Президент Шавкат Мирзиёев раислигида Тошкент шаҳрида хавфсиз муҳитни шакллантириш ҳамда жамоат хавфсизлигини самарали таъминлаш бўйича намунавий амалиётни яратиш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳри республиканинг иқтисодий, ижтимоий ва маданий маркази сифатидаги ўрнини янада мустаҳкамлаганини, бир сўз билан айтганда, пойтахтда иқтисодий ривожланиш даражаси сезиларли ошганини таъкидлади.
Шу билан бирга, қаерда ҳаёт яхшиланса, даромад кўпайса, ўша ерда “енгил пул топиш” ҳаракатида бўлган жиноий тузилмалар ҳам фаоллашиб, жиноятнинг янги усул ва воситалари ҳам, энг аввало, шу ерда пайдо бўлади.
Лекин ҳуқуқ-тартибот тизими пойтахтдаги янгиликларга мос ишламаётгани кўрсатиб ўтилди. Пойтахтнинг ҳуқуқ-тартибот идоралари раҳбарлари республикага намуна бўлмаётгани, бунинг учун пойтахтда ресурс ҳам, куч-воситалар ҳам, илмий салоҳият ҳам етарли бўлишига қарамасдан, ҳалигача эски “қолип”дан чиқиб кета олмаётгани танқид қилинди.
Ҳар қандай ҳуқуқбузарликнинг олдини олишда асосий бўғин – маҳалла профилактикаси. Бироқ Тошкент шаҳридаги профилактика хизматларининг иши тўғри ташкил этилмагани учун муаммолар тўпланиб қолгани қайд этилди.
Республикадаги 208 та туман ичида Чилонзор оилавий зўравонлик, талончилик, безорилик бўйича, Юнусобод босқинчилик бўйича биринчи ўринда. Ёки ўтган йили Яшнобод ва Мирободда қотиллик, Олмазорда тан жароҳати, Шайхонтоҳурда талончилик ҳолатлари энг кўп бўлган.
Шу муносабат билан Тошкент шаҳар ИИББ бошлиғи Р.Султонхўжаев, Тошкент шаҳар прокурори вазифасини бажарувчи А.Ўрмоновга “ҳайфсан” берилиб, олти ойлик синов муддати тайинланиши белгиланди.
Йирик бозорлар ва гавжум жойларда жамоат хавфсизлигини таъминлаш бўйича гвардия, ички ишлар ва фавқулодда вазиятлар идораларининг ҳамкорлиги етарли эмаслиги кўрсатиб ўтилди.
Ички ишлар вазирининг ахборот технологияларига масъул ўринбосарининг тизимни рақамлаштириш бўйича ишларида ҳали сезиларли натижа кўринмаётгани танқид қилинди. Вазирликдаги кибержиноятчиликка қарши курашиш бошқармасининг иши сустлиги қайд этилди.
Президентимиз наркожиноятчилик ва уюшган гуруҳларга қарши кураш бўйича наркоканалларнинг охирги манбаси ва ҳомийларигача етиб бориш учун масъулларда қатъият йўқлигини танқид қилди.
Чет элга бориб олиб, уюшган жиноий гуруҳлар ташкил қилган, у ерда ўзимизнинг фуқароларни ҳам талаётган шахслар фаолиятига чек қўйишдаги сусткашликлар қайд этилди.
Яширин иқтисодиётга қарши курашиш ва солиқ маъмурчилиги бўйича пойтахт солиқ органларининг иши мутлақо қониқарсиз экани таъкидланди. Солиқ қўмитасида қўшилган қиймат солиғидан сунъий ортиқча тўлов ҳосил қилиш орқали уни бюджетдан ноқонуний қоплаш ҳолатлари кўпайган.
Ушбу йўналишларга жавобгар бўлган қўмита раисининг биринчи ўринбосари М.Мирзаев ишдан олинди.
Давлатимиз раҳбари “Ўзбекнефтегаз” АЖ ва Давлат активларини бошқариш агентлигида миллиардлаб сўмлик талон-торожликлар аниқланганини маълум қилди.
Мисол учун, Давлат активларини бошқариш агентлигининг мансабдор шахслари бозор қиймати камида 250 миллиард сўмлик ер участкасини ёпиқ аукционга чиқариб, 120 миллиард сўмга сотиб юборган. Шу боис, агентлик директори А.Ортиқов ишдан олинди.
Яқинда Администрация ва давлат идораларида комплаенс ва коррупцияга қарши ички назорат тизими йўлга қўйилди.
