Капитал бозорини янада ривожлантириш ҳамда банк секторига халқаро стандартларни жорий этиш масалалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 15 декабрь куни капитал бозорини янада ривожлантириш ҳамда банк соҳасида халқаро стандартларни жорий этишни жадаллаштириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Бугунги кунда муомаладаги қимматли қоғозларнинг бозор қиймати 275 триллион сўмни ташкил этиб, биржада эркин муомаладаги қимматли қоғозлар ҳажми 4 триллион сўмга етди, бозорда 717 та эмитент ва 77 та профессионал иштирокчи фаолият юритмоқда.
Шу билан бирга, капитал бозорининг капиталлашув ҳажми ялпи ички маҳсулотга нисбатан 20 фоизни ташкил этиб, жаҳон кўрсаткичларидан анча паст экани, мазкур соҳада ҳали катта салоҳият мавжудлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу муносабат билан маҳаллий капитал бозорига камида 1 миллиард доллар инвестиция жалб қилишга қаратилган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Жумладан, маҳаллий ва хорижий фонд биржаларида халқаро стандартлар асосида қимматли қоғозларни жойлаштириш – “дуал листинг” амалиётига рухсат бериш, шунингдек, валюта облигациялари, глобал депозитар тилхатлар, хорижий қимматли қоғозлар ҳамда биржа инвестиция фондлари каби янги молиявий инструментларни жорий этиш режалаштирилган.
Тақдимотда “тартибга солиш қумдони” ҳуқуқий режимини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ушбу механизм доирасида қумдон шартларини нафақат норезидентлар, балки резидентлар учун ҳам татбиқ этиш, хорижий инвесторлар учун муддатсиз амал қилишини белгилаш, шунингдек, чет эл компанияларининг акциялари, облигациялари ва бошқа қимматли қоғозлар билан савдо қилишга рухсат бериш таклиф қилинди. Бу хорижий қимматли қоғозларнинг норасмий савдосини қисқартиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Маҳаллий инвесторларни капитал бозорига фаол жалб этиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Бунда маҳаллий компания ва банкларга Тошкент фонд биржасида хорижий валютада облигациялар чиқаришга рухсат бериш орқали ташқи бозорга чиқмасдан туриб валюта маблағларини жалб қилиш имкониятлари яратилиши қайд этилди.
Шунингдек, эмитентларга ўз капитали ҳажмидан ортиқ, таъминотсиз облигациялар чиқариш имкониятини яратиш орқали облигациялар бозорини кенгайтириш мумкинлиги таъкидланди.
Капитал бозорида назорат ва тартибга солиш тизимини такомиллаштириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Миллий қонунчиликни Қимматли қоғозлар комиссиялари халқаро ташкилоти талабларига мослаштириш, регулятор ваколатларини кучайтириш, шунингдек, профессионал иштирокчиларнинг устав капиталига қўйиладиган талабларни босқичма-босқич ошириш режалари тақдимот қилинди.
Банк соҳасидаги ислоҳотлар доирасида сўнгги етти йилда тижорат банкларининг активлари 5,3 баробар ўсиб, 877 триллион сўмдан ошгани, банкларнинг сони 35 тага етиб, 2017 йилдан бери 3 та хорижий банк Ўзбекистонда фаолиятини йўлга қўйгани таъкидланди.
Мамлакатимиз илк бор Халқаро валюта жамғармаси ва Жаҳон банкининг Молиявий секторни баҳолаш дастурида иштирок этди, унда банк назорати, рискларни бошқариш, тўлов тизимлари, макропруденциал сиёсат ва инқирозларни бошқариш каби йўналишлар баҳоланди.
Баҳолаш натижаларидан келиб чиқиб, келгуси йилда Ўзбекистон молия секторини Базель қўмитасининг Самарали банк назорати бўйича 29 та асосий тамойилига тўлиқ мослаштириш белгиланган. Бу мақсадда барча тижорат банкларида молиявий ҳисоботларни тўлиқ халқаро стандартлар асосида юритиш, Базель III стандартларини жорий қилиш, Ҳукумат ва Марказий банк иштирокида Молиявий барқарорлик кенгашини ташкил этиш вазифалари белгиланди.
