Президент Шавкат Мирзиёев 16 март куни Олмалиқ кон-металлургия комбинатига ташриф буюриб, 3-мис бойитиш фабрикасини ишга тушириш маросимида иштирок этди. Шунингдек, давлатимиз раҳбари мис концентратини ишлаб чиқариш жараёни ва комбинатда ташкил этилган Рақамлаштирилган бошқарув маркази фаолияти билан танишди, тоғ-кон саноатидаги йирик инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Давлатимиз раҳбари дастлаб 3-мис бойитиш фабрикасини ишга тушириш маросимида қатнашди.
Юртимизда саноат, энергетика, инфратузилма, сервис соҳаларида кўплаб йирик лойиҳалар ишга туширилмоқда. Ҳар бир ҳудудда янги уй-жой массивлари, таълим ва тиббиёт муассасалари, туризм ва маданият масканлари бунёд этилмоқда.
Мамлакатимиз саноати ривожи учун стратегик аҳамиятга эга бўлган 3-мис бойитиш фабрикаси ҳам ана шундай кенг кўламли ишлар ва бунёдкор халқимизнинг фидокорона меҳнати маҳсулидир.
“Ёшлик-1” конини ўзлаштириш дастури доирасида 196 гектар майдонда амалга оширилаётган қиймати 2 миллиард 700 миллион долларлик ушбу лойиҳа шунчаки корхона эмас, балки мамлакатимиз саноат қудратини янада мустаҳкамлайдиган, табиий бойликларимизни чуқур қайта ишлашга хизмат қиладиган замонавий индустриал мажмуа ҳисобланади.
Фабрика йилига 60 миллион тонна маъданни қайта ишлаб, 900 минг тоннага яқин мис концентрати ишлаб чиқариш қуввати билан нафақат Марказий Осиёдаги энг йирик мис ишлаб чиқарувчи мажмуалардан бири, балки дунёдаги йирик бойитиш фабрикалари сирасига киради.
Лойиҳани жаҳон стандартлари даражасида амалга ошириш мақсадида Италиянинг “Wood”, Буюк Британиянинг “Worley Parsons” каби компаниялари жалб этилди. Фабрикада жаҳоннинг етакчи компаниялари – “Metso”, “FLSmidth”, “Weir Minerals” ва “Siemens” технологиялари жорий этилган.
Мазкур лойиҳа ҳудуддаги турдош саноат тармоқлари ривожига ҳам кучли туртки берди. Қурилишда ишлатилган металл конструкциялар ҳажмига тенг материалдан 10 та Эйфель минораси, темир-бетон сарфига эса қарийб 2,5 та Бурж Xалифа минорасини барпо этиш мумкин. Бу фабриканинг мегалойиҳа эканини яна бир бор тасдиқлайди.
“Яшил макон” умуммиллий дастури доирасида фабрика ҳудудида кенг кўламли кўкаламзорлаштириш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилмоқда. Томчилатиб суғориш тизимлари ва экодизайн ечимлари саноат ҳамда табиат мувозанатини таъминлашга хизмат қилади.
Президентимиз ўз нутқида сўнгги йилларда тоғ-кон саноатида амалга оширилган ислоҳотлар натижалари ва келгуси режалар ҳақида сўз юритди.
Конларни инвесторларга бериш бўйича шаффоф тизим яратилганининг ҳисобига тўққиз йилда 10 миллиард доллар хорижий инвестиция киритилди. Бугун соҳада 65 та хусусий корхона фаолият юритмоқда.
Натижада тармоқда ишлаб чиқариш 1,7 баробар ўсиб, ўтган йилда 270 триллион сўмга етди. Саноат ҳажми ва бюджетга тушумнинг тўртдан бири ушбу тармоқ ҳиссасига тўғри келмоқда. Муҳими, юқори даромадли энг кўп иш ўринлари ҳам айнан шу соҳадаги корхоналарда.
Хорижий ҳамкорлар билан юқори малакали кадрларни тайёрлаш йўлга қўйилгани ҳам энг катта ютуқлардан бири бўлгани таъкидланди.
Хусусан, Олмалиқда “Москва пўлат ва қоришмалар институти” университети филиали (“МИСиС”), Олмалиқ техника институти, Тошкент шаҳрида Геология фанлари университети (Ухань геология университети билан ҳамкорликда) ҳамда Италиянинг Пиза университети филиали ташкил қилинди. Навоий кончилик технологиялари университетида ҳам Россия, Канада, АҚШ, Франция ва Чилининг илғор олийгоҳлари билан қўшма дастурлар йўлга қўйилди.
Бунинг самараси ўлароқ, илгари қимматбаҳо ва рангли металлар асосан хомашё шаклида экспорт қилинган бўлса, бугун йилига 100 минг тонна мис ўзимизда қайта ишланиб, юқори қийматли маҳсулот яратилмоқда, қисқа муддатда заргарлик саноатида ишлаб чиқариш 3,3 карра ўсиб, 13 триллион сўмдан ошди.
Президентимиз жорий йилнинг ўзида ишга тушадиган лойиҳаларни ҳисобга олиб, мисни чуқур қайта ишлаш қувватлари 240 минг тоннага етишини таъкидлади. Яқин икки-уч йилдаги янги лойиҳалар натижасида бу кўрсаткичлар янада ошади.
