Ислоҳотлар Янги Ўзбекистон ҳаётига янги куч олиб келади
ПЕКИН, 17 июнь. /«Дунё» АА/. Мамлакатимизнинг Пекиндаги элчихонасида конституциявий референдум якунлари ва Ўзбекистон Президенти сайловига бағишланган брифинг бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Тадбирда ХХР Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Хитой халқаро муносабатлар академияси, Евроосиё ижтимоий тараққиёт тадқиқот институти, Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё институти, Хитой Замонавий халқаро муносабатлар академияси каби ушбу мамлакатнинг  етакчи таҳлил марказлари экспертлари Пекинда истиқомат қилаётган ватандошлар, шунингдек, Хитой ОАВ вакиллари иштирок этди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов ва ХХР Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Хитой халқаро муносабатлар академияси вице-президенти Жун Ин брифингда асосий маърузачи сифатида қатнашдилар.
Акмал Саидовнинг айтишича, жорий йилнинг 30 апрель санаси  Янги Ўзбекистон ҳаётида муҳим воқеа бўлди. Биринчи марта умумхалқ референдуми асосида чинакам халқчил  бўлган янгиланган Конституция қабул қилинди. Референдумда иштирок этган фуқароларимизнинг мутлақ кўпчилиги янги Асосий қонун учун ўз овозини берди.
Конституциявий референдум халқимизнинг кейинги йилларда сиёсий онги, ҳуқуқий маданияти ва дунёқараши юксалганини тасдиқлади. Ушбу тарихий танлов билан Ўзбекистон халқи ўзининг юксак ишончи ва ислоҳотлар жараёнини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашини яна бир бор намоён этди. Халқ томонидан қабул қилинган Ўзбекистон Конституцияси Янги Ўзбекистоннинг янада барқарор ривожланиши учун мустаҳкам пойдевор яратди.
Шунингдек, Акмал Саидов йиғилганларга жорий йилнинг 9 июль куни бўлиб ўтадиган муддатидан  илгари Ўзбекистон Президенти сайловига тайёргарликнинг бориши ҳақида батафсил маълумот берди.
ХХР Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Хитой Халқаро ишлар академияси вице-президенти Жун Ин яқинда Ўзбекистонда Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича референдум бўлиб ўтганини, яқин орада Президент сайлови бўлиб ўтишини таъкидлади. Бу бугун Ўзбекистон ўз тараққиётининг янги тарихий даврига қадам қўйганини тасдиқлайди.
Кейинги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида чуқур дастурий ислоҳотлар амалга оширилди. Ушбу ижобий ўзгаришлар жараёнлари мамлакатга янги ҳаёт ва энергия олиб келади.
«Дунё» АА мухбири билан суҳбатда айрим брифинг иштирокчилари ўз фикрлари билан ўртоқлашди:
Жун Ин, ХХР Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги  Хитой халқаро ишлар академиясининг вице-президенти:
– Элчихонада Акмал Саидов иштирокида ташкил этилган брифинг Ўзбекистонда сиёсат, иқтисодиёт ва ижтимоий ҳаётда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ҳамда аҳамиятини тушуниш имконини берди. Ўзбекистон ва унинг ички сиёсати ҳақида сўнгги маълумотларга эга бўлдик.
Янги Ўзбекистонни бунёд  этиш нафақат муҳим, балки Марказий Осиёдаги вазиятга ҳам катта таъсир кўрсатади, деб ҳисоблайман.
Шу муносабат билан Хитой қўшни давлат сифатида Ўзбекистондаги ислоҳотларни янада қўллаб-қувватлашга тайёр.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон ва Хитой яхши қўшни ҳамда ҳамкорлардир. Ўзаро муносабатлар ўрнатилган дастлабки кунларданоқ мамлакатларимиз ўзаро манфаатларни ҳисобга олиш ва ўзаро ҳурмат асосида яқиндан ҳамкорлик қилиб келмоқда. Ишончим комилки, Ўзбекистон-Хитой муносабатлари бундан кейин ҳам мустаҳкамланади.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил май ойида Хитойга давлат ташрифи чоғида мамлакатларимиз раҳбарлари икки томонлама ҳамкорликнинг муҳим йўналишларини белгилаб берди. Икки томонлама келишувларнинг олий даражада амалга оширилиши Ўзбекистон ва Хитойнинг, шунингдек, бутун Марказий Осиё минтақасининг янада ривожланиши ҳамда  гуллаб-яшнашига хизмат қилади.
Жамшид СулаймоновЎзбекистон Савдо-саноат палатасининг Хитойдаги вакили:
– Ўзбекистоннинг Пекиндаги элчихонасида мамлакатимизнинг янгиланган Конституцияси ва бўлажак муддатидан  илгари Президент сайловига бағишланган брифингда иштирок этдим.
Акмал Саидов ва Жунг Ин  тадбир  иштирокчиларига мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида муҳим маълумотларни тақдим этди. Дарҳақиқат, 2023 йил халқимиз ҳаётида муҳим йил бўлди. Хусусан, 30 апрель куни Конституциямизни янгилаш бўйича референдум бўлиб ўтди ва унда Ўзбекистонда оммавий ахборот воситалари фаолиятининг асосий тамойиллари ҳам ўз ифодасини топган.
