Пойтахт иқтисодиётида қўшимча ўсиш нуқталари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳри иқтисодиётида юқори ўсиш суръатларини таъминлаш, мавжуд захираларни тўлиқ ишга солиш ҳамда тадбиркорлик фаолияти учун янада қулай шароитлар яратиш юзасидан йиғилиш ўтказди.
Йиғилишда бугунги кунда жаҳондаги сиёсий ва ҳарбий зиддиятлар, ташқи бозорлардаги ўзгаришлар экспорт занжирлари ва маҳсулот етказиб бериш муддатларига салбий таъсир кўрсатиши мумкинлиги таъкидланди. Бундай шароитда қўшимча захираларни аниқлаб, уларни тезкор ишга солиш устувор вазифа экани кўрсатиб ўтилди.
Пойтахт миллий иқтисодиётда алоҳида ўрин тутиши қайд этилди. Бугунги кунда Тошкент шаҳри ялпи ички маҳсулотнинг 21 фоизини таъминламоқда. Жорий йил “Пойтахтда жадал ривожланиш ва аҳоли даромадлари ўсиши йили” деб эълон қилиниб, шаҳар иқтисодиётини 12 фоизга ошириш, 3,6 миллиард долларлик экспортни таъминлаш, 9 миллиард доллар инвестиция жалб қилиш ва 616 минг аҳоли бандлигини таъминлаш каби катта марралар белгиланган.
Шу муносабат билан шаҳар ҳокимлиги, унинг 12 нафар ўринбосари ва 12 та туман ҳокими проактив иш ташкил қилиб, саноат, экспорт, инвестиция ва туризм соҳаларидаги эҳтимолий пасайишларнинг олдини олиши зарурлиги таъкидланди. Президентимиз бунинг учун пойтахтда меҳнат ресурслари ҳам, молиявий имкониятлар ҳам етарли эканини таъкидлади.
Йиғилишда жорий йил янгича ёндашув асосида шаҳарнинг 12 та тумани аниқ бир саноат ёки хизмат кўрсатиш тармоғига ихтисослаштирилиши қайд этилди.
Жумладан, Бектемир тумани кимё саноати ва улгуржи савдога, Мирзо Улуғбек тумани кабель саноати, илм-фан, таълим ва ахборот технологияларига, Миробод тумани озиқ-овқат саноати, туризм ва умумий овқатланишга, Учтепа заргарлик, маиший хизмат ва чакана савдога, Чилонзор фармацевтика, савдо, хизмат кўрсатиш ва спортга, Шайхонтоҳур мебелсозлик ва гастротуризмга, Юнусобод қоғоз саноати ва туризмга, Яшнобод электротехника ҳамда транспорт-логистикага, Яккасарой енгил саноат ва молиявий хизматларга, Янгиҳаёт автомобилсозлик ва логистикага, Олмазор қурилиш материаллари саноати ва таълимга, Сергели эса металлургия, логистика ва автосервис соҳаларига йўналтирилади.
Тошкент шаҳрида ностандарт таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида охирги икки ҳафта давомида 23 мингдан зиёд тадбиркорлар билан учрашувлар ўтказилгани, 1 минг 300 дан ортиқ муаммо аниқлангани, шунингдек, тадбиркорлар томонидан 162 та янги таклиф ва ташаббус билдирилгани маълум қилинди. Бу таклиф ва муаммоларнинг бирортаси ҳам эътибордан четда қолмаслиги кераклиги таъкидланди.
Шунингдек, пойтахтда махсус инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини жорий қилиш орқали янги тажриба яратилиши белгиланди. Жумладан, бизнес учун рухсатнома ва лицензиялар бериш ваколатини тегишли вазирлик ва идоралардан уларнинг ҳудудий бўлинмаларига тушириш, экспортчи корхоналарни қўллаб-қувватлашнинг янги ёндашувларини жорий этиш, тадбиркорларнинг логистика билан боғлиқ муаммоларини тезкор ҳал қилиш тизимини йўлга қўйиш, айланма маблағ билан таъминлаш ва бизнесни кенгайтириш учун қулай шартларда янги молиялаштириш механизмларини ишлаб чиқиш назарда тутилгани қайд этилди.
Тадбиркорлар кўтарган муаммо ва таклифларни тезкор ҳал қилиш учун алоҳида Мувофиқлаштирувчи кенгаш тузиш таклиф қилинди. Унинг зиммасига туманларни драйвер соҳалар асосида ривожлантириш, иқтисодий ва ижтимоий коньюнктурани доимий мониторинг қилиш, ўсиш нуқталари ва фойдаланилмаётган захираларни аниқлаш, тизимли тўсиқларни бартараф этиш, ғоя ва ташаббусларни шакллантириш, уларни молиялаштириш ва ижросини назорат қилиш вазифалари юкланади.
