Кўп соҳаларда илм реал ҳаётдан узоқлашиб кетгани, қишлоқ ва сув хўжалигида ҳам айрим йирик лойиҳаларни амалга оширишда илмий асослаш ва экспертизага етарлича эътибор қаратилмаётгани, олимлар ва тадқиқотчиларнинг салоҳиятидан тўлиқ фойдаланилмаётгани қайд этилди. Натижада баъзи лойиҳалар кутилган самарани бермаётгани таъкидланди.
Ҳозирги кунда “Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти” миллий тадқиқот университети 11 мингдан ортиқ талаба таҳсил олмоқда, 7 та факультет, 37 та кафедра ва 38 та таълим йўналиши фаолият юритмоқда. Битирувчиларнинг бандлик даражаси 93 фоизни ташкил этади. Университетда хорижлик талабалар ва профессор-ўқитувчиларнинг сони ҳам изчил ошиб бормоқда.
Шу билан бирга, муҳандис кадрларни тайёрлашда назария ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш мақсадида дуал таълим тизимини кенг жорий этиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Таклиф этилган янги тизимга кўра, талабалар 4 кун назарий билим олади, 2 кун ишлаб чиқариш корхоналарида ҳақ тўланадиган амалиёт ўтайди. Жумладан, сув хўжалиги йўналишида сувни тежаш ва суғоришни самарали ташкил этиш, гидротехника ва гидроэнергетика соҳасида каналларни бетонлаш, смета тузиш ва кичик гидроэлектр станциялар қурилишида иштирок этиш, қишлоқ хўжалигини механизациялаш йўналишида техникаларни тайёрлаш ва ҳосилни йиғиштириш ишларида қатнашиш имконияти яратилади.
Мамлакатимиз сув ресурсларининг катта қисми трансчегаравий манбаларга боғлиқлиги кўрсатиб ўтилди. Шу боис, сув ресурслари соҳасида дипломат кадрларни тайёрлаш муҳим стратегик вазифалардан бири экани таъкидланди.
Университетда ташкил этилган “Халқаро сув дипломатияси” магистратура дастурини кенгайтириш ва давлат гранти асосидаги қабул ўринларини кўпайтириш таклифи маъқулланди. Бу дастур орқали қўшни давлатлар учун юқори малакали мутахассислар тайёрлаш кўзда тутилган.
Тақдимотда университетнинг илмий-инновацион салоҳиятини кучайтиришга қаратилган янги ташаббуслар ҳам маълум қилинди. Хусусан, дронлардан фойдаланиб, экин майдонларини мониторинг қилиш, ҳосилдорликни прогнозлаштириш, зараркунандаларга қарши курашиш каби хизматларни, космик мониторинг маълумотлари асосида илмий тавсиялар ишлаб чиқишни йўлга қўйиш режалаштирилган.
Шу мақсадда университетда дронларни бошқаришга ўқитиш курслари жорий этилади, космик тадқиқотлар ва сунъий йўлдошлар лабораторияси, комплекс илмий-тадқиқот лабораториялари ташкил этилади.
Бундан ташқари, университетда рақамли бошқарув ва KPI тизимларини жорий этиш, таълимнинг узлуксиз “мактаб – техникум – университет – ишлаб чиқариш” занжири асосида кадрлар тайёрлаш тизимини шакллантириш бўйича режалар ҳам маълум қилинди.
Тақдимот якунида давлатимиз раҳбари қишлоқ ва сув хўжалиги соҳалари учун муҳандис кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, илм-фан ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш ҳамда илғор технологияларни кенг жорий этиш бўйича мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

Отмечено, что в ряде сфер наука постепенно отдаляется от практики. В частности, при реализации некоторых крупных проектов в сельском и водном хозяйстве недостаточное внимание уделяется научному обоснованию и экспертизе, не в полной мере используется потенциал ученых и исследователей. В результате отдельные проекты не дают ожидаемого эффекта.
В настоящее время в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» обучается более 11 тысяч студентов, действуют 7 факультетов, 37 кафедр и 38 направлений образования. Уровень занятости выпускников составляет 93 процента. Также последовательно растет число иностранных студентов и профессоров-преподавателей.
Вместе с тем отмечена необходимость широкого внедрения системы дуального образования в целях обеспечения взаимосвязи теории и практики при подготовке инженерных кадров.
Согласно предложенной новой системе, студенты будут четыре дня получать теоретические знания, а два дня – проходить оплачиваемую практику на производственных предприятиях. В частности, в направлении водного хозяйства им предоставят возможность участвовать в проектах по водосбережению и эффективной организации орошения, в сфере гидротехники и гидроэнергетики – в бетонировании каналов, составлении смет и строительстве малых гидроэлектростанций, а в области механизации сельского хозяйства – в подготовке техники и сборе урожая.
Указано, что значительная часть водных ресурсов страны зависит от трансграничных источников. В этой связи подчеркнуто, что подготовка дипломатических кадров в сфере водных ресурсов является одной из важных стратегических задач.
Одобрено предложение о расширении организованной в университете магистерской программы «Международная водная дипломатия» и увеличении квоты приема на основе государственного гранта. На основе этой программы предусматривается подготовка высококвалифицированных специалистов для Центральной Азии и Афганистана.
На презентации также представлены новые инициативы, направленные на укрепление научно-инновационного потенциала университета. В частности, планируется наладить предоставление таких услуг, как мониторинг посевных площадей с использованием дронов, прогнозирование урожайности, борьба с вредителями, а также разработку научных рекомендаций на основе данных космического мониторинга.
С этой целью в университете запустят курсы по обучению управлению дронами, создадут лабораторию космических исследований и спутников, а также комплексные научно-исследовательские лаборатории.
Кроме того, представлены планы по внедрению в университете систем цифрового управления и KPI, а также формированию системы подготовки кадров на основе непрерывной образовательной цепочки «школа – техникум – университет – производство».
В завершение глава нашего государства дал ответственным лицам поручения по совершенствованию системы подготовки инженерных кадров для сфер сельского и водного хозяйства, обеспечению взаимосвязи науки и практики, а также широкому внедрению передовых технологий.