Аҳолига муносиб турмуш шароитлари яратиш – давлатимиз сиёсатининг устувор йўналиши
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли ҳаёти, ҳудудларнинг иқтисодий ривожи ва янги лойиҳалар билан танишиш мақсадида 18 июнь куни Тошкент вилоятининг Паркент туманига ташриф буюрди ва «Тошкент-Шарқий» аэропорти қурилишини кўздан кечирди.
Мамлакатнинг барқарор ривожланиши ва унинг халқаро жозибадорлиги ошиши билан ташқи иқтисодий алоқалар фаоллашиб, инвестициялар оқими кўпаймоқда. Бундай шароитда Ўзбекистонда транспорт инфратузилмасининг барча йўналишларини модернизация қилишга ўсишнинг асосий омили сифатида устувор аҳамият қаратилмоқда.
Ана шундай стратегик лойиҳалардан бири "Тошкент-Шарқий" аэропортини реконструкция қилишдир. У юқори халқаро стандартларга жавоб берадиган тез, хавфсиз ва қулай қатновларни таъминлаш, шунингдек, пойтахтнинг асосий халқаро аэропортига юкламани енгиллаштиришга мўлжалланган.
Аввало, 4 километр узунликдаги учиш-қўниш йўлаги янгиланиб, энг оғир самолётларни ҳам қабул қилиш қувватига эга бўлди.
Ҳозирги кунда юқори мартабали меҳмонлар ҳамда бизнес-авиация учун 2 та терминал, перрон ва ангарлар барпо этилмоқда. Аэропорт ноқулай об-ҳаво шароитларида ҳам учиш-қўнишни таъминловчи ICAO III-А тоифасидаги илғор радиотехника ва метеорология ускуналари билан жиҳозланади. Ёпиқ ангарларда самолётлар соз ва хавфсиз сақланиши учун замонавий шароитлар таъминланади.
Мазкур аэропорт қулай жойлашуви туфайли пойтахт ва Янги Тошкент шаҳри учун муҳим транспорт хабига айланади, шунингдек, Тошкент вилоятида туризмни ривожлантириш учун қўшимча рағбат бўлиб хизмат қилади. Энг муҳими, халқаро ташрифлар ва ишбилармонлик сафарларини амалга ошириш имкониятлари кенгаяди, хорижий инвесторларни қабул қилиш учун шароитлар яхшиланади. Натижада иқтисодий фаоллик ошади, хизмат кўрсатиш соҳаси ривожланади, янги иш ўринлари яратилади, мамлакатимизнинг инвестициявий жозибадорлиги сезиларли даражада ошади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳанинг техник хусусиятлари, терминалларнинг архитектуравий ечими билан танишиб, қурилиш ишларини жадаллаштириш, сервис даражасини ошириш бўйича аниқ топшириқлар берди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Паркент туманига ташрифини дастлабки манзили “Паркентсой” турар жой массиви бўлди.
Ҳудудларни “ўсиш нуқталари”га таяниб ривожлантириш, аҳолига муносиб турмуш шароитлари яратиш – давлатимиз сиёсатининг устувор йўналиши. Бундай ўзгаришлар Паркент туманида ҳам намоён.
Туман марказидан оқиб ўтувчи Паркентсой қирғоғида қурилаётган ушбу массивни экошаҳар дейиш мумкин. Унинг умумий майдони олти гектар бўлиб, жами 5 минг 200 хонадонли 125 та кўп қаватли турар жой қурилади. Улар барча замонавий коммунал тармоқлар, энергия тежамкор технологиялар билан таъминланади. Жумладан, уйлар тепасига геоколлекторлар ўрнатилиб, сув иситишда фойдаланилади.
Аҳоли нисбатан зич яшайдиган ҳудудлар учун бундай массивлар муҳим ижтимоий аҳамиятга эга. Уйларнинг шинамлиги ва таннархи халқимизга мос. Бу айрим маҳаллаларда бир ҳовлида қисилишиб яшаётган оилалар учун айни муддао бўлади.
Давлатимиз раҳбари мазкур янги хонадонлардаги шароитларни кириб кўрди.
Бу ерда, шунингдек, иккита мактаб, саккизта боғча, болалар майдончалари, 10 гектарлик парк, сунъий кўл, сайилгоҳ ва велойўлаклар барпо қилинади. 17 километр ички йўллар таъмирланади.
