Пойтахтимизда ёшларга бағишланган жаҳон анжумани бўлиб ўтади
Ёшлар – барқарор ривожланиш, ижтимоий ўзгаришлар, иқтисодий ўсиш ва технологогик янгиликларнинг асосий ҳаракатлантирувчи кучидир.
2021 йилнинг 12-13 август кунлари Тошкент шаҳрида “Глобал ҳаракатларга ёшларни жалб қилиш” мавзуида ёшлар ҳуқуқлари бўйича жаҳон конференцияси бўлиб ўтади.
Бутунжаҳон конференциясини ўтказишдан кўзланган асосий мақсад:
• СOVID-19 пандемияси шароитида БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларини, шунингдек Миллий барқарор ривожланиш мақсадларини амалиётга татбиқ этишда ёшларнинг иштирокини муҳокама қилиш;
• ёшлар ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилиш ҳамда уларнинг фуқаровий ва сиёсий фаолиятини қўллаб-қувватлаш юзасидан фикр алмашиш;
• ёшларнинг таълим олиши, иш билан таъминланиши ва сифатли тиббий хизматдан фойдаланиши учун зарурий чора-тадбирлар ишлаб чиқиш;
• ёшлар ўртасида гендер тенглигини таъминлаш, ёшларга оид халқаро ва миллий даражадаги фаолиятни келгусида янада ривожлантириш бўйича таклифларни шакллантириш;
• ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи мавжуд халқаро ва минтақавий восита ва механизмларни умумлаштиришдан иборат.
Жаҳон конференциясида 15 та халқаро, 7 та минтақавий, 11 та халқаро нодавлат ташкилот вакиллари, шунингдек 15 та хорижий давлатнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари, 10 та мамлакатнинг ёшлар ишлари бўйича парламентлари ва давлат органлари, 5 та давлатнинг таълим ва тадқиқот институтлари, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган 18 та хорижий мамлакатнинг дипломатик ваколатхоналари мутасаддилари қатнашиши кутилмоқда.

В Узбекистане пройдет мировой форум по правам молодежи
В Узбекистане 12-13 августа 2021 года состоится Всемирная конференция по правам молодежи. Инициатива её проведения была выдвинута Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым на 46-й сессии Совета по правам человека ООН.
Мировой форум будет проведён в гибридном формате, ожидается, что на его открытии выступят Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет, посланник Генерального секретаря ООН по делам молодежи Джаятма Викраманаяке, Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, Генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Мария Шмидт и другие руководители международных структур.
Своё участие во Всемирной конференции по правам молодежи «Вовлечение молодежи в глобальные действия» подтвердили свыше 500 представителей из более чем 30 стран и международных организаций.
Отметим, что в настоящее время в процессе разработки находится «Конвенция о правах молодежи», которая также создается по инициативе Президента Узбекистана, прозвучавшей на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В ходе ташкентского форума будут рассмотрены участие молодежи в развитии своих стран в контексте влияния СOVID-19 на уязвимые группы молодежи; меры поддержки молодежи в доступе к качественным образованию, производительной занятости; участие молодых в принятии решений, влияющих на их жизнь.
Участники обсудят как улучшить существующие международные механизмы для защиты и поощрения прав молодежи, чтобы молодые люди в полной мере, без какой-либо дискриминации осуществляли свои права.