Ўзбекистон халқ артисти Фаррух Зокиров шарафланди
Кўксарой қароргоҳида Президент Шавкат Мирзиёев иштирокида миллий эстрада санъатининг ёрқин намояндаси, Ўзбекистон халқ артисти Фаррух Зокировнинг 80 йиллик таваллуд айёми муносабати билан тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Унда давлат ва жамоат арбоблари, маданият ва санъат намояндалари, ижодкор зиёлилар, “Ялла” ансамбли аъзолари ҳамда кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари сўзга чиқиб, Фаррух Зокировни ушбу қутлуғ сана билан самимий қутлади, унга сиҳат-саломатлик, оилавий хотиржамлик ва янги-янги ижодий ютуқлар тилади.
Таъкидланганидек, Зокировлар сулоласи кўп йиллардан буён миллий мусиқа ва қўшиқчилик санъатимизнинг ривожига беқиёс ҳисса қўшиб келмоқда. Ўзбекистон халқ артисти Карим Зокиров асос солган санъат мактаби, миллий ўзбек эстрадаси асосчиларидан бири Ботир Зокировнинг бой ижодий мероси халқимизнинг улкан маънавий бойлиги сифатида юксак қадрланади.
Бутун бир оила ва авлоднинг ўз умрини санъат ва маданият равнақига бағишлаши дунёда кам учрайдиган ноёб ҳодиса экани алоҳида қайд этилди. Фаррух Зокиров ана шу улуғ анъаналарни муносиб давом эттириб, миллий эстрада санъатини янги босқичга олиб чиққан санъаткор сифатида эътироф қилинди.
Тадбирда Фаррух Зокиров нафақат халқимиз, балки бутун Марказий Осиё, Ҳамдўстлик мамлакатлари ва туркий элларнинг севимли санъаткори экани таъкидланди. Унинг Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ артисти деган фахрий унвонлар билан бир қаторда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Озарбайжон, Татаристон, Бошқирдистон ва Ингушетия халқ артисти деган юксак унвонларга сазовор бўлгани унинг ижодига берилган катта баҳо сифатида қайд этилди.
Бугун Фаррух Зокиров деганда “Ялла” ансамбли, “Ялла” деганда эса Фаррух Зокиров сиймоси кўз олдимизда гавдаланади. Мана 55 йилдирки, ушбу машҳур жамоа нафақат мамлакатимизда, балки дунёнинг нуфузли саҳналарида ҳам гўзал қўшиқлар куйлаб, миллионлаб мухлислар меҳрини қозониб келмоқда. “Ялла” ансамбли жамоавий эстрада ижрочилигини йўлга қўйиб, юртимиз санъати ва маданияти тарихида бутунлай янги саҳифа очди. Бугун халқимизнинг байрамлари, муҳим тадбирлари ва қутлуғ айёмларини ушбу ансамбл ижросидаги қўшиқларсиз тасаввур этиб бўлмайди.
Тадбирда “Ялла” ансамбли аъзолари Жавлон Тўхтаев, Аббос Алиев, Темур Халиков ва Игорь Халиковнинг ҳам кўп йиллик самарали фаолияти эътироф этилди.
Қайд этилганидек, “Ялла” ансамбли ижросидаги 400 дан ортиқ қўшиқлардаги миллий руҳ ва оҳанг чинакам халқ санъати намунасига, миллий маданиятимизнинг “олтин фонди”га айланган. “Яллама ёрим”, “Йўл бўлсин”, “Ҳандалак”, “Мажнунтол”, “Келибди” сингари қўшиқлар, “Чойхона”, “Сумалак” каби асарлар миллий қадриятларимизни тараннум этса, “Тошкентим онам”, “Учқудуқ”, “Шаҳрисабз” каби қўшиқлар юртимизнинг бетакрор гўшаларини дунёга кенг танитди.
Давлатимиз раҳбари Фаррух Зокировнинг юртимиз ижтимоий-маданий ҳаётидаги фаол иштирокига ҳам алоҳида тўхталиб, унинг юзлаб ёшларга устозлик қилиб, уларни катта саҳналарга олиб чиқаётгани, “Овоз” каби йирик лойиҳалар орқали янги истеъдодларга санъат сирлари ва саҳна маданиятини ўргатаётгани барча учун ҳақиқий ибрат эканини таъкидлади.
Минтақа ижодкорлари билан йўлга қўйилган ҳамкорлик халқлар ўртасида маънавий кўприк вазифасини ўтаётгани қайд этилди. Шунингдек, давлатимиз Фаррух Зокиров каби санъат дарғаларининг халқаро ижодий лойиҳалари ва янги асарларини ҳамиша қўллаб-қувватлаши таъкидланди.
Тантанада Фаррух Зокировнинг кўп йиллик самарали меҳнати, миллий маданиятимиз ва санъатимизни ривожлантириш йўлидаги фидокорона хизматларини муносиб тақдирлаш мақсадида Президент томонидан алоҳида фармон ва қарор имзолангани эълон қилинди.
Хусусан, Яшнобод туманидаги 7-сонли болалар мусиқа ва санъат мактабига Фаррух Зокиров номи берилади.
Ушбу мактабда “Ялла” номидаги болалар ансамбли, ёшлар ижодий лабораторияси, замонавий овоз ва видео ёзиш студияси ташкил этилади. “Устоз-шогирд” анъаналари асосида эстрада йўналиши бўйича ижрочилик маҳорати синфлари йўлга қўйилади, устоз ижодкорларнинг ойлигига қўшимча устама тўланади. Мактабда аъло баҳоларга ўқиётган ўқувчилар учун ихтисослашган санъат ва маданият таълим муассасаларига қабул бўйича алоҳида имкониятлар яратилади. Ҳар йили республика ҳудудларидан иқтидорли ўқувчилар мазкур мактабда ўз маҳоратини ошириб боради. Бюджет ҳисобидан иқтидорли ўқувчилар устозлари билан бирга нуфузли халқаро кўрик-танловларга юборилади ва муносиб рағбатлантирилади.