Қисқа муддатда бюджетга тушум, талон-торож, молиявий камчиликлар бўйича 53 триллион сўм ва ташқи савдо операцияда 8 миллиард доллардан ортиқ қарздорлик аниқлангани ўта аянчли ҳолат экани қайд этилди. Коррупциявий схемалар бўйича 4,2 триллион сўм зарар аниқланиб, 1,3 триллион сўми ундирилди, 55 нафар шахс қамоққа олинди.
Масалан, Ички ишлар вазирлиги тизимида давлат харидларида 186 миллиард сўм бюджет маблағи ўзлаштирилгани аниқланиб, вазир ўринбосари Б.Абдуллаев ва департамент бошлиғи Р.Турсуновга нисбатан жиноят иши қўзғатилди.
Давлат идоралари ва корхоналарида хавфсизлик учун масъуллар фаолиятини ҳам танқидий қайта кўриб чиқиш вақти келгани қайд этилди.
Масъул идоралар уюшган жиноятчилик, наркожиноятлар, кибержиноятчилик ва яширин иқтисодиёт бўйича жиловни қўлга олиши шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Ушбу 4 та йўналиш бўйича мутлақо янги тизим яратилиб, жараён биринчи навбатда Тошкент шаҳрида бошланади. Жумладан, хавфсиз муҳит яратиш бўйича “пойтахт намунаси” жорий этилади.
Президентимиз янги тизимни Чилонзор тумани мисолида тушунтириб берди.
Туманда жамоат хавфсизлиги куч-воситаларини бошқариш янгича ташкил қилинади. Патруль-пост, йўл-патруль, қўриқлаш ва профилактика хизматлари туну кун 3 сменали хизмат режимига ўтади. Патруль гуруҳларига ҳуқуқбузарлик тўғрисида хабар келиб тушганда, воқеа жойига 5 дақиқа ичида етиб келадиган тизим бўлади.
Тумандаги 5 та ички ишлар бўлими бошлиғи ўринбосарлари тунги хизматни бевосита маҳаллаларда ташкил қилади. Улар тунги вақтда ўз бошлиқларига берилган барча ваколатга эга бўлади, мустақил қарор қабул қилади ва масъулиятни ҳам тўлиқ зиммасига олади.
Ички ишлар ва Миллий гвардия ходимларига тунги хизматининг ҳар соатига базавий ҳисоблашнинг 5 фоизи миқдорида компенсация тўланиши белгиланди.
Илғор тажриба асосида аҳоли гавжум жойларда дрон ёрдамида патруллик кузатуви йўлга қўйилади.
Чилонзор тумани ички ишлар ходимлари соҳаси ва ҳудудидан қатъи назар, фуқаро мурожаатини қабул қилади, кўчада формали ходимга қилинган мурожаат “102”га хабар берган билан тенг бўлади.
Тумандаги барча 55 та маҳалладаги профилактика инспекторининг хизмат хонаси эшиги у билан тезкор боғланиш учун алоқа тугмаси билан жиҳозланади. Яъни профилактика инспектори қаерда бўлмасин, аҳоли уни қўл телефони ва планшетига туну кун боғланиши мумкин бўлади.
Давлатимиз раҳбари наркожиноятларга қарши кураш масаласига алоҳида тўхталди.
Синтетик наркотикларнинг 95 фоизи интернет орқали тарқатилиб, тўлов криптовалютада бўлаётгани, нарколабораториялар мамлакат ичида очилаётгани қайд этилди.
Шунингдек, қонунчиликда давлат органларининг бу борадаги вазифалари ҳам аниқ кўрсатилмаган. Наркотиклар ва ўқотар қуролларни назорат қилиш агентлиги фақат таҳлил ва халқаро ҳамкорлик билан чекланиб қолгани танқид қилинди. Эндиликда агентликнинг масъулияти кучайтирилиб, унга мутасадди идоралар ишини мувофиқлаштириш, назорат қилиш ва баҳо бериш ваколати берилади.
Мутасаддиларга трансчегаравий ва виртуал майдонда уюшган жиноятчиликка қарши курашиш бўйича яхлит тизимни йўлга қўйиш топширилди. Ички ишлар вазирлигида уюшган жиноятчилик бўйича алоҳида хизмат ташкил қилинади.
Ўтган йили пойтахтда ушланган уюшган жиноий гуруҳлар таркибида 259 нафар “оғир” тоифадаги ёшлар ва спортчилар бўлгани ўта ташвишли ҳол экани қайд этилди.
