Тиббиёт ва фармацевтика соҳасида кадрлар тайёрлаш ва касбий ривожлантириш тизими такомиллаштирилади
Президент Шавкат Мирзиёев тиббиёт ва фармацевтика соҳасида кадрлар тайёрлаш, уларни давлат рўйхатидан ўтказиш ҳамда узлуксиз касбий таълим тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда соғлиқни сақлаш тизимини трансформация қилиш, бирламчи тиббий ёрдам сифатини ошириш, замонавий клиникалар ва диагностика имкониятларини кенгайтириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Мазкур ўзгаришлар тиббиёт ва фармацевтика соҳаси учун кадрлар тайёрлашни ҳам замон талаблари асосида қайта кўриб чиқишни тақозо этмоқда.
Шу боис, тиббий таълимни назарий билим беришдан компетенция ва амалий кўникмаларни шакллантиришга йўналтириш, таълим дастурларини халқаро стандартларга мослаштириш, мутахассиснинг билим ва малакасини холис баҳолаш ҳамда унинг бутун меҳнат фаолияти давомида касбий ривожланиб боришини таъминлайдиган яхлит тизим яратиш мақсад қилинган.
Тақдимотда, аввало, тиббиёт ва фармацевтика соҳасида кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чоралари кўриб чиқилди. Таклифлар Кембриж, Пенсильвания ва Гарвард университетлари тавсиялари асосида, халқаро ва маҳаллий мутахассислар иштирокида ишлаб чиқилган.
Эндиликда тиббиёт олийгоҳларига қабул параметрлари ҳудудлар ва тиббиёт муассасаларининг реал эҳтиёжи, кадрлар етишмовчилиги асосида шакллантирилади. Давлат буюртмаси йўналишлар кесимида Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланади.
2027/2028 ўқув йилидан “Даволаш иши” йўналиши ўрнига 6 йиллик “Умумий тиббиёт” бакалавриат дастурини жорий этиш таклиф қилинмоқда. Беш йиллик таълимдан кейин талабалар бир йил тўлиқ амалий тайёргарликдан ўтади. Дастурни муваффақиятли тамомлаган битирувчилар оилавий шифокор сифатида ишлаш имкониятига эга бўлади.
Оилавий тиббиёт бўйича кадрлар тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилади. Резидентларнинг оилавий поликлиникаларда бир вақтнинг ўзида ўқиши ва амалиёт ўташи йўлга қўйилади. Тор соҳа мутахассисларини тайёрлаш эса босқичма-босқич резидентурага ўтказилиб, магистратура асосан илмий-педагогик кадрлар тайёрлашга йўналтирилади.
Ўрта тиббиёт кадрларини тайёрлашда ҳам янгича ёндашувлар жорий этилади. Олий маълумотли ҳамшираларнинг ташхис, даволаш ва профилактика жараёнларида шифокорга яқин кўмакчи сифатидаги ўрни оширилади.
Фармацевтика таълими ишлаб чиқариш билан янада яқин боғланади. Корхоналар эҳтиёжи асосида дуал таълим кенгайтирилиб, амалий машғулотлар улушини ошириш, талабаларни дори воситаларини ишлаб чиқишдан тортиб, сифат назорати ва стандартлаштиришгача бўлган жараёнларга жалб қилиш белгиланмоқда.
Тақдимотнинг кейинги қисми тиббиёт ва фармацевтика ходимларини давлат рўйхатидан ўтказиш тизимини жорий этишга бағишланди.
Аҳолига кўрсатилаётган тиббий хизматлар сифати ва хавфсизлигини таъминлаш мақсадида мутахассисларнинг билим ва амалий тайёргарлигини мустақил баҳолаш тизими жорий этилади.
Барча тиббиёт ва фармацевтика ходимларини қамраб оладиган ягона электрон реестр шакллантирилади. У 16 та ахборот базаси билан интеграция қилиниб, мутахассиснинг таълими, малакаси ва касбий фаолиятига оид маълумотларни бир жойда жамлаш имконини беради.
Давлат рўйхатидан ўтишни 2027 йилдан ихтиёрий, 2030 йилдан эса мажбурий тартибда жорий этиш таклиф қилинмоқда. Кейинчалик давлат рўйхатидан ўтмаган мутахассис тиббий ёки фармацевтик фаолият билан шуғуллана олмайди.
Баҳолаш босқичма-босқич – фундаментал ва клиник фанлар, кейин эса мутахассислик бўйича амалга оширилади. Бунинг учун ягона тест ва топшириқлар банки, замонавий симуляцион базалар ташкил этилади. Имтиҳондан ўта олмаган мутахассисларга қайта топшириш имконияти берилади.
