Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг ахбороти эшитилди
2021 йил 9 июнь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”нинг ижроси юзасидан ахборотини эшитди.
Тадбирни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов очар экан, “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси” Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 22 июндаги Фармонига мувофиқ тасдиқлангани, унда инсон ҳуқуқлари соҳасида эришилган ютуқлар, стратегиянинг мақсад ва вазифалари, уни амалга оширишнинг асосий йўналишларини мониторинг қилиш, молиялаштириш механизми ва кутилаётган натижалар ўз аксини топганлигини қайд этиб, мазкур стратегияни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”да халқаро стандартларни қонунчиликка имплементация қилиш, аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини оширишда халқаро ва минтақавий тузилмалар билан ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор берилганлигини таъкидлади.
Эшитувда дастлаб, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М. Тиллабоевнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”нинг ижроси юзасидан ҳисоботи эшитилди.
Қайд этилганидек, “йўл харитаси”да белгиланган вазифаларнинг амалга оширилиши юзасидан 2021 йил 1 июнь ҳолатидаги мониторинг натижалари маълум қилинди. Унга кўра, 28 банд бўйича ишлар ўз муддатида тўлиқ бажарилгани, 50 банд ижроси давом этаётганлиги таъкидланди.
Шунингдек, Миллий стратегия ижроси доирасида 33 та қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш назарда тутилган. Ўтган давр мобайнида “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги, “Таълим тўғрисида”ги, “Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида”ги янги таҳрирдаги қонунлари ҳамда “Аҳоли бандлиги тўғрисида”ги ва “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонунлари қабул қилингани алоҳида эътироф этилди.
Шу билан бир қаторда “Йўл харитаси”нинг ижроси доирасида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари ва Қочоқлар масалалари бўйича Олий комиссарлари бошқармалари, БМТнинг Тараққиёт дастури, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори билан ҳамкорликда суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларининг 500 нафардан ортиқ раҳбар-ходимлари инсон ҳуқуқлари соҳасидаги малакасини онлайн-тренинг асосида оширилган.
“Йўл харитаси”га мувофиқ, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Кенгаши ва Сенати Кенгашининг 2020 йил 25 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро мажбуриятларга риоя этилиши бўйича Парламент комиссиясини тузиш тўғрисида”ги Қўшма қарори асосида тузилиб, мазкур комиссия ўз фаолиятини олиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси ратификация қилган ва қўшилган инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномалар мазмуни тўғрисида аҳоли ҳамда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари вакилларининг хабардорлигини ошириш бўйича ахборот-таълим тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари ишлаб чиқилиб, ижрога қаратилди. Мазкур чора-тадбирлар доирасида Ўзбекистон Республикаси ратификация қилган ва қўшилган Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги 81 та халқаро шартномадан 51 таси давлат тилига таржима қилинган.
Таъкидланганидек, “йўл харитаси” ижроси доирасида Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенция (Нью Йорк, 2000 йил, 13 декабрь) ратификация қилинди. Конвенциянинг қабул қилиниши ногиронларни ижтимоий ҳимоя қилиш миллий тизимини илғор халқаро стандартларга мувофиқлаштириш, ногиронларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш борасида умумэътироф этилган нормаларнинг кенг татбиқ этилишига хизмат қилади.
Эшитув давомида Ташқи ишлар вазирлигининг “Ўзбекистон Республикаси томонидан Инсон ҳуқуқлари соҳасида ратификация қилинган халқаро ҳужжатлар бўйича вазирлик томонидан олиб борилаётган амалий ишлар тўғрисида”ги, Адлия вазирлигининг “Инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича халқаро ҳужжатларга амал қилиниши бўйича аҳоли, давлат ҳокимияти ва бошқарув органларининг хабардорлигини ошириш борасидаги чора-тадбирлар ҳақида”ги ҳисоботлари эшитилди.
Тадбирда берилган саволлар, билдирилган фикр ва мулоҳазалар асосида ишлаб чиқилган таклиф ва тавсияларни ўзида мужассам қилган қўмитанинг тегишли қарори қабул қилинди.

Заслушана информация Национального центра по правам человека
9 июня 2021 года Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям заслушана информация Национального центра по правам человека (НЦПЧ) об исполнении «Дорожной карты» по Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека».
На слушании приняли участие депутаты нижней палаты парламента, ответственные руководители НЦПЧ, Министерства иностранных дел, Министерства юстиции, Министерства внутренних дел, сотрудники Генеральной прокуратуры, а также Омбудсман по правам человека Олий Мажлиса Республики Узбекистан и сотрудники Института проблем законодательства и парламентских исследований, а также СМИ.
В ходе мероприятия первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А. Саидов подчеркнул, что Национальная стратегия Республики Узбекистан в области прав человека утверждена в соответствии с Указом Президента нашей страны от 22 июня 2020 года. Следует отметить, что в указе отражены прогрессы в области прав человека, цель и задачи Национальной стратегии, механизмы реализации, ведения мониторинга выполнения и финансирования Национальной стратегии. В «Дорожной карте» по реализации данной стратегии особое внимание уделено совершенствованию механизмов имплементации международных стандартов в области прав человека, а также их мониторинга по развитию сотрудничества с международными и региональными структурами в сфере защиты прав человека, национальными институтами по правам человека зарубежных стран.
На мероприятии заслушан отчет первого заместителя директора НЦПЧ М. Тиллабоева о выполнении «Дорожной карты» Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека.
Дана информация по результатам мониторинга «Дорожной карты» по состоянию на 1 июня 2021 года. Отмечалось, что 28 пунктов из 78 пунктов выполнены в срок, 50 пунктов находятся на стадии реализации.
Подчеркивалось, что в рамках исполнения Национальной стратегии предусматривалось разработать 33 законопроектов, из них были приняты Законы в новой редакции «О Конституционном суде Республики Узбекистан», «Об образовании», «О противодействии торговле людьми», а также Законы «О занятости населения», «О правах лиц с инвалидностью».
Разработан и направлен к исполнению план мероприятий по совершенствованию информационно-образовательной системы по повышению информированности населения, представителей государственной власти и органов управлений о содержании международных договоров в сфере прав человека, ратифицированных в Республики Узбекистан.
В рамках этих мер из 81 международных договоров в сфере прав человека, ратифицированных в Республики Узбекистан, 51 договоров переведены на государственный язык и ведется их публикации.
Кроме того, в рамках реализации «Дорожной карты» ратифицирована Конвенция о правах инвалидов (Нью-Йорк, 13 декабря 2006 г.). Надо отметить, что принятие Конвенции служит для расширенной реализации национальной системы социальной защиты лиц с инвалидностью в соответствии международных стандартов.
Также заслушаны отчеты Министерства иностранных дел и Министерства юстиции Республики Узбекистан.
По итогам слушания на основе обсужденных вопросов, высказанных мнений и предложений принято соответствующее решение комитета.