Мис саноат, энергетика, электротехника, рақамли иқтисодиёт, сунъий интеллект, “яшил” тараққиёт учун стратегик хомашёга айлангани кўрсатиб ўтилди.
– Кимки мис саноатида юқори қиймат занжирини яратса, келажак саноатини барпо этган бўлади. Қайси давлат бу хомашёни чуқур қайта ишлаш учун кучли инфратузилма яратса, у минглаб оилаларга даромад, ҳудудларга тараққиёт, мамлакатга қудрат олиб келади. Шу боис, биз ислоҳотларимизнинг илк кунларидан геология-қидирув ишларига алоҳида эътибор қаратиб, мавжуд захиралар ва уларни ишга солиш бўйича имкониятларимизни белгилаб олдик, – деди давлатимиз раҳбари.
Биргина “Ёшлик-1” конидан жорий йилнинг ўзида 20 миллион тонна руда қазиб олинади. Бу рақам келгуси икки йилда 60 миллион тоннага етади.
Умуман, “Ёшлик-1” ва “Қалмоққир” конларида 45 миллион тонна мис, 5 минг тоннадан зиёд олтин захирасининг борлиги, ушбу захира саноатга камида 100 йилга етадиган кафолатли хомашё базаси бўлиши таъкидланди. Конлардаги молибден, селен, теллур, рений каби ноёб металлар янги инновацион йўналишлардаги лойиҳалар учун мустаҳкам замин яратади.
3-мис бойитиш фабрикаси тўлиқ ишга тушганидан кейин Олмалиқ комбинатида мис концентратининг кунлик ҳажми ҳозирги 2 минг 400 тоннадан 5 минг тоннага ошади. Шу билан бирга, лойиҳа доирасида 6 мингдан зиёд ёшлар юқори даромадли иш жойига эга бўлади. Фабрикада АҚШ, Германия, Россия, Хитой ва Финляндиянинг тоғ-кон саноатидаги энг илғор технологиялари жорий қилинмоқда. Барча технологик жараёнлар рақамлаштирилиб, сунъий интеллект асосида ягона бошқарув тизимига уланади. Буларнинг ҳисобига энергия сарфи 10 фоизга, таннарх 15 фоизга камаяди, меҳнат унумдорлиги эса 10 фоизга ошади.
Бундан ташқари, қиймати 2,5 миллиард долларлик янги мис эритиш заводини барпо этиш бўйича ишлар ҳам бошланган.
Умуман, ушбу 2 та йирик қувват ҳисобига мис катоди ишлаб чиқариш йиллик ҳажми 148,5 минг тоннадан 300 минг тоннага, олтин 20 тоннадан 33 тоннага, кумуш 161 тоннадан 203 тоннага, молибден 850 тоннадан 1,7 минг тоннага етиши таъкидланди. Шу билан бирга, уран қазиб олиш ва кимё саноати учун зарур хомашё бўлган сульфат кислотасини ишлаб чиқариш 3 карра ошади.
Президентимиз бу кўрсаткичларни яна 1,5 карра оширишга хизмат қиладиган 4-мисни бойитиш фабрикаси бўйича лойиҳаолди ишлар жадал кетаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон 2030 йилга қадар ишлаб чиқаришни олтинда 175 тоннага, кумушда 500 тоннага, уранда 15 минг тоннага, мисда 500 минг тоннага етказишни мақсад қилган. Бу борада амалга оширилаётган 22 миллиард долларлик лойиҳалар доирасида яратиладиган 40 мингга яқин юқори даромадли иш ўринлари ёшларимиз учун катта имконият бўлади.
Давлатимиз раҳбари фабрикани қуришда фаол иштирок этаётган барча ишчи-ходимлар, қурувчи ва машинистлар, муҳандис ва технологлар, геолог ва кончилар, ўзининг тажрибаси ва касбий салоҳияти билан ёшларга устозлик қилаётган фахрийлар, лойиҳага ўз ҳиссасини қўшаётган хорижий ҳамкорларга чуқур миннатдорчилик билдирди. Фабриканинг янги меҳнат жамоасига эса келгуси ишларида улкан зафарлар тилади.
Комбинат ишчилари, меҳнат фахрийлари, профессор-ўқитувчилар билан мулоқот бўлди.
Маросим якунида давлатимиз раҳбари рамзий тугмани босиб, фабрика фаолиятига старт берди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Олмалиқ кон-металлургия комбинатида барпо этилган мис концентратини фильтрлаш корпусида бўлди.
3-мис бойитиш фабрикаси таркибидаги корпус йилига 917 минг тоннага яқин мис концентрати ишлаб чиқариш қувватига эга. Замонавий саноат пресс-фильтрлари, насос агрегатлари, шлам ва сув айланма тизимлари ўрнатилган. Ускуналар халқаро стандартлар асосида ишлаб чиқарилган бўлиб, юқори самарадорлик ва энергия тежамкорлиги билан ажралиб туради.
Айни вақтда қурилиш ишлари тўлиқ якунланиб, корпусда умумий 5 та пресс-фильтрдан 3 таси тўлиқ ишга туширилган, яна 2 таси ишга туширишга ҳозирланмоқда.
