Сенат Раиси бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Парламентлараро иттифоқнинг 149-Ассамблеяси доирасида ташкил этилган “Тинч ва барқарор келажак учун фан, технология ва инновациялардан фойдаланиш” мавзусидаги дебатда иштирок этди.
Унда Ўзбекистон томонидан сўнгги йилларда илм-фанни ривожлантиришга қаратилган амалий ишлар олиб борилаётгани, бу борада қисқа вақт ичида кўплаб ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилингани қайд этилди.
“Ўзбекистон – 2030 стратегияси”да замонавий технологияларни жадал жорий этиш ва саноатнинг турли тармоқларини рақамлаштириш асосий устувор йўналишлар қаторида белгилаб берилганлиги таъкидланди.
Амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида Ўзбекистон 2023 йилда Глобал Инновациялар индекси рейтингида 2015 йилга нисбатан 40 поғонага кўтарилгани алоҳида эътироф этилди.
Дебат давомида делегациямиз томонидан келгусида инновация соҳаларини рағбатлантириш ҳамда парламентларнинг кадрлар салоҳиятини ошириш ва ривожлантириш йўналишида тажриба алмашиш, фан ва технология соҳасида глобал мулоқотни кучайтириш ташуббусини илгари сурди.

Делегация Узбекистана, возглавляемая Председателем Сената Олий Мажлиса, приняла участие в дебатах, организованных в рамках 149-й Ассамблеи Межпарламентского союза на тему «Использование науки, технологий и инноваций для более мирного и устойчивого будущего».
В ходе мероприятия отмечалось, что в последние годы в Узбекистане проводится практическая работа, направленная на развитие науки, и в этой связи за короткое время принято множество нормативно-правовых актов.
Ускоренное внедрение современных технологий и цифровизация различных отраслей промышленности определены среди основных приоритетных направлений Стратегии «Узбекистан – 2030».
Особо отмечалось, что в результате реализованных реформ Узбекистан в 2023 году поднялся на 40 позиций в рейтинге Глобального инновационного индекса по сравнению с 2015 годом.
В ходе дебатов делегацией нашей страны выдвинута также инициатива по стимулированию в будущем инновационных сфер, обмену опытом по укреплению и развитию кадрового потенциала парламентов, активизации глобального диалога в сфере науки и технологий.