
Сегодня 51 авиакомпания из Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов, Катара, Южной Кореи, Китая, Индии, Малайзии, Турции, России, Польши и других стран осуществляют регулярные рейсы в Узбекистан.
В своем выступлении Президент отметил, что развитие транспортной инфраструктуры и модернизация воздушного сообщения останутся в числе приоритетных направлений.
В ближайшие пять лет количество самолетов в авиапарке будет доведено до 180, число маршрутов – до 230, а объем внутренних и международных рейсов увеличится до 200 тысяч в год.
Последовательно продолжится реализация мер по развитию аэропортной инфраструктуры на основе государственно-частного партнерства.
– В конечном итоге мы ставим перед собой цель превратить Узбекистан в крупный авиационный хаб, соединяющий Восток и Запад, Север и Юг, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Строительство нового международного аэропорта создаст для этого прочную основу.
Согласно полученным данным за последние восемь лет пассажиропоток в столицу утроился и достиг 9 миллионов человек в год, а к 2040 году превысит 24 миллиона. Однако действующий аэропорт, рассчитанный на 11 миллионов пассажиров в год и расположенный в городской черте, не может быть расширен.
Поэтому, с учетом предложений ведущих международных экспертов и мнений широкой общественности, принято решение построить новый международный аэропорт на территории Уртачирчикского и Куйичирчикского районов на площади 1300 гектаров.
Проект, реализуемый совместно с международным консорциумом компаний Vision Invest Саудовской Аравии, Sojitz Японии и Incheon Южной Кореи, включает четыре этапа. На первом этапе за счет 2,5 миллиарда долларов будут возведены аэровокзальный комплекс и аэродром. После завершения строительства аэропорт сможет ежегодно обслуживать до 20 миллионов пассажиров и 129 тысяч тонн грузов, выполнять до 30 взлетов и посадок в час, использовать 14 телескопических трапов и одновременно размещать 62 самолета.
Новый аэропорт будет полностью соответствовать требованиям Международной организации гражданской авиации (ICAO) по качеству обслуживания, безопасности полетов и техническому регулированию.
В нем установят самые современные аэронавигационные и метеотехнические системы, которые позволят принимать самолеты при любых погодных условиях.
Особое внимание уделено экологическим стандартам: новый аэропорт станет первым в регионе, соответствующим принципам зеленого строительства. В терминале предусмотрена зона duty free площадью 46 тысяч квадратных метров.
Возведение аэропорта станет частью формирования мультимодального транспортного узла.
Новый комплекс будет напрямую связан с автомагистралями Ташкент–Самарканд, Ташкент–Андижан и Ташкент–Бостанлык. Здесь же будет построена современная железнодорожная станция, по которой начнут курсировать скоростные поезда, а между центрами Ташкента и Нового Ташкента будет налажено движение шаттл-транспорта.
Самое главное, новый аэропорт станет не только транспортным, но и экономическим центром. Проект принесет стране свыше 27 миллиардов долларов дохода, будет способствовать дальнейшему развитию сферы услуг, промышленности и туризма, а также созданию тысяч новых рабочих мест.
Президент Шавкат Мирзиёев поблагодарил зарубежных партнеров, представителей финансовых институтов и туристических компаний, присутствовавших на мероприятии, а также выразил высокое доверие инженерам и строителям, участвующим в реализации проекта.
Глава государства заложил капсулу в фундамент нового Ташкентского международного аэропорта, дав официальный старт его строительству.
В этот же день Президент Шавкат Мирзиёев посетил Яккасарайский район и ознакомился с результатами реконструкции улицы Шота Руставели.
Развитие дорожной инфраструктуры и создание удобств для транспортного движения – одна из актуальных задач для столицы, население и территория которой активно растут. Поэтому в городе последовательно строятся современные дороги и мосты, а существующие обновляются в соответствии с современными стандартами.
Улица Шота Руставели является одной из центральных магистралей, соединяющих несколько районов Ташкента. Для улучшения транспортного потока реконструирован участок дороги от улицы Мирабад до улицы Чоштепа протяженностью почти 7 километров.
