Ўзбекистон ва Сербия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Сербия етакчисига самимий қабул ва меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон Президентининг Белградга илк ташрифи мамлакатлар ўртасидаги муносабатларда янги босқичнинг бошланиши сифатида тарихга киришини таъкидлади.
Сиёсий мулоқот, парламентлараро алоқалар, савдо-иқтисодий ҳамкорлик ҳамда ишбилармонлик ва гуманитар алмашинувлар фаоллашгани катта мамнуният билан қайд этилди. Келажакда дипломатик ваколатхоналар очилиши ва парламентлараро форум ташкил этилиши муносабатларни янада чуқурлаштиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий алоқалар ҳамкорликнинг мустаҳкам пойдеворига айланмоқда. Йил бошидан буён юқори даражадаги делегациялар иштирокида қатор иқтисодий тадбирлар муваффақиятли ташкил этилди.
Кеча Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди. Бугун икки мамлакатнинг етакчи компаниялари вакиллари иштирокида Ўзбекистон – Сербия бизнес форуми ўтказилади.
Ўзаро савдо ҳажмини биринчи навбатда талаб юқори бўлган товарлар етказиб беришни кенгайтириш ҳисобига ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Бу борада Эркин савдо тўғрисидаги битимни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш, стандартлаштириш соҳасида ҳамкорликни йўлга қўйиш, ўзаро кўргазмалар ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, келгуси йили Ўзбекистон Белград шаҳрида бўлиб ўтадиган “EXPО-2027” халқаро кўргазмасида ўзининг миллий павильони билан фаол иштирок этиши қайд этилди.
Транспорт ва логистика, енгил ва озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, тиббиёт ва рақамли иқтисодиёт каби устувор йўналишларда янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди. Автомобиль қисмлари, ускуналар, электр техника ва электроника ишлаб чиқариш борасида саноат кооперациясини ривожлантириш учун катта салоҳият мавжудлиги таъкидланди.
Барча келишувларни сифатли амалга ошириш мақсадида 2026-2028 йилларга мўлжалланган саноатда шерикликни ривожлантириш бўйича қўшма ҳаракатлар режаси қабул қилинди.
Ҳудудлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлиги хусусида сўз борди. Етакчилар Самарқанд вилояти ва Воеводина ҳамда Самарқанд ва Нови-Сад шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатилганини олқишладилар.
Гуманитар соҳада таълим, маданият, спорт ва туризм йўналишларида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича ташаббуслар илгари сурилди. Маданият кунлари, кино, театр ва мусиқа фестивалларини биргаликда ўтказиш ҳамда спорт федерациялари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ривожлантиришга келишиб олинди.
Тартибли меҳнат миграцияси масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Сербия томони ушбу соҳада тизимли ҳамкорликни йўлга қўйишга қизиқиши юқори экани қайд этилди. Президентлар ташриф доирасида Меҳнат мобиллиги ва миграцияси тўғрисидаги битим қабул қилинганини олқишладилар.
Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар, жумладан, кўп томонлама тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлаш юзасидан ҳам атрофлича фикр алмашилди.
Эришилган келишувлар, қабул қилинган қарор ва битимларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш мақсадида кенг қамровли “йўл харитаси” қабул қилинади.

Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Сербией.
В начале встречи глава нашего государства выразил сербскому лидеру благодарность за теплый прием и гостеприимство, подчеркнув, что первый визит Президента Узбекистана в Белград войдет в историю как начало нового этапа в отношениях между двумя странами.
С глубоким удовлетворением отмечена активизация политического диалога, межпарламентских связей, торгово-экономического сотрудничества, а также деловых и гуманитарных обменов. Подчеркнуто, что углублению двусторонних отношений будут способствовать открытие диппредставительств и учреждение межпарламентского форума.
Прочной основой сотрудничества становится торгово-экономическое и инвестиционное взаимодействие. С начала года успешно прошла серия экономических мероприятий с участием делегаций на высоком уровне.
Вчера состоялось первое заседание Межправительственной комиссии. Сегодня пройдет узбекско-сербский бизнес-форум, в котором примут участие представители ведущих компаний двух стран.
Особое внимание уделено вопросам наращивания взаимной торговли, прежде всего за счет расширения поставок востребованных товаров. В этой связи подчеркнута важность разработки и принятия Соглашения о свободной торговле, налаживания взаимодействия в области стандартизации, организации перекрестных выставок.
Также отмечено, что в следующем году Узбекистан примет активное участие в международной выставке «ЭКСПО-2027» в Белграде с национальным павильоном.
Рассмотрены вопросы реализации новых совместных проектов в таких приоритетных направлениях, как транспорт и логистика, легкая и пищевая промышленность, сельское хозяйство, фармацевтика, медицина и цифровая экономика. Указано на большой потенциал промышленной кооперации в сфере производства автокомпонентов, оборудования, электротехники и электроники.
В целях качественной имплементации всех договоренностей принят совместный План действий по развитию промышленного партнёрства на 2026–2028 годы.
Отмечена важность дальнейшего развития межрегионального сотрудничества. Лидеры приветствовали установление прямых связей между Самаркандской областью и Воеводиной, а также между городами Самарканд и Нови-Сад.
В гуманитарной сфере выдвинуты инициативы по расширению партнерства в области образования, культуры, спорта и туризма. Достигнута договорённость о проведении Дней культуры, совместных фестивалей кино, театра и музыки, а также развитии прямых контактов между спортивными федерациями.
Отдельное внимание уделено вопросам организованной трудовой миграции. Отмечен высокий интерес сербской стороны к налаживанию системного сотрудничества в этой области. Стороны приветствовали принятие в ходе визита соглашения о мобильности и трудовой миграции.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями по вопросам региональной и международной повестки, включая взаимную поддержку на многосторонних площадках.
В целях своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей, а также принятых решений и соглашений будет принята всеобъемлющая «дорожная карта».