Ўзбекистон вакили Петербург юридик форумида иштирок этди
24-26 июнь кунлари Санкт-Петербургда XIV Петербург халқаро юридик форуми бўлиб ўтди. Унда мамлакатимиз номидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказ директори, академик Акмал Саидов қатнашди.
Петербург форуми ҳуқуқ соҳасидаги йирик эксперт майдонларидан бири бўлиб, ўнлаб давлатларнинг юридик ҳамжамияти вакилларини бирлаштиради. Бу йил “Ҳуқуқий бўлиш вақти” шиори остида ўтказилган Форумда халқаро ҳуқуқ ва рақамлаштиришдан тортиб қонунчиликни ривожлантириш ва парламентлараро ҳамкорликкача бўлган кенг кўламли масалалар қамраб олинди.
Академик Акмал Саидов МДҲга аъзо давлатлар Парламентлараро Ассамблеяси томонидан ташкил этилган халқаро давра суҳбатида ишбилармонлик дастури доирасида, шунингдек, Россия Федерацияси Конституциявий суди раиси Валерий Зоркиннинг “Ҳуқуқ цивилизациясига олиб борувчи машаққатли йўл” мавзусидаги очиқ маърузасида сўзга чиқди.
Форум доирасида А. Саидов, шунингдек, бир қатор мамлакатларнинг ҳуқуқий идоралари ва парламент институтлари раҳбарлари билан икки томонлама учрашувлар ўтказди. Учрашувларда ҳуқуқий интеграция, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва қонунчиликни такомиллаштиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
26 июнь куни Ўзбекистон вакили Форум доирасида МДҲга аъзо давлатлар Парламентлараро Ассамблеяси томонидан ташкил этилган “Парламентлараро мулоқот архитектурасида юридик фан: намунавий ҳужжатларни яратишга янгича ёндашувлар” мавзусидаги давра суҳбатида маъруза қилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов модель қонун ўз табиатига кўра тавсиявий хусусиятга эга эканини ҳамда ўз кучини мажбурловдан эмас, балки ҳуқуқий тизимларни ишонч ҳосил қилдириш орқали бирлаштира оладиган илмий фикр нуфузидан олишини таъкидлади. Маърузачи қиёсий ҳуқуқшунослик методологиясига таяниб, модель ҳужжат ҳуқуқий меъёрнинг универсаллиги ва миллий ўзига хослик ўртасидаги азалий зиддиятни бартараф этишини кўрсатиб берди. Ўзбек ҳуқуқшуноси қайд этганидек, илм-фан томонидан тасдиқланган асос қонун чиқарувчига уни мазмунан тўлдириш эркинлигини қолдиради.
Тадбирда Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистоннинг миллий қонунчилик институтлари раҳбарлари, ҳуқуқшунос олимлар, парламент аъзолари ҳамда судьялар иштирок этди. Давра суҳбатини МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси Кенгашининг Бош котиби Дмитрий Кобицкий очиб берди.
Учта тематик сессия давомида иштирокчилар модель ҳужжатларни тайёрлашнинг назарий асослари, қонун ижодкорлиги жараёнида илмий экспертизанинг ўрни, шунингдек, норма ижодкорлигини рақамли трансформация қилиш истиқболлари, жумладан, сунъий интеллект технологияларини қўллаш масалаларини муҳокама қилдилар.
Мунозара якунида иштирокчилар намунавий қонун ижодкорлигини илмий жиҳатдан қўллаб-қувватлашни кучайтириш, намунавий ҳужжатларнинг миллий қонунчиликка татбиқ этилишини мунтазам кузатиб бориш механизмларини яратиш ҳамда парламентлараро экспертлар ҳамкорлигини ривожлантириш зарурлигини қайд этдилар. Ишлаб чиқилган тавсиялар МДҲ Парламентлараро Ассамблеясининг тегишли комиссияларига юборилади.

Академик Саидов принял участие в Петербургском юридическом форуме
24-26 июня в Санкт-Петербурге состоялся XIV Петербургский международный юридический форум. Узбекистан на нём представил директор Национального центра по правам человека, академик Акмал Саидов.
Петербургский форум является одной из крупнейших экспертных площадок в области права, объединяя представителей юридического сообщества из десятков государств. В этом году он проходит под девизом «Время быть в праве» и охватывает широкий круг вопросов: от международного права и цифровизации до развития законодательства и межпарламентского сотрудничества.
Академик Акмал Саидов выступил в рамках деловой программы на международном круглом столе, организованном Межпарламентской Ассамблеей государств — участников СНГ, а также в открытой лекции Председателя Конституционного Суда Российской Федерации Валерия Зорькина на тему «Тернистый путь к цивилизации права».
В рамках Форума А. Саидов также провёл двусторонние встречи с руководителями правовых ведомств и парламентских институтов ряда стран, принимающих участие в ПМЮФ 2026, в ходе которых обсуждались актуальные вопросы правовой интеграции, защиты прав человека и совершенствования законодательства.
26 июня представитель Узбекистана выступил на круглом столе на тему «Юридическая наука в архитектуре межпарламентского диалога: новые подходы к созданию модельных актов», который был организован Межпарламентской Ассамблеей (МПА) государств — участников СНГ в рамках Форума.
В своём выступлении директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов подчеркнул, что модельный закон по своей природе носит рекомендательный характер и черпает силу не в принуждении, а в авторитете научной мысли, способной объединять правовые системы через убеждение. Опираясь на методологию сравнительного правоведения, докладчик показал, что модельный акт снимает извечное противоречие между универсальностью правовой нормы и национальной спецификой: он задаёт выверенную наукой рамку, оставляя законодателю свободу её наполнения.
В мероприятии приняли участие руководители национальных институтов законодательства, учёные-правоведы, парламентарии и судьи из Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана. Открыл круглый стол Генеральный секретарь Совета МПА СНГ Дмитрий Кобицкий.
В ходе трёх тематических сессий участники обсудили доктринальные основы подготовки модельных актов, роль научной экспертизы в законотворческом процессе, а также перспективы цифровой трансформации нормотворчества, включая применение технологий искусственного интеллекта.
По итогам дискуссии участники констатировали необходимость усиления научного сопровождения модельного законотворчества, создания механизмов регулярного мониторинга имплементации модельных актов в национальное законодательство и развития межпарламентского экспертного взаимодействия. Выработанные рекомендации будут направлены в профильные комиссии Межпарламентской Ассамблеи СНГ.