2023 йил 23 ноябрь куни Олий Мажлис Сенатида Жаҳон болалар кунини нишонлашга бағишланган бир ҳафталик тадбирлар доирасида Олий Мажлис Раиси Танзила Нарбаева
ЮНИСEФнинг Ўзбекистондаги вакилолатхонаси раҳбари вазифасини бажарувчи Жоффри Ижумба, Ўзбекистоннинг турли вилоятларидан ташриф буюрган болалар ва нодавлат нотижорат ташкилотлари (НТТ) вакиллари, жумладан, ногиронлиги бўлган шахслар билан учрашди.
Учрашувда Сенат Раиси республикамизда бола ҳуқуқларини таъминлаш борасида қилинаётган ишлар, эришилган натижаларга бирма бир тўхталди. Энг аввало, T.Narbayeva юртимизда болаларни мажбурий меҳнатга жалб этишга мутлақо чек қўйилганлиги, уларни узлуксиз таълим билан қамраб олиш, тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоялаш борасидаги ишлар жадал олиб борилаётганини таъкидлади.
Шундан сўнг, ННТ вакиллари, болалар ва ёшлар БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг Ўзбекистон учун тавсияларини фуқаролик жамияти ва болалар орасида тарқатишнинг аҳамиятига батафсил тўхталди.
Учрашувда болалар билан ишлашда ушбу маълумотлар тушунарли шаклда ва уларнинг ёш хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда бўлиши кераклиги алоҳида айтиб ўтилди. Иштирокчилар ҳар бир боланинг барча ҳуқуқларини ҳимоя қилиш зарурлигини айтиб, барча учун янада яхши дунёни яратишда болалар ва ёшлар иштирокининг ўзгартирувчи кучи ҳақида маълумот тарқатиш бўйича фаолиятни қўллаб-қувватлашга тайёр эканликларини билдирди.
Шундан сўнг, яқинда ўтказилган У-Репорт сўрови натижаларини тақдим этилди. Унда 1800 дан ортиқ респондентлар бола ҳуқуқларини амалга ошириш бўйича ўз фикрларини билдирган.
Сўров натижаларига мувофиқ, респондентларнинг тўртдан бир қисмидан озроғи (22%) бола ҳуқуқлари бузилган тақдирда, уларни қандай ҳимоя қилишни билади. Баъзи болалар ўз ҳуқуқлари ҳақида гапиришдан уяладилар (16%) ёки ўз ҳуқуқларини ҳимоя қилишга ҳаракат қилсалар, жазоланишдан қўрқадилар (13%). Болаларнинг 60 фоизидан ортиғи, агар уларнинг ҳуқуқлари у ёки бу сабабларга кўра бузиладиган бўлса, ўз ҳуқуқларни ҳимоя қила олмасликларини айтишган.
Сенат мажлисининг ёш иштирикчилари болаларнинг энг кўп бузиладиган ҳуқуқлари юзасидан ўз фикрларини билдириб, ҳукумат ва парламентга бир қатор таклифларини баён қилдилар. Болалар ҳам, ННТ вакиллари ҳам мактабга бормаслик, иқлим ўзгариши ва атроф-муҳит, болаларнинг йўллардаги хавфсизлиги, оиладаги зўравонлик ва ўсмирларнинг руҳий саломатлиги масалаларига урғу бердилар.
Бошқа масалалар қаторида, улар рақамли дунёда болалар ҳуқуқларини белгиловчи БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг 2021 йилдаги 25-сон умумий шарҳини амалга ошириш муҳимлигини ҳам таъкидладилар.
Юқорида қайд этилган У-Репорт сўровлари шуни кўрсатадики, қишлоқ жойларда респондентларнинг 70 фоизи, шаҳар ва вилоят марказларида яшовчи респондентларнинг 85 фоизи интернетдан бепул фойдаланиш имкониятига эга. Сенатдаги йиғилишнинг ёш иштирокчилари интернетдаги зарарли сайтларга блок қўйиш ҳамда интернетда болалар хавфсизлигини таъминлашга жиддий эътибор қаратишни сўрадилар.
ННТ вакиллари ва ёшлар бола ҳуқуқлари билан боғлиқ масалаларнинг муҳокамаларида, хусусан, қонунчилик ва маъмурий қоидаларни ишлаб чиқиш ҳамда уларни амалда табдиқ этиш босқичларида мунтазам иштирок этиш истагини билдирдилар.

Работа в области прав ребенка обсуждалась с участием Председателя Сената
23 ноября 2023 года в рамках недельных мероприятий, посвященных празднованию Всемирного дня ребенка, Председатель Олий Мажлиса Танзила Нарбаева встретилась с исполняющим обязанности главы Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Джоффри Ижумба, представителями детских и негосударственных некоммерческих организаций из разных регионов Узбекистана, в том числе с лицами с инвалидностью.
На встрече Председатель Сената остановилась на работе, проводимой в республике по обеспечению прав ребенка, на достигнутых результатах. Т.Нарбаева прежде всего отметила, что в нашей стране искоренено привлечение детей к принудительному труду, ведется интенсивная работа по охвату их непрерывным образованием, защите от притеснения и насилия.
После этого представители ННО, дети и молодежь подробно остановились на важности распространения рекомендаций Комитета ООН по правам ребенка среди гражданского общества и детей.
На встрече особо отмечалось, что при работе с детьми данная информация должна быть в понятной для них форме и с учётом их возрастных особенностей. Участники отметили о необходимости защиты всех прав каждого ребенка, выразили готовность поддержать деятельность по распространению информации о необходимости защиты всех прав каждого ребенка и преобразующей силе участия детей и молодежи в создании лучшего мира для всех.
Далее представлены результаты недавнего опроса U-Report, в ходе которого более 1800 респондентов поделились своим мнением о реализации прав ребенка.
Опрос показал, что менее четверти респондентов (22%) знают, как защитить права ребенка в случае их нарушения. Некоторые дети стесняются говорить о своих правах (16%) или боятся наказания, если попытаются защитить свои права (13%). Более 60% детей ответили, что по тем или иным причинам они не смогут защитить свои права, если они будут нарушены.
Молодые участники заседания Сената высказали свое мнение о наиболее часто нарушаемых правах ребенка и сделали ряд предложений для правительства и парламента. Как дети, так и представители ННО подняли вопросы пропуска занятий в школе, изменения климата и окружающей среды, безопасности детей на дорогах, насилия в семье, психического здоровья подростков
Среди прочего, они подчеркнули значимость выполнения Замечаний общего порядка № 25 (2021 г.) Комитета ООН по правам ребенка, определяющего права детей в цифровом мире.
Результаты вышеупомянутого опроса U-Report показывают, что 70% респондентов в сельской местности и 85% респондентов, проживающих в городах и областных центрах, имеют свободный доступ к Интернету. Молодые участники заседания в Сенате обратились с просьбой блокировать вредные сайты в Интернете и уделить серьезное внимание на вопросы безопасности детей в Интернете.
Представители неправительственных организаций и дети выразили желание регулярного участия в обсуждении вопросов, связанных с правами ребенка как на стадии разработки законодательства и административных правил, так и на стадии их практического применения.