Давлатимиз раҳбари капитал бозори ҳамда банк соҳасидаги ислоҳотлар иқтисодиётни барқарор молиялаштириш, хусусий сектор улушини ошириш ва халқаро инвестицияларни фаол жалб этишда ҳал қилувчи аҳамиятга эга эканини таъкидлаб, белгиланган вазифалар юзасидан мутасаддиларга аниқ топшириқлар берди.

Рассмотрены вопросы дальнейшего развития рынка капитала и внедрения международных стандартов в банковскую сферу
Президент Шавкат Мирзиёев 15 декабря ознакомился с презентацией по вопросам дальнейшего развития рынка капитала и ускорения внедрения международных стандартов в банковской сфере.
Сегодня рыночная стоимость находящихся в обращении ценных бумаг составляет 275 триллионов сумов, а объем ценных бумаг в свободном биржевом обороте достиг 4 триллионов сумов. На рынке осуществляют деятельность 717 эмитентов и 77 профессиональных участников.
При этом капитализация рынка составляет всего 20 процентов к валовому внутреннему продукту, что значительно ниже мировых показателей. Указано, что в этой сфере существует большой потенциал.
В этой связи обсуждены меры, направленные на привлечение в отечественный рынок капитала не менее 1 миллиарда долларов инвестиций.
В частности, планируется разрешить проведение операций двойного листинга, предусматривающих одновременное размещение ценных бумаг на местных и зарубежных фондовых биржах в соответствии с международными стандартами. Наряду с этим, предусмотрено внедрение таких новых финансовых инструментов, как валютные облигации, глобальные депозитарные расписки, иностранные ценные бумаги и биржевые инвестиционные фонды.
На презентации особое внимание уделено расширению правового режима “регуляторная песочница”.
В рамках этого режима предложено применять условия песочницы не только к нерезидентам, но и к резидентам, установить для иностранных инвесторов неограниченный срок его действия, а также разрешить торговлю акциями, облигациями и другими ценными бумагами иностранных компаний. Отмечено, что это поспособствует сокращению неофициальной торговли иностранными ценными бумагами.
Были рассмотрены предложения по активному привлечению отечественных инвесторов на рынок капитала.
Отмечено, что на Ташкентской фондовой бирже местным компаниям и банкам будет разрешено выпускать облигации в иностранной валюте, что позволит им привлекать валютные средства, не выходя на внешний рынок.
Также подчеркивалось, что рынок облигаций можно расширить за счет создания для эмитентов возможности выпускать необеспеченные облигации на сумму, превышающую их собственный капитал.
Обсуждены вопросы совершенствования системы контроля и регулирования на рынке капитала.
Представлены планы по приведению национального законодательства в соответствие с требованиями Международной организации комиссий по ценным бумагам, усилению полномочий регулятора, а также постепенному повышению требований к уставному капиталу профессиональных участников.
Отмечено, что за последние семь лет в результате реформирования банковской системы активы коммерческих банков выросли в 5,3 раза, превысив 877 триллионов сумов. Количество банков достигло 35, с 2017 года в Узбекистане начали деятельность 3 иностранных банка.
Наша страна впервые приняла участие в Программе оценки финансового сектора Международного валютного фонда и Всемирного банка, в рамках которой оценивались такие области, как банковский надзор, управление рисками, платежные системы, макропруденциальная политика и кризисное управление.
Исходя из итогов оценки, в следующем году планируется привести финансовый сектор Узбекистана в полное соответствие с 29 основополагающими принципами эффективного банковского надзора Базельского комитета. Для этого поставлены задачи по полному переходу коммерческих банков на Международные стандарты финансовой отчетности, внедрению стандартов Базель III и созданию Совета по финансовой устойчивости с участием правительства и Центрального банка.
Подчеркнув, что реформа рынка капитала и банковской системы играет ключевую роль в стабильном финансировании экономики, увеличении доли частного сектора и наращивании привлечения международных инвестиций, глава нашего государства поставил перед ответственными лицами конкретные задачи.