Касбий таълимда хусусий сектор иштирокини кенгайтириш чоралари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев хусусий касбий таълимни ривожлантириш чора-тадбирлари юзасидан тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда иқтисодиёт тармоқлари учун замонавий касб ва кўникмаларга эга мутахассислар тайёрлаш, аҳолини меҳнат бозори талабларига мос касбларга ўқитиш бандликни таъминлаш ва даромадларни оширишнинг муҳим омили ҳисобланади.
Шу боис, кейинги йилларда касбий таълим тизимини ислоҳ қилиш, ўқув дастурларини иш берувчилар эҳтиёжига мослаштириш, хусусий сектор иштирокини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
photo_2026-06-22_15-30-58
Тақдимотда касбий таълим хизматларини кўрсатишда хусусий секторнинг имкониятларини кенгайтириш бўйича янги чоралар муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, келгуси уч йилда хусусий сектор улушини ошириш орқали халқаро стандартлар асосида очилган ўқув ва баҳолаш марказларининг сонини ҳозирги 50 тадан 200 тага етказиш, хусусий касбий таълим билан ҳар йили 500 минг нафар аҳолини қамраб олиш мақсад қилинган. Айни пайтда бу кўрсаткич 45 минг нафарни ташкил этмоқда.
photo_2026-06-22_15-30-58 (2)
Бунинг учун 300 дан ортиқ ўқув дастурлари қайта кўриб чиқилиб, халқаро талабларга мослаштирилади. Камида 1 минг нафар ўқитувчи ва таълим усталарининг малакаси оширилади. Ушбу дастурларни молиялаштириш учун Бандлик жамғармасидан 500 миллиард сўм йўналтирилади.
Тақдимотда тадбиркорлар билан ўтказилган учрашувлар давомида билдирилган таклиф ва муаммолар ҳам кўриб чиқилди. Мулоқотларда тадбиркорлар томонидан хусусий касбий таълим марказлари учун божхона божи ва ижтимоий солиқ бўйича имтиёзлар, имтиёзли кредитлар, айрим харажатларни компенсация қилиш, янги қурилган бинолар учун ташқи инфратузилмани бюджет ҳисобидан барпо этиш, ер участкалари қийматини фоизсиз бўлиб тўлаш, бўш бино ва майдонлардан фойдаланиш имкониятларини яратиш масалалари кўтарилган.
photo_2026-06-22_15-30-59
Шу муносабат билан хусусий касбий таълим ташкилотлари учун зарур асбоб-ускуна ва жиҳозларни божхона божидан озод қилиш, хорижий ўқитувчилар, мутахассис ва усталар учун ижтимоий солиқ ставкасини 1 фоиз этиб белгилаш таклиф қилинди.
Шунингдек, 2 йиллик имтиёзли давр билан 7 йилгача имтиёзли кредитлар ажратилади. Бино қурилиши ва таъмири, зарур ускуналарни харид қилиш учун олинган кредитлар бўйича фоиз харажатларининг 7 фоизи қоплаб берилади.
Хорижий мутахассислар ва малакали ўқитувчиларни жалб қилиш харажатларининг 50 фоизи компенсация қилинади. Касбий малакани баҳолаш ускуналари ва дастурий маҳсулотлар харажатларининг 30 фоизи, хорижда тан олинадиган ва миллий касбий малака сертификатлари харажатларининг 50 фоизи миқдорида компенсация тўланади.
Шу билан бирга, бундай имтиёз ва қўллаб-қувватлаш чораларидан фойдаланган тадбиркорлар қурилган ёки ижарага олинган биноларнинг камида 60 фоизида касбий тайёргарликни ташкил этиши ва амалий машғулотлар ўтказиши шарт бўлади.
Тадбиркорларга сотилган ер учун тўловни 5 йилгача фоизсиз бўлиб тўлаш, бўш турган давлат объектларини камида 5 йилга ижарага олиш, техникумлардаги бўш бинолардан бепул фойдаланиш имконияти берилади.
Хусусий касбий таълим ташкилотларини ривожлантириш учун йил якунигача уларни жиҳозлаш дастурига 100 миллион доллар жалб қилинади. Битирувчилар лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида 5 миллион долларлик “Венчур жамғармаси” ташкил этилади. Шу йилдан бошлаб ҳар йили “касб ваучери” дастури учун 20 миллиард сўм ажратиб борилади.