Умуман, барча имкониятларни сафарбар қилиб, қўшимча 88 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш, 4,9 миллиард долларлик экспортни таъминлаш ва 5 миллиард доллар инвестиция жалб қилиш, бюджетга 2,9 триллион сўм тушум таъминлаш, 65,5 мингта юқори даромадли ва доимий иш ўринлари ташкил этиш бўйича аниқланган янги захираларни ишга солиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, жорий йилда Тошкент шаҳрига қўшимча 500 миллион доллар жалб қилиш мақсадида пойтахт евробондларини чиқариш таклиф қилинди.
Пойтахт тадбиркорларини Тошкент, Навоий, Қашқадарё, Андижон, Бухоро ва Фарғона вилоятларидаги йирик саноат корхоналари билан боғлаб, маҳаллийлаштириш ва кооперацияни кенгайтириш бўйича дастур тасдиқлаш топширилди.
Келгусида йирик халқаро консалтинг компанияларини жалб этган ҳолда Тошкент шаҳри иқтисодиётини чуқур таҳлил қилиш ва ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.

Определены дополнительные точки роста в экономике столицы
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по обеспечению высоких темпов роста экономики, полному задействованию имеющихся резервов и дальнейшему расширению благоприятных условий для предпринимательской деятельности в городе Ташкенте.
На совещании отмечено, что текущая обстановка в мире и изменения на зарубежных рынках могут негативно повлиять на экспортные цепочки и сроки поставки продукции. Указано, что приоритетной задачей в таких обстоятельствах становится выявление и оперативное задействование дополнительных резервов.
Подчеркнуто, что столица занимает особое место в национальной экономике. В настоящее время на долю города Ташкента приходится 21 процент валового внутреннего продукта. Текущий год объявлен «Годом ускоренного развития столицы и роста доходов населения», поставлены масштабные цели по обеспечению роста экономики города на 12 процентов, достижению экспорта в объеме 3,6 миллиарда долларов, привлечению 9 миллиардов долларов инвестиций и обеспечению занятости 616 тысяч человек.
В этой связи отмечено, что хокиму города, его 12 заместителям и хокимам 12 районов необходимо организовать проактивную работу по компенсации возможного снижения темпов в сферах промышленности, экспорта, инвестиций и туризма. Президент нашей страны подчеркнул, что для этого в столице достаточно как трудовых ресурсов, так и финансовых возможностей.
На совещании отмечено, что в текущем году на основе нового подхода 12 районов города будут специализированы на конкретных отраслях промышленности или услугах.
В частности, Бектемирский район будет ориентирован на химическую промышленность и оптовую торговлю, Мирзо-Улугбекский – на кабельную промышленность, науку, образование и IT, Мирабадский – на пищевую промышленность, туризм и общественное питание, Учтепинский – на ювелирную продукцию, бытовые услуги и розничную торговлю, Чиланзарский – на фармацевтику, торговлю, сферу услуг и спорт, Шайхантахурский – на мебельное производство и гастрономический туризм, Юнусабадский – на бумажную промышленность и туризм, Яшнабадский – на электротехнику и транспортно-логистическую сферу, Яккасарайский – на легкую промышленность и финансовые услуги, Янгихаётский – на автомобилестроение и логистику, Алмазарский – на производство строительных материалов и образование, а Сергелийский – на металлургию, логистику и автосервис.
Отмечено, что в Ташкенте за последние две недели в целях выработки нестандартных предложений проведены встречи более чем с 23 тысячами предпринимателей, выявлено свыше 1,3 тысячи проблем, а также получено 162 новых предложения и инициативы. Подчёркнуто, что ни одно из поднятых вопросов и высказанных предложений не должно остаться без внимания.
В столице планируется создать новый опыт за счет внедрения особой инвестиционной и деловой среды. В частности, предусмотрено делегирование полномочий по выдаче разрешений и лицензий для бизнеса от соответствующих министерств и ведомств их территориальным подразделениям, внедрение новых подходов к поддержке предприятий-экспортеров, создание системы оперативного решения логистических проблем предпринимателей, а также разработка новых механизмов финансирования на льготных условиях для обеспечения оборотными средствами и расширения бизнеса.
Предложено создать отдельный Координационный совет для оперативного решения проблем и предложений предпринимателей. На него будут возложены задачи по развитию районов на основе драйверных отраслей, постоянному мониторингу экономической и социальной конъюнктуры, выявлению точек роста и неиспользуемых резервов, устранению системных барьеров, формированию, финансированию и реализации идей и инициатив.
В целом поставлена задача мобилизовать все возможности и обеспечить дополнительно производство продукции на 88 триллионов сумов, экспорт на 4,9 миллиарда долларов, привлечение 5 миллиардов долларов инвестиций, бюджетные поступления в размере 2,9 триллиона сумов, а также создание 65,5 тысячи высокодоходных и постоянных рабочих мест.
Также предложено выпустить евробонды столицы для привлечения в Ташкент дополнительно 500 миллионов долларов в текущем году.
Дано поручение утвердить программу по расширению локализации и кооперации, связав предпринимателей столицы с крупными промышленными предприятиями Ташкентской, Навоийской, Кашкадарьинской, Андижанской, Бухарской и Ферганской областей.
Отмечена необходимость проведения в будущем комплексного анализа экономики города Ташкента и разработки стратегии ее развития с привлечением крупных международных консалтинговых компаний.