Массив нафақат обод турмуш учун, балки тадбиркорлик учун ҳам шароит яратади. Бу ерда 58 та нотурар бино қад ростлайди. Уларда савдо ва хизмат корхоналари жойлашиб, 700 дан ортиқ иш ўрни яратилиши кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари шу ерда туманни янада ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Бу борадаги муҳим лойиҳа – “Байтқўрғон – Паркент” электрлаштирилган темир йўли. Ҳозирда унинг қурилиши жадал кетмоқда. Қарийб 24 километрлик бу йўл фойдаланишга топширилгач, Паркентдан пойтахтимизга бориш учун катта қулайлик яратилади, туманнинг хушманзара гўшаларига саёҳатга келиш осонлашади. Унда кунига 275 минг нафаргача йўловчи ташилиши ҳисоб-китоб қилинган. Умуман, бунинг натижасида қатнов ва тадбиркорлик фаоллашиб, Паркент иқтисодиётининг суръати жадал ошади.
Паркентсойни тартибга келтириш, қирғоқларини мустаҳкамлаш бўйича ҳам иш олиб борилмоқда. Биринчи босқичда сойнинг 4 километр қисми тўлиқ бетонлаштирилди. Бу янги бунёдкорликларга йўл очди. Хусусан, сой бўйлаб қарийб беш километрлик янги йўл қурилди. У ҳозир туман марказидан ўтган асосий кўчага ёндош бўлиб, бир кеча-кундузда 10 минг автомобилни ўтказиш қувватига эга. Бу транспортлар юкламасининг бир қисмини ўзига олиб, марказда тирбандликни камайтиради. Шунингдек, пиёдалар йўлакчаси, йўл ўтказгич ва кўприк барпо этилган.
Энди, иккинчи босқичда Кумушконгача бўлган ўзанлар тартибга келтирилиб, очиладиган 100 гектар ерда туризм объектлари ташкил этиш режалаштирилган.
Президентимиз шу ерда паркентлик фаоллар билан суҳбатлашди.
– Бизнинг энг катта бойлигимиз юртимиз тинчлиги, халқимизнинг осойишталиги. Тинчлик барқарор бўлса, мана шундай бунёдкорлик бўлади, режалар амалга ошади. Давлат ташкилотларини сафарбар қилиб, имкониятларни юзага чиқариб, ҳамма ҳудудларни ривожлантиришга ҳаракат қилаяпмиз. Паркентга ҳам истиқлол шабадаси, ислоҳотлар натижаси етиб келганини кўриб, хурсанд бўлдим. Халқимиз мана шундай фаровон шароитда яшашга муносиб, – деди Шавкат Мирзиёев.
Нуронийлар туман ривожи учун яратилаётган улкан имкониятлар, аҳоли ҳаётида бўлаётган ўзгаришлар, меҳнатидан бахт топаётган инсонлар ҳақида сўзлади.
Давлатимиз раҳбари Паркент туманидаги Кумушкон маҳалласида бўлиб, сайёҳлик салоҳияти ва меҳмон уйларини кўздан кечирди.
Бу соҳага кўплаб имтиёзлар берилиб, ташаббуслар қўллаб-қувватланмоқда. Туризм қишлоқларида зарур инфратузилма ташкил этиляпти. Бу имкониятлардан фойдаланиб, хонадонида меҳмон уйи очганлар талайгина.
Охирги йилларда Кумушконга сайёҳлар келиши кўпайган. Бугунги кунда саксондан ортиқ хонадонда меҳмонхона ташкил этилган. Уларда йилига 172 минг нафар сайёҳга хизмат кўрсатилмоқда.
Шундай тадбиркорлардан бири Олим Юсупов сой бўйидаги ҳовлисида 48 ўринли меҳмон уйи очган. Хоналар миллий услубда, шинам қилиб жиҳозланган. Меҳмон уйи йилига 2 мингдан зиёд сайёҳга хизмат кўрсатади.
Президентимиз бу ердаги ободлик ва омилкорликни кўриб, шундай лойиҳаларни бошқа сўлим масканларда ҳам ташкил этиш кераклигини таъкидлади. Тадбиркорларга зарур маблағ ажратиб, қўшимча хизматлар ташкил этишига кўмаклашиш бўйича мутасаддиларга кўрсатма берди. Маҳаллаларда ички имкониятларни юзага чиқариш аҳолини банд қилишда катта манба экани қайд этилди.
Бу жойларга сайёҳлар сўлим манзаралардан баҳраманд бўлиш учун келади. Шунингдек, Масжидали зиёратгоҳи ҳам диққатга сазовор жойлардан бири.