Фильтрлаш корпусида флотация жараёнидан келган мис концентратини қабул қилиш, концентратни қуюлтириш ва фильтрлаш, тиндирилган сувни ажратиш ва қайта ишлаб чиқаришга қайтариш, тайёр мис концентратини сақлаш ёки кейинги қайта ишлаш босқичига узатиш каби технологик жараёнлар амалга оширилади.
Бугунги кунда бу ерда 130 нафарга яқин ишчи меҳнат қилмоқда.
Давлатимиз раҳбари иш жараёни ва тайёр маҳсулотни кўздан кечирди, ходимлар билан суҳбатлашди.
Президентимиз иштирокида шу ернинг ўзида мис концентратидан намуналар олиш маросими ўтказилди. Намуналар 2 та алоҳида идишга солиниб, Олмалиқ комбинати музейи ва Тошкентдаги Давлат геология музейига юборилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Олмалиқ кон-металлургия комбинатида ташкил этилган Рақамлаштирилган бошқарув маркази фаолияти билан танишди.
Мазкур марказ комбинатнинг 1-, 2- ва 3-мис бойитиш фабрикаларидаги ишлаб чиқариш жараёнларини мувофиқлаштириш, самарадорликни ошириш ва узлуксиз мониторингни таъминлашда муҳим ўрин тутмоқда.
Замонавий рақамли бошқарув тизимлари, катта экранли мониторинг панеллари, видеокузатув воситалари, шунингдек, “Siemens PCS 7” ва “AVEVA PI Vision” платформалари орқали майдалаш, флотация, қуюлтириш, фильтрлаш, реагентлар билан таъминлаш, технологик сув таъминоти, цехлар ва транспорт тизими фаолияти реал вақт режимида назорат қилинмоқда.
Бошқача айтганда, ушбу марказ фабриканинг ўзига хос “мияси” бўлиб, йигирма мингдан зиёд ускуна ягона ахборот тизимига уланган.
“Ақлли” камералар орқали дастлабки мониторинг амалга оширилади, сунъий интеллект ёрдамида эса аномал ҳолатлар автоматик тарзда аниқланади. Бу маълумотларни ягона ахборот тизими орқали таҳлил қилиш ва тезкор қарорлар қабул қилиш имконини беради.
Президентимиз марказ фаолияти билан танишар экан, сунъий интеллект орқали, айниқса, тоғ-кон ва металлургия тармоқларида самарадорликни ошириш бўйича катта имкониятлар борлигини таъкидлади. Шу билан бирга, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш мақсадида замонавий ресурс тежовчи технологияларни кенг жорий этиш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Шу ернинг ўзида давлатимиз раҳбарига комбинатнинг ишлаб чиқариш ва технологик жараёнларини янада рақамлаштириш бўйича режалар тақдимот қилинди.
Қайд этилганидек, кондан маъдан қазиб олишдан бошлаб тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган барча жараёнлар босқичма-босқич рақамлаштирилмоқда. Келгуси беш йилда ҳар бир босқичга сунъий интеллект ечимларини кенг жорий этиш кўзда тутилган.
Саксон йил давомида тўпланган геологик ва маркшейдерлик маълумотлари асосида конларни рақамлаштириш ишларининг бориши ҳақида ҳам ахборот берилди. Жумладан, “Рақамли кон” тизими кунлик, ҳафталик ва ойлик қазиш ишларининг аниқ йўналишларини белгилаш имконини бермоқда.
Сунъий интеллект асосида карьер йўллари ҳолати назорат қилинмоқда, самосвал шиналарининг босими ва ҳарорати датчиклар орқали кузатиб борилмоқда. Ана шундай доимий мониторинг натижасида шиналарнинг хизмат муддати 14 фоизга оширилган.
Соҳада замонавий технологияларни чуқур ўзлаштирган мутахассислар тайёрлаш, кадрларни янги иш усуллари ва рақамли ечимлар асосида ўқитиш устувор вазифалардан бири экани кўрсатиб ўтилди.
Патент ишлари кўламини кенгайтириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Фабрикадаги ҳар бир босқичда қўлланилаётган илмий-технологик ечимларни патентлаш, бу борада ваколатли ташкилотлар билан ҳамкорликни кучайтириш, истиқболли инновацион йўналишларни белгилаб олиш зарурлиги таъкидланди.
Қайд этилганидек, янги патент бу – янги технология, янги ишлаб чиқариш йўналиши ва янги бозорлар, демак. Мамлакатимиздаги бой хомашё базаси жаҳон бозорларига чиқиш учун кенг имкониятлар яратаётгани инобатга олиниб, 2026 йилда қайси истиқболли йўналишларда яна қанча патент олиш мумкинлиги юзасидан аниқ ёндашувларни ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Олмалиқ кон-металлургия комбинатига ташриф доирасида тоғ-кон саноатида амалга оширилаётган йирик инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш юзасидан йиғилиш ўтказди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда ахборот технологиялари, сунъий интеллект, робототехника, энергетика, электротехника, кимё ва мудофаа саноати каби стратегик тармоқларни жадал ривожлантириш кўп жиҳатдан мис, уран, литий, вольфрам ва бошқа муҳим металлар базасига таянади. Дунё бозорларида мазкур ресурсларга талаб ошиб бораётгани, жумладан, мис концентрати бозорида тақчиллик кучайиб, нархлар ўсиши кутилаётгани тоғ-кон ва металлургия соҳасидаги лойиҳаларни тезлаштиришни янада долзарб қилиб қўймоқда.