Спортчиларнинг аксарияти кўча безорисига айланиб кетаётгани, жойларда пул учун яширин жанглар ташкил қилиш ҳолатлари кўпайгани қайд этилди. Мутасаддиларга бу йўналишда назоратни таъминлаш, жанговар спорт турлари билан шуғулланаётган ёшларни касбга ўқитиб, салоҳиятига мос иш билан банд қилиш тизимини яратиш топширилди.
Бугун турли радикал ва экстремистик ғоялар ахборот технологиялари орқали ёшларимиз онгини заҳарлашга уриняпти. Фақат жазо ва тақиқ билан бу муаммони ҳал қилиб бўлмаслиги таъкидланди.
Бундан буён пойтахтнинг ҳар бир туманида “Қайтарув гуруҳлари” фаолияти доимий асосда ташкил қилинади.
Кибержиноятлар кундан-кунга кўпайиб, унинг турлари 18 тадан 62 тага чиқди. Айниқса, шахсий маълумотларни ўғирлаш, сунъий интеллект орқали овоз ва юз қиёфасини ўхшатиш, зарарли файлларни тарқатиш авж оляпти. Ўзлаштирилган маблағлар криптовалюта шаклида четга чиқарилмоқда.
Буларни тезкор фош этиш ва тўхтатиш учун ҳуқуқ-тартибот ходимлари кибертехнологиялар ва сунъий интеллектни мукаммал эгаллаши лозимлиги қайд этилди.
Шу боис, Ички ишлар вазирлигида кибержиноятчилик бўйича алоҳида департамент ташкил қилинади ва унга вазирнинг ўзи масъул бўлади. Адлия вазирлигида кибержиноятчилик ва рақамли ҳуқуқ бўйича алоҳида бошқарма очилади.
Кадрлар қўнимсизлигига барҳам бериш, малакали ва фидойи кадрларни рағбатлантириш доимий эътиборда бўлиши таъкидланди.
Шу боис, профилактика инспекторларини янада қўллаб-қувватлаш ва уларнинг жамиятдаги обрўсини ошириш бўйича қатор янгиликлар эълон қилинди.
Жумладан, жорий йил 1 июлдан пойтахтдаги профилактика ходимларига айнан шу соҳада кўп йиллик стажи учун 5 миллион сўмгача ойлик устама берилади. 1 февралдан юридик олийгоҳни битириб, ички ишлар тизимига ишга кирганларга олийгоҳда ўқиган даври ҳам стажга қўшилади. Вилоятдан келиб, пойтахт ички ишлар идораларида ишлаётган ходимларнинг уй ижарасига ойлик тўлов 1,8 миллион сўмдан 3,1 миллион сўмга оширилади. Ички ишлар ходимлари учун қурилаётган уйларнинг 30 фоизи фақат профилактика инспекторларига берилади.
Мутасаддиларга ички ишлар органларининг аҳоли билан бевосита ишловчи, жамоат хавфсизлиги ва жиноятчиликка қарши курашувчи тузилмаларини янги тизимга ўтказиш бўйича фармон лойиҳасини киритиш топширилди.
Ушбу бўлинмалар учун хизматни ўташ, муомала маданияти, тезкор ҳаракатланиш, куч ва қурол ишлатиш бўйича ягона стандартлар жорий этилиб, улар сервис тузилмага айланиши белгиланди.
Адлия тизимини ҳам кучайтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Бу борада биринчи қадам сифатида Адлия вазирлиги томонидан ҳуқуқ-тартибот идораларининг фаолиятини “ҳуқуқий аудит”дан ўтказиш тизими йўлга қўйилади. “Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиб, адлия органларининг аниқ роли, янги вазифа ва ваколатлари белгиланади.
Давлатимиз раҳбари муҳокама қилинган бошқа соҳаларда ҳам мавжуд қонун ҳужжатларини такомиллаштириш, янгиларини қабул қилиш зарурлигини таъкидлади.
Фаолиятида жиддий камчиликларга йўл қўйган масъулларга жавобгарлик чоралари белгиланди, уларга нисбатан қонун устуворлигини таъминлаш топширилди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по формированию безопасной среды и созданию образцовой практики эффективного обеспечения общественной безопасности в городе Ташкенте.
Глава нашего государства отметил, что Ташкент еще более укрепил свою роль экономического, социального и культурного центра страны, иными словами, уровень экономического развития столицы заметно вырос.
Вместе с тем было подчеркнуто: там, где улучшается качество жизни и растут доходы, активизируются преступные структуры, стремящиеся к «легким деньгам», а новые способы и формы преступлений зачастую появляются прежде всего именно в таких местах.