Тошкент вилоятида мингга яқин шундай меҳмон уйлари бор. Уларда 2 минг 500 та иш ўрни яратилган.
Президентимиз Паркент туманидаги интенсив боғда сархил мевалар ҳосилини кўздан кечирди.
“Meridian Tempo” корхонасига қарашли ушбу 54 гектар боғда гилос, олма, нок ва малинанинг экспортбоп навлари экилган. Кўчатлар Франция ва Испаниядан келтирилган. Дарахтлар ўзини ўзи чанглатиш хусусиятига эга. Бу ҳосилдорлик юқори бўлишида муҳим ўрин тутади.
Замонавий агротехнологик тизимлар орқали боғда тўлиқ томчилатиб суғориш жорий этилган. Аввал сув махсус ҳавзада тўпланади ва табиий нишаблик орқали суғорилади. Бунга энергия сарфланмай, натижада харажат ва маҳсулот таннархи камаяди. Шунингдек, боғда қуёш панеллари ўрнатилган.
Пишиб етилган мевалар экспортга йўналтирилмоқда. Бу йил 256 тонна гилос, 500 тонна олма, 480 тонна нок, 30 тонна малина етиштирилиши мўлжалланган. Энг муҳими, бундан келадиган даромад бошқа анъанавий ўсимликларга нисбатан бир неча баробар юқори.
Президентимиз мутасаддиларга бу усулни оммалаштириш, меваларни парваришлаш ва қадоқлаш бўйича чет эл тажрибасини жорий этиш юзасидан кўрсатмалар берди.
Давлатимиз раҳбари Паркент туманига ташриф давомида “Олтин бел” чўққисидаги дам олиш маскани ва янги лойиҳалар билан танишди.
Хушманзара тоғ бағридаги 3 гектар жойда қурилган ушбу меҳмонхоналар ихчамлиги ва ҳамёнбоплиги билан ажралиб туради. Ҳозирда жами 188 ўринли 2 та меҳмонхона, капсула шаклидаги уйлар, ресторан ва хўжалик бинолари барпо этилган. Кейинги босқичда яна 20 та шундай уй қурилиши мўлжалланган.
Шавкат Мирзиёев меҳмонхонада яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Умуман, ҳудудда туризмни ривожлантириш мақсадида қиймати 1 миллиард 800 миллион доллар бўлган 52 та лойиҳа амалга оширилади. Натижада 3 минг 300 та иш ўрни яратилади ва 1 миллион нафар сайёҳга хизмат кўрсатилади.
Паркентнинг қорли тоғлари яна бир улкан лойиҳани амалга ошириш имконини бермоқда. Бу ерда Австрия компанияси томонидан 1 минг 200 гектарда тоғ-чанғи курорти қуриш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбарига ушбу лойиҳа ҳақида ахборот берилди. Унинг доирасида 3,4 ва 5 юлдузли меҳмонхоналар, чанғи учиш ва осма дор йўли, шалелар, пикник майдони, ресторанлар, соғломлаштириш хизматлари ташкил этилади.
Лойиҳа уч босқичда амалга оширилади ва тўлиқ қувватда кунига 15 минг нафар сайёҳни қабул қилиш имконига эга бўлади. 600 га яқин сервис мажмуалари ташкил этилади. Мавсумий хизматлар билан бирга 10 мингга яқин иш ўрни яратилади. Умуман, бу маскан, Бўстонлиқдаги “Амирсой” курорти каби, Тошкент вилоятининг йирик туризм манзилларидан бирига айланади.
Мутахассислар билан мулоқотда лойиҳани такомиллаштириш, хизматлар қамровини кенгайтириш ва қурилишни тезлаштириш тадбирлари юзасидан фикр алмашилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Паркент туманидаги “Бату Экспорт” корхонасини бориб кўрди.
15 миллион долларлик инвестиция ҳисобидан ташкил этилган мазкур замонавий лойиҳа доирасида йилига 5 минг тонна мева-сабзавот қайта ишланади. Тошкент вилоятидан ташқари Самарқанд ва Фарғонадан ҳам маҳсулотлар келтирилади.
Корхонага Япония, Германия, Бельгия, Хитойда ишлаб чиқарилган замонавий ускуналар ўрнатилган. Бу маҳсулот сифати ва рақобатбардошлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Корхонада 180 та доимий иш ўрни яратилган, улар ўртача 7 миллион сўмгача ойлик маош оляпти.
