Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев ҳарбий кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш ва армияни рақамлаштириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Сўнгги йилларда дунёда юз бераётган қуролли можароларда учувчисиз учадиган аппаратлар, роботлашган тизимлар, радиоэлектрон кураш воситалари ва замонавий бошқарув технологияларидан кенг фойдаланилмоқда. Бу эса нафақат қурол-яроғ ва ҳарбий техникаларни янгилаш, балки янги авлод мутахассисларини тайёрлашни ҳам тақозо этмоқда.
Мамлакатимизда мазкур йўналишда изчил ишлар амалга оширилмоқда. Қўшинларда дронларни жанговар қўллаш ва уларга қарши курашувчи янги бўлинмалар ташкил этилиб, учувчисиз учадиган аппаратлар операторлари, муҳандислар ва робототехника мутахассисларини тайёрлаш тизими йўлга қўйилди.
Тақдимотда давлатимиз раҳбарига мазкур мобил бўлинмалар фаолияти ҳамда ушбу йўналишда мутахассислар тайёрлаш тизими юзасидан ҳисобот берилди.
Ҳарбий таълим тизимини ислоҳ қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. 2025 йилда Президентимиз ташаббуси билан мазкур соҳани ривожлантириш, замонавий билим ва амалий кўникмаларга эга ҳарбий кадрларни тайёрлаш чоралари кўрилди. Натижада барча олий ҳарбий таълим муассасаларига институт мақоми берилиб, ягона вертикал бошқарув тизими яратилди, Ўзбекистон Республикаси Ҳарбий хавфсизлик ва мудофаа университети ташкил этилди.
Замонавий жанговар ҳаракатлар, қўшинлардаги реал эҳтиёж ва илғор олий таълим муассасалари тажрибаси асосида янги малака талаблари, ўқув режа ва дастурлари жорий этилмоқда. Тайёргарлик назария ва амалиётни уйғунлаштириш тамойили асосида ташкил этилиб, бўлажак офицерлар ўқув жараёнининг ўзида долзарб вазиятдан келиб чиқиб хизмат ўташлари учун зарур кўникмаларни эгаллаши кўзда тутилган.
Бакалавр даражасида ҳарбий кадрлар тайёрлашнинг мутлақо янги модели доирасида курсантларга хорижий тиллар, ахборот технологиялари ва сунъий интеллект чуқур ўргатилади.
Қўмондонлик-штаб офицерлари учун илғор хорижий тажриба ва замонавий қуролли тўқнашувларни ўрганиш асосида илк бор уч босқичли янги ўқитиш тизими жорий этилади.
Шу билан бирга, сержантлар таркибини тайёрлаш кўлами ҳам кенгайтирилади. Асосий янгиликлардан бири – олий ҳарбий таълим муассасаларида сержантлар учун бакалавриатнинг олтита фуқаролик мутахассислиги бўйича масофавий таълим йўлга қўйилади. Шунингдек, авиация ва учувчисиз учадиган аппаратлар мутахассисларини тайёрлаш тизими янада такомиллаштирилиб, мазкур йўналишда Қуролли Кучлар ҳарбий хизматчиларини ўқитиш ва уларга ягона сертификат бериш тартиби жорий этилади.
Тақдимотда армияни рақамлаштириш ва киберхавфсизликни таъминлаш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда Мудофаа вазирлиги тизимида алоқа инфратузилмаси модернизация қилинди, замонавий ахборот-коммуникация технологиялари жорий этилмоқда, ҳимояланган маълумот алмашинуви каналлари ривожлантирилмоқда.
Ҳарбий дастурчилар томонидан қўшинлар фаолиятининг турли йўналишлари бўйича 50 га яқин ахборот тизимлари ишлаб чиқилди. Хусусан, мудофаа ишлари органларида “Чақирув” электрон ахборот тизими яратилиб, 19 та вазирлик ва идоралар билан интеграция қилинди. Бу 39 турдаги маълумотномани онлайн шаклда олиш ва илк бор чақирув тадбирларини тўлиқ электрон шаклда ўтказиш имконини берди.
Ҳарбий тиббиёт соҳасида ягона тиббий ахборот тизими ва телемедицина жорий этилиб, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг “D-MED” тизими билан интеграция таъминланди.
Замонавий хавф ва таҳдидлардан келиб чиқиб, Мудофаа вазирлигида кибертаҳдидларни ўз вақтида аниқлаш ва уларнинг олдини олишга қаратилган Ахборот хавфсизлиги мониторинг маркази ташкил этилди.
Тақдимотда автоматлаштирилган бошқарув тизимларини янада ривожлантириш, роботлашган ва автоном мажмуалардан фойдаланишни кенгайтириш, шунингдек, илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишларини йўлга қўйиш бўйича комплекс чора-тадбирлар таклиф этилди.
Мудофаа вазирлиги марказий аппаратида Рақамли технологиялар бош бошқармаси, Сунъий интеллект технологиялари департаменти ва Киберхавфсизлик лабораториясини ташкил этиш кўзда тутилмоқда. Республиканинг барча ҳудудларида узлуксиз ва барқарор алоқани таъминлаш мақсадида Сунъий йўлдош алоқа маркази фаолияти йўлга қўйилади.