Тақдимотда хусусий касбий таълим ташкилотлари уюшмасини ташкил этиш, унинг фаолиятини молиялаштириш ҳамда “Кўникмалар парки” экотизимини яратиш режалари ҳам кўриб чиқилди. Соҳа муаммоларини давлат идоралари билан биргаликда тезкор ҳал қилиш учун доимий ишлайдиган рақамли мулоқот платформасини йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз тақдим этилган чораларни маъқуллаб, хусусий касбий таълимни ривожлантириш, ўқув дастурларини халқаро стандартларга мослаштириш, аҳолини талаб юқори бўлган касбларга ўқитиш ва тадбиркорлар учун яратилган имкониятлардан самарали фойдаланиш юзасидан мутасаддиларга аниқ топшириқлар берди.

Рассмотрены меры по расширению участия частного сектора в профессиональном образовании
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по мерам развития частного профессионального образования.
Подготовка специалистов с современными знаниями и навыками для отраслей экономики, а также обучение граждан профессиям, востребованным на рынке труда, являются важным фактором обеспечения занятости и повышения доходов населения.
Поэтому особое внимание в последние годы уделяется реформированию системы профессионального образования, адаптации учебных программ к потребностям работодателей и расширению участия частного сектора.
В ходе презентации обсуждены новые меры по расширению возможностей частного сектора в сфере оказания услуг профессионального образования.
Как отмечалось, в течение следующих трех лет за счет расширения доли частного сектора планируется увеличить число учебных и оценочных центров, открытых на основе международных стандартов, с нынешних 50 до 200, а также обеспечить охват частным профессиональным образованием 500 тысяч человек ежегодно. В настоящее время этот показатель составляет 45 тысяч человек.
Для этого будут пересмотрены и адаптированы к международным требованиям более 300 учебных программ. Более 1 тысячи преподавателей и мастеров повысят квалификацию. На финансирование этих программ направят 500 миллиардов сумов из Фонда занятости.
На презентации также рассмотрены предложения и проблемы, озвученные в ходе встреч с предпринимателями. В ходе диалогов предприниматели поднимали вопросы предоставления льгот по таможенным пошлинам и социальному налогу для частных центров профессионального образования, льготных кредитов, компенсации некоторых расходов, строительства внешней инфраструктуры новых зданий за счет бюджета, а также создания возможности для оплаты стоимости земельных участков по беспроцентной рассрочке и использования пустующих зданий и площадей.
В этой связи предложено освободить частные организации профессионального образования от таможенных пошлин на ввоз необходимого оборудования и инвентаря, а также установить ставку социального налога в размере 1 процента для иностранных преподавателей, специалистов и мастеров.
Также будут предоставляться кредиты сроком до 7 лет с льготным периодом 2 года. Планируется компенсировать 7 процентов от ставки по кредитам, полученным на строительство и ремонт зданий, а также на приобретение необходимого оборудования.
Кроме того, государство компенсирует 50 процентов расходов на привлечение иностранных специалистов и квалифицированных преподавателей. Предусмотрена компенсация 30 процентов затрат на оборудование и программное обеспечение для оценки профессиональных навыков, 50 процентов расходов на получение национальных и признанных за рубежом сертификатов профессиональной квалификации.
Вместе с тем предприниматели, воспользовавшиеся такими льготами и мерами поддержки, будут должны организовать профессиональную подготовку и проводить практические занятия как минимум на 60 процентах площадей построенных или арендуемых зданий.
Предпринимателям будет предоставлена возможность беспроцентной рассрочки оплаты за приобретенные земельные участки сроком до 5 лет, брать в аренду пустующие государственные объекты сроком не менее 5 лет, а также бесплатно использовать свободные помещения в техникумах.
Для развития частных организаций профессионального образования на программу их оснащения до конца года будет привлечено 100 миллионов долларов. В целях поддержки проектов выпускников будет создан венчурный фонд в размере 5 миллионов долларов. Начиная с этого года ежегодно на программу «ваучер на профессию» будет выделяться 20 миллиардов сумов.
В ходе презентации рассмотрены и планы по созданию и финансированию деятельности Ассоциации организаций частного профессионального образования, а также формированию экосистемы «Парк навыков». Отмечено, что для оперативного решения проблем сферы вместе с государственными органами необходимо наладить постоянно действующую цифровую платформу взаимодействия.
Президент нашей страны одобрил представленные меры и дал ответственным лицам конкретные поручения по развитию частного профессионального образования, приведению учебных программ в соответствие с международными стандартами, обучению населения востребованным профессиям, а также эффективному использованию созданных для предпринимателей возможностей.