Мамлакатимиз сиёсий ҳаётидаги яна бир муҳим воқеа 9 июль куни бўлиб ўтадиган муддатидан  илгари Ўзбекистон Президенти сайлови бўлади.
Ишончим комилки, Ўзбекистоннинг Пекиндаги элчихонасида бўлиб ўтган брифинг ватандошларимизга, шунингдек, хитойлик экспертлар ҳамжамиятига мамлакатимизда рўй бераётган муҳим ижтимоий-сиёсий воқеаларнинг мазмун-моҳияти ва  аҳамияти билан яқиндан танишиш ҳамда тушуниш имконини берди.

Реформы привносят новую жизненную силу в Новый Узбекистан
ПЕКИН, 17 июня. /ИА «Дунё»/. В Посольстве Узбекистана в Пекине состоялся брифинг, посвященный итогам конституционного референдума и предстоящим выборам Президента нашей страны, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В мероприятии приняли участие эксперты ведущих китайских «мозговых центров», таких как Китайская академия международных проблем при МИД КНР, Института исследований социального развития Евразии, Института России, Восточной Европы и Центральной Азии, Китайской академии современных международных отношений, наши соотечественники, проживающие в г.Пекине, а также представители масс-медиа Китая.
Основными докладчиками выступили первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов и вице-президент Китайской академии международных проблем при МИД КНР Жун Ин.
Как заявил Акмаль Саидов, 30 апреля стало важной вехой в жизни нового Узбекистана. Впервые на основе всенародного референдума была принята обновленная Конституция, ставшая поистине народной. Абсолютное большинство наших граждан, участвовавших в референдуме, отдали свои голоса за новый Основной закон.
Конституционный референдум подтвердил возросшее за последние годы политическое сознание, правовую культуру и мировоззрение нашего народа. Этим историческим выбором народ Узбекистана еще раз продемонстрировал высокое доверие и полную поддержку процессам реформ. Принятая всенародным голсованием обновленнная Конституция заложила прочный фундамент дальнейшего устойчивого развития Нового Узбекистана.
Акмал Саидов также представил участникам подробную информацию о ходе подготовке к проведению предстоящих 9 июля выборов Президента Узбекистана.
Вице-президент Китайской академии международных проблем при МИД КНР Жун Ин подчеркнул, что в Узбекистане недавно состоялся референдум по внесению поправок в Конституцию, скоро пройдут президентские выборы. Это подтверждает, что сегодня Узбекистан вступает в новый исторический период своего развития.
В последние годы под руководством Президента Шавката Мирзиёева осуществляются глубокие всесторонние реформы. Эти позитивные процессы трансформации привносят в страну новую жизненную силу и энергию.
В интервью корреспонденту ИА «Дунё» некоторые участники брифинга поделились своими мнениями:
Вице-президент Китайской академии международных проблем при МИД КНР Жун Ин:
- Брифинг, организованный в Посольстве с участием Акмала Саидова, позволил понять суть и значение происходящих масштабных реформ в сфере политики, экономики и социальной жизни в Узбекистане. Мы получили актуальную информацию об Узбекистане и его внутренней политике.
Считаю, что строительство Нового Узбекистана не только имеет важное значение, но и оказывает большое влияние на ситуацию в Центральной Азии.
В этой связи Китай как соседнее государство и далее готов поддерживать реформы в Узбекистане.
Следует отметить, что Китай и Узбекистан являются хорошими соседями и партнерами. С первых дней установления отношений наши страны тесно сотрудничают на основе взаимного учета интересов и взаимоуважения. Уверен, что китайско-узбекские связи будут и далее укрепляться.
Так, в ходе государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Китай в мае этого года лидеры наших стран определили важные направления двустороннего сотрудничества. Реализация двусторонних договоренностей на высшем уровне будет способствовать дальнейшему развитию и процветанию Узбекистана и Китая, а также региона Центральной Азии в целом.
Представитель Торгово-промышленной палаты Узбекистана в Китае Джамшид Сулайманов:
- Я принял участие на брифинге, организованном в Посольстве Узбекистана в Пекине, который был посвящен обновленной Конституции Узбекистана и предстоящим президентским выборам в нашей стране.
Акмал Саидов и Жун Ин довели до гостей важную информацию о проводимых в нашей стране реформах. Действительно, 2023 год стал важным годом в жизни нашего народа. В частности, 30 апреля состоялся референдум по обновлению нашей Конституции, в которой также были отражены основные принципы деятельности средств массовой информации в Узбекистане.
Другим важным событием в политической жизни нашей страны станут предстоящие 9 июля выборы Президента Узбекистана.
Уверен, что проведение в Посольстве Узбекистана в Пекине брифинга позволило нашим соотечественникам, а также экспертному сообществу Китая более глубже узнать и понять суть и значение происходящих в нашей стране важных общественно-политических событий.