Отмечено, что система обеспечения правопорядка в столице не успевает за происходящими изменениями. Подвергнута критике работа руководителей столичных правоохранительных органов, которые не становятся примером для регионов, хотя в Ташкенте имеются необходимые ресурсы, силы и средства, а также научный потенциал. При этом ряд руководителей, несмотря на эти возможности, по-прежнему не выходит за рамки устаревших подходов.
Подчеркнуто, что ключевым звеном профилактики правонарушений является профилактика на уровне махалли. Однако из-за ненадлежащей организации работы профилактических служб в Ташкенте накопились системные проблемы.
Так, среди 208 районов страны Чиланзар занимает первое место по семейному насилию, грабежам и хулиганству, а Юнусабад – по разбою. В прошлом году больше всего убийств было зафиксировано в Яшнабаде и Мирабаде, случаев причинения телесных повреждений – в Алмазаре, а грабежей – в Шайхантахуре.
В этой связи начальнику ГУВД города Ташкента Р.Султонхужаеву и исполняющему обязанности прокурора города Ташкента А.Урмонову объявлен выговор, установлен шестимесячный испытательный срок.
Отдельно отмечено, что взаимодействие Национальной гвардии, органов внутренних дел и служб по чрезвычайным ситуациям при обеспечении общественной безопасности на крупных рынках и в местах массового пребывания людей остается недостаточным.
Раскритиковано отсутствие ощутимых результатов по цифровизации системы со стороны заместителя министра внутренних дел, отвечающего за информационные технологии. Также указано на слабую работу подразделения МВД по борьбе с киберпреступностью.
Президент подверг критике недостаточную решимость ответственных лиц в противодействии наркопреступности и организованным группировкам, подчеркнув необходимость доводить работу по выявлению наркоканалов до конечных источников и спонсоров.
Отмечены и факты промедления в пресечении деятельности лиц, выехавших за рубеж, создавших там организованные преступные группы и совершающих преступления в отношении граждан Узбекистана.
Подчеркнуто, что борьба с теневой экономикой и налоговое администрирование в столице ведутся неудовлетворительно. Указано на рост случаев незаконного возмещения НДС через создание искусственной переплаты и получение компенсаций из бюджета. В связи с этим с должности освобождён первый заместитель председателя Налогового комитета М.Мирзаев.
Глава государства сообщил о выявленных многомиллиардных хищениях в АО «Узбекнефтегаз» и Агентстве по управлению государственными активами. В качестве примера приведен факт, когда должностные лица агентства выставили на закрытый аукцион земельный участок рыночной стоимостью не менее 250 миллиардов сумов и реализовали его за 120 миллиардов сумов. В связи с этим директор агентства А.Ортиков был освобожден от должности.
Отмечено, что в государственных органах внедряется система комплаенса и внутреннего антикоррупционного контроля.
За короткий срок выявлены крайне тревожные факты: нарушения по бюджетным поступлениям, хищения и финансовые недостатки на сумму 53 триллиона сумов, а также задолженность по внешнеторговым операциям свыше 8 миллиардов долларов. По коррупционным схемам установлен ущерб в 4,2 триллиона сумов, взыскано 1,3 триллиона, 55 человек заключены под стражу.
Сообщено также, что в системе МВД при государственных закупках выявлено хищение бюджетных средств на сумму 186 миллиардов сумов; в отношении заместителя министра Б.Абдуллаева и начальника департамента Р.Турсунова возбуждено уголовное дело.
Подчеркнуто, что настало время критически пересмотреть деятельность ответственных лиц по обеспечению безопасности в государственных органах и организациях.
Отмечено, что компетентные структуры должны взять под жесткий контроль четыре направления – организованную преступность, наркопреступность, киберпреступность и теневую экономику.
По этим направлениям будет создана принципиально новая система, которая в первую очередь будет запущена в Ташкенте. В частности, внедряется «столичный образец» по формированию безопасной среды.
Президент разъяснил новые подходы на примере Чиланзарского района.
Управление силами и средствами общественной безопасности здесь будет организовано по-новому. Патрульно-постовая служба, дорожно-патрульная служба, службы охраны и профилактики перейдут на круглосуточный трехсменный режим. Будет внедрена система прибытия патрульных групп на место происшествия в течение 5 минут с момента поступления сообщения.
Пять заместителей начальников районных отделов внутренних дел будут непосредственно организовывать ночную службу в махаллях. В ночное время они получат полномочия руководителей, смогут принимать самостоятельные решения и будут нести полную ответственность за результат.
Сотрудникам органов внутренних дел и Национальной гвардии будет выплачиваться компенсация за каждый час ночной службы в размере 5 процентов от базовой расчетной величины.