Шу муносабат билан 2030 йилга қадар Ўзбекистонда олтин ишлаб чиқаришни 175 тоннага, кумушни 500 тоннага, уранни 15 минг тоннага, мисни 500 минг тоннага етказиш бўйича белгиланган марраларга эришиш учун барча имкониятларни тўлиқ сафарбар этиш зарурлиги қайд этилди.
Бу борада ҳар бир йирик лойиҳани аниқ график асосида амалга ошириш, молиялаштириш, қурилиш, логистика, технологик жиҳозлаш ва кадрлар билан таъминлаш масалаларини ўзаро уйғунликда ҳал қилиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда, аввало, Олмалиқ кон-металлургия комбинатида амалга оширилаётган стратегик лойиҳаларнинг бориши танқидий кўриб чиқилди. Хусусан, 3-мис бойитиш фабрикасининг кейинги навбатларини жадаллаштириш юзасидан аниқ топшириқлар берилди.
Шунингдек, мазкур лойиҳанинг технологик давоми ҳисобланган янги мис эритиш заводини барпо этиш масалалари ҳам кўриб чиқилди. Унда техник-иқтисодий асосни якунлаш, хорижий экспертларни жалб қилиш, қисқа муддатларда қурилиш ишларини бошлаш юзасидан масъулларга аниқ вазифалар юклатилди.
Олмалиқ комбинатининг истиқболдаги эҳтиёжларидан келиб чиқиб, 4-мис бойитиш фабрикаси бўйича техник-иқтисодий асосни ишлаб чиқиш учун нуфузли халқаро компанияларни жалб этиш вазифаси алоҳида кўрсатиб ўтилди. Ушбу ҳужжатда сув таъминоти, темир йўл, энергетика инфратузилмаси, экологик талаблар ва юқори самарали технологияларни комплекс қамраб олиш лозимлиги таъкидланди.
Йиғилишда жорий йил учун тармоқда 90 та лойиҳа доирасида 2 миллиард 200 миллион доллар инвестиция жалб қилиш, 172,5 минг тонна мис, 120 тонна олтин, 210,5 тонна кумуш ва 8 минг тонна уран ишлаб чиқариш вазифалари белгилангани қайд этилди.
Шу билан бирга, бир қатор истиқболли конлар ва объектлар бўйича техник-иқтисодий асосларни тез фурсатда якунлаш, экспертиза жараёнларини соддалаштириш бўйича қабул қилинган янги қарор имкониятларидан самарали фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Ҳукуматга ушбу лойиҳалар доирасидаги ташкилий ва ҳуқуқий масалаларни қисқа муддатда ҳал қилиш топширилди.
Энергетика ресурсларига бўлган талаб ортиб бораётган шароитда кўмир қазиб чиқариш ва уни қайта ишлаш лойиҳаларини жадаллаштириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Аҳоли ва саноат корхоналарига кўмир етказиб бериш ҳажмини ошириш юзасидан вазифалар белгиланди.
Навоий кон-металлургия комбинати фаолияти доирасида “Мурунтов” конини кенгайтиришнинг навбатдаги босқичи, янги конларни ўзлаштириш, мураккаб рудалардан олтин ажратиб олиш технологияларини жорий этиш, шунингдек, айрим йирик лойиҳалар бўйича инвесторлар билан ҳамкорлик механизмларини қайта кўриб чиқиш юзасидан топшириқлар берилди.
Металлургия йўналишида “Ўзметкомбинат”да ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, ички хомашё базасидан самарали фойдаланиш, рақобатбардош маҳсулот турларини кўпайтириш, бозор талабига мос металл листлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш масалалари кўриб чиқилди. Бу борада хомашё таъминоти, маҳсулот турларини диверсификация қилиш ва янги бозорларни ўзлаштириш бўйича аниқ чоралар белгиланди.
Йиғилишда Технологик металлар комбинати фаолиятига ҳам тўхталиниб, саноат учун муҳим металлар ва мураккаб қотишмалар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, селен, теллур, кукун металлургияси деталлари ва бошқа юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича лойиҳаларни жадаллаштириш вазифаси қўйилди.
Тармоқ корхоналарида таннархни пасайтириш ва харажатларни қисқартириш масалалари ҳам диққат марказида бўлди. Мутасаддиларга бир бирлик маҳсулот таннархини қисқартириш, энергия сарфини камайтириш, ресурслардан тежамкор фойдаланиш ва ойма-ой аниқ натижаларга эришиш бўйича манзилли дастурлар ишлаб чиқиш топширилди.
Давлат харидлари ва кооперация соҳасида маҳаллий компонентни кенгайтиришга алоҳида урғу берилди. Шу боис, мутасаддиларга лойиҳалар ва харидларда маҳаллий компонент улушини жорий йилда 2 миллиард доллардан ошириш бўйича аниқ кўрсаткичлар белгилаб берилди.
