11 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов Женевада БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси UPR (Универсал даврий шарҳ) бўлимининг собиқ бошлиғи, “UPR-Info” Бошқаруви аъзоси Жанни Магазенни билан учрашди.
Ушбу мулоқот Ўзбекистон делегациясининг Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси 75 йиллиги тантаналарига бағишланган расмий-маданий тадбирларда иштирок этиш учун Швейцарияга амалга оширган ташрифи доирасида бўлиб ўтди. Ж.Магазенни жорий йил ноябрь ойида Ўзбекистон делегациясининг Универсал даврий шарҳнинг тўртинчи миллий ҳисоботини кўриб чиқиш жараёнидаги иштирокини юқори баҳолади.
Маълумки, Универсал даврий шарҳ бўйича Ўзбекистоннинг биринчи, иккинчи ва учинчи ҳисоботлари 2008 йил декабрь, 2013 йил апрель ва 2018 йил май ойларида кўриб чиқилган. Универсал даврий шарҳ ишчи гуруҳи Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашга аъзо 47 та давлатдан иборат. БМТга аъзо 193 та давлатнинг ҳар бири айни ҳисоботлар муҳокамаларида иштирок этиши мумкин.
Ж.Магазенни, шунингдек, мамлакатимиз делегацияси “UPR-Info” нодавлат нотижорат ташкилотининг инсон ҳуқуқлари бўйича фуқаролик жамияти вакиллари иштирокидаги дастлабки йиғилиши ва брифингларида ҳам фаол иштирок этганини алоҳида таъкидлади.
Учрашув давомида “UPR-Info” ННТ Универсал даврий шарҳ бўйича Ўзбекистоннинг тўртинчи миллий ҳисоботи якунлари юзасидан тақдим этилган тавсияларни амалга оширишда эксперт ёрдами кўрсатиш учун тайёрлиги билдирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 22 июнда қабул қилинган “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, анъанавий равишда – бу йил ҳам Инсон ҳуқуқлари куни муносабати билан бир гуруҳ фуқаролар ва ташкилотлар ҳамда халқаро ташкилот вакиллари «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони билан тақдирланди. Улар орасида Ўзбекистоннинг яқин дўсти ва ҳамкори Ж.Магазенни бор.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов мукофот соҳибига ушбу нишонни тантанали тарзда топширди. Совриндорга эсдалик совғалари ҳам тақдим этилди.

В Женеве состоялась встреча с экс-главой отдела УВКПЧ ООН
11 декабря 2023 г. на платформе мероприятия высокого уровня по правам человека в г.Женева состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) Акмаля Саидова с бывшим руководителем отдела Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, членом правления НПО «UPR-Info» Джанни Магазенни.
В ходе беседы Джанни Магазенни высоко оценил участие делегации Узбекистана в ходе рассмотрения 4-го национального доклада в ноябре т. г. на 44-й сессии Рабочей группы по УПО (Универсальный периодический обзор) Совета ООН по правам человека.
Отметим, что УПО представляет собой экспертную оценку ситуации с правами человека во всех 193 государствах-членах ООН. С момента проведения первого заседания в апреле 2008 года все 193 государства-члена ООН были рассмотрены трижды. Первый, второй и третий обзоры УПО Узбекистана состоялись в декабре 2008 г., апреле 2013 г. и мае 2018 г. соответственно.
Джанни Магазенни также особо отметил активное участие делегации Узбекистана в предварительной сессии и брифингах НПО «UPR-Info» с участием представителей правозащитных организаций.
В ходе встречи выражена готовность «UPR-Info» в экспертном содействие по практической реализации рекомендаций по итогам 4-го Универсального периодического обзора Узбекистана.
В ходе встречи также состоялось торжественное вручение Джанни Магазенни нагрудного знака «За защиту прав человека», которым он отмечен в 2023 году за активное международное сотрудничество в сфере прав человека.
Добавим, что вручение данного нагрудного знака происходит ежегодно в канун Международного дню прав человека в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека».