АҚШ билан савдо-иқтисодий шериклик бўйича қатор битимлар имзоланди
АҚШнинг етакчи компаниялари, инвестиция фондлари ва молиявий институтлари раҳбарлари билан ўтказилган давра суҳбати якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва АҚШ савдо вазири Ховард Латник иштирокида икки томонлама битимларни алмашиш маросими бўлди.
Хусусан, қуйидаги ҳужжатлар имзоланган:
– Геология вазирлиги ва “Denali Exploration group” компанияси ўртасида нодир ер элементларини ишлаб чиқариш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳамда “Re Element Technologies” компанияси ўртасида нодир металлар соҳасида лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда “Flowserve” компанияси ўртасида насос станцияларини модернизация қилиш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “Valmont Industries Inc” компанияси ўртасида сувни тежайдиган замонавий технологияларни жорий этиш тўғрисида битим;
– Рақамли технологиялар вазирлиги ва “Palo Alto Networks” компанияси ўртасида сунъий интеллект соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида битим;
– “Uzairways” ва “Boeing” компаниялари ўртасида самолётларни етказиб бериш бўйича шартнома;
– “Datacrop” ва “Luis Dreyfus Company” компаниялари ўртасида соя дуккаклари ва шрот етказиб бериш бўйича шартнома;

Подписан ряд соглашений по развитию торгово-экономического партнерства с США
По итогам круглого стола с руководителями ведущих американских компаний, инвестиционных фондов и финансовых институтов в присутствии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и министра торговли США Говарда Латника состоялась церемония обмена двусторонними соглашениями.
В частности, были подписаны следующие документы:
- Соглашение о сотрудничестве по производству редкоземельных элементов между Министерством геологии и компанией «Denali Exploration group»;
- Соглашение о сотрудничестве по реализации проектов в сфере редкоземельных металлов между Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан и компанией «Re Element Technologies»;
- Соглашение о сотрудничестве по модернизации насосных станций между Министерством инвестиций, промышленности и торговли и компанией «Flowserve»;
- Соглашение по внедрению современных водосберегающих технологий между Министерством сельского хозяйства и компанией «Valmont Industries Inc»;
- Соглашение о расширении сотрудничества в сфере искусственного интеллекта между Министерством цифровых технологий и компанией «Palo Alto Networks»;