Теперь движение организовано по 10 полосам: шесть предназначены для автомобилей, две – для автобусов, а еще две – для парковки.
Президент вместе с представителями государственных и общественных организаций проехал по улице на автобусе, ознакомился с удобствами и пообщался с пассажирами.
Впервые в Ташкенте на основе опыта развитых стран внедрена система BRT (Bus Rapid Transit) – выделенные полосы для общественного транспорта. Это нововведение ускорило движение автобусов и повысило комфорт пассажиров.
В результате реализации проекта стоимостью 19,2 миллиона долларов пассажиропоток вырос с 2,5 тысячи до 6 тысяч человек в час. Пропускная способность дороги достигла 40 тысяч автомобилей в сутки, а средняя скорость движения увеличилась с 23 до 30 километров в час. Главное – повысился уровень безопасности, значительно сократилось количество дорожно-транспортных происшествий.
В рамках проекта установлены 21 новая автобусная остановка и 463 «умных» светофора, внедрена интеллектуальная транспортная система. Также предусмотрены парковочные зоны, велосипедные дорожки, зеленые территории, системы полива и дренажа.
Здесь же Президенту были представлены проекты по расширению сети выделенных автобусных полос и созданию транспортных узлов вокруг столицы.
– Если бы мы не строили новые линии метро и не закупали современные автобусы, сегодня движение в Ташкенте стало бы крайне затруднительным. Поэтому мы улучшаем дороги и развиваем общественный транспорт, чтобы людям было удобно. Такую работу продолжим во всех наших городах, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент поручил ответственным лицам повысить удобство пользования общественным транспортом, принять меры по сокращению заторов и обеспечить эффективную транспортную связь между Ташкентом и Новым Ташкентом.
Обновленная улица Шота Руставели не только украсила столицу, но и стала символом перехода Ташкента к современной и интеллектуальной транспортной системе.
Глава государства посетил специальную промышленную зону «Янги авлод», расположенную в Янгихаётском районе столицы, и ознакомился с деятельностью предприятия по производству алюминиевой тары и розливу напитков.
В последние годы промышленная политика Узбекистана вышла на новый уровень. В стране формируется модель экономического роста, основанная на современных производственных мощностях и международных технологических стандартах.
Специальная промышленная зона «Янги авлод» была создана в соответствии с постановлением Президента от 20 марта 2024 года. Она отличается современной производственной инфраструктурой, удобной логистикой и широкими льготами для инвесторов.
Одним из перспективных проектов зоны является предприятие East Can Solutions, где создан комплекс по производству алюминиевой тары и розливу прохладительных напитков. Президент ознакомился с продукцией и перспективами проекта, после чего был дан старт его реализации.
Предприятие занимает территорию площадью 21 гектар, а стоимость проекта составляет 90 миллионов долларов преимущественно за счет иностранных инвестиций.
Комплекс входит в число немногих предприятий подобного профиля в Центральной Азии и оснащен современным оборудованием, произведенным в США, Великобритании, Италии и Германии. Все производственные процессы полностью цифровизированы.
Производственные мощности будут наращиваться поэтапно. На первом этапе планируется выпуск 600 миллионов единиц алюминиевой тары в год, на втором – 1,1 миллиарда, а на третьем – 2,2 миллиарда. Это позволит не только полностью удовлетворить потребности внутреннего рынка, но и экспортировать конкурентоспособную продукцию на региональном уровне.
Реализация проекта позволит заместить импорт на сумму 60 миллионов долларов и обеспечить экспортный потенциал в размере 20 миллионов долларов. Уровень локализации производства достигнет 90 процентов. После выхода предприятия на полную мощность будет создано 500 новых рабочих мест, а в бюджет начнут поступать значительные налоговые отчисления.
Главе государства также была представлена информация о ходе работ в самой промышленной зоне «Янги авлод». Ответственные лица доложили о стратегии ее развития, мерах по внедрению процессов локализации, цифровизации и энергосберегающих технологий.
На сегодняшний день в зоне реализуется 58 проектов общей стоимостью 1,2 миллиарда долларов в таких направлениях, как пищевая, химическая промышленность, электротехника, машиностроение, и производство строительных материалов.