Бу ерда тайёрланган маҳсулотлар Хитой, Жанубий Корея, Япония, Бирлашган Араб Амирликлари, Европа ва МДҲ мамлакатларига экспорт қилинади.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечириб, ходимлар билан суҳбатлашди.
– Мева-сабзавотчиликда Паркентнинг имкониятлари катта. Технология олиб келиб, жаҳон бозорига сархил ва қурутилган меваларни экспорт қилиш салоҳиятимиз бор. Биргина Японияни олсак, Ўзбекистон маҳсулотларига қизиқиш юқори. Фақат меваларни яхши парваришлаб, сифатли етказиб бериш зарур. Бундай корхоналарни ривожлантирсак, шу тармоқнинг ўзидан бир неча миллиард доллар даромад олиш мумкин, – деди Президент.
Шу ерда Тошкент вилоятининг экспортбоп қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари кўздан кечирилди. Ўтган йили вилоятдан 130 миллион долларлик мева-сабзавот маҳсулотлари экспорт қилинган. Лекин ҳудуд табиати ва салоҳиятига нисбатан бу кам.
Соҳада экспорт қилувчи корхоналарни қўллаб-қувватлаш мақсадида 7 турдаги молиявий ёрдам ва 3 хил солиқ имтиёзлари ҳамда преференциялар жорий этилган. Тошкент вилоятида мева-сабзавотни қайта ишловчи 175 та корхона бўлиб, қайта ишлаш даражаси йил сайин ортмоқда. Жорий йилда экспорт кўрсаткичини жадал ошириш режалаштирилган.

Президент Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с жизнью населения, экономическим развитием территорий и новыми проектами 18 июня посетил Паркентский район Ташкентской области и осмотрел строительство аэропорта «Ташкент-Восточный».
По мере устойчивого развития страны и повышения ее международной привлекательности возрастает интенсивность внешнеэкономических связей и поток инвестиций. В этих условиях в Узбекистане приоритетное внимание уделяется модернизации всех направлений транспортной инфраструктуры как ключевого фактора дальнейшего роста.
Одним из таких стратегических проектов является реконструкция аэропорта «Ташкент-Восточный». Он призван обеспечить быстрое, безопасное и комфортабельное авиасообщение, соответствующее высоким международным стандартам, а также разгрузить основной международный аэропорт столицы.
В рамках первого этапа полностью обновлен взлетно-посадочный комплекс длиной 4 километра, что позволяет принимать воздушные суда всех классов, включая самые тяжелые.
В настоящее время продолжается строительство двух терминалов – для приема официальных делегаций и обслуживания бизнес-авиации, а также перрона и ангарных сооружений.
Аэропорт будет оснащен современным радиотехническим и метеорологическим оборудованием категории III-А по стандартам ICAO, что обеспечит надежные взлетно-посадочные операции даже в условиях неблагоприятной погоды. В закрытых ангарах создаются все необходимые условия для безопасного и качественного обслуживания и хранения воздушных судов.
Благодаря своему выгодному расположению новый аэропорт станет важным транспортным узлом для Ташкента и города Новый Ташкент, а также послужит дополнительным стимулом для развития туристической отрасли Ташкентской области. Самое главное, расширятся возможности для проведения международных визитов и деловых поездок, улучшатся условия для приема иностранных инвесторов. В результате возрастет экономическая активность, активизируется сфера услуг, создадутся новые рабочие места, а инвестиционная привлекательность нашей страны значительно повысится.
Глава государства ознакомился с техническими характеристиками проекта, архитектурными решениями терминалов и дал конкретные поручения по ускорению строительных работ, повышению уровня сервиса.
Первым объектом визита Президента Шавката Мирзиёева в Паркентский район стал строящийся жилой массив «Паркентсой».
Развитие регионов на основе точек роста и создание достойных условий для жизни населения – один из приоритетов государственной политики. Эти принципы наглядно реализуются в преобразованиях, происходящих в Паркентском районе.
Жилой массив, возводимый на берегу протекающего через районный центр ручья Паркентсой, по праву можно назвать экогородком. На площади 6 гектаров планируется строительство 125 многоквартирных домов, рассчитанных на 5200 квартир. Все здания будут обеспечены современными инженерными коммуникациями и энергоэффективными технологиями. В частности, на крышах домов будут установлены геоколлекторы, позволяющие использовать возобновляемые источники энергии для подогрева воды.
