2021 йил 3 декабрь куни Олий Мажлис Сенати Раиси Т.Нарбаеванинг БМТнинг терроризмга қарши курашишда инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини тарғиб қилиш ва ҳимоя қилиш бўйича махсус маърузачиси Ф. Ни Аолайн билан учрашуви бўлиб ўтди.
Фионулла Ни Аолайн мамлакатимизда, хусусан, халқаро терроризм ва экстремизм таҳдидларига қарши курашиш, шунингдек, суд-ҳуқуқ соҳасида ҳамда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳимоясини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларни юқори баҳолади.
“Меҳр” операциялари доирасида Яқин Шарқдаги низоли зоналардан Ўзбекистон фуқароларини қайтариш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар қайд этилди.
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, жумладан, қийноқнинг олдини олиш, виждон эркинлиги ва фуқаролар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги Ўзбекистоннинг халқаро мажбуриятларини амалга ошириш бўйича мамлакатда амалга оширилган чора-тадбирлар ҳақида маълумот берди.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва БМТ ҳамда унинг ихтисослаштирилган тузилмалари ўртасида инсон ҳуқуқлари, шу жумладан, хотин-қизлар манфаатларини ҳимоя қилиш, гендер тенгликни таъминлаш соҳасида ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар, шунингдек, икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришда ва барча йўналишларда ҳамкорликни мустаҳкамлашда парламентнинг муҳим ролини қайд этдилар.
БМТнинг махсус маърузачиси учрашув ва музокаралар якунлари бўйича БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашига тақдим этиш учун Ўзбекистонда терроризмга қарши курашишда инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш масалалари тўғрисида маъруза тайёрлашини таъкидлади.

Состоялась встреча со Специальным докладчиком ООН
3 декабря 2021 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаевой со Специальным докладчиком ООН по вопросу о поощрении и защите прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Ф. Ни Аолайн.
Фионулла Ни Аолайн дала высокую оценку проводимым в стране реформам, в частности по борьбе с угрозами международного терроризма и экстремизма, а также в судебно-правовой области и в сфере обеспечения защиты прав и свобод граждан.
Отмечены принятые меры по возвращению граждан Узбекистана из зон конфликта на Ближнем Востоке в рамках операций “Мехр”.
Председатель Сената Танзила Нарбаева проинформировала о принятых мерах в стране по реализации международных обязательств Узбекистана в области прав и свобод человека, включая предотвращение пыток, обеспечение свободы совести и прав граждан.
В ходе встречи обсуждены вопросы взаимодействия Узбекистана с ООН и ее специализированными структурами в области прав человека, в том числе защиты интересов женщин, обеспечения гендерного равенства.
Стороны также отметили важную роль парламента в расширении двустороннего взаимодействия и укрепления сотрудничества по всем направлениям.
Специальный докладчик ООН отметила, что по итогам встреч и переговоров подготовит доклад для представления Совету ООН по правам человека о вопросах поощрения и защиты прав человека в условиях борьбы с терроризмом в Узбекистане.