Президенту были представлены 28 наиболее значимых инициатив, реализация которых позволит создать 7600 новых рабочих мест.
Отмечено, что эти проекты будут способствовать не только экономическому росту, но и социальной стабильности – за счет создания новых рабочих мест, увеличения экспортного потенциала и развития местных производств.
Глава государства также ознакомился с деятельностью центра хранения и распределения продукции общества с ограниченной ответственностью Anglesey Food.
Предприятие, расположенное на территории специальной промышленной зоны «Янги авлод», обслуживает торговую сеть Korzinka, обеспечивая хранение, сортировку и упаковку товаров.
Центр занимает площадь 10 гектаров, из которых 49 тысяч квадратных метров отведены под складские помещения. Оборудование для строительства и холодильные установки поставлены из Китая, Турции, Беларуси и России. Все они сертифицированы по международным стандартам EDGE Advanced.
Этот проект является крупнейшим распределительным центром класса “A” в Центральной Азии. Одновременно здесь могут работать 145 погрузочно-разгрузочных пунктов, что позволяет эффективно осуществлять прием и отправку грузов.
В комплексе предусмотрены четыре температурные зоны, что позволяет хранить продукцию в зависимости от ее особенностей — в холодильных и низкотемпературных камерах, а также в сухих помещениях.
Кроме того, на территории центра создается современная лаборатория с 96 испытательными модулями, функционирующая круглосуточно. В результате реализации проекта будет создано более 1000 новых рабочих мест.
В ходе беседы с представителями общественности Президент отметил, что успех подобных проектов является результатом продуманной экономической политики и доверия со стороны инвесторов.
– За последние восемь лет в Узбекистан привлечено 130 миллиардов долларов иностранных инвестиций, на их основе построены десятки заводов и промышленных предприятий. Сегодня мы также начали реализацию еще одного масштабного проекта — строительства нового международного аэропорта, в который инвестируют компании из Саудовской Аравии, Японии и Республики Корея. Все это не происходит само собой – это отражение высокого доверия к будущему нашей страны, – подчеркнул Президент.
Глава государства также ознакомился с деятельностью рисоводческого кластера TCT Rice, расположенного в Куйичирчикском районе Ташкентской области.
В обществе с ограниченной ответственностью создан полный производственный цикл от выращивания риса до его глубокой переработки.
Следует отметить, что раньше рисоводы работали разрозненно и не могли получать достойный доход. Особенно много проблем возникало на этапе переработки урожая. В последние годы благодаря уделяемому вниманию в отрасли начались качественные изменения, повысилась эффективность производства.
Сегодня рисоводство Ташкентской области также демонстрирует заметные успехи. В текущем году в регионе рис был посеян на площади 8,7 тысячи гектаров. Для внедрения водосберегающих технологий лазерное выравнивание проведено на 3 тысячах гектаров. В результате удалось сэкономить 60 миллионов кубометров воды и сократить расход семян на 522 тонны.
В частности, кластер TCT Rice вырастил на площади свыше 2 тысяч гектаров сорта «Искандар», «Гулистан» и «Нукус». На сегодняшний день рис убран с 985 гектаров, при этом урожайность составляет в среднем 65–70 центнеров с гектара, а на отдельных полях – до 80–85 центнеров.
Президент провел беседу с фермерами и ветеранами сельского хозяйства. Они отметили, что благодаря внедрению высокоурожайных сортов и современных агротехнологий растет производительность труда и доходность.
– Сегодня во всех сферах мы опираемся на науку, инновации и передовые технологии. Если бы мы не внедряли рыночные принципы в сельское хозяйство и не повышали доходность, такого урожая не было бы. Сейчас природа меняется, воды становится меньше, и аграриям необходимо адаптироваться, переходить на капельное орошение и рациональное использование воды, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Было отмечено, что важно изучать международный опыт, повышать производительность труда на основе науки и технологий.
Ответственным лицам даны указания по расширению посевов высокоурожайных сортов, увеличению переработки, эффективному использованию водосберегающих технологий и созданию новых рабочих мест.