Президент Шавкат Мирзиёев судларда комплаенс назорат тизими самарадорлигини оширишга оид тақдимот билан танишди.
Мамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, одил судловга бўлган ишончни мустаҳкамлаш, судлар фаолиятида очиқлик ва қонунийликни таъминлаш бўйича изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, суд тизимида коррупциявий хавф-хатарларни барвақт аниқлаш, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш ва ходимларнинг касбий масъулиятини юксалтириш муҳим вазифа бўлиб қолмоқда.
Бу борада нафақат судьяларнинг, балки қарийб 4,8 минг нафарга яқин суд аппарати ходимларининг ҳалол ва пок фаолият юритиши ҳам доимий эътиборда бўлиши лозим.
Шу муносабат билан тақдимотда судларда комплаенс назоратини кучайтиришга қаратилган таклифлар муҳокама қилинди.
Суд аппарати ходимлари орасида коррупциянинг олдини олиш мақсадида Олий суд таркибида Комплаенс назорати хизматини ташкил этиш таклиф этилди.
Мазкур хизмат тўғридан-тўғри Олий суд раисига бўйсуниб, ҳудудий судларда ҳам фаолият олиб борувчи комплаенс инспекторларидан иборат бўлади.
Комплаенс хизмати коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш, баҳолаш ва олдини олиш, уларнинг сабабларини бартараф этиш, ходимлар томонидан қонунчилик ва касб этикаси талабларига риоя этилишини мониторинг қилиш билан шуғулланади.
Тақдимот давомида суд тизимида коррупциянинг олдини олиш бўйича қатор бошқа чоралар ҳам муҳокама қилинди. Хусусан, судлар аппаратида хавфи юқори бўлган лавозимлар рўйхати тасдиқланади, хавф даражаси юқори жараёнларни рақамлаштириш ва инсон омилини камайтириш чоралари кўрилади.
Судьялар учун манфаатлар тўқнашуви, даромад ва мол-мулк декларацияларини тақдим этиш ҳамда таҳлил қилишнинг автоматлаштирилган электрон тизими ишга туширилади. Худди шундай тизим суд аппарати ходимлари учун ҳам жорий этилади.
Шунингдек, коррупция, шубҳали схемалар ва интизом бузилишларига олиб келувчи хавфларни аниқлашга қаратилган электрон ахборот тизимлари ишга туширилади. Бу борада коррупция ҳақида хабар берган ходимларни ҳимоя қилиш, фуқаролар учун хавфсиз алоқа каналларини яратиш муҳимлиги таъкидланди.
2026 йил якунига қадар суд тизимида коррупцияга қарши барқарорлик бўйича диагностика ўтказилади. Судьяликка номзодларни тайёрлаш жараёнида уларнинг шахсий-профессионал ва коррупцияга қарши барқарорлигини баҳолаш амалиёти ҳам жорий этилади.
Суд ишларини автоматик тақсимлаш дастури такомиллаштирилиб, ишларни тақсимлаш ва қайта тақсимлаш мезонлари аниқ белгиланади, жараён шаффофлиги таъминланади.
Суд аппаратига ишга қабул қилиш тизими ҳам тубдан янгиланади. У очиқ танлов, шаффоф тартиб-таомиллар ва меритократия тамойиллари асосида ташкил этилади. Номзодларнинг касбий, маънавий-ахлоқий ва ҳалоллик сифатларини баҳолашнинг замонавий тизими жорий қилинади.
Ходимлар учун манфаатлар тўқнашувига олиб келувчи фаолият ва тадбиркорлик билан шуғулланиш, чет элда ҳисобварақ очиш каби чекловлар назарда тутилади.
Тақдимотда суд аппарати ходимлари учун ихтисослашган хизмат кийимини жорий этиш таклифи ҳам кўриб чиқилди. Бу ходимлар масъулияти, хизмат интизоми ва этикa маданиятини мустаҳкамлашга хизмат қилиши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари суд тизимида шаффофлик, ҳалоллик ва адолат муҳитини мустаҳкамлаш аҳолининг суд ҳимоясига бўлган ишончини оширишнинг муҳим омили эканини, таклифларни пухта ишлаб чиқиш, комплаенс хизматига малакали кадрларни жалб этиш зарурлигини таъкидлади.

В судах будет усилен комплаенс-контроль
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по повышению эффективности системы комплаенс-контроля в судах.
В нашей стране осуществляется последовательная работа по реформированию судебно-правовой системы, укреплению доверия к правосудию, обеспечению прозрачности и законности в деятельности судов.
Вместе с тем важными задачами в судебной системе остаются раннее выявление коррупционных рисков, предотвращение конфликта интересов и повышение профессиональной ответственности сотрудников.
Для этого необходимо уделять постоянное внимание обеспечению добросовестной и честной работы не только судей, но и почти 4,8 тысячи сотрудников судебного аппарата.
В ходе презентации обсуждены предложения, направленные на усиление комплаенс-контроля в судах.
Для предотвращения коррупции среди сотрудников судебного аппарата предложено создать Службу комплаенс-контроля в структуре Верховного суда.
В составе данной службы, которая будет подчиняться непосредственно председателю Верховного суда, будут также действовать инспекторы по комплаенсу в региональных судах.
Служба комплаенса будет заниматься выявлением, оценкой и предотвращением коррупционных рисков, устранением их причин, а также мониторингом соблюдения сотрудниками законодательства и правил профессиональной этики.
В ходе презентации обсужден и ряд других мер по предотвращению коррупции в судебной системе. В частности, будет утвержден перечень должностей аппарата суда с высоким уровнем риска, а также будут приняты меры по цифровизации и сокращению влияния человеческого фактора в процессах с повышенными рисками.
Будет внедрена автоматизированная электронная система подачи и анализа деклараций о конфликте интересов, доходах и имуществе судей. Аналогичная система будет введена и для сотрудников судебного аппарата.
Также будут внедрены электронные информационные системы, направленные на выявление рисков, приводящих к коррупции, подозрительным схемам и нарушениям дисциплины. Подчеркнута важность защиты сотрудников, сообщающих о фактах коррупции, а также создания безопасных каналов связи для граждан.
До конца 2026 года в судебной системе будет проведена диагностика уровня устойчивости к коррупции. В процессе подготовки кандидатов в судьи также будет внедрена практика оценки их личных, профессиональных качеств и устойчивости к коррупционным рискам.
Программу автоматического распределения судебных дел усовершенствуют, четко определив критерии распределения и перераспределения дел, будет обеспечена прозрачность процессов.
Также будет кардинально обновлена система приема на работу в судебный аппарат. Она будет организована на основе открытого конкурса, прозрачных процедур и принципов меритократии. Будет внедрена современная система оценки профессиональных, нравственно-этических качеств и добросовестности кандидатов.
Для сотрудников будут предусмотрены такие ограничения, как запрет на деятельность, приводящей к конфликту интересов, осуществление предпринимательской деятельности, а также открытие счетов за рубежом.
В ходе презентации также рассмотрено предложение о введении специальной служебной формы для сотрудников судебного аппарата. Отмечено, что это будет способствовать укреплению ответственности, дисциплины и этической культуры сотрудников.
Глава нашего государства подчеркнул, что укрепление в судебной системе прозрачной, добросовестной и справедливой среды является важным фактором повышения доверия населения к судебной защите, указал на необходимость тщательной проработки предложений и привлечения в службу комплаенса квалифицированных кадров.