Мудофаа соҳасида ягона рақамли сиёсатни юритиш мақсадида мудофаа вазирининг рақамлаштириш, сунъий интеллект ва киберхавфсизлик бўйича ўринбосари лавозими жорий этилди. Ҳарбий округларда эса қўмондонларнинг рақамлаштириш, сунъий интеллект ва киберхавфсизлик бўйича ўринбосарлари лавозимларини жорий этиш назарда тутилмоқда.
Тақдимот якунида Олий Бош Қўмондон билдирилган таклифларни маъқуллаб, армияни янада рақамлаштириш, қўшинларга замонавий ахборот-коммуникация тизимлари ва сунъий интеллект технологияларини жорий этишга қаратилган ҳужжатларни имзолади.
Мутасаддилар олдига мудофаа соҳасини тўлиқ рақамлаштириш, миллий сунъий интеллект моделларини яратиш ва малакали ҳарбий кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш бўйича устувор вазифалар қўйилди.

Военное образование и цифровизация армии будут выведены на новый уровень
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о совершенствовании системы подготовки военных кадров и цифровизации армии.
В современных вооруженных конфликтах все более широкое применение получают беспилотные летательные аппараты, роботизированные системы, средства радиоэлектронного противодействия и современные технологии управления. Это требует не только обновления вооружения и техники, но и подготовки специалистов нового поколения.
В нашей стране в этом направлении проводится последовательная работа. В войсках сформированы новые подразделения по применению дронов и противодействию им, налажена система подготовки операторов беспилотных летательных аппаратов, инженеров и специалистов по робототехнике.
В ходе презентации главе государства был представлен отчет о деятельности этих мобильных подразделений, а также о подготовке соответствующих кадров.
Отдельное внимание уделено реформированию военного образования.
В 2025 году по инициативе Президента были приняты меры по развитию этой сферы и подготовке военных кадров, обладающих современными знаниями и практическими навыками. В результате все военные вузы переведены в статус институтов, создана единая вертикаль управления, образован Университет военной безопасности и обороны Республики Узбекистан.
На основе анализа современных боевых действий, реальных потребностей войск и опыта ведущих высших образовательных учреждений внедряются новые квалификационные требования, учебные планы и программы. Подготовка строится по принципу сочетания теории и практики, чтобы будущие офицеры уже в процессе обучения получали навыки, необходимые для службы в современных условиях.
В рамках новой модели подготовки военных кадров на уровне бакалавриата курсанты будут углубленно изучать иностранные языки, информационные технологии и искусственный интеллект. Для командно-штабных офицеров впервые вводится трехуровневая система обучения, основанная на передовом зарубежном опыте и изучении современных вооруженных конфликтов.
Наряду с этим будет расширена подготовка сержантского состава. Одним из нововведений станет организация дистанционного обучения сержантов в военных вузах по шести гражданским специальностям бакалавриата. Также совершенствуется система подготовки специалистов авиации и беспилотных летательных аппаратов, вводится единый порядок сертификации военнослужащих Вооруженных Сил по данному направлению.
На презентации также рассмотрены вопросы цифровизации армии и обеспечения кибербезопасности.
За последние годы в системе Министерства обороны модернизирована коммуникационная инфраструктура, внедряются современные информационно-коммуникационные технологии, развиваются защищенные каналы обмена данными.
Военными программистами разработано около 50 информационных систем по различным направлениям деятельности войск. В частности, в органах по делам обороны создана электронная информационная система «Призыв», интегрированная с 19 министерствами и ведомствами. Это позволило перевести получение 39 видов справок в онлайн-формат и впервые провести призывные мероприятия полностью в электронном виде.
В военной медицине внедрены единая медицинская информационная система и телемедицина, обеспечена интеграция с системой Министерства здравоохранения «D-MED».
С учетом современных вызовов в Министерстве обороны создан Центр мониторинга информационной безопасности, задачей которого является своевременное выявление и предотвращение киберугроз.
На презентации предложено принять комплекс мер по дальнейшему развитию автоматизированных систем управления, расширению использования роботизированных и автономных комплексов, а также проведению научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Предусматривается создание в центральном аппарате Министерства обороны Главного управления цифровых технологий, Департамента технологий искусственного интеллекта и лаборатории кибербезопасности. Будет налажена деятельность Центра спутниковой связи для обеспечения устойчивой связи во всех регионах страны.
Для ведения единой цифровой политики в оборонной сфере введена должность заместителя министра обороны, а в военных округах предусматривается введение должностей заместителей командующих по цифровизации, искусственному интеллекту и кибербезопасности.
По итогам презентации Верховный Главнокомандующий одобрил предложения и подписал ряд распорядительных документов, направленных на дальнейшую цифровизацию армии, внедрение современных информационно-коммуникационных систем и технологий искусственного интеллекта.
Поставлены задачи по полной цифровизации оборонной сферы, созданию национальных моделей искусственного интеллекта и дальнейшему совершенствованию системы подготовки квалифицированных военных кадров.