Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқлари ҳолати Умумжаҳон Даврий Шарҳ томонидан текширилади
ЖЕНЕВА (2023 йил 3 ноябрь) – Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Умумжаҳон даврий шарҳи (УДШ) ишчи гуруҳи томонидан 2023 йил 8 ноябрь, чоршанба куни Женевада бўлиб ўтадиган йиғилишда тўртинчи бор интернет орқали жонли эфирда кўриб чиқилади.
Ўзбекистон 2023 йил 6-17 ноябрь кунлари бўлиб ўтадиган бўлажак сессияда УДШ Ишчи гуруҳи томонидан кўриб чиқилиши керак бўлган 14 давлатдан биридир. Ўзбекистоннинг биринчи, иккинчи ва учинчи УДШ кўриб чиқишлари мос равишда 2008 йил декабрь, 2013 йил апрель ва 2018 йил май ойларида бўлиб ўтди.
УДШ ишчи гуруҳи Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг 47 та аъзо давлатидан иборат. Бироқ, БМТга аъзо 193 давлатнинг ҳар бири мамлакатни кўриб чиқишда иштирок этиши мумкин.
Кўриб чиқишларга асос бўлган ҳужжатлар қуйидагилардир: 1) миллий ҳисобот - кўриб чиқилаётган давлат томонидан тақдим этилган маълумотлар; 2) Махсус протседуралар, инсон ҳуқуқлари бўйича шартнома органлари ва БМТнинг бошқа тузилмалари деб номланувчи инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил экспертлар ва гуруҳларнинг ҳисоботларида мавжуд бўлган маълумотлар; 3) бошқа манфаатдор томонлар, шу жумладан инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, минтақавий ташкилотлар ва фуқаролик жамияти гуруҳлари томонидан тақдим этилган маълумотлар.
8 ноябрь куни Ўзбекистон бўйича ўтказилган таҳлил учун асос бўлган учта ҳисобот билан бу ерда танишиш мумкин.
Учрашув ўтказилиш жойи : 20-хона, Миллатлар саройи, Женева
Вақт ва сана : 9:00 - 12:30, чоршанба, 2023 йил, 8 ноябрь (Женева вақти, ГМТ +1 соат)
УДШ БМТга аъзо бўлган 193 та давлатнинг инсон ҳуқуқлари бўйича маълумотларини ўзаро кўриб чиқиш ҳисобланади. Унинг биринчи йиғилиши 2008 йил апрель ойида бўлиб ўтганидан бери БМТга аъзо 193 давлатнинг барчаси уч марта кўриб чиқилди. Тўртинчи УДШ тцикли давомида давлатлар яна ўзларининг олдинги кўриб чиқишларида берилган тавсияларни амалга ошириш бўйича кўрган қадамларини айтиб беришлари кутилмоқда, улар мамлакатдаги инсон ҳуқуқлари соҳасидаги сўнгги ўзгаришларни кузатиш ва маълумот бериш мажбуриятини олган эдилар.
Ўзбекистон делегациясига Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори жаноб Акмал Саидов бошчилик қилади.
Ўзбекистонни кўриб чиқиш бўйича маърузачи (“учлик”) бўлган учта давлат вакиллари Германия, Непал ва Сомалидир.
Сессиянинг веб -транслятсияси https://media.un.org/en/asset/k1m/k1mwmt9ocf
Маърузачилар рўйхати ва Ўзбекистонни кўриб чиқиш жараёнида эълон қилинадиган барча мавжуд баёнотлар УДШ Эхтранетида эълон қилинади.
УДШ Ишчи гуруҳи 2023 йил 10 ноябрь, жума куни соат 15:30 дан 18:00 гача Ўзбекистонга берилган тавсияларни қабул қилиши режалаштирилган. Кўриб чиқилаётган давлат кўриб чиқиш чоғида унга берилган тавсиялар юзасидан ўз позитсиясини билдириши мумкин.

Ситуация с правами человека в Узбекистане будет изучена Универсальным периодическим обзором
ЖЕНЕВА (3 ноября 2023 г.) – Ситуация с правами человека в Узбекистане будет рассмотрена Рабочей группой по универсальному периодическому обзору (УПО) Совета ООН по правам человека в четвертый раз в среду, 8 ноября 2023 г., на заседании в Женеве, которое будет транслироваться в прямом эфире.
Узбекистан является одним из 14 государств, обзор которых будет проведен Рабочей группой УПО на ее предстоящей сессии с 6 по 17 ноября 2023 года. Первый, второй и третий обзоры УПО в Узбекистане состоялись в декабре 2008 года, апреле 2013 года и мае 2018 года соответственно.
Рабочая группа УПО состоит из 47 государств-членов Совета по правам человека. Однако каждое из 193 государств-членов ООН может принять участие в страновом обзоре.
Документами, на которых основаны обзоры, являются: 1) национальный доклад – информация, предоставленная государством, являющимся объектом обзора; 2) информация, содержащаяся в отчетах независимых экспертов и групп по правам человека, известных как специальные процедуры, договорных органов по правам человека и других структур ООН; 3) информация, предоставленная другими заинтересованными сторонами, включая национальные правозащитные учреждения, региональные организации и группы гражданского общества.
С тремя докладами, послужившими основой для обзора по Узбекистану от 8 ноября, можно ознакомиться здесь.
Место : зал 20, Дворец Наций, Женева.
Время и дата : 9:00 – 12:30, среда, 8 ноября 2023 г. (женевское время, GMT +1 час)
УПО представляет собой экспертную оценку ситуации с правами человека во всех 193 государствах-членах ООН. С момента проведения первого заседания в апреле 2008 года все 193 государства-члена ООН были рассмотрены трижды. Ожидается, что в ходе четвертого цикла УПО государства вновь расскажут о шагах, которые они предприняли для реализации рекомендаций, сформулированных в ходе предыдущих обзоров, за которыми они обязались следить, и осветят недавние события в области прав человека в стране.
Делегацию Узбекистана возглавит г-н Акмаль Саидов, первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса , директор Национального центра по правам человека.
Тремя представителями стран, выступающими в качестве докладчиков («тройки») по обзору Узбекистана, являются Германия, Непал и Сомали.
Интернет -трансляция сессии будет проходить по адресу https://media.un.org/en/asset/k1m/k1mwmt9ocf
Список докладчиков и все доступные заявления, которые будут сделаны в ходе обзора по Узбекистану, будут размещены в Экстранете УПО .
Рабочая группа по УПО примет рекомендации, данные Узбекистану, с 15:30 до 18:00 в пятницу, 10 ноября 2023 года. Государство, в отношении которого проводится обзор, возможно, пожелает выразить свою позицию по рекомендациям, представленным ему в ходе обзора.