Бугун Тошкентда Касаба уюшмалари куни ва Ўзбекистонда касаба уюшмалари ҳаракатининг 120 йиллигига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг касаба уюшмалари фаоллари ва аъзоларига чуқур ҳурмат ва самимий тилаклар изҳор этилган байрам табригини  ўқиб эшиттирдим.
Давлатимиз раҳбарининг қутловида Янги Ўзбекистонда инсон ҳаёти ва қадр-қиммати қонун ҳимоясидалиги, касаба уюшмалари эса бугунги кунда 8 миллион кишини бирлаштирган фуқаролик жамиятининг энг оммавий институти эканлиги таъкидланган.
Сўнгги беш йил ичида касаба уюшмалари фуқароларнинг ижтимоий ва меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилишда сезиларли ютуқларга эришди. Беш юз минг нафар ходимнинг ҳуқуқлари тикланди, корхоналарда 20 мингта жамоатчилик назорати тадбирлари ўтказилди, меҳнатни муҳофаза қилиш соҳасидаги 21 мингдан ортиқ камчилик бартараф этилди, 1 миллионга яқин ходим ва уларнинг оила аъзолари санаторийларда соғломлаштирилди, 800 минг нафар бола учун ёзги дам олиш ташкил этилди.
Халқаро ҳамкорлик фаол ривожланмоқда: Касаба уюшмалари федерацияси ўнга яқин глобал ва минтақавий ташкилотларга аъзо бўлди.
Президентимиз табригида касаба уюшмалари фаоллари ижтимоий адолатни мустаҳкамлаш, одамларнинг турмуш сифатини яхшилаш ва фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилишга бундан буён ҳам муносиб ҳисса қўшишларига ишонч билдирилди.

Сегодня в Ташкенте состоялось торжественное мероприятие, приуроченное к Дню профсоюзов и 120-летию профсоюзного движения в Узбекистане
На церемонии я огласил праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, в котором выражаются глубокое уважение и самые добрые пожелания активистам и членам Федерации профсоюзов.
В своем обращении глава нашего государства подчеркнул, что в Новом Узбекистане жизнь и достоинство человека находятся под надежной защитой закона, а профсоюзы являются самым массовым институтом гражданского общества, объединяющим сегодня около восьми миллионов человек.
За последние пять лет профсоюзы добились ощутимых результатов в защите социальных и трудовых прав граждан. Восстановлены права 500 тысяч работников, проведено 20 тысяч мероприятий по общественному контролю на предприятиях, устранено более 21 тысячи недостатков в сфере охраны труда, оздоровление в санаториях прошли почти 1 миллион работников и членов их семей, организован летний отдых для 800 тысяч детей.
Активно развивается международное сотрудничество: Федерация профсоюзов вступила почти в десять глобальных и региональных организаций.
В поздравлении Президента нашей страны выражена уверенность, что профсоюзные активисты и дальше будут вносить весомый вклад в укрепление социальной справедливости, повышение качества жизни людей и защиту трудовых прав граждан.