Тадбирда ушбу таълим даргоҳи юртимиздаги энг намунавий масканлардан бирига айланиб, Зокировлар сулоласи яратган бебаҳо ижодий меросни келажак авлодга етказишга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Тантанали маросимда Президентимиз миллий санъатимиз ва маданиятимизни ривожлантириш йўлидаги кўп йиллик беқиёс хизматлари учун Фаррух Зокировга “Буюк хизматлари учун” орденини топширди.

Чествован народный артист Узбекистана Фаррух Закиров
В резиденции «Куксарой» с участием Президента Шавката Мирзиёева состоялось торжественное мероприятие по случаю 80-летнего юбилея яркого представителя национального эстрадного искусства, народного артиста Узбекистана Фарруха Закирова.
В мероприятии приняли участие государственные и общественные деятели, представители культуры и искусства, творческая интеллигенция, широкая общественность, а также участники ансамбля «Ялла».
Выступая на церемонии, глава нашего государства сердечно поздравил Фарруха Закирова с юбилеем, пожелав ему крепкого здоровья, семейного благополучия и новых творческих успехов.
Как отмечалось, династия Закировых на протяжении многих лет вносит неоценимый вклад в развитие национального музыкального и вокального искусства. Основанная народным артистом Узбекистана Каримом Закировым творческая школа, а также богатое наследие Батыра Закирова – одного из основоположников национальной узбекской эстрады – по праву считаются великим духовным достоянием нашего народа.
Особо подчеркивалось, что случаи, когда целая семья, целое поколение посвящает свою жизнь развитию искусства и культуры, крайне редки. Достойно продолжив эти великие традиции, Фаррух Закиров поднял национальное эстрадное искусство на новый уровень.
Фаррух Закиров является любимым артистом не только нашего народа, но и всей Центральной Азии, стран Содружества и тюркского мира. Отмечалось, что наряду с почетными званиями народного артиста Узбекистана и Каракалпакстана он удостоен высоких званий народного артиста Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Азербайджана, а также Татарстана, Башкортостана и Ингушетии, что служит ярким свидетельством высокой оценки его творчества.
Сегодня имя Фарруха Закирова неразрывно связано с ансамблем «Ялла», а «Ялла» – с образом самого Фарруха Закирова. Уже 55 лет этот знаменитый коллектив исполняет прекрасные песни не только в нашей стране, но и на престижных мировых сценах, завоевывая любовь миллионов поклонников. Заложив основы коллективного эстрадного исполнительства, ансамбль «Ялла» открыл совершенно новую страницу в истории искусства и культуры Узбекистана. Сегодня невозможно представить народные праздники, важные мероприятия и знаменательные даты без песен в исполнении этого коллектива.
На вечере также было особо отмечено многолетнее плодотворное творчество участников ансамбля «Ялла» — Жавлона Тухтаева, Аббоса Алиева, Темура Халикова и Игоря Халикова.
Как подчеркивалось, более 400 песен в исполнении ансамбля «Ялла», вобравших в себя национальный дух и самобытную мелодику, стали подлинными образцами народного искусства и вошли в золотой фонд нашей культуры. Такие песни, как «Яллама ёрим», «Йўл бўлсин», «Ҳандалак», «Мажнунтол», «Келибди», а также произведения «Чойхона» и «Сумалак» воспевают национальные ценности, тогда как композиции «Тошкентим онам», «Учқудуқ», «Шаҳрисабз» широко прославили уникальные уголки нашей страны во всем мире.
Глава государства также особо отметил активное участие Фарруха Закирова в общественно-культурной жизни страны, подчеркнув, что его наставничество и поддержка, которую он оказывает сотням молодых исполнителей на пути к большой сцене, служат настоящим примером для всех. В рамках крупных проектов, таких как «Голос», он передает новым талантам основы искусства и сценической культуры.
Подчеркивалось, что налаженное сотрудничество с творческими деятелями региона служит духовным мостом между народами. Отмечалось также, что государство и впредь будет поддерживать международные творческие проекты и новые произведения таких мастеров искусства, как Фаррух Закиров.
На торжественном мероприятии было объявлено, что в целях достойного признания многолетнего плодотворного труда Фарруха Закирова и его самоотверженного вклада в развитие национальной культуры и искусства Президентом подписаны указ и постановление.
В частности, имя Фарруха Закирова будет присвоено детской музыкальной и художественной школе № 7 Яшнабадского района столицы.
В этой школе будут созданы детский ансамбль «Ялла», творческая лаборатория для молодежи, а также современные студии звукозаписи и видеозаписи. На основе традиции «наставник – ученик» начнут работу классы исполнительского мастерства по эстрадному направлению, а мастерам-наставникам будут установлены надбавки к заработной плате. Для отличников будут созданы особые возможности для поступления в профильные учреждения искусства и культуры. Ежегодно талантливые учащиеся со всех регионов республики смогут повышать свое мастерство в этой школе. Одаренные ученики вместе со своими наставниками будут направляться на престижные международные конкурсы и достойно поощряться за счет бюджетных средств.
Была выражена уверенность, что это учебное заведение станет одним из самых образцовых в нашей стране и послужит сохранению и передаче будущим поколениям бесценного творческого наследия, созданного династией Закировых.
На торжественной церемонии за многолетние выдающиеся заслуги в развитии национального искусства и культуры Президент нашей страны вручил Фарруху Закирову орден «Буюк хизматлари учун».