«Истанбул протоколига мувофиқ қийноқлар ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ёки жазони самарали тергов қилиш ва ҳужжатлаштириш» мавзусидаги тренинги давом этмоқда
Жорий йилнинг 15 декабр куни Ўзбекистон пенитенциар муассасаларининг тиббиёт ходимлари учун «Истанбул протоколига мувофиқ қийноқлар ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ёки жазони самарали тергов қилиш ва ҳужжатлаштириш» мавзусида тренинг ўз ишини давом эттирди.
Тадбирнинг иккинчи куни доирасида иштирокчилар қийноқ оқибатлари, қийноқларнинг тиббий ҳужжатлари билан боғлиқ қуйидаги масалаларни, шунингдек, қийноқлардан фойдаланиш ҳолатлари ҳақида хабарлар тўғрисида муҳокама қилдилар.
Тренинг давомида иштирокчилар Истанбул протоколи бўйича тиббий-ҳуқуқий сертификатнинг тузилиши ва мазмуни, қийноқлар ҳақидаги хабарга таъсир кўрсатадиган ҳолатлар бўйича клиник тарихи ва қийноқлар қурбонларини текшириш жараёнини ўрганишди.
Халқаро экспертлар Истанбул протоколига мувофиқ қийноқларни хужжатлаштиришнинг тиббий шаклларини тўлдириш бўйича маслаҳатлар ва амалий кўникмалар соҳасида бир қатор давлатлар тажрибаси билан ўртоқлашди.
Тренинг Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги жазони ижро этиш Бош бошқармаси пенитенциар муассасаларининг тиббиёт ходимлари, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакиллари иштирок этдилар.
Тадбир сўнгида семинар иштирокчилари қийноқларнинг олдини олиш масалалари бўйича амалдаги чора-тадбирларни такомиллаштириш бўйича таклифларни муҳокама қилдилар.
Ушбу тадбир ташкилотчилари Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари координатори ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси.

Второй день тренинга на тему: «Эффективное расследование и документирование пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом»
15 декабря т.г. продолжил свою работу тренинг для медицинских работников пенитенциарных учреждений Узбекистана на тему: «Эффективное расследование и документирование пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом».
Организаторами данного тренинга выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Регионально отделение Управление Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии.
В рамках второго дня мероприятия участники обсудили следующие вопросы касательно последствий пыток, медицинской документации пыток; а также сообщений о предполагаемых случаях применения пыток.
В ходе тренинга участники изучили процесс клинического анамнеза и обследования предполагаемой жертвы пыток в соответствии со Стамбульским протоколом, структуры и содержания медико-правового сертификата в соответствии со Стамбульским протоколом, обстоятельств, влияющих на сообщение о случаях пыток.
Международные эксперты поделились опытом ряда государств в сфере существующих форм медицинской документации пыток в соответствии со Стамбульским протоколом, советами по практическим навыкам заполнения форм и т.д.
В работе тренинга приняли участие представители медицинского персонала пенитенциарных учреждений Главного управления исполнения наказаний Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, а также представители Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
В завершение мероприятия участники семинара обсудили предложения по дальнейшему совершенствованию принимаемых практических мер по вопросам предупреждения пыток.