Шунингдек, геология-қидирув ишларини кучайтириш, қўшимча захираларни аниқлаш, янги кон ва инвестиция блокларини инвесторларга таклиф қилиш, углеводородга истиқболли майдонларни иқтисодиётга жалб этиш бўйича режалар муҳокама қилинди. Бу йўналишда жорий йилда олтин, кумуш, мис, уран ва рух захираларини сезиларли ошириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда соҳада амалга оширилаётган 22 миллиард долларлик лойиҳалар доирасида 38 мингта янги иш ўрни яратилиши, жумладан, 7,5 минг муҳандис ва 14 минг ўрта бўғин мутахассисларига эҳтиёж пайдо бўлиши қайд этилди. Шу муносабат билан соҳадаги олий таълим муассасалари ва техникумлар фаолиятини янги талаблар асосида ташкил этиш, таълим дастурларини замонавий технологияларга мослаштириш, дуал таълимни кенг жорий этиш, диплом ишларини бевосита ишлаб чиқариш вазифалари билан боғлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бундан ташқари, олийгоҳлардаги илмий тадқиқотларни комбинатлардаги амалий технологик ечимларга йўналтириш, илмий ишлар натижаларини ишлаб чиқаришга татбиқ этиш, талабалар учун ўқув-машғулот полигонларини ташкил қилиш, саноат корхоналарида цехларни амалиёт ва тадқиқотлар учун мослаштириш вазифалари белгиланди.
Янги лойиҳалар доирасидаги долзарб илмий мавзулар рўйхатини очиқ эълон қилиш тизимини йўлга қўйиш топширилди. Бу тадқиқотларда соҳадаги 5 та олийгоҳ билан бир қаторда техника йўналишидаги барча давлат, хусусий олийгоҳ ва илмий ташкилотлар иштирок этиши мумкин бўлади.
Йиғилиш якунида тоғ-кон, металлургия, кимё ва нефть-газ каби базавий тармоқларда йирик лойиҳалар ижросини тизимли назорат қилиш мақсадида Президент раҳбарлигида Саноат кенгаши тузилиши маълум қилинди. Ушбу кенгаш доирасида йирик корхоналарни халқаро стандартлар асосида трансформация қилиш, таннарх ва энергия сарфини камайтириш, хомашёни чуқур қайта ишлаш, маҳаллий контентни ошириш, барча жараёнларни рақамлаштириш, сунъий интеллектни жорий этиш, инвестиция ва экспортни кўпайтириш бўйича ойлик иш режалари тасдиқланади.
Мутасадди раҳбарларга ушбу режалар ижросини ҳар ой жойларга чиққан ҳолда корхонабай танқидий муҳокама қилиш, мавжуд масалаларни тезкор ҳал этиш ва ҳар чорак якунлари бўйича ҳисобот киритиб бориш топширилди.

Алмалыкский комбинат станет одним из трех крупнейших в мире комплексов по производству меди
Президент Шавкат Мирзиёев 16 марта посетил Алмалыкский горно-металлургический комбинат, принял участие в церемонии запуска медно-обогатительной фабрики №3. Также глава государства ознакомился с процессом производства медного концентрата, осмотрел деятельность Центра цифрового управления, созданного на комбинате, и провел совещание по мерам ускорения крупных инвестиционных проектов в горнодобывающей промышленности.
Глава государства сначала принял участие в церемонии запуска медно-обогатительной фабрики №3.
В нашей стране реализуется множество крупных проектов в сферах промышленности, энергетики, инфраструктуры и услуг. В каждом регионе строятся новые жилые комплексы, образовательные и медицинские учреждения, а также туристические и культурные центры.
Очередным результатом таких масштабных работ и самоотверженного труда нашего созидательного народа стала и медно-обогатительная фабрика №3, имеющая стратегическое значение для развития отечественной промышленности.
Этот проект стоимостью 2,7 миллиарда долларов, реализуемый на площади 196 гектаров в рамках программы освоения месторождения «Ёшлик-1», представляет собой не просто предприятие, а современный промышленный комплекс, который еще больше укрепит промышленный потенциал и послужит обеспечению глубокой переработки природных ресурсов нашей страны.
Завод, способный перерабатывать 60 миллионов тонн руды и получать около 900 тысяч тонн медного концентрата в год, является не только одним из крупнейших по производству меди в Центральной Азии, но и входит в число самых крупных обогатительных заводов в мире.
Для реализации проекта на уровне мировых стандартов были привлечены такие компании, как Wood из Италии и Worley Parsons из Великобритании. На фабрике внедрены технологии ведущих мировых компаний Metso, FLSmidth, Weir Minerals и Siemens.
Этот проект также дал мощный импульс развитию смежных отраслей в регионе. Использованных в строительстве металлоконструкций достаточно, чтобы построить 10 эйфелевых башен, а железобетона хватит на возведение 2,5 башни Бурдж Халифа. Это еще раз подтверждает, что завод является мегапроектом.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» на территории завода проводятся масштабные работы по озеленению и благоустройству. Системы капельного орошения и экологичные дизайнерские решения призваны обеспечить баланс между индустрией и природой.