Подобные комплексы особенно актуальны для густонаселенных районов: они обеспечивают качественное, комфортное и при этом доступное жилье для населения.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в новых квартирах.
В рамках проекта также предусмотрено строительство двух школ, восьми детских садов, детских и спортивных площадок, десятигектарного парка, искусственного озера, зон отдыха и велосипедных дорожек. Дорожная инфраструктура будет усилена за счет ремонта 17 километров автодорог.
Кроме того, на новом массиве будут созданы условия не только для комфортного проживания, но и для развития предпринимательства. Здесь будет построено 58 нежилых зданий, в которых разместятся объекты торговли и сферы услуг. Планируется создание более 700 новых рабочих мест.
Президент также ознакомился с презентацией перспективного развития района.
Одним из ключевых проектов стало строительство электрифицированной железной дороги «Байткурган – Паркент». Уже проложены почти 24 километра рельсов. После ввода линии в эксплуатацию будет существенно облегчен доступ к живописным уголкам района, а также увеличится туристический поток. По расчетам, по этому маршруту смогут передвигаться до 275 тысяч пассажиров в день. В результате будут активированы движение, предпринимательство и ускорятся темпы экономики Паркента.
Проводится работа по благоустройству русла Паркентсоя и укреплению его берегов. На первом этапе 4 километра русла были полностью забетонированы. Это открыло возможности для новых строительных проектов. Вдоль ручья проложена пятикилометровая автодорога, параллельная главной улице района, с пропускной способностью до 10 тысяч автомобилей в сутки. Это позволит существенно разгрузить транспортный поток в центре и снизить уровень заторов. Также были построены тротуары, путепровод и мост.
На втором этапе планируется благоустройство русла до населенного пункта Кумушкон, а также создание туристических объектов на 100 гектарах.
В рамках визита Шавкат Мирзиёев также пообщался с активом района.
– Наше самое большое богатство – это мир и стабильность в стране, – отметил Президент. – Там, где есть стабильность, будет и развитие, и созидание. Мы мобилизуем все государственные структуры, раскрываем потенциал каждого региона и стремимся к гармоничному развитию всех территорий. Я рад видеть, что до Паркента дошло дыхание обновления, и результаты реформ здесь уже дают ощутимые плоды. Наш народ достоин того, чтобы жить в благополучных, современных и комфортных условиях.
Представители старшего поколения рассказали о масштабных возможностях, создаваемых для развития района, происходящих изменениях в жизни населения.
В ходе поездки в Паркентский район глава государства посетил махаллю «Кумушкон», где ознакомился с туристическим потенциалом и деятельностью гостевых домов.
В последние годы туризм становится важным фактором регионального развития. Государство активно поддерживает инициативы в этой сфере: предоставляются налоговые и финансовые льготы, создается необходимая инфраструктура в туристических селах. Все больше жителей, воспользовавшись этими возможностями, открывают гостевые дома.
Особенно заметен рост туристического потока в Кумушконе – одном из живописнейших уголков района. Сегодня здесь функционирует более 80 гостевых домов, которые ежегодно принимают около 172 тысяч туристов.
Одним из таких успешных проектов является гостевой дом Олима Юсубова, расположенный у ручья Паркентсой. Его уютный дом рассчитан на 48 мест, комнаты оформлены в национальном стиле. За год здесь обслуживаются более 2 тысяч гостей.
Президент, высоко оценив благоустройство и предприимчивость местных жителей, подчеркнул важность распространения подобных инициатив в других привлекательных для туристов регионах страны. Он поручил ответственным ведомствам обеспечить поддержку предпринимателей – как финансовую, так и организационную, включая развитие сопутствующих сервисов.
Было особо отмечено, что раскрытие внутренних ресурсов махаллей способствует созданию новых рабочих мест и росту занятости населения.
Сюда туристов привлекают не только красивые пейзажи, но и культурные достопримечательности – в частности, место паломничества Масжидали.
В целом в Ташкентской области функционирует около тысячи гостевых домов, обеспечивающих работой свыше 2,5 тысячи человек.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился со свежим урожаем фруктов в одном из интенсивных садов Паркентского района.
На территории в 54 гектара, принадлежащей предприятию «Meridian Tempo», выращиваются экспортные сорта черешни, яблони, груши и малины. Саженцы были завезены из Франции и Испании. Особенность этих деревьев в том, что они самоопыляющиеся, что обеспечивает высокую урожайность.
