Парламент комиссиясининг йиғилишида қандай масалалар кўрилди?
2023 йил 5 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Парламент комиссияси аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар масъуллари, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этдилар.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Парламент комиссияси раиси А.Саидов йиғилишни очар экан, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш механизмини янада такомиллаштириш, бу йўналишда парламент, ҳукумат ва фуқаролик жамияти институтларининг амалий ҳамкорлигини йўлга қўйиш, инсон ҳуқуқлари ҳамда манфаатларини таъминлаш масалаларга алоҳида тўхталиб ўтди.
Маълумки, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашининг Терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича Махсус маърузачисининг Ўзбекистонга ташрифи якунлари юзасидан тавсияларини амалга ошириш бўйича Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Кенгаши ва Олий Мажлис Сенати Кенгашининг Қўшма қарори ва Миллий ҳаракатлар режаси (“Йўл харитаси”) лойиҳалари ишлаб чиқилди.
Ташриф якунлари бўйича ишлаб чиқилган Миллий ҳаракатлар режасини амалга оширишнинг аҳамияти шундаки, бу орқали терроризмга ва экстремизмга қарши курашиш соҳасидаги миллий қонунчиликни халқаро стандартларга  мувофиқ такомиллаштириш, бу борадаги жиноятларни  тергов қилишнинг ва мазкур жиноятлар бўйича  суд муҳокамасини олиб боришнинг самарали воситаларини қўллаш, БМТнинг тегишли халқаро конвенцияларини ратификация қилиш ва уларни миллий қонунга имплементация қилиш бўйича ҳамкорликни кучайтириш, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни  молиялаштиришга қарши курашиш бўйича замонавий восита ва  механизмларни миллий даражада  жорий қилишга доир чораларни кўриш имкони яратилади.
Комиссия аъзолари “йўл харитаси”да белгиланган вазифаларни масъул ташкилотлар билан бирга босқичма-босқич амалга ошириш, натижадорликка эришиш ва белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш бўйича қилиниши лозим бўлган ишларни атрофлича муҳокама қилишди ҳамда аҳамият қаратилиши лозим бўлган жиҳатларга алоҳида эътибор беришди.
Шунингдек, комиссия аъзолари  Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурининг  феврал, март ойларидаги ижроси юзасидан амалга оширилган ишлар бўйича тақдим этилган маълумотларни муҳокама қилишди.
Таъкидланишича, “Йўл харитаси”да  белгиланган  30 банднинг 4 таси бўйича ижро муддати якунланиб, ишлар тўлиқ бажарилган. 26 та бандни амалга ошириш бўйича  ишлар давом этмоқда.
Комиссия йиғилишида Олий Мажлис палаталарининг Қўшма қарорига асосан “Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисида”ги халқаро пакт қоидаларини бажариш юзасидан Ўзбекистон Республикасининг Учинчи даврий маърузасини кўриб чиқиш якунлари бўйича БМТнинг Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар бўйича қўмитаси якуний тавсияларини амалга ошириш юзасидан 2022-2026 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режасининг ижроси тўғрисидаги хисоботи тингланди.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг ҳисоботида келтирилишича, 2018-2022 йиллар давомида кам таъминланган  оилаларга давлат томонидан  тўланадиган ижтимоий нафақалар ва  моддий ёрдамларга ажратилган  маблағлар 7 баробардан ортиққа, давлат тиббий ижтимоий хизматлар, ижтимоий ёрдам дастурлари  ва нафақаларга ажратилган маблағлар 7 баробарга оширилган, 2023 йилда ижтимоий ҳимоя йўналишида  36 трлн. сўм режалаштирилган.
Йиғилиш давомида хотин-қизларни давлат ва дипломатик хизматга қабул қилишда имтиёзлар жорий этиш, бунда, айниқса, тушкунлик ҳолатидаги ва четлаштирилган хотин-қизларга алоҳида эътибор қаратиш борасида Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги томонидан амалга оширилган ишлар таҳлил қилинди. Агентлик томонидан  маҳаллий давлат ҳокимияти  органларида фаолият олиб бораётган хотин-қизларга  яратилган  шарт-шароитларни ижтимоий  сўровнома  ўтказиш  орқали ўрганилган.