В своем выступлении Президент отметил результаты реформ, проведенные в горнодобывающей промышленности за последние годы, определил планы на будущее.
Благодаря созданию прозрачной системы передачи месторождений инвесторам за девять лет привлечено 10 миллиардов долларов иностранных инвестиций. Сегодня в этом секторе работают 65 частных предприятий.
В результате производство в этой отрасли увеличилось в 1,7 раза, достигнув в прошлом году 270 триллионов сумов. На этот сектор приходится четверть промышленного объема и бюджетных поступлений. Примечательно, что наибольшее количество высокооплачиваемых рабочих мест создается также на предприятиях сферы.
Подчеркнуто, что одним из важнейших достижений стало налаживание подготовки высококвалифицированных кадров совместно с зарубежными партнерами.
В частности, в Алмалыке создан филиал Московского института стали и сплавов (МИСиС), Алмалыкский государственный технический институт, Университет геологических наук в Ташкенте (в сотрудничестве с Уханьским геологическим университетом), а также филиал итальянского Пизанского университета. Навоийский государственный горно-технологический университет также запустил совместные программы с ведущими вузами России, Канады, США, Франции и Чили.
Благодаря этому, если раньше драгоценные и цветные металлы экспортировались в основном в необработанном виде, то сегодня в нашей стране перерабатывается 100 тысяч тонн меди, создается продукция с высокой стоимостью. За короткий срок объем производства в ювелирной отрасли увеличился в 3,3 раза и превысил 13 триллионов сумов.
Президент отметил, что с учетом проектов, которые будут запущены уже в этом году, мощности по глубокой переработке меди достигнут 240 тысяч тонн. Эти показатели будут расти и в дальнейшем за счет реализации новых проектов, рассчитанных на ближайшие два-три года.
Указано, что медь стала стратегическим сырьем для промышленности, энергетики, электротехники, цифровой экономики, искусственного интеллекта и зеленого развития.
– Тот, кто выстроит цепочку высокой добавленной стоимости в медной отрасли, заложит основу промышленности будущего. Страна, которая создаст устойчивую инфраструктуру для глубокой переработки этого сырья, принесет доход тысячам семей, развитие регионам и мощь государству. Поэтому с первых дней наших реформ мы уделили особое внимание геологоразведочным работам, определив имеющиеся запасы и наши возможности по их задействованию, – сказал глава нашего государства.
Только за этот год на одном лишь месторождении «Ёшлик-1» будет добыто 20 миллионов тонн руды. В ближайшие два года эта цифра достигнет 60 миллионов тонн.
В целом было отмечено, что на месторождениях «Ёшлик-1» и «Кальмакыр» имеются залежи 45 миллионов тонн меди и более 5 тысяч тонн золота, которые обеспечат отрасль гарантированным сырьем как минимум на 100 лет. Такие редкие металлы, как молибден, селен, теллур, рений, содержащиеся в этих породах, создают прочную основу для проектов в инновационных направлениях.
После выхода медно-обогатительной фабрики №3 на полную мощность суточный объем производства медного концентрата на Алмалыкском комбинате увеличится с нынешних 2,4 тысячи тонн до 5 тысяч тонн. Вместе с тем более 6 тысяч молодых людей получат высокооплачиваемые рабочие места в рамках проекта. На заводе внедряются самые передовые технологии горнодобывающей промышленности США, Германии, России, Китая и Финляндии. Все технологические процессы будут оцифрованы и объединены в единую систему управления на основе искусственного интеллекта. Благодаря этому энергопотребление снизится на 10 процентов, себестоимость – 15 процентов, а производительность труда увеличится на 10 процентов.
Кроме того, начались работы по строительству нового медеплавильного завода стоимостью 2,5 миллиарда долларов.
Было подчеркнуто, что благодаря этим двум крупным мощностям годовой объем производства медных катодов увеличится со 148,5 тысячи тонн до 300 тысяч тонн, золота – с 20 тонн до 33 тонн, серебра – со 161 тонны до 203 тонн, а молибдена – с 850 тонн до 1,7 тысячи тонн. Наряду с этим производство незаменимого при добыче урана и в химической промышленности сырья – серной кислоты – увеличится втрое.
Президент отметил, что в ускоренном темпе ведется предпроектная работа по медно-обогатительной фабрике №4, которая позволит увеличить эти показатели в 1,5 раза.
Узбекистан до 2030 года намерен нарастить добычу золота до 175 тонн, серебра – 500 тонн, урана – 15 тысяч тонн и меди – 500 тысяч тонн. Почти 40 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест, которые будут созданы в рамках реализуемых проектов стоимостью 22 миллиарда долларов, предоставят большие возможности для нашей молодежи.
Глава государства выразил глубокую благодарность всем работникам, принимавшим активное участие в строительстве завода, строителям и механикам, инженерам и технологам, геологам и шахтерам, ветеранам труда, которые делились своим опытом и профессиональным багажом с молодежью, а также зарубежным партнерам, внесшим свой вклад в проект. Пожелал новому коллективу фабрики больших успехов в дальнейшей работе.
Состоялась беседа с рабочими завода, ветеранами труда и профессорами-преподавателями.
