Самарқандда бўлиб ўтган "Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим" Глобал форумининг якуний ҳужжати БМТ Бош Ассамблеяси 77-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди
НЬЮ-ЙОРК, 3 апреля. /ИА «Дунё»/. 2022 йил 5 – 6 декабрь кунлари Самарқандда бўлиб ўтган "Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим" Глобал форумининг якуний ҳужжати БМТ Бош Ассамблеяси 77-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Ҳужжат Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг олти расмий тилига – араб, хитой, инглиз, француз, рус ва испан тилларига таржима қилингани ҳолда БМТга аъзо барча давлатлар, унинг ихтисослашган муассасалари ўртасида тарқатилди, А/77/800 рақами остида ташкилот журнали ҳамда унинг расмий ҳужжатлар тизимига жойлаштирилди.
Ҳужжатда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясидан илҳомланилган ҳолда “инсоният оиласининг ҳамма аъзоларига хос қадр-қиммат ва уларнинг тенг, ажралмас ҳуқуқларини тан олиш эркинлик, адолат ва ялпи тинчлик асоси эканлиги” ҳамда “ҳар бир шахс ва жамиятнинг ҳар бир аъзоси ушбу Декларацияни доимо ёдда тутган ҳолда таълим ва тарбия орқали ушбу ҳуқуқ ва эркинликларнинг ҳурмат қилинишига кўмаклашишга таяниши лозим”лиги қайд этилган.
Сиёсат, дастур ва материалларни ишлаб чиқиш нуқтаи назаридан, Вена шаҳрида бўлиб ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича Бутунжаҳон конференциясидан (1993) сўнг инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва кадрлар тайёрлашда эришилган ютуқларни эътироф этиб, шунингдек, келгусида амалга ошириш имкониятлари ҳамда мавжуд муаммоларни ҳисобга олган ҳолда барча даражадаги институтлар ва тармоқлар қурилиши ижобий баҳоланган.
Хусусан, форум иштирокчилари жумладан, зўравонликни тарғиб қилиш ва нафратни қўзғатиш учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим платформаларидан фойдаланиш орқали инсон ҳуқуқларини сиёсийлаштиришга йўл қўймаслик муҳимлигини тан олишлари ҳамда   инсон ҳуқуқлари бўйича таълимнинг келиб чиқиши инсоннинг ўз  ҳуқуқлари моҳиятида эканлиги ҳамда улар универсал, бўлинмас, ажралмас ва бир-бири билан ўзаро боғланганлигини тасдиқлашгани қайд этилган.
Ҳужжатда инсон ҳуқуқлари бўйича таълим Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантириш бўйича давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлигига алоҳида эътибор қаратилган. Буни Олий Мажлис томонидан 2019 йилда БМТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва Кадрлар тайёрлаш тўғрисидаги Декларацияси қоидаларини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракат дастурининг қабул қилиниши, шунингдек, ушбу Миллий ҳаракат дастурини амалга ошириш бўйича йўл харитаси 2021 йил декабрига қадар тўлиқ бажарилганлиги яққол тасдиқлайди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва тарбия умуминсонийлик, бўлинмаслик ва ўзаро боғлиқлик тамойилларига мувофиқ барча инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларига умумбашарий ҳурмат ва уларга риоя этилишини рағбатлантиришнинг асоси эканлигини ҳамда одамларнинг барча ишларда тўлиқ иштирокини таъминлаш учун зарур эканлигини ҳисобга олиб, уларнинг ҳаётига таъсир қилувчи қарорлар қабул қилиш жараёнлари - фуқаролик, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, маданий, экологик, рақамли камситиш ва бошқа инсон ҳуқуқлари бузилиши, шунингдек, зўравонлик ва можароларнинг олдини олишга таянишига эътибор қаратилган.
“Умуман олганда, инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ушбу муаммоларга инсон ҳуқуқлари стандартларига мос келадиган ва ҳар бир инсон тенг даражада ҳурмат ва қадр-қимматга лойиқ эканлигини тушунишга асосланган жавоб ва ечимларни аниқлашга ҳисса қўшиши қайд этилган”, дея таъкидланади БМТ Бош Ассамблеясининг расмий ҳужжатида.

НЬЮ-ЙОРК, 3 апреля. /ИА «Дунё»/. Итоговый документ состоявшегося 5-6 декабря 2022 года в Самарканде Глобального форума «Образование в области прав человека», опубликован в качестве официального документа 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Документ переведен на шесть официальных языков ООН – английский, арабский, испанский, китайский, русский и французский – и распространен среди всех государств-членов, специализированных учреждений ООН, размещен в Журнале и Системе официальной документации организации под номером A/77/800.
В документе отмечается, что вдохновившись словами Всеобщей декларации прав человека, что «признание достоинства, присущего всем членам человеческой семьи, и равных и неотъемлемых прав их является основой свободы, справедливости и всеобщего мира», и что «каждый человек и каждый орган общества, постоянно имея в виду настоящую Декларацию, должен стремиться путем просвещения и образования содействовать уважению этих прав и свобод и обеспечению».
Дана положительная оценка прогрессу, достигнутому в области образования и подготовки в области прав человека после Всемирной конференции по правам человека в городе Вене в 1993 году в плане разработки политики, программ и материалов, а также институционального и сетевого строительства на всех уровнях, принимая во внимание возможности для дальнейшей реализации, а также существующих проблем.
В частности, отмечается, что участники форума признают важность недопущения политизации прав человека, включая путем использования платформ по образованию в области прав человека для пропаганды насилия и разжигания ненависти, и подтверждая, что истоки образования в области прав человека лежат в самих правах человека, которые являются универсальными, неотъемлемыми, неделимыми, взаимозависимыми и взаимосвязанными.
В публикации обращено особое внимание на то, что образование в области прав человека является одним из приоритетов государственной политики по формированию культуры прав человека в Узбекистане. Это наглядно подтверждается принятием Олий Мажлисом в 2019 году Национальной программы действий по реализации положений Декларации ООН об образовании и подготовке кадров в области прав человека, а также тем, что «Дорожная карта» по реализации настоящей Национальной программы действий была полностью завершена к декабрю 2021 года.
Акцентировано внимание на то, что образование и подготовка по правам человека имеют существенное значение для поощрения всеобщего уважения и соблюдения всех прав человека и основных свобод всех лиц в соответствии с принципами универсальности, неделимости и взаимозависимости, а также необходимы для обеспечения полного участия людей во всех процессах принятия решений, влияющих на их жизнь – гражданских, политических, экономических, социальных, культурных, экологических, цифровых – и для предотвращения дискриминации и других нарушений прав человека, а также насилия и конфликтов;
«В целом образование в области прав человека способствует выявлению ответов и решений проблем, которые соответствуют стандартам прав человека и основаны на понимании того, что каждый в равной степени заслуживает уважения и достоинства», - подчеркивается в офицальном документе Генассамблеи ООН.