Янги тизимга ихтиёрий равишда эртароқ кирган ходимларни рағбатлантириш ҳам назарда тутилган. Имтиҳондан муваффақиятли ўтиб, давлат рўйхатига киритилган олий маълумотли шифокор ва фармацевтика ходимларига меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 5 бараваригача, ўрта тиббиёт ва фармацевтика ходимларига 2,5 бараваригача устама тўлаш таклиф этилди.
Давлат рўйхатидан ўтказиш ва мутахассислар малакасини баҳолаш ишларини ташкил этиш учун алоҳида марказ фаолияти йўлга қўйилади.
Тақдимотда тиббиёт ва фармацевтика ходимларининг узлуксиз касбий таълим тизимини такомиллаштириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Замонавий тиббиётда диагностика ва даволаш усуллари, дори воситалари ва технологиялар тез янгиланиб бораётгани боис, мутахассисларнинг билим ва амалий кўникмаларини мунтазам ошириб бориш муҳимлиги таъкидланди.
Шу мақсадда барча тиббиёт ва фармацевтика ходимларини қамраб оладиган янги узлуксиз касбий таълим тизими жорий этилади. Таълим провайдерлари ва дастурлари аккредитациядан ўтказилиб, жараёнлар рақамлаштирилади.
Тизим кредит-модуль тамойилига асосланади. Олий маълумотли тиббиёт ва фармацевтика ходимлари ҳар йили камида 50 кредит, ўрта тиббиёт ва фармацевтика ходимлари эса 28 кредит тўплаши белгиланмоқда. Ушбу кредитлар давлат рўйхатидан ўтиш ва касбий малакани тасдиқлашда ҳисобга олинади.
Мутахассисга таълим провайдери, дастур ва ўқиш шаклини мустақил танлаш ҳуқуқи берилади. Анъанавий ва масофавий таълим, онлайн курслар, иш жойида малака ошириш, семинар ва тренинглар каби турли шакллардан фойдаланиш мумкин бўлади.
Халқаро аккредитациядан ўтган хорижий дастур ва тадбирларда олинган кредитларни Ўзбекистонда тан олиш механизми ҳам жорий этилади.
Узлуксиз касбий ривожланиш марказини ташкил этиб, унга таълим сифати, провайдерлар ва дастурлар аккредитацияси, замонавий стандартларни жорий этиш вазифаларини юклаш таклиф қилинди.
Касбий таълим дастурларида аҳоли орасида энг кўп учрайдиган ва ўлим хавфи юқори бўлган касалликларга устувор эътибор қаратилади. Кардиология, шошилинч тиббий ёрдам ва онкология йўналишларида етакчи хорижий ҳамкорлар билан замонавий дастурлар ишлаб чиқилади.
Президентимиз тиббий таълим, мустақил баҳолаш, давлат рўйхатидан ўтказиш ва узлуксиз касбий ривожланишни ўзаро боғланган ягона тизим сифатида шакллантириш муҳимлигини таъкидлади.
Мутасаддиларга янги тартибларни босқичма-босқич жорий этиш, халқаро стандартларни кенг татбиқ қилиш ҳамда амалга оширилаётган ўзгаришлар, энг аввало, тиббий хизмат сифати ва беморлар хавфсизлигини оширишга хизмат қилишини таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.

Система подготовки и профессионального развития кадров в сфере медицины и фармацевтики будет усовершенствована
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы подготовки медицинских и фармацевтических кадров, их государственной регистрации и непрерывного профессионального образования.
В нашей стране проводится масштабная работа по трансформации системы здравоохранения, повышению качества первичной медицинской помощи, расширению сети современных клиник и возможностей диагностики. Эти преобразования требуют также пересмотра подготовки кадров для сферы медицины и фармацевтики с учетом современных требований.
В этой связи намечено переориентировать медицинское образование с передачи теоретических знаний на формирование компетенций и практических навыков, адаптировать образовательные программы к международным стандартам, а также создать целостную систему, обеспечивающую объективную оценку знаний и квалификации специалистов, их профессиональное развитие на протяжении всей трудовой деятельности.
На презентации прежде всего были рассмотрены меры по совершенствованию системы подготовки кадров в сфере медицины и фармацевтики. Предложения разработаны на основе рекомендаций Кембриджского, Пенсильванского и Гарвардского университетов с участием международных и отечественных специалистов.
Теперь квоты приема в медицинские вузы будут формироваться с учетом реальной потребности регионов и медицинских учреждений, а также дефицита кадров. Государственный заказ будет утверждаться Министерством здравоохранения в разрезе направлений медицины.
