Болалар ҳуқуқлари ҳимоясини мустаҳкамлаш ва уларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш масалалари муҳокама қилинди
Ҳар йили дунё бўйлаб 1 миллиарддан ортиқ бола жисмоний, ҳиссий ёки жинсий зўравонликка дучор бўлади. Мультииндикатор кластер кузатувига кўра Ўзбекистонда 1 ёшдан 14 ёшгача бўлган 3 нафар боладан 2 нафари, яъни 62 фоизи зўравонлик билан тарбиялаш усулларини бошдан кечирган. 15-19 ёшли қизларнинг 33 фоизи эр ўз хотинини калтаклашга ҳақли деб ҳисоблайди. Бу борадаги муҳим масалалар бугун пойтахтимизда ўтказилган давра суҳбатида атрофлича муҳокама қилинди.
Давра суҳбатида Олий Мажлис Сенати Раиси Т.Нарбаева, Сенат Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги директори М.Оллоёров, мазкур Агентлик директорининг биринчи ўринбосари Ш.Мирзиёева, ЮНИСЕФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Регина Де Доминицис ҳамда вазирлик ва идоралар раҳбарлари, сиёсатшунослар, ҳуқуқшунослар, фуқаролик жамияти, нуфузли халқаро ташкилотларнинг вакиллари, болалар ҳуқуқлари ҳимоячилари, шунингдек, ОАВ ходимлари иштирок этди.
Давра суҳбатида болалар ҳуқуқлари ҳимоясини мустаҳкамлаш, хусусан уларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш, бу борада қонунчилик нормаларини такомиллаштириш, айрим ҳолатлар юзасидан янги қонунларни қабул қилиш масалалари кўриб чиқилди.
Бу борада Сенат Раиси ўзининг нутқида Ўзбекистон мустақилликка эришгач халқаро ҳужжатлар ичида биринчилардан бўлиб “Бола ҳуқуқлари тўғрисида” Конвенцияни ратификация қилганини, ўтган давр мобайнида миллий қонунчилигимиз ҳам халқаро стандартларга мослаштирилаётганини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, сўнгги йилларда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар қаторида бола ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимояси соҳасида ҳам туб ўзгаришлар амалга оширилганини, хусусан, Президентимизнинг қатъий сиёсий иродаси билан мамлакатимизда мажбурий меҳнатга, болалар меҳнатига буткул барҳам берилганини, бундай ҳолатларга нисбатан давлатда ҳам, жамиятда ҳам муросасиз муносабат шаклланганини айтиб ўтди.
Сенат Раисининг сўзларига кўра Глобал болалик рейтингида Ўзбекистон тобора юқорилаб бормоқда. Агар 2017 йилда ушбу рейтингда мамлакатимиз 78-ўрнини эгаллаган бўлса, 2021 йилда 62-ўринга кўтарилди.
Чиндан ҳам Миллий тараққиётимизни белгилаб берувчи стратегиялар доирасида бу борада кўплаб ишлар амалга оширилди. Болалар ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашда моҳиятан туб ўзгаришлар рўй берди.
Бунинг исботини янгиланган Ўзбекистон Республикаси Конституциясида бола ҳуқуқлари кафолатларига алоҳида урғу берилганлигида ҳам кўришимиз мумкин.
Шу билан бирга, давра суҳбатида иштирокчилар томонидан ҳали ҳанузгача айрим ҳолатларда болалар ҳам жисмоний, ҳам психологик тазйиқ ва зўравонликларга дуч келаётгани, уларнинг ҳуқуқлари поймол бўлаётгани, бу каби ҳолатларни тўлиқ бартараф этиш юзасидан қонунчиликда янги нормаларни жорий этишга зарурат сезилаётгани айтиб ўтилди.
Шунингдек, иштирокчилар “Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлаб, қонун лойиҳасида акс эттириш лозим бўлган нормалар ҳақида ўз таклифларини билдирди.
Таъкидланганидек, зўравонликни тўхтатиш бўйича махсус қонуннинг қабул қилиниши Ўзбекистон Жиноят кодексига яқинда киритилган ўзгартишларга мос келади, бу эса, ўз навбатида, қизлар, ўғил болалар ва аёлларни зўравонликдан ҳуқуқий ҳимоя қилишни кучайтиради. Бундан ташқари, қонун лойиҳаси зўравонликнинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича кўп тармоқли хизматларни ривожлантириш ва амалга оширишни таъминлайди.

Обсуждены вопросы укрепления защиты прав детей и защиты их от всех форм насилия
Ежегодно более 1 млрд детей во всем мире подвергаются физическому, эмоциональному или сексуальному насилию. Согласно наблюдениям мультииндикаторного кластера, в Узбекистане 2 из 3 детей в возрасте от 1 до 14 лет, то есть 62 % испытали насильственные методы воспитания. 33% девушек в возрасте 15-19 лет считают, что муж имеет право бить жену. Важные вопросы в этой связи подробно обсуждены сегодня на «круглом столе», который прошел в столице.
В работе «круглого стола» приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева, первый заместитель Председателя Сената С.Сафоев, первый заместитель Спикера Законодательной палаты А.Саидов, директор Национального агентства социальной защиты М.Оллоёров, первый заместитель директора Агентства Ш.Мирзиёева, региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии Регина Де Доминицис, руководители министерств и ведомств, политологи, юристы, представители гражданского общества, авторитетных международных организаций, правозащитники детей, а также работники СМИ.
В ходе «круглого стола» рассмотрены вопросы укрепления защиты прав детей, в частности, защиты их от всех форм насилия, совершенствования законодательных норм в этой сфере, принятия новых законов по некоторым аспектам.
В своем выступлении Председатель Сената особо отметила, что после обретения независимости Узбекистан одним из первых международных актов ратифицировал Конвенцию «О правах ребенка». За прошедший период национальное законодательство также было приведено в соответствие с международными стандартами.
Отмечалось, что в последние годы осуществляются широкомасштабные реформы, а также кардинальные изменения в сфере защиты прав и законных интересов ребенка, в частности, благодаря твердой политической воле Президента полностью искоренен принудительный труд, детский труд, сформировалось нетерпимое отношение к таким явлениям как в государстве, так и в обществе.
По словам Председателя Сената, в Глобальном рейтинге детского процветания Узбекистан поднимается все выше. Так, если в 2017 году наша страна занимала 78-е место в этом рейтинге, а в 2021 году поднялась на 62-е.
Действительно, в рамках стратегий, которые определяют национальный прогресс, проделана большая работа в этом направлении. Коренные изменения произошли в обеспечении прав и интересов детей.
Доказательство этого можно видеть в том, что в обновленной Конституции Республики Узбекистан особое внимание уделяется гарантиям прав ребенка.
Вместе с тем, участники «круглого стола» отметили, что по-прежнему в отдельных случаях дети подвергаются как физическому, так и психологическому давлению и насилию, нарушаются их права, есть необходимость включения в законодательство новых норм, направленных на полное устранение подобных обстоятельств.
Участники также отметили необходимость разработки законопроекта «О защите детей от всех форм насилия», высказали свои предложения о нормах, которые должны быть отражены в законопроекте.
Подчеркивалось, что принятие специального закона о прекращении насилия будет соответствовать недавним изменениям в Уголовном кодексе Узбекистана, которые, в свою очередь, усилят правовую защиту девочек, мальчиков и женщин от насилия. Кроме того, законопроект предусматривает разработку и внедрение многопрофильных услуг по предупреждению и противодействию насилию.