В завершение церемонии глава нашего государства нажал символическую кнопку и дал старт деятельности фабрики.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев посетил корпус фильтрации медного концентрата, возведенный на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате.
Производственная мощность корпуса, входящего в состав медно-обогатительной фабрики №3, составляет около 917 тысяч тонн медного концентрата в год. В нем установлены современные промышленные пресс-фильтры, насосные агрегаты, системы циркуляции шлама и воды. Оборудование изготовлено в соответствии с международными стандартами и отличается высокой продуктивностью и энергоэффективностью.
В настоящее время строительные работы полностью завершены, введены в эксплуатацию 3 из 5 пресс-фильтров корпуса, еще 2 проходят пусконаладочный процесс.
В фильтрационном корпусе осуществляются такие технологические процессы, как прием медного концентрата после флотации, сгущение и фильтрация концентрата, отделение и возврат отстоявшейся воды в технологический процесс, а также хранение готового медного концентрата или его передача на следующий этап обработки.
Сегодня здесь работает около 130 сотрудников.
Глава нашего государства осмотрел производственный процесс и готовую продукцию, а также побеседовал с работниками.
С участием Президента состоялась церемония взятия проб медного концентрата. Пробы были помещены в 2 контейнера, которые были отправлены в музей АГМК и Государственный геологический музей в Ташкенте.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Центра цифрового управления, созданного на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате.
Этот центр играет важную роль в координации производственных процессов на первой, второй и третьей медно-обогатительных фабриках комбината, повышении эффективности и обеспечении непрерывного мониторинга.
С помощью современных цифровых систем управления, больших экранов мониторинга, средств видеонаблюдения, а также платформ Siemens PCS 7 и AVEVA PI Vision в режиме реального времени контролируются процессы дробления, флотации, сгущения, фильтрации, обеспечения реагентами и технологической водой, деятельность цехов и транспортной системы.
Иными словами, этот центр является своеобразным мозгом фабрики: к единой информационной системе подключено более двадцати тысяч единиц оборудования.
Умные камеры осуществляют первичный мониторинг, а искусственный интеллект автоматически выявляет аномальные ситуации. Это позволяет оперативно анализировать данные и принимать решения.
Знакомясь с деятельностью центра, Президент указал на большие возможности искусственного интеллекта для повышения эффективности, особенно в горнодобывающей и металлургической отраслях. При этом особое внимание было обращено на необходимость широкого внедрения современных ресурсосберегающих технологий в целях рационального использования водных ресурсов.
Здесь же главе государства были представлены планы по дальнейшей цифровизации производственных и технологических процессов комбината.
Как отмечалось, все этапы – от добычи руды в карьере до выпуска готовой продукции – последовательно цифровизируются. В течение ближайших пяти лет намечено широко внедрить решения на основе искусственного интеллекта на каждом этапе.
Также была представлена информация о ходе цифровизации месторождений на основе геологических и маркшейдерских данных, накопленных за восемьдесят лет. В частности, система «Цифровой рудник» позволяет точно определять направления горных работ на день, неделю и месяц.
На основе искусственного интеллекта контролируется состояние карьерных дорог, а давление и температура шин самосвалов отслеживаются с помощью датчиков. Благодаря такому постоянному мониторингу срок службы шин увеличен на 14 процентов.
Подчеркнуто, что одной из приоритетных задач остается подготовка специалистов, глубоко владеющих современными технологиями, а также обучение кадров новым методам работы и цифровым решениям.
Особое внимание было уделено и расширению патентной деятельности. Отмечена необходимость патентования научно-технологических решений, применяемых на каждом этапе работы фабрики, усиления взаимодействия с уполномоченными организациями в этой сфере и определения перспективных инновационных направлений.
Как отмечалось, новый патент – это новая технология, новое производственное направление и новые рынки. С учетом того, что богатая сырьевая база нашей страны открывает широкие возможности для выхода на мировые рынки, поставлена задача выработать четкие подходы к тому, по каким перспективным направлениям и в каком объеме можно получить новые патенты уже в 2026 году.
Президент Шавкат Мирзиёев в рамках посещения Алмалыкского горно-металлургического комбината провел совещание по ускорению реализации крупных инвестиционных проектов в горнодобывающей промышленности.
Как отмечалось, сегодня стремительное развитие таких стратегических отраслей, как информационные технологии, искусственный интеллект, робототехника, энергетика, электротехника, химическая и оборонная промышленность, во многом опирается на наличие сырьевой базы меди, урана, лития, вольфрама и других критически важных металлов. Растущий спрос на эти ресурсы на мировых рынках, в том числе усиление нехватки медного концентрата и ожидаемый вследствие этого рост цен делают, еще более актуальным вопрос ускорения проектов в горнодобывающей и металлургической промышленности.
В этой связи указано на необходимость полной мобилизации всех возможностей для достижения целевых ориентиров по увеличению добычи золота в Узбекистане до 175 тонн, серебра – 500 тонн, урана – 15 тысяч тонн и меди –  500 тысяч тонн до 2030 года.
Подчеркнуто, что для этого важно реализовывать каждый крупный проект в соответствии с четким графиком и скоординированно решать вопросы финансирования, строительства, логистики, технологического оснащения и кадрового обеспечения.