На основе передового опыта в местах массового пребывания людей будет организовано патрульное наблюдение с применением дронов.
Отмечено также, что сотрудники органов внутренних дел Чиланзарского района будут принимать обращения граждан независимо от сферы и территории, а обращение к сотруднику на улице будет приравнено к сообщению в «102».
Во всех 55 махаллях двери служебных помещений профилактических инспекторов будут оснащены кнопками связи для оперативного обращения; жители смогут круглосуточно связываться с инспектором через мобильную связь и планшет.
Глава государства отдельно остановился на борьбе с наркопреступностью.
Указано, что 95 процентов синтетических наркотиков распространяются через интернет, расчеты ведутся в криптовалюте, а нарколаборатории открываются внутри страны. Отмечено также, что в законодательстве не в полной мере определены обязанности государственных органов в данной сфере.
Подвергнута критике деятельность Агентства по контролю за наркотиками и огнестрельным оружием, ограничивавшегося анализом и международным сотрудничеством. В дальнейшем ответственность агентства будет усилена: ему предоставят полномочия координировать работу профильных ведомств, осуществлять контроль и давать оценку эффективности.
Поручено выстроить целостную систему противодействия трансграничной и виртуальной организованной преступности. В МВД будет создана отдельная служба по борьбе с организованной преступностью.
Отмечено, что в составе задержанных в прошлом году организованных преступных групп в столице было 259 молодых людей и спортсменов «сложной» категории – ситуация названа крайне тревожной.
Указано на рост случаев уличного хулиганства с участием спортсменов, а также организацию подпольных боев за деньги. Поручено обеспечить контроль в данном направлении и создать систему профессионального обучения и трудоустройства молодых людей, занимающихся боевыми единоборствами.
Подчеркнуто, что различные радикальные и экстремистские идеи через информационные технологии пытаются воздействовать на сознание молодежи, и решить эту проблему лишь запретами и наказаниями невозможно.
В дальнейшем в каждом районе столицы на постоянной основе будет организована деятельность «групп возвращения».
Отмечено, что киберпреступность растет, число ее видов увеличилось с 18 до 62. Особую обеспокоенность вызывают кража персональных данных, имитация голоса и внешности с помощью искусственного интеллекта, распространение вредоносных файлов, а также вывод похищенных средств за рубеж в криптовалюте.
Подчеркнуто, что для оперативного раскрытия и пресечения таких преступлений сотрудникам правоохранительных органов необходимо в совершенстве владеть кибертехнологиями и инструментами искусственного интеллекта.
В этой связи в МВД будет создан отдельный департамент по киберпреступности, за который лично будет отвечать министр. В Министерстве юстиции откроется отдельное управление по киберпреступности и цифровому праву.
Подчеркнута необходимость обеспечить кадровую стабильность, поддерживать и поощрять квалифицированных и преданных делу сотрудников.
В связи с этим объявлены дополнительные меры по поддержке профилактических инспекторов и повышению их авторитета в обществе. С 1 июля текущего года работникам профилактики в столице будет выплачиваться ежемесячная надбавка до 5 миллионов сумов за стаж именно в этой сфере. С 1 февраля период обучения в юридическом вузе будет засчитываться в стаж тем, кто после окончания вуза поступил на службу в систему органов внутренних дел. Компенсация аренды жилья для сотрудников, прибывших из регионов и работающих в столице, увеличится с 1,8 до 3,1 миллиона сумов в месяц. 30 процентов строящегося жилья для сотрудников органов внутренних дел будет выделяться исключительно профилактическим инспекторам.
Поручено представить проект указа о переводе подразделений органов внутренних дел, непосредственно работающих с населением и отвечающих за общественную безопасность и борьбу с преступностью, на новую систему.
Для этих подразделений будут внедрены единые стандарты прохождения службы, культуры общения, оперативного реагирования, применения силы и оружия – с тем, чтобы они стали подлинно сервисной структурой.
Отмечена необходимость укрепления и системы юстиции. В качестве первого шага Министерством юстиции будет внедрен механизм «правового аудита» деятельности правоохранительных органов. Будет разработан законопроект «О правоохранительной деятельности », в котором будут закреплены четкая роль органов юстиции, новые задачи и полномочия.
Глава нашего государства подчеркнул, что в других обсужденных направлениях также требуется совершенствование действующих нормативно-правовых актов и принятие новых документов.
В отношении должностных лиц, допустивших серьезные нарушения, определены меры ответственности, поставлены задачи по обеспечению верховенства закона.