Шунингдек, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентлар  ролини кучайтириш  тўғрисидаги  резолютциясида  белгиланган  вазифаларни амалга ошириш бўйича  “Йўл харитаси” ижроси ҳам комиссия аъзолари ўртасида муҳокама қилинди.
Парламент комиссияси йиғилишида кун тартибига киритилган мавзулар юзасидан белгиланган “йўл хариталари”даги муддатларга алоҳида аҳамият берилиши қайд этилди. Бу масалада сусткашликка йўл қўймаслик ва ушбу ҳужжатнинг ижросини таъминлашда камчиликларга йўл қўйган тегишли давлат органлари раҳбарларининг ҳисоботларини бевосита Парламент комиссияси йиғилишида кўриб чиқиш мақсадга мувофиқ деб топилди.

5 мая 2023 года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В нем приняли участие члены Парламентской комиссии, ответственные профильных министерств и ведомств, представители институтов гражданского общества и СМИ.
Мероприятие открыл первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Парламентской комиссии А.Саидов, в своем выступлении акцентировав внимание на дальнейшем совершенствовании механизма защиты прав и свобод человека, налаживании практического взаимодействия парламента, правительства и институтов гражданского общества, а также на вопросы по обеспечению прав и интересов человека.
Отмечено, что в целях дальнейшего развития международного сотрудничества в области защиты прав и свобод человека Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан для выполнения рекомендаций Специального докладчика Совета ООН по правам человека по вопросам поощрения и защиты прав человека в условиях борьбы с терроризмом по итогам визита в Узбекистан, разработаны проекты Совместного постановления Кенгаша Законодательной палаты и Кенгаша Сената Олий Мажлиса, а также Национального плана действий («Дорожная карта»).
Значимость реализации Национального плана действий, разработанного по итогам визита, заключается в том, что создается возможность для совершенствования национального законодательства в сфере противодействия терроризму и экстремизму в соответствии с международными стандартами, использования в этом эффективных средств расследования преступлений и ведения судебных дел, усилении сотрудничества по ратификации соответствующих международных конвенций ООН и их имплементации в национальное законодательство, а также принятию мер по внедрению на национальном уровне современных инструментов и механизмов в борьбе с легализацией доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма.
Члены комиссии в обсуждении уделили особое внимание определенным аспектам предстоящей работы по поэтапной реализации совместно с ответственными организациями задач, определенных в «Дорожной карте», достижению результатов и обеспечению выполнения поставленных задач.
Также члены комиссии обсудили представленную информацию о работе, проведенную в феврале и марте месяцах, по реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан.
Отмечено, что срок реализации по 4 из 30 пунктов, определенных в «Дорожной карте» программы, закончился и работа полностью завершена. Работа по реализации 26 пунктов продолжаются.
На заседании комиссии заслушан отчет о выполнении Национального плана действий на 2022-2026 годы по реализации заключительных замечаний Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам по итогам рассмотрения Третьего периодического доклада Республики Узбекистан о выполнении положений Международного пакта «Об экономических, социальных и культурных правах» на основании Совместного постановления Кенгашей палат Олий Мажлиса.
Согласно отчету министерства экономики и финансов, за 2018-2022 годы средства, направляемые на социальные пособия и материальную помощь, выплачиваемые государством малообеспеченным семьям, увеличились более чем в 7 раз, а направляемые на государственное медико-социальное услуги, программы социальной помощи и пособия выросли в 7 раз, в 2023 году в направлении социальной защиты планируется выделить 36 трлн сумов.
В ходе заседания была проанализирована деятельность Агентства развития государственной службы по введению льгот при приеме женщин на государственную и дипломатическую службу, уделив особое внимание женщинам, находящимся в подавленном состоянии и отчужденным. Агентство, путем проведения социального опроса изучило условия, созданные для женщин, работающих в местных органах государственной власти.
Члены комиссии также обсудили исполнение «Дорожной карты» по реализации задач, определенных в резолюции об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития.
На заседании парламентской комиссии отмечено, что особое внимание акцентировано определенным срокам в «Дорожных картах» по темам, внесенным в повестку дня. Также отмечено о целесообразности рассмотрения отчетов руководителей соответствующих государственных органов, допустивших недостатки в реализации данного документа.