Швейцарияда Ўзбекистон Республикасининг БМТ бўлими ва Женевадаги бошқа халқаро ташкилотлар ҳузуридаги доимий вакили Элдиёр Тошматов ва Парламентлараро иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
5-9 апрель кунлари Тошкентда бўлиб ўтадиган Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей Ассамблеясига тайёргарлик жараёни муҳокама қилинган мулоқот давомида томонлар асосий эътиборни ташкилий масалалар, хусусан тадбир дастури ва ишчи органлар йиғилишлари кун тартибига қаратилди.
Бош котиб қайд этганидек, мазкур нуфузли анжуман бош мавзу – “Парламент ҳаракати ижтимоий тараққиёт ва адолат учун” нуқтаи назаридан алоҳида аҳамият касб этади.
Шунингдек, мартабали мулозим Ўзбекистон парламенти томонидан амалга оширилаётган кенг кўламли ишларни юқори баҳолаб, мавжуд масалаларни тезкор ҳал қилишга амалий ёндашув учун миннатдорлик билдирди.

В Швейцарии состоялась встреча между постоянным представителем Республики Узбекистан при Отделении ООН и других международных организациях в Женеве Элдиёром Тошматовым и генеральным секретарем Межпарламентского союза (МПС) Мартином Чунгонгом.
В ходе переговоров стороны обсудили ход подготовки к 150-й юбилейной Ассамблее МПС, которая пройдет 5–9 апреля в Ташкенте. Особое внимание было уделено организационным вопросам, программе мероприятия, а также повестке заседаний рабочих органов союза.
Как подчеркнул генеральный секретарь МПС, успешное проведение юбилейной ассамблеи имеет особое значение, учитывая ее главную тему – «Парламентское движение за социальное развитие и справедливость». Он также высоко оценил осуществляемую масштабную работу, проводимую парламентами Узбекистана, и выразил благодарность за конструктивный подход и оперативное решение возникающих вопросов.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать тесное взаимодействие для обеспечения высокого уровня проведения предстоящего мероприятия в Ташкенте.