С 2027/2028 учебного года предложено внедрить шестилетнюю бакалаврскую программу «Общая медицина» вместо направления «Лечебное дело». После пяти лет обучения студенты пройдут полную годичную практическую подготовку. Выпускники, успешно завершившие программу, получат возможность работать семейными врачами.
Особое внимание будет уделено подготовке кадров в сфере семейной медицины. Будет организовано одновременное обучение и прохождение практики резидентами в семейных поликлиниках. Подготовка узкопрофильных специалистов поэтапно будет переведена в систему резидентуры, а магистратура будет преимущественно ориентирована на подготовку научно-педагогических кадров.
Новые подходы будут внедрены и в подготовке средних медицинских кадров. Будет повышена роль медицинских сестер с высшим образованием как специалистов, оказывающих непосредственную помощь врачу в процессах диагностики, лечения и профилактики.
Фармацевтическое образование будет еще теснее интегрировано с производством. Определены меры по расширению дуального обучения на основе потребностей предприятий, увеличению доли практических занятий, также вовлечению студентов в производственные процессы – от разработки лекарственных средств до контроля их качества и стандартизации.
Следующая часть презентации была посвящена внедрению системы государственной регистрации медицинских и фармацевтических работников.
В целях обеспечения качества и безопасности оказываемых населению медицинских услуг будет внедрена система независимой оценки знаний и профессиональной подготовки специалистов.
Будет сформирован единый электронный реестр, охватывающий всех работников сферы медицины и фармацевтики. Реестр будет интегрирован с 16 информационными базами, что позволит объединить в одном месте сведения об образовании, квалификации и профессиональной деятельности специалистов.
Предложено внедрить прохождение государственной регистрации с 2027 года в добровольном порядке, а с 2030 года – в обязательном. В дальнейшем специалисты, не прошедшие государственную регистрацию, не смогут осуществлять медицинскую или фармацевтическую деятельность.
Оценка будет проводиться поэтапно: сначала по фундаментальным и клиническим дисциплинам, затем – по специальности. Для этого будут созданы единый банк тестов и заданий, современные симуляционные базы. Специалистам, не сдавшим экзамен, будет предоставлена возможность пересдачи.
Предусмотрены также меры по стимулированию работников, которые заранее и добровольно присоединились к новой системе. В частности, предложено установить надбавки врачам и фармацевтическим работникам с высшим образованием, успешно сдавшим экзамен и включенным в государственный реестр до 5-кратного размера, а работникам среднего медицинского и фармацевтического звена – до 2,5-кратного размера минимальной заработной платы.
Для организации государственной регистрации и оценки квалификации специалистов будет создан отдельный центр.
В ходе презентации также были рассмотрены вопросы совершенствования системы непрерывного профессионального образования работников сферы медицины и фармацевтики.
Подчеркнута важность регулярного повышения знаний и практических навыков специалистов в связи с быстрыми темпами обновления методов диагностики и лечения, лекарственных средств и технологий в современной медицине.
В этих целях будет внедрена новая система непрерывного профессионального образования, охватывающая всех работников сферы медицины и фармацевтики. Планируется аккредитовать образовательные провайдеры и программы, цифровизировать процессы.
Система будет функционировать на основе кредитно-модульного принципа. Медицинским и фармацевтическим работникам с высшим образованием будет необходимо ежегодно набирать не менее 50 кредитов, а работникам среднего медицинского и фармацевтического звена – 28 кредитов. Эти кредиты будут учитываться при прохождении государственной регистрации и подтверждении профессиональной квалификации.
Специалистам будет предоставлено право самостоятельного выбора образовательного провайдера, программы и формы обучения. Они смогут пользоваться как традиционным, так и дистанционным обучением, в частности, повышать квалификацию на онлайн-курсах, непосредственно на рабочем месте или на семинарах и тренингах.
Также будет внедрен механизм признания в Узбекистане кредитов, полученных по зарубежным программам и в рамках мероприятий, прошедших международную аккредитацию.
Предложено создать Центр непрерывного профессионального развития и возложить на него задачи по обеспечению качества образования, аккредитации провайдеров и образовательных программ, а также внедрению современных стандартов.
В программах профессионального образования приоритетное внимание будет уделяться заболеваниям, которые наиболее распространены среди населения и связаны с высоким риском летального исхода. В направлениях кардиологии, неотложной медицинской помощи и онкологии будут разработаны современные образовательные программы совместно с ведущими зарубежными партнерами.
Президент нашей страны подчеркнул важность формирования медицинского образования, независимой оценки, государственной регистрации и непрерывного профессионального развития как единой взаимосвязанной системы.
Ответственным лицам поручено внедрить новые правила поэтапно, широко применять международные стандарты, а также обеспечить направленность проводимых преобразований прежде всего на повышение качества медицинских услуг и безопасности пациентов.