На совещании прежде всего критически рассмотрен ход стратегических проектов, реализуемых на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате. В частности, даны конкретные указания по ускорению следующих очередей медно-обогатительной фабрики №3.
Кроме того, рассмотрены вопросы строительства нового медеплавильного завода, который станет технологическим продолжением этого проекта. Даны поручения по завершению технико-экономического обоснования, привлечению иностранных экспертов и запуску строительных работ в кратчайшие сроки.
Исходя из перспективных потребностей Алмалыкского комбината особо отмечена важность привлечения авторитетных международных компаний для разработки технико-экономического обоснования медно-обогатительной фабрики №4. Подчеркнута необходимость комплексного охвата вопросов водоснабжения, железнодорожной и энергетической инфраструктуры, экологических требований и высокоэффективных технологий в данном документе.
На совещании было отмечено, что в текущем году в отрасли в рамках 90 проектов планируется привлечение инвестиций в размере 2,2 миллиарда долларов, а также определены задачи по добыче 172,5 тысячи тонн меди, 120 тонн золота, 210,5 тонны серебра и 8 тысяч тонн урана.
Наряду с этим подчеркнуто, что необходимо в сжатые сроки завершить технико-экономическое обоснование по ряду перспективных месторождений и объектов, а также эффективно использовать возможности, предоставляемые новым постановлением об упрощении процедур экспертизы. Правительству поручено в кратчайшие сроки решить организационно-правовые вопросы в рамках этих проектов.
Особое внимание уделено также вопросам ускорения проектов по добыче и переработке угля в условиях растущего спроса на энергоресурсы. Определены задачи по увеличению объемов поставок угля населению и промышленным предприятиям.
В рамках деятельности Навоийского горно-металлургического комбината даны указания по очередному этапу расширения рудника “Мурунтау”, освоению новых месторождений, внедрению технологий извлечения золота из сложных руд, а также пересмотру механизмов сотрудничества с инвесторами по ряду крупных проектов.
В металлургическом секторе рассмотрены вопросы увеличения объемов производства на «Узметкомбинате», эффективного использования внутренней сырьевой базы, расширения ассортимента конкурентоспособной продукции и налаживания производства соответствующего рыночному спросу листового металла. Определены конкретные меры по обеспечению сырьем, диверсификации ассортимента продукции и освоению новых рынков.
На совещании также затронута деятельность Комбината технологических металлов. Поставлены ​​задачи по расширению производства критических металлов и сложных сплавов для промышленности, ускорения проектов по производству селена, теллура, изделий порошковой металлургии и другой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Отдельно рассмотрены снижение издержек и сокращение затрат на отраслевых предприятиях. Ответственным лицам поручено разработать адресные программы, направленные на снижение себестоимости продукции, сокращение энергопотребления, бережливое использование ресурсов и ежемесячное достижение конкретных результатов.
Акцентировано внимание на расширении отечественного компонента в сфере государственных закупок и кооперации. В этой связи ответственным лицам даны конкретные указания по доведению доли местной продукции в проектах и ​​закупках до более 2 миллиардов долларов в этом году.
Обсуждены также планы по интенсификации геологоразведочных работ, выявлению дополнительных резервов, предложению инвесторам новых горнодобывающих и инвестиционных блоков, а также привлечению в экономику перспективных месторождений углеводородов. В частности, поставлена ​​задача по значительному увеличению запасов золота, серебра, меди, урана и цинка в этом году.
На совещании отмечено, что в рамках реализуемых в отрасли проектов на сумму 22 миллиарда долларов будет создано 38 тысяч новых рабочих мест, в частности, появится потребность в 7,5 тысячи инженерах и 14 тысячах специалистов среднего звена. В этой связи были даны указания по организации деятельности отраслевых вузов и техникумов с учетом новых требований, адаптации образовательных программ к современным технологиям, широкому внедрению дуального образования и обеспечению тесной связи между дипломными работами и производственными задачами.
Кроме того, поставлены задачи по ориентированию научных исследований в вузах на разработку практических технологических решений для комбинатов, внедрению результатов научных работ в производство, организации учебно-тренировочных полигонов для студентов, приспособлению мастерских на промышленных предприятиях к практической и исследовательской работе.
Поручено создать систему опубликования списка актуальных научных тем в рамках новых проектов. В этих исследованиях могут участвовать не только 5 отраслевых вузов, но и все государственные, частные образовательные и научные организации технического направления.
В завершение совещания объявлено о создании Промышленного совета под председательством Президента для систематического контроля за реализацией крупных проектов в таких базовых отраслях, как горнодобывающая, металлургическая, химическая промышленность и нефтегазовый сектор. В рамках этого совета будут утверждаться ежемесячные планы работы по трансформации крупных предприятий на основе международных стандартов, снижению себестоимости и энергопотребления, глубокой переработке сырья, увеличению доли местной продукции, цифровизации всех процессов, внедрению ИИ, увеличению инвестиций и экспорта.
Ответственным лицам поручено ежемесячно на основе критического анализа и с выездом на места обсуждать ход реализации этих планов в разрезе предприятий, оперативно решать существующие проблемы и представлять отчеты о результатах по итогам каждого квартала.