Мамлакатимиз иқтисодий ўсишининг юқори суръатлари, давлатимизнинг фаол ташқи сиёсати туфайли халқаро ҳамкорлик кенгайиб, юртимиз ишбилармонлик ва туризм марказига айланиб бораётгани инфратузилмани шунга мутаносиб ривожлантиришни тақозо этмоқда. Шу боис, замонавий транспорт тармоқлари, хизмат кўрсатиш объектлари ва жамоат биноларини барпо этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Тақдимотда турли ҳудудлардаги бунёдкорлик режалари кўриб чиқилди.
Жумладан, Хива шаҳрида Конгресс маркази ва тарихий-этнографик боғ барпо этилиши режалаштирилган. Бу иншоотлар шаҳарда йирик халқаро анжуманлар ўтказиш ва туристлар оқимини кўпайтиришга хизмат қилади.
Қурилиши режалаштирилган Конфуций институти ва Лу Бань устахонасида маданий ва маърифий тадбирлар ўтказиш, ёшларни замонавий касбларга ўқитиш учун шароитлар яратилади.
Урганч халқаро аэропортини модернизация қилиш доирасида унинг инфратузилмасини кенгайтириш, йўловчилар ва юкларга хизмат кўрсатиш сифатини, логистика имкониятларини ошириш орқали ҳудуднинг транспорт салоҳиятини янги босқичга олиб чиқиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, Урганч вокзалидан янгиланган аэропортга алоҳида темир йўл линияси тортилиши натижасида йўловчилар учун қулайлик янада ошади.
Шунингдек, мавжуд Урганч–Хива автомобиль йўлини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ҳамда унга муқобил бўладиган янги автойўл қуриш режалари тақдимот қилинди.
Фарғона шаҳрида экспомарказ қуриш лойиҳаси ҳам муҳокама қилинди. Мазкур мажмуада халқаро кўргазмалар, бизнес форумлар ва йирик тадбирлар ўтказиш учун зарур шароитлар яратилиши, бу эса ҳудуднинг инвестициявий жозибадорлигини оширишга хизмат қилиши таъкидланди.
Шунингдек, Бурхониддин Марғилоний илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш лойиҳаси тақдимот қилинди. Марказда маънавий мерос ва илмий тадқиқотлар йўналишида халқаро даражадаги фаолиятни йўлга қўйиш, замонавий илмий мактаб шакллантириш кўзда тутилган.
Бухоро давлат университетинг янги замонавий кампусини барпо этиш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди. Университетда профессор-ўқитувчилар ва талабалар учун қулай таълим ва илмий муҳит яратиш зарурлигига эътибор қаратилди.
Режалаштирилган лойиҳалардан бири – Тошкент шаҳрида замонавий бадиий гимнастика мажмуаси. Ушбу марказда ёшларнинг иқтидорини юзага чиқариш ва профессионал бадиий гимнастикачиларни тайёрлаш учун зарур шарт-шароитлар яратилади.
Президентимиз лойиҳаларни амалга оширишда сифат, қулайлик ва замонавий талабларга қатъий риоя қилиш, шаҳарсозлик маданиятини юксалтириш ҳамда аҳоли эҳтиёжларини инобатга олиш муҳимлигини таъкидлаб, мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

Высокие темпы экономического роста страны, активная внешняя политика государства, расширение международного сотрудничества, а также превращение Узбекистана в центр деловой активности и туризма требуют опережающего и сбалансированного развития инфраструктуры. В этой связи особое внимание уделяется созданию современных транспортных сетей, объектов сервиса и общественных зданий.
В ходе презентации были рассмотрены проекты объектов в различных регионах страны.
В частности, в городе Хиве планируется возведение Конгресс-центра и историко-этнографического парка. Эти объекты будут способствовать проведению крупных международных мероприятий и увеличению туристического потока.
Также предусмотрено строительство Института Конфуция и мастерской Лу Баня, где будут созданы условия для проведения культурно-просветительских мероприятий и обучения молодежи современным профессиям.
В рамках модернизации международного аэропорта Ургенча намечено расширение его инфраструктуры, повышение качества обслуживания пассажиров и грузов, а также укрепление логистических возможностей, что позволит вывести транспортный потенциал региона на новый уровень.
Кроме того, предусмотрено строительство отдельной железнодорожной линии от вокзала Ургенча к обновленному аэропорту, что значительно повысит удобство для пассажиров.
Также предложены проекты по благоустройству и озеленению существующей автодороги Ургенч–Хива, а также строительству альтернативной автомобильной трассы.
Обсужден проект строительства в городе Фергане экспоцентра, в котором будут созданы необходимые условия для проведения международных выставок, бизнес-форумов и крупных мероприятий. Отмечено, что реализация данного проекта будет способствовать повышению инвестиционной привлекательности региона.
Кроме того, была представлена инициатива по созданию научно-исследовательского центра имени Бурхониддина Маргилани. В центре планируется наладить деятельность международного уровня в сфере духовного наследия и научных исследований, а также сформировать современную научную школу.
Рассмотрены предложения по строительству нового современного кампуса Бухарского государственного университета. Подчеркнута необходимость создания комфортной образовательной и научной среды для преподавателей и студентов.
В городе Ташкенте предусмотрено строительство современного комплекса художественной гимнастики. В центре будут созданы все условия для раскрытия потенциала молодежи и подготовки профессиональных гимнастов.
Президент подчеркнул важность строгого соблюдения требований к качеству, удобству и современным стандартам при реализации проектов, повышения культуры градостроительства и учета потребностей населения, дав ответственным лицам соответствующие поручения.