Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 22 июнда қабул қилинган «Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида»ги фармонига мувофиқ, мамлакатимизда «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони таъсис этилган.
Ўз навбатида, Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 3 ноябрдаги 685-сонли қарорига биноан, «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони тўғрисидаги низом ҳамда «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони ва унинг гувоҳномаси тавсифлари тасдиқланнди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони билан тақдирлаш тартиб-қоидаларига доир қуйидаги саволларга жавоб қайтарди.
– «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони қачон ва қандай тартибда топширилади?
– Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 3 ноябрдаги қарорига асосан:
«Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони 10 декабрь –Халқаро инсон ҳуқуқлари куни арафасида топширилади.
«Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони билан мукофотлаш Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори буйруғи асосида амалга оширилади.
– Кимлар ушбу кўкрак нишони билан тақдирланиши мумкин?
– «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони билан инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш, инсон ҳуқуқлари маданиятини ошириш ҳамда соҳани ривожлантириш ишларига муносиб ҳисса қўшган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари тақдирланади.
Кўкрак нишони билан Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган шахслар, шунингдек инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида фаолият юритаётган ташкилотлар ҳам тақдирланиши мумкин.
– Номзодларни ким тавсия қилади?
– Фуқаролик жамияти институтлари, давлат органлари ва ташкилотлари томонидан кўкрак нишони билан тақдирлаш бўйича номзодлар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказига тавсия этилади.
Номзод бўйича таклифларга илова сифатида номзод ҳақида маълумотнома, сўнгги уч йил давомида унинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширган ишлари акс эттирилган тавсифнома тақдим этилади.
Бугунги кунга қадар бу борада Марказ томонидан давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтларига сўровлар юборилган. Бундан ташқари, тегишли эълон Марказнинг расмий веб-сайти ҳамда ОАВ, Интернет ва ижтимоий тармоқларда жойлаштирилди.
– Номзодларни ким кўриб чиқади?
– Кўкрак нишони билан тақдирланадиган номзодларга оид тавсияларни кўриб чиқиш учун Марказ томонидан ҳар йили комиссия ташкил этилади.
Комиссия таркибига инсон ҳуқуқлари соҳасида иш олиб борадиган фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, олимлар ва мутахассислар, шунингдек соҳада фаолият юритаётган халқаро ташкилотлар вакиллари киритилади.
Комиссия йиғилишида «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони билан тақдирлаш бўйича номзодларнинг тегишли ҳужжатлари ўрганиб чиқилади. Шу асосда энг муносиб номзодлар юзасидан якуний хулоса қабул қилинади.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека» от 22 июня 2020 года в нашей стране учрежден нагрудный знак «За защиту прав человека».
В свою очередь, в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 3 ноября 2020 года утверждены Положение о нагрудном знаке «За защиту прав человека» и дано описание самого знака и его свидетельства.
В этой связи директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) Акмал Саидов ответил на следующие вопросы о порядке награждения нагрудным знаком «За защиту прав человека».
- Когда и в каком порядке будет вручен знак «За защиту прав человека»?
- Согласно постановлению Кабинета Министров от 3 ноября 2020 года нагрудный знак «За защиту прав человека» будет вручаться накануне 10 декабря - Международного дня прав человека.
Награждение нагрудным знаком «За защиту прав человека» осуществляется приказом Национального центра по правам человека.
- Кто может быть награжден знаком «За защиту прав человека»?
- Данным знаком могут быть награждены граждане Республики Узбекистан, внёсшие достойный вклад в защиту прав и свобод человека, продвижение культуры прав человека и развитие в целом данного направления.
- Кто рекомендует кандидатов на награждение?
- Кандидаты на награждение нагрудным знаком рекомендуются Национальному центру по правам человека институтами гражданского общества, государственными органами и организациями.
При представлении каждого кандидата необходимо предоставить информацию о нём и его работе в области защиты прав и свобод человека за последние три года.
На сегодняшний день НЦПЧ направил соответствующие запросы в государственные органы и институты гражданского общества. Кроме того, соответствующее объявление было размещено на официальном сайте Центра, а также в Интернете, в том числе СМИ и социальных сетях.
- Кто будет рассматривать кандидатов?
- Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека ежегодно будет создаваться комиссия для рассмотрения рекомендованных кандидатов на награждение нагрудным знаком.
В данную Комиссию входят представители институтов гражданского общества, ученые и эксперты, работающие в области прав человека, а также представители международных организаций, работающих в этой сфере.
На заседании Комиссии будут рассматриваться соответствующие документы и на основе обсуждения приниматься окончательное решение по выбору наиболее достойных кандидатов.