Туркиядаги форумда Ўзбекистонда хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга оид давлат сиёсати эътироф этилди
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Норбоева бошчилигидаги Ўзбекистон парламенти делегацияси ассамблея доирасида ўтказилган Парламент аёл аъзолари форуми ҳамда Қўшилмаслик ҳаракати парламент тармоғининг 5-конференциясида иштирок этди.
Форум “Низоларнинг кучайиши ҳамда аёллар ва қизлар ҳуқуқларининг қисқариши” мавзусига бағишланиб, унда глобал низолар шароитида хотин-қизларнинг ҳуқуқларини таъминлаш, уларнинг таълим олиш, соғлиқни сақлаш ва иқтисодий имкониятларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбирда Ўзбекистонда хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлиги таъкидланди. Аёлларнинг таълим олиши, иқтисодий фаоллигини ошириш ҳамда қарор қабул қилиш жараёнларидаги иштирокини кенгайтиришга қаратилган қонунлар қабул қилиниб, тизимли дастурлар амалга оширилмоқда. Мазкур ёндашув форум иштирокчилари томонидан илғор тажриба сифатида эътироф этилди.
Шу билан бирга, глобал миқёсда аёллар ҳуқуқларининг поймол этилиши, гендер зўравонлик, одам савдоси ва мажбурий никоҳ каби таҳдидларга қарши курашиш ва уларнинг олдини олишда парламентлар олдида турган устувор вазифалар юзасидан қатор ташаббуслар илгари сурилди.
Ўзбекистон томонидан хотин-қизлар ҳуқуқларини илгари суриш борасида халқаро ҳамкорликни кенгайтиришга тайёр экани билдирилиб, иштирокчилар Бухоро шаҳрида жорий йилнинг 14-15 май кунлари бўлиб ўтадиган Осиё хотин-қизлари иккинчи форумига таклиф этилди.
Бундан ташқари, “Қўшилмаслик ҳаракати минтақасида иқлим ўзгаришига бардошли урбанизацияни таъминлашда парламентлар роли” мавзусига бағишланган Қўшилмаслик ҳаракати парламент тармоғининг 5-конференциясида шаҳарлар мисли кўрилмаган суръатларда ривожланаётган бир шароитда глобал иқлим муаммоларига ечим топиш, уларнинг олдини олишга қаратилган қонунчиликни такомиллаштириш ҳамда унинг ижроси устидан самарали парламент назоратини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбирда замонавий ҳуқуқий асосларни шакллантириш, иқлим сиёсатининг амалга оширилиши устидан парламент назоратини кучайтириш, “яшил” иқтисодиётни қўллаб-қувватлаш ва халқаро ҳамкорликни кенгайтириш устувор вазифалар сифатида қайд этилди.
Парламентлар нафақат қонун ижодкорлиги жараёнида, балки узоқ муддатли давлат сиёсатини шакллантириш, бюджет қўллаб-қувватловини таъминлаш ҳамда миллий ва халқаро даражада ҳамжиҳатликни илгари суришда муҳим ўрин тутиши алоҳида таъкидланди.
Конференция якунида иштирокчилар Қўшилмаслик ҳаракатига аъзо давлатларнинг иқлимга бардошли, хавфсиз ва инклюзив урбанизацияни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини бирлаштириш муҳимлигини яна бир бор тасдиқлади. Шунингдек, парламентлараро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга тайёр эканликларини билдирди.

На форуме в Турции высоко оценена государственная политика Узбекистана по поддержке женщин
Делегация парламента Узбекистана во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой приняла участие в Форуме женщин-парламентариев, а также в 5-й конференции Парламентской сети Движения неприсоединения, состоявшихся в рамках Ассамблеи.
Форум был посвящён теме «Эскалация конфликтов и сокращение прав женщин и девочек». Участники обсудили вопросы обеспечения прав женщин в условиях глобальных конфликтов, а также расширения их доступа к образованию и здравоохранению.
Было подчеркнуто, что поддержка женщин является одним из приоритетных направлений государственной политики Узбекистана. В стране принимаются законы и реализуются системные программы, направленные на расширение возможностей женщин, повышение их экономической активности. Этот подход признан участниками форума в качестве передовой практики.
Выдвинут ряд инициатив, направленных на борьбу с нарушениями прав женщин на глобальном уровне, включая гендерное насилие, торговлю людьми и принудительные браки, а также на предотвращение подобных угроз. Эти вопросы  обозначены как  приоритетные задачи, стоящие перед парламентами.
Узбекистан подтвердил готовность к расширению международного сотрудничества в сфере продвижения прав женщин. Участники форума были приглашены на второй Азиатский форум женщин, который пройдёт 14–15 мая в Бухаре.
Кроме того, на 5-й конференции Парламентской сети Движения неприсоединения на тему «Роль парламентов в обеспечении климатоустойчивой  урбанизации в регионе Движения неприсоединения» обсуждались вопросы поиска решений глобальных климатических проблем в условиях стремительного развития городов, совершенствования законодательства в этой сфере, а также обеспечения эффективного парламентского контроля за его исполнением.
В числе приоритетных задач обозначены формирование современной правовой базы, усиление парламентского контроля за реализацией климатической политики, поддержка «зелёной» экономики и расширение международного сотрудничества.
Отдельно отмечена важная роль парламентов не только в законотворческой деятельности, но и в формировании долгосрочной государственной политики, обеспечении бюджетной поддержки, а также в продвижении солидарности на национальном и международном уровнях.
Участники подтвердили важность объединения усилий государств — членов Движения неприсоединения для обеспечения климатически устойчивой, безопасной и инклюзивной урбанизации. Выражена готовность к дальнейшему укреплению межпарламентского сотрудничества.