В саду внедрена современная агротехнологическая система капельного орошения. Вода сначала накапливается в специальном резервуаре, а затем подается самотеком, благодаря естественному уклону местности. Это позволяет избежать расходов на электроэнергию, снижая себестоимость продукции. Кроме того, в саду установлены солнечные панели, что делает хозяйство еще более энергоэффективным.
Урожай направляется на экспорт. В этом году планируется собрать 256 тонн черешни, 500 тонн яблок, 480 тонн груш и 30 тонн малины. Особенно важно, что доход от такого сада в несколько раз превышает прибыль от традиционных сельскохозяйственных культур.
Глава государства дал поручения по расширению подобных интенсивных методов, внедрению передового зарубежного опыта в уходе за фруктовыми деревьями, а также в упаковке и подготовке продукции к экспорту.
В рамках поездки в Паркентский район глава государства ознакомился с туристическим комплексом на вершине “Олтин бел” и рядом новых проектов.
На трех гектарах горного склона построен современный гостиничный комплекс. В настоящее время здесь функционируют два отеля общей вместимостью 188 мест, компактные дома капсульного типа, ресторан и хозяйственные сооружения. На следующем этапе предусмотрено строительство еще 20 аналогичных домов.
Президент ознакомился с условиями, созданными для отдыхающих в гостинице.
В целом для развития туристической отрасли в регионе планируется реализация 52 проектов на сумму 1,8 миллиарда долларов. В результате будет создано 3 300 новых рабочих мест, а туристические объекты смогут ежегодно обслуживать до 1 миллиона человек.
Снежные горы Паркента открывают возможности для еще одного масштабного проекта – строительства горнолыжного курорта на площади 1 200 гектаров при участии австрийской компании.
Главе государства была предоставлена информация о проекте. В рамках данного проекта предусмотрено возведение трех-, четырех- и пятизвездочных гостиниц, горнолыжных трасс, подъемников, шале, зон для пикников, ресторанов и оздоровительных комплексов.
Проект реализуется в три этапа и по его завершении здесь смогут принимать до 15 тысяч туристов в сутки. Будет создано около 600 сервисных объектов. С учетом сезонных услуг общее количество новых рабочих мест составит до 10 тысяч.
Ожидается, что этот курорт станет одним из крупнейших туристических центров Ташкентской области – наравне с уже известным комплексом «Амирсой» в Бостанлыкском районе.
Во время встречи со специалистами обсуждены меры по доработке проекта, расширению спектра предлагаемых услуг и ускорению строительных работ.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил предприятие «Бату Экспорт», расположенное в Паркентском районе.
Этот современный проект был реализован за счет инвестиций в размере 15 миллионов долларов. В рамках деятельности предприятия ежегодно перерабатывается до 5 тысяч тонн фруктов и овощей. В качестве сырья используется плодоовощная продукция, поступающая из Ташкентской, Самаркандской и Ферганской областей, а также из соседнего Афганистана.
Предприятие оснащено современным оборудованием из Японии, Германии, Бельгии и Китая, что позволяет обеспечивать высокое качество продукции и ее конкурентоспособность на внешнем рынке. Сегодня на предприятии создано 180 постоянных рабочих мест, средняя заработная плата сотрудников достигает 7 миллионов сумов в месяц.
Производимая продукция экспортируется в Китай, Южную Корею, Японию, ОАЭ, страны Европы и СНГ.
Глава государства ознакомился с процессом производства и пообщался с работниками предприятия.
– У Паркентского района огромный потенциал в сфере плодоводства и овощеводства. При наличии современных технологий у нас есть все возможности для экспорта свежих и сушеных фруктов на мировой рынок. Возьмем, к примеру, Японию – интерес к продукции из Узбекистана там очень высокий. Главное – обеспечить качественный уход за садами и доставку плодов в надлежащем виде. Если мы будем развивать такие предприятия, только эта отрасль может приносить доход в несколько миллиардов долларов, – отметил Президент.
Здесь же была представлена экспортоориентированная сельскохозяйственная продукция Ташкентской области. В прошлом году объем экспорта фруктов и овощей из региона составил 130 миллионов долларов. Однако, учитывая природные условия и потенциал области, этот показатель остается недостаточным.
С целью стимулирования экспортной деятельности для предприятий предусмотрены семь видов финансовой поддержки и три налоговые льготы и преференции. В Ташкентской области функционируют 175 предприятий по переработке плодоовощной продукции, и с каждым годом уровень переработки стабильно растет. В текущем году ожидается значительное увеличение показателей экспорта.